5 zasad korzystania z laptopa

Czas długich poszukiwań laptopa dobiegł końca i oto masz przed sobą niezawodnego elektronicznego asystenta. Laptop to urządzenie, które jest używane regularnie i jak każda elektronika podlega zużyciu. Proponujemy szczegółowo przeanalizować 5 podstawowych zasad kompetentnego korzystania z urządzenia.

Właściwe przechowywanie i przenoszenie laptopa.

Jeśli zabierasz ze sobą laptopa w podróż - pamiętaj, aby używać do niego specjalnej torby lub futerału. To akcesorium ochroni gadżet przed różnymi uszkodzeniami (drobne uderzenia, zadrapania, wyszczerbienia). Jeśli jesteś w domu i nie używasz laptopa przez dłuższy czas, zaleca się również schowanie go do torby (etui). Zapobiega to przedostawaniu się kurzu do wnętrza urządzenia.

Staranne użytkowanie jest gwarancją niezawodnego i długotrwałego użytkowania

Jeśli chcesz, aby Twój notebook służył Ci przez wiele lat, używaj go ostrożnie. Oznacza to, że nie należy trzaskać "pokrywą" urządzenia - może to spowodować uszkodzenie ekranu i innych podzespołów. Chroń swoje urządzenie przed wilgocią i płynami - klawiatura, głośniki i inne elementy urządzenia mogą zostać przez nie uszkodzone. Nie pozwól, aby ekran notebooka był narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli twój notebook PC posiada napęd dyskietek - nigdy nie zostawiaj go otwartego, delikatnie otwieraj i zamykaj. Ostrożnie obchodź się z kablami i przewodami podłączonymi do notebooka - nie odłączaj ich gwałtownymi ruchami. Może to spowodować uszkodzenie złącza w notebooku.

Sprawdź: 4 błędy, których należy unikać przy zakupie kolejnego laptopa

Unikać przegrzania urządzenia

Podczas długotrwałej pracy notebook ma tendencję do nagrzewania się, co ma na niego negatywny wpływ. Ten punkt jest szczególnie istotny w przypadku modeli do gier. Aby uniknąć uszkodzenia urządzenia w przypadku przegrzania, należy je okresowo wyłączać - dać mu "odpocząć".

Otwory wentylacyjne, które znajdują się na spodzie laptopa, powinny być otwarte - nie należy stawiać gadżetu na materiałowych powierzchniach. Dla wydajnej pracy laptopa zaleca się stosowanie specjalnej podstawki chłodzącej, która wytwarza dodatkowe chłodzenie urządzenia.

Czystość laptopa

Jest to bardzo ważny punkt w działaniu laptopa. Najczęściej komponenty urządzenia są zakurzone, w wyniku czego szybko ulegają awarii. Aby zapobiec takiej sytuacji, należy regularnie czyścić laptopa: ekran i klawiaturę należy przecierać specjalnymi wilgotnymi chusteczkami, usuwając z nich kurz, odciski palców i inne zanieczyszczenia. Aby skutecznie oczyścić klawiaturę z kurzu, należy użyć specjalnego małego (lub zwykłego) odkurzacza.

Wewnętrzne elementy notebooka powinny być czyszczone w ten sam sposób. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, lepiej zabrać swój gadżet do serwisu, gdzie zostanie on profesjonalnie wyczyszczony.

Użycie baterii

Z czasem bateria laptopa może ulec awarii i przestać utrzymywać ładunek. Aby zapobiec takiej sytuacji, należy przestrzegać pewnych zasad:

  • Nie należy używać laptopa w temperaturach powyżej 35 stopni Celsjusza;
  • staraj się jak najbardziej rozładować akumulator, a następnie - w pełni go naładować; jeśli nie korzystamy z laptopa przez dłuższy czas - lepiej odłączyć baterię.

Przestrzeganie tych zasad wydłuży czas pracy na baterii laptopa.

Żywotność laptopa

Jeśli Twoja bateria uległa awarii i nie trzyma w ogóle ładunku, nie spiesz się z jej wyrzuceniem. Kontroler baterii jest zaprogramowany na określoną liczbę cykli ładowania. Można skalibrować regulator i w ten sposób zwiększyć rezerwę akumulatora.

Proces kalibracji może być przeprowadzony na kilka sposobów:

  • za pomocą specjalnych programów (można je znaleźć na oficjalnych stronach producenta laptopa); Niektóre modele laptopów są wyposażone w narzędzie do kalibracji baterii. Informacje te można znaleźć w instrukcji obsługi urządzenia; Opcja kalibracji ręcznej. Można to zrobić w bardzo prosty sposób, wykonując trzy kroki:
  • Najpierw należy naładować baterię laptopa do maksimum; rozładować do 0; ponownie naładować akumulator do maksimum.

Po tym, Twój laptop będzie działał znacznie wydajniej.

Laptopowy Lifehack

Jeśli przypadkowo wylejemy na klawiaturę laptopa płyn - słodką herbatę lub kawę, należy natychmiast i szybko odłączyć baterię od laptopa i od zasilania. Po - obrócić laptopa i wyczyścić klawiaturę czystym alkoholem. Należy to zrobić w następujący sposób: nanieść alkohol na mały kawałek waty i przetrzeć wszystkie klawisze tak, aby alkohol dostał się pod klawisze. Alkohol zmyje uszkodzone miejsce z herbaty (kawy) i nie uszkodzi urządzenia.