Jak podłączyć monitor do laptopa: standardowe narzędzia systemu Windows i programy innych firm

 Trudno nie zgodzić się z tym, że laptop to mobilny, samodzielny i funkcjonalny gadżet. Jednak standardowy rozmiar ekranu laptopa nie odpowiada wszystkim użytkownikom. Jeśli potrzebujesz dwóch ekranów lub jednego dodatkowego wyświetlacza do pracy lub komunikacji, możesz rozwiązać swoje zadanie podłączając monitor do notebooka. Aby dowiedzieć się, jak podłączyć drugi monitor do laptopa i uniknąć możliwych błędów, zobacz ten artykuł.

Jak podłączyć monitor przez HDMI, DVI, Displayport lub VGA

Pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć, są złącza w laptopie. Z jednej strony znajduje się gniazdo na zewnętrzny monitor. Złącza mogą być różne, więc najczęściej spotykane typy to:

  • HDMI; DVI; Displayport; VGA.

Każde z wymienionych wyjść różni się wyglądem i właściwościami. Dla przykładu VGA jest ograniczone jakością wyświetlanego obrazu - 1280×1024 pikseli, a DVI charakteryzuje się rozdzielczością do 7,4 Gbps. Znalazłeś odpowiednie gniazdo w swoim laptopie? Teraz rozejrzyj się po tylnej części monitora i znajdź dokładnie takie samo złącze. W zależności od typu portu należy dobrać kabel. Co zrobić, gdy złącza w urządzeniach są różnych typów? Konieczny będzie zakup adaptera.

Jak więc podłączyć laptopa do monitora? Podłącz jeden koniec przewodu do wyświetlacza, a drugi do laptopa. Lepiej jest, gdy oba urządzenia są wyłączone w momencie połączenia: w ten sposób oszczędzisz swoją technikę przed spaleniem karty graficznej. Po włączeniu urządzeń, oznaką udanego połączenia będzie wyświetlenie ekranu startowego laptopa. Nie zawsze jednak użytkownik potrzebuje dublowania obrazu z laptopa na drugi monitor, a automatyczna rozdzielczość ekranu pozostawia czasem wiele do życzenia. Sytuację można skorygować w ustawieniach konkretnego systemu operacyjnego.

Podłączanie drugiego monitora do laptopa w systemie Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy/touchpada w dowolnym miejscu na pulpicie i wybierz "Rozdzielczość ekranu" w menu, które się otworzy. Jeśli dodatkowy monitor nie zostanie natychmiast wykryty, kliknij opcję "Znajdź".

Jak podłączyć drugi monitor do systemu Windows 10? Zwróć uwagę na rozdział "Wiele ekranów". W tym miejscu można wybrać jeden z następujących trybów:

  • Duplikaty ekranów (wszystko co robisz na jednym ekranie jest w pełni powielane na drugim ekranie); Rozwiń ekrany (zrób jeden duży ekran); wyświetlanie pulpitu tylko na 1 ekranie (tylko na jednym monitorze będą wyświetlane dane, a polecenia będą wykonywane na notebooku).

Jeśli wybierzesz drugą opcję "rozwiń ekrany", możliwe jest wybranie rozdzielczości i koloru dla każdego monitora osobno. Przy wyborze ustawień kolorów należy pamiętać, że maksymalne wartości są akceptowalne tylko dla mocnych monitorów i kart graficznych.

Podłączanie monitora zewnętrznego do systemu Windows 7, Windows 8 i Windows XP

Na urządzeniach wyposażonych w system Windows XP, a także "ósemkę" i "siódemkę", schemat połączenia jest podobny do procesu opisanego w poprzedniej części artykułu. Po prostym i szybkim połączeniu dwóch urządzeń należy wejść do menu rozdzielczości ekranu i dostosować ustawienia według własnych potrzeb.

Kombinacja klawiszy Win+P umożliwia szybkie przełączanie pomiędzy trybami pracy. Po naciśnięciu tej kombinacji aktywowany jest program, który pozwala na szybki wybór jednego z trybów.

Programy do podłączenia wielu monitorów

Zdarza się, że w procesie podłączania drugiego monitora do laptopa pojawiają się trudności. Na przykład, pasek zadań jest wyświetlany tylko na jednym urządzeniu. W takiej sytuacji pomocna będzie instalacja programów pomocniczych.

Wśród usług, na które jest popyt, są:

  • Dual Monitor Taskbar - rozszerza pasek zadań na dwa urządzenia jednocześnie; MurGeeMon - ułatwia zarządzanie ekranami; DisplayFusion rozszerza obrazy dla obu monitorów i posiada szereg dodatkowych funkcji, jak np. zmiana tła.

Co zrobić, jeśli potrzebujesz dwóch zewnętrznych monitorów do pracy, jak podłączyć dwa monitory do laptopa w tym przypadku? Po pierwsze, upewnij się, że Twoje urządzenie obsługuje ten format, odwiedzając oficjalną stronę producenta lub czytając instrukcję obsługi do techniki. Jeśli okaże się, że Twój laptop należy do grona urządzeń, które nie są kompatybilne z dwoma monitorami jednocześnie, spróbuj wykorzystać jako dodatkowy ekran tablet lub specjalny model monitora podłączany przez USB.

Jak podłączyć dwa monitory do laptopa, jeśli jednym z nich jest tablet? Potrzebne będzie połączenie Wi-Fi (lub kabel USB), a także instalacja oprogramowania iDisplay. Wewnątrz użytkownik znajdzie przyjazny, intuicyjny interfejs oraz wszystkie niezbędne funkcje. Posiadacze sprzętu Apple będą musieli dodatkowo podać adres IP komputera, aby się połączyć.

Jesteśmy pewni, że przedstawione w artykule wskazówki pomogą Ci szybko i bezproblemowo podłączyć monitor do laptopa.