Jak wybrać dysk SSD: Przewodnik po własności i uwagi dotyczące wyboru

 Najprostszy, najprostszy i stosunkowo niedrogi sposób na przyspieszenie pracy komputera - wyposażyć go w szybki dysk półprzewodnikowy. Ale niewielu wie, jak prawidłowo wybrać SSD. Znajdź odpowiedź na to pytanie w tym artykule.

Jak dużo miejsca musi mieć dysk SSD

Pojemność nowoczesnych półprzewodnikowych urządzeń pamięci masowej waha się w zakresie od 120 GB do 4 TB i więcej.

Podobnie jak w przypadku wyboru urządzeń osobistych innych typów, w tym przypadku obowiązuje zasada "im więcej, tym lepiej". Jego ograniczenie narzuca jedynie koszt dysku SSD, więc jeśli ważne jest zmieszczenie się w budżecie, wybierz model o konkretnym przeznaczeniu.

Pojemność 120/128 GB to rozsądne minimum, które pozwala zainstalować nie tylko system operacyjny i wszystkie programy, ale także wykorzystać część dysku SSD do przechowywania danych. Wraz z obniżeniem kosztów urządzeń pamięci masowej, kwota ta stopniowo przestaje mieć znaczenie.

Jeśli potrzebujesz szybkiego dysku twardego o większej pojemności, powinieneś zwrócić uwagę na konfiguracje 240 GB lub 256 GB. Dzisiejszy "złoty standard" pamięci masowej dla systemu i oprogramowania.

Dyski od 480 do 1TB, poza tym program pozwala na zainstalowanie małej biblioteki wymagających zasobów dla gier.

Dyski od 2 TB wzwyż - to już ważny wybór, przed zakupem modelu warto ocenić stosunek kosztów do wydajności dla ich konkretnych zadań.

Rodzaje pamięci flash

Chipy flash używane do przechowywania danych półprzewodnikowych mają określone specyfikacje przechowywania danych.

  • MLC (Multi Level Cell). Klasyczne dyski półprzewodnikowe z mikroprocesorami są nadal dostępne na rynku. Te chipy SSD pozwalają na przechowywanie 2 bitów danych, są uważane za najbardziej niezawodne. Jednak smukłość komponentów nośnika i specyfika produkcji sprawiają, że są one najdroższe na rynku. TLC (Three Level Cell). Najbardziej popularna i powszechnie dostępna pamięć flash. Modele tego typu mogą pomieścić do 3 bitów informacji. W pamięci z prefiksem 3D obszary te znajdują się w kilku okręgach na sobie. Pamięć typu QLC zawiera 4 bity informacji w jednej komórce, dzięki czemu ma niewielką deklarowaną przez producenta pojemność. Taki model jest tańszy w produkcji, co pozwala markom produkować jednostki magazynowe o dużej pojemności za przystępne koszty.

Testy i oceny dysków pokazują, że producenci SSD zostali przeszkoleni do walki ze spadkiem wskaźników prędkości, dlatego liczba urządzeń opartych na pamięciach TLC i QLC będzie tylko rosła.

Format i interfejs wtyczki

Większość dysków półprzewodnikowych jest zaprojektowana w obudowie 2,5″. Dyski te mają takie same wymiary jak dyski twarde w tym samym formacie, a grubość obudowy wynosi 7 mm w praktycznie wszystkich modelach.

Zmniejszanie rozmiarów - ogólny trend dla urządzeń do przechowywania danych, które są instalowane w systemie z bardziej kompaktową obudową. Jak wybrać dysk SSD w oparciu o te kryteria? Istnieje wiele opcji do wyboru.

  • SATA3. Najczęściej do podłączenia dysków półprzewodnikowych wykorzystywany jest interfejs Serial ATA (SATA). Pamiętaj, że interfejs SATA ma korelację dodatnią, więc nawet jeśli Twój system nie obsługuje SATA3, możesz bez problemu kupić dysk SSD z interfejsem Serial ATA. Dysk będzie działać, ale jego wydajność będzie ograniczona przez możliwości przepustowości SATA2. PCI-E. Dyski półprzewodnikowe to półprzewodnikowe urządzenia pamięci masowej zaprojektowane jako karty rozszerzeń w interfejsach PCI Express. Są one często wymagane, gdy możliwości SATA3 są niewystarczające. W takich przypadkach należy użyć 4 linii magistrali PCI-E, które przesyłają dane z prędkością do 2 GB/s. Dla jeszcze większej wydajności, te dyski SSD są wyposażone w dwa kontrolery i tryb RAID z chipem. Jednak urządzenia te zostały praktycznie całkowicie wyparte przez bardziej kompaktowe modele w formacie M.2. M.2 - kompaktowy pakiet rozszerzeń o małej skali, w rzeczywistości stał się logicznym rozszerzeniem urządzeń mSATA. Kilka standardów M.2 umożliwia stosowanie urządzeń pamięci masowej o różnych długościach (30-110 mm) i konfiguracjach (jedno- i dwustronnych). Nowy standard pozwala również na wykorzystanie do transferu danych interfejsu PCI Express, a nie tylko SATA. Jest to jeden z powodów, dla których dyski M.2 podbiły rynek. Coraz więcej producentów dysków MMC decyduje się na dyski M.2, a nawet w płytach głównych z niższej półki, gniazdo M.2 staje się coraz bardziej powszechne.

Aby rozszerzyć "geografię" wykorzystania M.2 SSD w platformach stacjonarnych, producenci opcjonalnie oferują specjalne adaptery do instalacji w slocie PCI E. Z ich pomocą można używać szybkiego dysku razem ze starymi płytami, które nie są oryginalnie wyposażone w gniazdo M.2.

W świecie serwerowych SSD spotyka się również urządzenia z interfejsem U.2. Te urządzenia pamięci masowej w obudowie 2, 5, ale pracują poprzez interfejs PCI-E. Umożliwia to wysoką liniowość i szybkość dostępu losowego w standardzie.

Wydajność i szybkość dysków SSD

W specyfikacjach technicznych dysków półprzewodnikowych producenci podają prędkość odczytu/zapisu oraz operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS). Te wskaźniki wydajności często odzwierciedlają rzeczywiste możliwości wydajności dysku SSD. Na przykład niesamowita wartość 2500 MB/s odpowiada wydajności sekwencyjnego zapisu/odczytu linii osiąganej w idealnych sytuacjach. Oczywiście zasada "wyżej - lepiej" również się tu sprawdza, ale do pełnej orientacyjnej oceny wydajności potrzebne są wielokrotne testy, które pozwolą określić zachowanie napędu w różnych scenariuszach jego użytkowania. Różne programy mogą mieć zupełnie inne obciążenie dysku.

Jak wybrać dysk SSD do mojego laptopa? Wydajność określają wydajność urządzenia pamięci masowej bagatoe chinicti: model kontrolera, który jest używany, typ i liczba mikrochipów w pamięci flash, pojemność i algorytm pamięci podręcznej. Duże znaczenie ma również firmware kontrolera hosta. Szczególnie z powodu tego mikrokodu urządzenia pamięci masowej z podobnym zestawem komponentów mogą znacznie różnić się szybkością działania. W ramach jednej serii bardziej kompaktowe modele są często bardziej wydajne. Szczególnie jeśli porównamy prędkości zapisu i IOPS, które są wzmacniane przez zwiększanie kanałów dostępu do chipu flash.

Tak czy inaczej, wydajność każdego taniego dysku SSD jest znacznie wyższa niż w przypadku dysku twardego o najwyższej specyfikacji. Różnicę czuć już na etapie ładowania systemu operacyjnego, którego czas skraca się kilkukrotnie. Instalacja i uruchamianie dodatków również zajmuje znacznie mniej czasu. Wszelkie operacje obciążające podsystem dyskowy są wykonywane szybciej. Dlatego wykorzystanie dysków SSD nie ma wpływu na liczbę klatek na sekundę w grach, z wyjątkiem sytuacji, gdy w grze aktywnie ładowanych jest wiele różnych tekstur. O ile przy ładowaniu z HDD możliwe są lekkie "zamrożenia", o tyle dysk SSD wyklucza takie momenty.

Czy można powiedzieć, że SSD z czasem całkowicie zastąpią pamięci masowe oparte na twardych dyskach magnetycznych? To się dzieje już teraz. Cena za gigabajt systematycznie spada i będzie spadać. Dlatego wielu użytkowników zrezygnuje z galasowych i niestabilnych dysków twardych na rzecz pamięci półprzewodnikowych. Zwłaszcza, że coraz więcej usług przenosi się do Internetu i nie ma już potrzeby przechowywania terabajtów informacji lokalnie. W przypadku platformy mobilnej, konfiguracja z dyskiem SSD jest opcjonalnie poprawna. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę trend w kierunku cieńszych urządzeń.

Producenci

W produkcję akumulatorów półprzewodnikowych zaangażowanych jest wiele firm. Z technologicznego punktu widzenia, aby wyrównać produkcję odpowiednich urządzeń - zadanie nie jest proste. Formalnie wystarczy mieć linie montażu powierzchniowego elementów, w których mikroukłady i związane z nimi elementy będą przylutowane do lutowanej płytki drukowanej. Z tego powodu liczba aktywnych graczy na rynku SSD znacznie wzrosła.

Jednak uzyskanie kompletnego produktu to pestka. Aby kontroler działał, potrzebny jest wysokiej jakości firmware, który będzie uwzględniał niuanse jego architektury. W idealnym przypadku mikrokod musi być również co jakiś czas aktualizowany.

Od pewnego czasu pionierami przepływu przenośnych półprzewodnikowych urządzeń pamięci masowej stali się Kingstonowie, w asortymencie których znajdują się rozwiązania do różnych zadań.

Poważne sukcesy w tej dziedzinie osiągnęła firma Samsung, która oferuje najbardziej wizjonerskie dyski twarde na rynku. Widać też firmy Crucial, Corsair, atrakcyjne rozwiązania w A-DATA, GOODRAM, Silicon Power, Transcend.

Zwiększone zainteresowanie dyskiem SSD jest zrozumiałe i logiczne. Pamięci masowe tego typu są w stanie radykalnie poprawić wydajność podsystemu dyskowego - najsłabszego ogniwa w składzie każdego komputera PC. Przyznajemy, że koszty SSD będą naturalnie spadać (wraz z większą pojemnością i mniejszą produkcją układów pamięci flash), ale nie musi to być czynnik, który Cię powstrzymuje. Jeśli więc skusisz się na zakup dysku półprzewodnikowego, teraz jest najlepszy czas, aby to zrobić.

Sprawdź format urządzenia i upewnij się, że w systemie można zainstalować dysk SSD odpowiedniego formatu. Następnie należy dobrać wymaganą pojemność biorąc pod uwagę przyszły scenariusz wykorzystania dysków oraz budżet na zakup.

Chcielibyśmy Cię ostrzec, jeśli zaczniesz używać SSD w swoim systemie, w przyszłości zrezygnować z tego typu urządzenia będzie bardzo trudne, ponieważ przyzwyczaić się do dobrego szybko.

Mamy nadzieję, że teraz wiesz dokładnie, jak wybrać SSD dla komputera i łatwo znaleźć odpowiednią opcję.