Jak wybrać kocioł: wszystko, co kupujący powinien wiedzieć

 Elektryczne zasobnikowe podgrzewacze wody, lub prościej mówiąc bojlery, to najlepszy nowoczesny sposób na zapewnienie ciepłej wody w mieszkaniu lub domu prywatnym. Jak działa kocioł? Woda z rury zimnej wody trafia do specjalnego zbiornika, w którym dzięki elementowi grzewczemu płyn osiąga pożądaną temperaturę. Pobór ciepłej wody odbywa się przez rurkę w górnej części zasobnika. Schemat jest dość prosty, nieprawdaż? Nie jest jednak łatwo określić, który kocioł jest najlepszy dla Państwa warunków i możliwości. Aby prawidłowo wybrać urządzenie, należy znać opis i charakterystykę głównych parametrów urządzenia. To właśnie o tym będzie mówił ten artykuł.

Sposób montażu i lokalizacja podgrzewacza wody

Nowoczesne podgrzewacze wody instaluje się na dwa sposoby - w pozycji pionowej i poziomej. Lokalizacja ma również wpływ na wewnętrzną strukturę kotłów. Tak więc, pionowe urządzenia mają elementy grzewcze (elementy grzejne) umieszczone w środku, a poziome - z boku zbiornika. W tym przypadku FEN różnią się nie tylko kształtem, występują również różne wzory wlotów wody i włazów technologicznych.

Zanim odpowiesz sobie na pytanie, jaki kocioł wybrać, rozważ następujące kwestie. Zaletą kotłów poziomych jest fakt, że zajmują one znacznie mniej miejsca i mogą być montowane pod sufitem, gdzie nikomu nie przeszkadzają i nie rzucają się w oczy. W tym samym czasie, powierzchnia mieszania ciepłej i zimnej wody zwiększa się, gdy zasobnik jest umieszczony poziomo. Co to oznacza w praktyce? Przy przyjmowaniu wody - okoliczność ta prowadzi do niewielkich wahań temperatury. Strumień gorącej wody czasami przeplata się z chłodniejszą, co oznacza, że prysznic może stać się kontrastem, nawet jeśli tego nie planowałeś.

Zdarza się, że konsumenci przede wszystkim martwią się o to, jaką firmę podgrzewacza wody wybrać, a zapominają o ważniejszych kryteriach. Na przykład, bardzo ważne jest, aby pamiętać, że nie wolno montować kotłów pionowych w pozycji poziomej. Doprowadzi to do znacznego obniżenia sprawności i szybkiej awarii urządzenia. Sytuacja zmienia się dopiero wtedy, gdy mamy przed sobą uniwersalny model kotła. Tylko takie urządzenia mogą być montowane zgodnie z życzeniem właściciela - zarówno w pionie, jak i w poziomie. Jedyna zasada przy instalacji kotła uniwersalnego: jeśli właściciel preferuje instalację poziomą, rura wlotowa ciepłej wody powinna znajdować się na górze, a rura wlotowa zimnej wody - na dole.

Kształty kotłów: na co wpływają i który wybrać?

Klasyczny kształt cylindryczny jest najbardziej powszechny i pożądany. W takiej formie przedstawiana jest zdecydowana większość kotłów. Cylindry są łatwe w produkcji, dlatego to rozwiązanie jest najbardziej przyjazne dla budżetu. Cylindryczne podgrzewacze wody mają szeroki zakres funkcji i maksymalną popularność wśród konsumentów.

Prostokątne kotły wyglądają schludniej niż produkty cylindryczne. Jeśli zastanawiasz się nad pytaniem, który podgrzewacz wody wybrać, aby umieścić go we wnęce, szafce lub rogu pokoju, wybierz jednostkę prostokątną.

Wąskie lub smukłe kotły charakteryzują się wydłużonym kształtem i małym promieniem (360-380 mm). Wśród zalet tych kotłów - estetyczny wygląd, oszczędność miejsca, przyzwoita objętość i funkcjonalność.

Kotły o płaskim kształcie mają stosunkowo niewielką głębokość. Nietypowy kształt produktu uzyskano dzięki zastosowaniu dwóch niezależnych zbiorników roboczych z oddzielnymi elementami grzewczymi. Przy wyborze kotła wszystko jest ograniczone dostępną przestrzenią w domu, a każdy centymetr jest cenny? Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest urządzenie o płaskim kształcie.

Pojemność zbiornika

Pojemność podgrzewacza wody jest jednym z najważniejszych parametrów. Ilość wody znajdującej się w zbiorniku oraz szybkość jej podgrzewania w dużej mierze decyduje o kosztach urządzenia. Obliczając objętość, odpowiedz sobie na następujące pytania.

  • Ile osób będzie korzystało z ciepłej wody? Ile punktów poboru ciepłej wody jest potrzebnych? Czy istnieje potrzeba wypełnienia łazienki?

Nadal nie wiesz, jaki duży kocioł wybrać? Jedna osoba potrzebuje średnio 20 litrów wody na prysznic. Do codziennych czynności, takich jak zmywanie naczyń i sprzątanie, potrzebujemy zazwyczaj tylko około 12 litrów wody. Używając tego prostego wzoru, możesz obliczyć objętość, która jest idealna dla Ciebie. Jaka jest odpowiednia objętość kotła dla 2 osób? Jeśli nie zamierzasz brać kąpieli, możesz obejść się z 50-80 litrów. Jeśli pytanie jest istotne dla Ciebie, co kocioł wybrać do kąpieli lub w rodzinie, więcej niż dwie osoby, zacząć od objętości 100-120 litrów.

Materiał zbiornika: stal emaliowana lub stal nierdzewna

Zbiornik wewnętrzny - główna część każdego kotła. To właśnie jakość zbiornika w dużej mierze decyduje o żywotności techniki. Ponadto jest to jedyna część, która w przypadku awarii jest praktycznie nie do naprawienia. Dlatego odpowiedź na popularne pytanie "co jest lepsze do zakupu kotła" zależy bezpośrednio od prawidłowej oceny materiału do produkcji zbiornika.

Zbiorniki wykonane ze stali nierdzewnej, powodują więcej zaufania wśród konsumentów. Zbiorniki ze stali nierdzewnej nie są podatne na korozję, a ich średni okres gwarancji wynosi 10 lat. Jedynym zagrożeniem dla tych kotłów są spawy, a raczej korozja, która może powstać w tej części zbiornika.

A co ze zbiornikami wykonanymi z emaliowanej stali? Wbrew stereotypom, materiał ten nie jest w żaden sposób gorszy od stali nierdzewnej. Producenci dodają do emalii dodatki (tytan, kobalt, cyrkon, itp.), które nadają materiałowi cechy typowe dla stali nierdzewnej. Zarówno emalia kamionkowa jak i stal mają ten sam zakres rozszerzalności cieplnej. Oznacza to, że w procesie produkcji emalia jest mocno związana i dobrze przyciągnięta do metalu podczas podgrzewania, tworząc mocną i niezawodną powłokę zbiornika.

Innym ważnym aspektem jest grubość stali, z której wykonany jest zbiornik. Decydując się na wybór podgrzewacza wody, należy zwrócić uwagę na modele o grubości zbiornika 2 lub więcej milimetrów. Jak obliczyć grubość, jeśli nie jest ona podana w opisie produktu i instrukcji? Grubość można określić samodzielnie na podstawie ciężaru podgrzewacza wody. Na przykład, podgrzewacz wody o wadze 80 kg, przy grubości stali 2 milimetry będzie ważył 25 kg.

Rodzaje elementów grzejnych

Elementy grzejne kotłów występują w wersji otwartej (mokrej) i zamkniętej (suchej). Element grzejny typu mokrego jest tak nazywany, ponieważ jest zanurzony w wodzie. Ten element grzejny to zwykły miedziany element grzejny, przypominający dobrze znany garnek do gotowania. Podobnie jak w przypadku zwykłego czajnika, mokry element grzejny szybko "hoduje" kamień. Nie trzeba dodawać, że kamień znacznie obniża sprawność kotła i z czasem prowadzi do jego awarii.

Ale nie spiesz się, aby się zdenerwować. Wielu nabywców mówi "tak" urządzeniu z mokrym elementem grzewczym, odpowiadając na pytanie, jaki kocioł wybrać do mieszkania. A wszystko dlatego, że producenci, aby zapobiec tworzeniu się kamienia kotłowego, wyposażają kotły w anodę magnezową. Magnez jest bardziej aktywny niż miedź w swoich właściwościach chemicznych. Dlatego anoda przyciąga sole, nie pozwalając miedziany element grzejny jest przedwcześnie pokryte skali. Konserwacja kotłów z mokrym TEN polega na terminowym oczyszczaniu anody magnezowej z kamienia kotłowego i w razie potrzeby na jej wymianie. Istotną wadą mokrego elementu grzejnego jest reakcja chemiczna między miedzią a stalą, a raczej jej konsekwencje dla urządzenia. W wyniku reakcji elektrochemicznej miedź przyspiesza proces korozji stalowego zbiornika kotła.

W przeciwieństwie do mokrego, suchy element grzejny nie ma kontaktu z wodą. Znajduje się on w stalowej, emaliowanej rurce lub bańce. Suchy element grzejny nie powoduje korozji stali i jest niezawodnie chroniony przed osadzaniem się kamienia, dzięki czemu jest trwalszy niż "mokry" element grzejny. Ponadto suchy element grzejny szybciej nagrzewa wodę, a w przypadku awarii można go wymienić bez spuszczania wody. Ze względu na powyższe zalety, kotły z suchym elementem grzejnym są kilkakrotnie droższe od urządzeń z "mokrym" elementem grzejnym.

Izolacja termiczna

Jako materiał termoizolacyjny większość producentów stosuje piankę poliuretanową. Grubość materiału decyduje o wydajności kotła, ponieważ zadaniem techniki jest nie tylko ogrzewanie wody, ale także utrzymanie ciepła cieczy tak długo, jak to możliwe. Zastanawiając się, jaki kocioł kupić, należy zwrócić uwagę na grubość pianki poliuretanowej. W modelach wysokiej jakości parametr ten nie powinien być mniejszy niż 35 milimetrów. Taka grubość izolacji to gwarancja minimalnych strat ciepła, zapewniająca pasywne ogrzewanie, a co za tym idzie oszczędność energii.

Rodzaj kontroli

Rodzaj sterowania decyduje o użyteczności, a w szczególności o tym, z jaką dokładnością użytkownik będzie mógł ustawić temperaturę ogrzewania. Niektóre z głównych typów sterowników dla kotłów obejmują:

  • Sterowanie mechaniczne - prosty mechanizm obrotowy i termometr ze strzałką. Ten rodzaj kontroli jest uważany za jedną z najbardziej niezawodnych, trwałych i niedrogich opcji. Nie jest jednak możliwe dokładne ustawienie temperatury. Sterowanie elektroniczne - składa się z wyświetlacza i przycisków dotykowych (mechanicznych). Pod względem dokładności i wydajności wielokrotnie przewyższa system mechaniczny. Do zalet elektroniki należy zaliczyć możliwość automatycznego diagnozowania urządzenia, uruchomienie trybu ekonomicznego, a także maksymalną dokładność w ustawianiu temperatury ogrzewania.

Należy pamiętać, że elektroniczne sterowanie kotłów nie jest kompatybilne z wahaniami napięcia w sieci. Jednocześnie, odpowiadając na pytanie, jaki kocioł jest bardziej ekonomiczny, sumienni sprzedawcy zawsze będą polecać podgrzewacze wody z elektronicznym sterowaniem.

Porównanie kotłów: popularne modele

Jaką firmę wybrać do kotła? To pytanie niepokoi większość kupujących, którzy zamierzają nabyć podgrzewacz wody. Oczywiście wielu znanych producentów ceni sobie swoją renomę i tworzy kotły o wysokiej jakości. Ale i tak warto skupić się nie tylko na szumnej nazwie firmy, ale i na cechach urządzenia. Porównajmy kilka popularnych modeli kotłów, aby ułatwić Ci poruszanie się w asortymencie i zrozumieć, który kocioł lepiej kupić.

ARISTON ABS VLS EVO PW 80

Ten elektryczny podgrzewacz wody wyposażony jest w duży zbiornik o pojemności 80 litrów i jest w stanie ogrzać wodę w zakresie od 40 do 80 stopni Celsjusza, dzięki mocy 2500 W. Model ten charakteryzuje się dużą szybkością nagrzewania i niskim poziomem hałasu, a także niską przewodnością cieplną korpusu. Ta cecha przyczynia się do długiego utrzymywania temperatury podgrzanej wody. Dodatkowo kocioł ten posiada tryb ekologiczny, który pozwoli znacznie zaoszczędzić zużycie energii podczas podgrzewania wody.

Główne cechy:

  • Wewnętrzna powłoka zbiornika wykonana ze stali nierdzewnej; elektroniczny czujnik do ustawiania i kontroli temperatury; anoda magnezowa; możliwość montażu poziomego; zabezpieczenie w przypadku włączenia bez wody; ochrona przed porażeniem prądem.

Jaki kocioł wybrać do domku letniskowego, aby zapewnić sobie i wszystkim domownikom ciepłą wodę? Ten model kotła Ariston jest idealny, jeśli w sieci nie ma skoków napięcia. Dodatkowym atutem jest to, że nagrzewnica wyposażona jest w elektroniczny panel sterowania z wyświetlaczem.

Electrolux EWH 100 Royal Flash Silver

Urządzenie pozwala na podgrzewanie wody do temperatury 75 stopni i wyposażone jest w duży zbiornik o pojemności 100 litrów. Który podgrzewacz wody lepiej kupić, jeśli priorytetem jest niezawodność i trwałość produktu? Electrolux EWH 100 Royal Flash Silver ma wszelkie szanse, aby Cię zadowolić. Materiał, z którego wykonany jest zbiornik to wysokiej jakości stal nierdzewna z dużą zawartością elementów antykorozyjnych.

W produkcji zbiornika zastosowano w pełni automatyczne spawanie argonowe nowej generacji, co minimalizuje ryzyko korozji w miejscach spawania. Skuteczne właściwości termoizolacyjne gwarantuje gruba warstwa pianki poliuretanowej. Do zalet urządzenia należy zaliczyć dostępność timera, tryb ekonomiczny (funkcja połowy mocy) oraz wielopoziomowe zabezpieczenie, które zapobiega nagrzewaniu w przypadku braku wody. Jest on sterowany za pomocą regulowanego pokrętła. Urządzenie pozwala na ustawienie poziomu temperatury z dokładnością do jednego stopnia.

ELECTROLUX EWH 50 Heatronic Slim DryHeat

Kolejny przedstawiciel marki Electrolux w naszym niewielkim wyborze. Pojemność zbiornika jest optymalna dla pary lub oszczędzającej wodę małej rodziny. Ten smukły, płaski kocioł ma zaledwie 34 cm grubości i z pewnością zmieści się nawet w najciaśniejszych pomieszczeniach. Sposób montażu jest pionowy.

Powłoka zbiornika wykonana jest z emaliowanej stali. Istnieją systemy bezpieczeństwa, które zapobiegają nadciśnieniu, przegrzaniu, włączeniu kotła bez wody. Typ sterowania w tym urządzeniu jest mechaniczny, a maksymalna temperatura podgrzewania wody wynosi 75 stopni.

GORENJE GBF 80/UA (GBF80)

Podgrzewacze wody wiodącego europejskiego producenta Gorenje sprawdziły się na rynku urządzeń gospodarstwa domowego. Suchy typ elementu grzewczego oraz optymalna pojemność zbiornika to główne zalety modelu GORENJE GBF 80/UA (GBF80). Procedura wymiany komponentów, biorąc pod uwagę suchy element grzewczy, trwa około 10 minut, bez spuszczania wody i demontażu podgrzewacza wody. Zbiornik wykonany jest z blachy stalowej pokrytej emalią. Sposób montażu jest pionowy. Sterowanie techniką odbywa się za pomocą przełącznika obrotowego.

Według opinii konsumentów, to właśnie to urządzenie jest jednym z liderów w odpowiedzi na pytanie "jaka firma podgrzewacz wody jest lepszy?". Urządzenie charakteryzuje się wysoką wydajnością, niezawodnością, a także korzystnym stosunkiem ceny do jakości.

STEATYT ATLANTYCKI VM 80 D400-2-BC.

Suchy typ elementu grzejnego, wysokiej jakości powłoka antykorozyjna i duży zbiornik - to główne cechy tego modelu. Urządzenie jest zabezpieczone przed włączeniem bez wody, nadciśnieniem, zamarznięciem i przegrzaniem. Wśród korzystnych cech modelu - wyświetlacz, timer i sterowanie wi-fi, złącze USB.

Maksymalna temperatura grzania wynosi 75 stopni, co gwarantuje doskonałe warunki sanitarne. Mechaniczny rodzaj sterowania (przełącznik obrotowy) połączony jest z trzema trybami pracy i dwoma elementami grzewczymi. Zgrabna forma urządzenia pozwala na korzystne umieszczenie go w każdej przestrzeni.

RODA AQUA INOX 50U

Jaki podgrzewacz wody kupić w mieszkaniu, jeśli kwestia oszczędzania wody jest ostra, a rodzina nie jest więcej niż dwie osoby? RODA AQUA INOX 50U z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Kocioł ma dużą moc 2000 W, zajmuje niewiele miejsca i jest wyposażony w poręczne pokrętło do regulacji temperatury.

Zbiornik wykonany jest ze stali nierdzewnej, a maksymalna temperatura grzania osiąga 75 stopni. Typ grzałki jest mokry, wyposażony w anodę magnezową. Bezpieczeństwo pracy gwarantują systemy zabezpieczające przed nadciśnieniem i przegrzaniem.

GRUNHELM EWH-3G.

Jaki przepływowy podgrzewacz wody wybrać do mieszkania, w którym nie potrzeba dużo ciepłej wody? Zadanie rozwiąże proste i skuteczne urządzenie GRUNHELM EWH-3G. Technika taka jest najczęściej kupowana dla wygody podczas przerw w dostawie ciepłej wody, a także dla oszczędności w płaceniu rachunków za media. Urządzenie szybko i efektywnie podgrzewa wodę, oszczędnie zużywa energię elektryczną. Maksymalna moc grzałki wynosi 3000 W. Urządzenie wyposażone jest w zabezpieczenie przed przegrzaniem, łatwe w montażu i obsłudze.

Wniosek

Niezależnie od ostatecznego wyboru modelu kotła, od prawidłowej eksploatacji i środków zapobiegawczych zależy dalsza efektywność jego pracy i żywotność urządzenia.

Podgrzewacz wody należy montować wyłącznie na ścianie nośnej i kontrolować wytrzymałość podstawy. Rzecz w tym, że grzejnik po napełnieniu waży dość sporo i jeśli powiesimy go na ścianie z pianobetonu, szansa na wykolejenie się urządzenia z mocowań jest niebezpiecznie wysoka. Nie zapomnij w odpowiednim czasie oczyścić zbiornika i wężownicy z kamienia i wymienić anodę. Jeśli wiesz, że woda w twojej hydraulice ma wysoką zawartość soli, używaj specjalnych filtrów antyskalowych, wtedy twój podgrzewacz wody będzie ci służył przez wiele lat.