Jak znaleźć model laptopa, jeśli nie ma na nim naklejek

 Konieczność określenia modelu laptopa może wynikać z wielu powodów. Często jest to spowodowane wymianą wadliwych części, zakupem nowej karty graficznej lub instalacją specyficznego oprogramowania, którego złożoność jest urządzeniem priorytetowym. W takich przypadkach wiedza na temat konkretnej modyfikacji staje się zadaniem priorytetowym. Skąd mam wiedzieć, jaki model laptopa jest używany? Informacje te można uzyskać na kilka sposobów.

Gdzie można zobaczyć dokładny model notebooka

Najprostszym sposobem, aby dowiedzieć się numer modelu laptopa w większości przypadków może być najbardziej skuteczne. Nowoczesne laptopy mają naklejkę na obudowie. Często są tam informacje o PP, który jest używany, specyfikacje sprzętowe i inne ważne szczegóły. Model notebooka może być również wyświetlany w tej formie.

Pokrywy obudowy, dokumenty do urządzenia

W większości przypadków pokrywy te znajdują się na przedniej części obudowy notebooka. Czasami jednak wymagane dane można znaleźć również na innych powierzchniach urządzenia. Jeśli wśród etykiet obok bloku klawiatury nie pojawiły się niezbędne informacje, lub są one całkowicie obrane przy zakupie laptopa, istnieje inny sposób, aby dowiedzieć się model HP. Wystarczy obrócić urządzenie i spojrzeć na spód. Może się też okazać, że czytnik, którego potrzebujesz. Lub można wyjąć baterię, która jest również często reprezentowana przez niezbędne dane.

Z drugiej strony, jeśli laptop został wykorzystany przez kilka lat, naklejka może po prostu vyzvististi. Następnie istnieje możliwość zapoznania się z dokumentacją, która została dołączona do urządzenia. Często zawierają one instrukcję obsługi, podręcznik użytkownika i kartę gwarancyjną. Jeden z tych dokumentów zawiera wymagane dane.

Jeśli jednak nie są dostępne naklejki lub dokumentacja urządzenia, nie wahaj się denerwować. Po tym wszystkim, jak dowiedzieć się, model notebooka HP Windows 10 można śledzić i inne sposoby.

Korzystając z informacji zawartych w systemie Windows

Jak poznać model laptopa Acer, używając tylko oprogramowania? Z pomocą tylko jednego narzędzia Windows można uzyskać te informacje bez nadzwyczajnego wysiłku. Dostępne warianty dla użytkowników wyglądają następująco.

MSINFO32 - informacje o systemie

Jak sprawdzić model laptopa Samsung za pomocą dostępnych narzędzi, wbudowanych w oprogramowanie? Jednym z najczęstszych sposobów jest uruchomienie polecenia msinfo32. Polecenie to ma na celu dostarczenie najbardziej kompletnych informacji o sprzęcie laptopa, podzespołach i zasobach urządzenia, a także konfiguracji Internetu i oprogramowania. Początkowo, to narzędzie było zyavlyaetsya powrotem, gdy system operacyjny Windows 98, a ze względu na jego wygodę został włączony do wszystkich przyszłych wersji. Dlatego, jeśli laptop posiada system operacyjny Windows w wersji 10, 8.1 lub 7, algorytm działania będzie następujący:

  • Naciśnij kombinację klawiszy Win + R. Wpisz "msinfo32" w wierszu, który jest wpisany; Naciśnij przycisk OK lub Enter.

Po wykonaniu tych prostych czynności otworzy się okno o nazwie "Informacje o systemie". Zawiera wszystkie informacje na temat sprzętu i oprogramowania laptopa. Ale większość danych może być przydatna w zupełnie innych przypadkach, więc w tej sytuacji nie powinni zwracać uwagi. Innym sposobem na znalezienie modelu notebooka MSI będzie przejrzenie wierszy "Model" i "Firma". Lakoniczna forma w wierszu poświęconym producentowi wskazuje na przynależność notebooka do danej marki. Model jest również oznaczany kombinacją kombinacji numerycznych i alfabetycznych. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ laptop może być częścią serii urządzeń, które mogą różnić się od siebie tylko jednym symbolem.

Oprócz modelu i producenta urządzenia, polecenie msinfo32 dostarcza również informacji o aktualnej wersji systemu Windows, zasobach sprzętowych, podłączonych urządzeniach, zainstalowanych obrazach wideo i dźwiękowych, procesorze oraz sterownikach. W niektórych sytuacjach dane te mogą być niezwykle pomocne.

W niektórych przypadkach wymagane informacje można znaleźć w kolumnie "System SKU". Tam można zobaczyć nazwę marki i modelu.

Niektórzy użytkownicy są podejrzliwi wobec konieczności wpisywania komend do odpowiedniego wiersza z obawy przed uszkodzeniem systemu przez pomyłkę w kolejności znaków. W takich przypadkach możesz kliknąć ikonę wyszukiwania na pasku zadań i wpisać "Informacje o systemie" w wierszu. W takim przypadku system automatycznie przekieruje Cię na tę samą stronę, która została opisana powyżej.

Dla najnowszych wersji laptopów z systemem Windows będzie bardziej prosty sposób, aby dowiedzieć się model laptopa Sony Vaio poprzez oprogramowanie. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę "Mój komputer". Następnie otwiera się menu kontekstowe, w którym interesują nas tylko właściwości. W tym wykresie przechowywana jest cała niezbędna ilość danych.

Jest to jednak tylko jedna z możliwości uzyskania potrzebnych danych. W niektórych sytuacjach informacje uzyskane dzięki DirectX są bardzo przydatne.

DXDIAG - Informacje o DirectX

DirectX to zestaw programów przeznaczonych do rozwiązywania problemów związanych z programowaniem i uruchamianiem dodatków multimedialnych. Szczególnie często narzędzie to jest dostarczane wraz z grami komputerowymi, zapewniając optymalną wydajność i jakość grafiki. Jest całkowicie oczywiste, że zestaw oprogramowania, razem pod nazwą DirectX, jest bezpośrednio związany z modelem laptopa, a dokładniej z zainstalowaną kartą graficzną. A za pomocą małych sztuczek technicznych można te informacje łatwo wydobyć.

Najpierw musisz wcisnąć kombinację klawiszy Win + R. Jak zawsze, doprowadzi to do pojawienia się wiersza do wykonania określonych zadań. Do tego wiersza należy wpisać komendę dxdiag.

Jak każdy program, który bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie komputera, DirectX musi działać poprawnie. Tak dobrze potrafi to zrobić oprogramowanie DXDIAG. Głównym zadaniem jest przetestowanie zachowania programu. Wpisanie polecenia włączającego to narzędzie spowoduje wyświetlenie okna diagnostycznego. Na nim będą wyświetlane wszystkie niezbędne informacje o komponentach systemu, w tym modele urządzeń.

CMD - wiersz poleceń

Jak poznać model notebooka poprzez CMD? CMD jest oddzielnym oprogramowaniem dołączonym do systemu operacyjnego. Głównym celem CMD jest nawiązanie bezpośredniej komunikacji pomiędzy użytkownikiem a komputerem. Aby korzystać z wiersza poleceń jest często podana do wykwalifikowanych użytkowników komputerów PC, często w tych sytuacjach, gdy normalna interakcja z urządzeniem nie działa. Niemniej jednak, programy te są również bardzo przydatne do uzyskania informacji o modelu używanego notebooka.

Pozyskiwanie wymaganych danych wygląda następująco:

  • Naciśnięcie kombinacji klawiszy Win + R. Dotyczy zarówno systemu Windows 10, jak i wersji 7 i 8.1. Polecenie to aktywuje wiersz "Zakończ". W otwartym wierszu wpisz notatkę "cmd". Spowoduje to aktywację wiersza poleceń.

Na tym etapie użytkownik ma dwie możliwości uzyskania niezbędnych informacji. Najpierw należy wpisać do wiersza polecenie SYSTEMINFO. Spowoduje to otwarcie ekranu z dużą ilością danych na temat sprzętu i oprogramowania laptopa. Oczywiście dane o modelu również znajdą się tam w odpowiednim wierszu.

Kolejna komenda, po wpisaniu której można uzyskać potrzebne informacje, wygląda jak "wmic csproduct get name". W przeciwieństwie do poprzedniej metody, to polecenie bezpośrednio wyświetla nazwę modelu urządzenia. Niektórzy użytkownicy uważają, że dane uzyskane w ten sposób są niewystarczająco informacyjne, ponieważ poza nazwą modelu w postaci 80MR lub Y560 nie są prezentowane żadne inne dane. Jednak posiadając informacje o producencie, dane te będą więcej niż wystarczające do rozwiązania większości problemów, które wymagają dokładnej znajomości modelu laptopa.

Za pomocą specjalnych narzędzi

Dla każdego użytkownika notebooka niezwykle przydatne będzie posiadanie przynajmniej jednego programu diagnostycznego dla systemu operacyjnego. Dzięki temu w momencie nieprawidłowego działania systemu można w 2 kliknięciach uzyskać informacje o aktualnym stanie procesora, temperaturze procesora i innych istotnych danych. Specyfikację notebooka za pośrednictwem tych programów można również dowiedzieć się. Weźmy pod uwagę najpopularniejsze narzędzia diagnostyczne.

AIDA64 posiada bogate funkcje diagnostyczne umożliwiające sprawdzenie wszystkich aspektów pracy komputera. Z jego pomocą można również przetestować wydajność i stabilność laptopa. Program może wyświetlać elementy urządzenia i ich stan aż do najbardziej skomplikowanych części. Narzędzie posiada rosyjską lokalizację, co jest istotną zaletą. AIDA64 jest programem płatnym, ale posiada 30-dniowy okres próbny. A biorąc pod uwagę, że w tym kontekście potrzebujemy go tylko na kilka stępek, ten czas jest w zupełności wystarczający. Aby zidentyfikować model laptopa konieczne jest zastosowanie następującego algorytmu działań:

  • włączyć program Utility; Otwórz sekcję "Komputer"; przejść do zakładki DMI; otworzyć sekcję "System".

Zarówno producent jak i modele laptopów będą wymienione w odpowiednich wierszach.

Belarc Advisor - Free Personal PC Audit wyróżnia się tym, że jest darmowy. Dodatkowo jest on znacznie tańszy od AIDA64. Za główną wadę można uznać jedynie brak rosyjskiej lokalizacji, ale dla wykonania pojedynczego zadania fakt ten nie jest zbyt krytyczny. Po pobraniu, zainstalowaniu i uruchomieniu należy przejść do bloku o nazwie System Model. Tam w najwygodniejszej formie zostanie podana pełna nazwa modelu laptopa.

Jeśli jednak urządzenie nie działa prawidłowo, mało kto będzie chciał obciążać się ściągniętymi programami. W takich sytuacjach istnieje inny sposób na zidentyfikowanie modelu laptopa.

Korzystanie z BIOS-u

Wiele aspektów działania komputera lub laptopa można poznać po uruchomieniu BIOS-u. BIOS - zestaw programów, za pomocą których system operacyjny komunikuje się z urządzeniem sprzętowym. Najłatwiej wejść do tego narzędzia systemowego w momencie włączania komputera. Ale w tym przypadku, będziesz miał bardzo mało czasu na rozwiązanie problemu, więc musisz działać szybko.

W większości przypadków można wejść do BIOS-u naciskając przycisk Delete. Spowoduje to aktywację niezbędnych elementów systemu, a na ekranie pojawią się wszystkie aktualne informacje o pracy komputera. Absolutną zaletą tej metody jest to, że podczas jej stosowania nie trzeba klikać na coś innego i przechodzić za reżyserów. W sekcji Main zwróć uwagę na wiersz Product Name, w którym znajdziesz informacje o modelu urządzenia.

Poprawna i pełna nazwa modelu laptopa to czasami nie ta sama informacja, która jest zawsze zapisana w naszej pamięci. Symbole i liczby są zapominane, więc nawet jeśli jesteś pewien, że znasz specyfikację swojego laptopa, nie będzie przydatne, aby sprawdzić je ponownie. Taka skrupulatność jest szczególnie ważna przy instalacji sterowników lub nowych, zmodernizowanych komponentów. W podobnym aspekcie wszystko zależy od złożoności, więc trzeba dokładnie wiedzieć, jaki jest model notebooka. Zadanie to nie jest trudne, więc z nim można łatwo uporządkować na własną rękę. Z tego powodu jedna z metod przedstawionych w tym artykule na pewno okaże się dla Ciebie przydatna i pozwoli Ci szybko znaleźć wszystkie niezbędne informacje.