Jak ustawić mikrofon w słuchawkach, aby wygodnie grać i prowadzić wideokonferencje

 Internet otwiera bezprecedensowe możliwości komunikacji, nauki i studiowania wszystkiego, co tylko możliwe. Setki milionów plików audio i wideo, dziesiątki sposobów komunikacji, tysiące wirtualnych gier z możliwością łączenia się z członkami zespołu i przełożonymi. Wszystko to jest otwarte dla każdego użytkownika, który ma komputer wyposażony w system operacyjny sushasnoyu, i są pieniądze na komunikację za pośrednictwem urządzenia. Oczywiście, komputer może pracować bez zapożyczonych dodatków, na skalę słuchawek z mikrofonem, ale wtedy nie będzie można odczuć wszystkich korzyści płynących z nowoczesnej technologii.

Kupując nowy komputer PC do spotkań towarzyskich i rozgrywek, właściciele komputerów często nie wiedzą, jak ustawić mikrofon w słuchawkach. Niniejsza instrukcja została napisana w celu skorygowania tego niefortunnego zdarzenia. Do czego czasami służy to urządzenie komunikacyjne? Scenariusze są wystarczające. Na przykład, do komunikacji z krewnymi i przyjaciółmi w komunikatorach medialnych, lub do komunikacji w grach - CS, Dota, lub "tanchiki".

W tym artykule porozmawiamy o tym, jak skonfigurować mikrofon na komputerze i laptopie, a także o tym, jak sprawdzić sterowniki karty dźwiękowej. Tak naprawdę konfiguracja sprzętu zależy częściowo od oprogramowania zainstalowanego na Twoim systemie operacyjnym. W jednym przypadku może to być standard, w innych - zainstalowany jest Realtek High Definition Audio i przez niego należy podłączyć mikrofon. Poniżej omówimy wszystkie najczęstsze przypadki i warianty podłączenia zestawu słuchawkowego do komputera, aby mikrofon działał.

Jak skonfigurować mikrofon w Windows 10 i Windows 7?

Główna trudność w sparowaniu słuchawek - przestrzeń, a raczej jej realizacja. W jednostce systemowej jest to takie samo gniazdo, jak w przypadku każdego innego sprzętu audio. Jednak funkcje tych jednostek są różne. Jeśli włączysz głośniki i słuchawki z mikrofonem w ich portach, nie będą one działać.

Jak podłączyć zestaw słuchawkowy do laptopa? Wykonaj kolejne kroki.

 • Z tyłu lub z przodu jednostki systemowej (lub z jednej strony laptopa) wybij gniazdo mikrofonu. Uważaj, aby nie pomylić gniazda głośnikowego! Gniazdo mikrofonu jest zazwyczaj koloru czerwonego, a obudowa głośnika zielonego. Podłącz wtyczkę mikrofonu do różowego gniazda. Upewnij się, że połączenie jest poprawne, w tym celu zajrzyj do zasobnika systemowego (w pobliżu jednostki głównej w prawym dolnym rogu ekranu), aby sprawdzić, czy jest tam odpowiednia ikona. Kliknij na nią prawym przyciskiem myszy i wybierz "Urządzenia rejestrujące". Na liście wyposażenia znajduje się mikrofon. Jeśli tam jest, to znaczy, że połączenie się powiodło.

Alternatywna opcja podłączenia

Są laptopy, w których różowe gniazda są po prostu niedostępne, a jedynie zielone do słuchawek i głośników. W tym przypadku mikrofon jest zintegrowany z systemem, ale z reguły jakość dźwięku pozostawia pragnienie więcej. Jak skonfigurować słuchawki z mikrofonem w Windows 10? Będziesz potrzebował specjalnego adaptera, przez który mikrofon jest podłączony do laptopa. Istnieją następujące warianty:

 • Daisy-chain, który jest podłączany bezpośrednio do gniazda gramofonu audio; adapter; Kabel/odbiornik USB podłączony do portu USB.

Akcesoria te można kupić w każdym markecie z elektroniką i są one niedrogie. Aby podłączyć notebook i mikrofon, wykonaj następujące kroki.

 • Podłącz adapter do portu słuchawek. Podłącz wtyczkę mikrofonu do odpowiedniego gniazda w urządzeniu. Jest on oznaczony tym samym kolorem (różowym lub zielonym), co na jednostce systemowej. Sprawdź, czy połączenie jest prawidłowe (jak opisano powyżej).

Jak skonfigurować zestaw słuchawkowy na laptopie z mikrofonem bezprzewodowym?

Ta opcja jest również możliwa. Użyj adaptera z wtykiem TRS lub USB, lub obu jednocześnie.

 • Jeśli posiadasz gniazdo TRS, musisz najpierw podłączyć je do adaptera 1/4 jack. Gniazdo 1/4 jest podłączone do różowego gniazda mikrofonowego. Złącze USB można podłączyć do każdego dostępnego portu. Proszę sprawdzić, czy połączenie zostało nawiązane prawidłowo.

Jak włączyć mikrofon przez "Panel sterowania".

Wielu użytkowników, mając problemy z obsługą mikrofonu, uważa, że ich urządzenie w ogóle go nie posiada. Tak jednak nie jest. Mikrofon jest na wyposażeniu wszystkich laptopów, ale czasami są one produkowane na zamówienie. Aby aktywować urządzenie elektroakustyczne należy

 • w linii wyszukiwania wpisz "Panel sterowania"; Wybierz zakładkę "Dźwięk" i kliknij na nią - pojawi się okno opcji audio; W zakładce "Nagrywanie" - "Mikrofon" wybierz prawym klawiszem myszy "Funkcje"; W dolnej części okna, w sekcji "Ogólne" znajduje się menu "Używanie urządzeń" - kliknij na nim. Pojawia się lista, na której należy wybrać "Użyj tego urządzenia (włączone)"; Kliknij "Użyj"; W zakładce "Levels" ustawiamy poziom głośności (zaleca się ustawienie wartości od 80 do 10) oraz wzmocnienie mikrofonu (w zakresie +10-12 dB); Potwierdź wybrane opcje naciskając "OK". Następnie zamknij wszystkie okna, których dotyczyły powyższe kroki. Sprawdź mikrofon w słuchawkach.

Włączenie mikrofonu poprzez "Menedżer urządzeń".

Często zdarza się, że mikrofon nie jest wyświetlany na liście urządzeń audio. W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy zainstalowany jest prawidłowy sterownik. Jeśli nie, system operacyjny nie może wykryć mikrofonu.

Inną częstą przyczyną - urządzenie jest wyłączone w "Menedżerze zadań" lub, jeśli jest to komputer stacjonarny, nieprawidłowo podłączone gniazdo mikrofonu na obudowie jednostki systemowej. Jak ustawić mikrofon w słuchawkach na komputerze?

Najpierw sprawdzamy, czy jest zainstalowane wymagane oprogramowanie dla urządzeń audio.

 • Uruchomić "Menedżera urządzeń". Wybierz kartę dźwiękową w sekcji "Urządzenia audio, gry i audio". Jeśli karty nie ma na liście, lub jeśli ma żółty znacznik wyboru w zamówieniu, przyczyna nieprawidłowego działania mikrofonu leży po stronie samego sterownika. Zainstaluj nowe oprogramowanie lub zaktualizuj stare.

Po potwierdzeniu, że wszystko jest w porządku z urządzeniami audio, przejdź do menu "Wyjścia audio". Tutaj znajdujemy mikrofon i włączamy go. Nic się nie dzieje i wyświetlana jest ikona z napisem page down? W wyświetlonym menu kliknij prawym przyciskiem myszy na wiersz mikrofonu i wybierz "Włącz urządzenie".

Jak wykonać mikrofon na zamówienie

Problemy z pracą mogą również wystąpić, jeśli sprzęt dźwiękowy nie jest ustawiony jako urządzenie główne w systemie operacyjnym. Można to naprawić w kilku prostych krokach.

 • Po prawej stronie paska zadań, obok ikony zmiany języka, kliknij ikonę dynamiki. Wybierz "Dźwięki" i przejdź do menu funkcji. Patrz: Jeśli sprzęt jest w zamówieniu, zielona ikona obok niego jest aktywna. W przeciwnym razie należy wybrać opcję "Użyj według zamówienia" (prawym przyciskiem myszy).

W związku z tym mikrofon jest podłączony. Następnie należy sprawdzić, czy działa. Poczekaj, lepiej jest wykonać monitoring od razu, niż później zostać poinformowanym o złej jakości dźwięku przez partnera.

Istnieją dwa sposoby sprawdzenia urządzenia pod kątem obrabialności.

Oprogramowanie

W sieci dostępne są dziesiątki programów, które mogą pomóc w sprawdzeniu jakości nagrania z mikrofonu. Najpopularniejszy - Skype, który jest praktycznie w każdym nowoczesnym urządzeniu. Aby sprawdzić działanie urządzenia, wykonaj następujące czynności.

 • Uruchom Skype'a. Podłącz urządzenie do komputera. Otwórz zakładkę kontakty i znajdź "Echo/Sound Test Service". Odnalezienie opcji nie jest trudne, ponieważ kontakty posortowane są alfabetycznie. Kliknij na kontakt lewym przyciskiem i wykonaj połączenie głosowe. Specjalny bot wyda dźwięk, po którym będziesz miał kilka sekund na wykonanie testu dźwięku. W tym czasie powiedz coś przez mikrofon. Kiedy czas się skończy, otrzymasz nagranie głosu i zobaczysz, jak doskonały jest to głos.

Metoda systemowa

Jeśli na Twoim komputerze nie ma zainstalowanego żadnego komunikatora, możesz użyć standardowych aplikacji Windows.

 • Kliknąć na menu "Start". W polu wyszukiwania wpisz "Recorder", a z wyświetlonej listy wybierz "Microsoft.WindowsSoundRecorder ...". Oprogramowanie zostanie uruchomione, a ikona mikrofonu zostanie kliknięta w celu rozpoczęcia nagrywania. Powiedz coś do mikrofonu. Posłuchajcie płyty i oceńcie jakość jej wykonania. W razie potrzeby dokonujemy korekty opcji.

Co zrobić, jeśli nie ma dźwięku lub jest on bardzo słaby?

Czy zdarzyło się kiedyś, że obydwa mikrofony są aktywne i wszystko jest włączone, ale dźwięk jest bardzo słaby, ledwo słyszalny? Przede wszystkim urządzenie zostało wyposażone w bardzo słabe opcje dźwiękowe. Jak wyregulować mikrofon w słuchawkach? Na początku nie będziesz się zajmował sortowaniem typów mikrofonów.

Wszystkie urządzenia są podzielone na:

 • Prosty analog z gniazdem 3,5 mm. Dostępne są rozwiązania średniej jakości, które nadają się do niemal każdego wejścia mikrofonowego. Wkłada się je do odpowiedniego gniazda z tyłu lub z przodu jednostki systemowej (oznaczonego różowym kolorem). Aby dźwięk był dobry, potrzebny jest przyzwoity mikrofon w laptopie lub karta dźwiękowa. Przyczyną słabego dźwięku jest niska czułość lub wysoki poziom szumów własnych. Mikrofony USB. Posiadają one specjalny wzmacniacz, który gwarantuje komfortowy poziom dźwięku. Wzmacniacz umieszczony jest w kapsule mikrofonu. Zintegrowana z kamerą internetową. Warianty te dostępne są w modelach bez mikrofonu z wtyczką mini jack.

Dla dobrej jakości dźwięku większość mikrofonów analogowych jest skonfigurowana w mikserze systemu operacyjnego. Jak włączyć mikrofon w słuchawkach przy normalnej głośności? Przyjrzyjmy się popularnym kodekom.

Realtek HD w Windows 7/10

Po podłączeniu mikrofonu, oprogramowanie pyta o urządzenie, które zostało podłączone.

Wybierz wejście mikrofonu, po czym stanie się ono dostępne do użytku. Dostęp do menu opcji mikrofonu można uzyskać za pośrednictwem miksera lub menedżera dźwięku Realtek HD. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz "Urządzenia rejestrujące", a aby uzyskać dostęp do menedżera Realtek, wybierz go w zasobniku systemowym. Jeśli nie ma odpowiedniej ikony na pasku zadań, możesz ją otworzyć w zakładce "Sprzęt i dźwięk" .

Przede wszystkim należy ustalić, gdzie znajduje się wejście mikrofonowe. W zależności od tego, do którego gniazda jest podłączony, może mieć różne nazwy ("Microphone", "Mic"). Jeśli nie ma połączenia, urządzenie nie pojawi się w oknie. Aby zobaczyć, które wejścia są zajęte, w tym nieaktywne, dotknij prawego przycisku w dowolnym punkcie okna i umieść ptaszka, aby zobaczyć podłączone i odłączone urządzenia.

Tak więc, mikrofon jest podłączony, dalsze postępowanie jest następujące:

 • W opcjach mikrofonu przejdź do zakładki "Poziomy"; Ustaw przełącznik na poziom, który uznasz za akceptowalny; kliknij "Zastosuj".

Jeśli problem nadal występuje, być może masz słabe wzmocnienie. Jeszcze jedna rzecz! Sprawdź, czy przycisk dźwięku po prawej stronie szybu mikrofonu był włączony, bardzo często przyczyna cichego dźwięku jest tam ukryta.

Aby sprawdzić działanie mikrofonu, przejdź do menu odtwarzania i zaznacz pole wyboru obok opcji "Listen from this device" (Słuchaj z tego urządzenia). Następnie wystarczy coś powiedzieć i sprawdzić, czy wszystko jest ustawione prawidłowo. W razie potrzeby dokonujemy poprawek. Na przykład, w zakładce "Połączenie" możliwe jest zmniejszenie poziomu głośności muzyki i dźwięków systemowych podczas rozmów przez Skype. W ustawieniach dostępne są również dwa tryby:

 • Głośnik (rozproszony). Zintegrowany z laptopem mikrofon w tym przypadku może być używany jako dwa niezależne mikrofony, które mogą być używane równolegle; klasyczne. Dwa mikrofony są połączone w jeden: jeśli podłączone jest urządzenie zewnętrzne, jest ono używane, w przeciwnym razie urządzenie jest podłączane.

Regulacja mikrofonu AC'97 w Windows XP

 • Ustawienie mikrofonu z kodekiem AC'97 jest podobne do poprzedniego. Otwórz mikser dźwięku w innej firmie. Przejdź do menu opcji i zaznacz pole wyboru obok opcji dodatkowych, w przeciwnym razie wzmacniacz mikrofonu nie będzie działał. W mikserze nagrywania zaznacz pole obok "Mikrofon" i potwierdź przyciskiem "OK". Ustawić wejście mikrofonu, które ma zostać zwiększone.

Co można zrobić, jeśli wszystkie powyższe kroki nie przyniosły rezultatu w dostrojeniu słuchawek z mikrofonem? Doświadczeni użytkownicy zalecają zakup kamery z wbudowanym mikrofonem. Można też użyć oddzielnej karty dźwiękowej z szybkim wejściem mikrofonowym. Inna opcja - oddzielny wzmacniacz mikrofonowy, ale taki, najprawdopodobniej, będziesz musiał zbudować sam, lub znaleźć profesjonalistę.

Wirusy

Czasami przyczyną tego, że komputer nie widzi mikrofonu od słuchawek, jest zainfekowanie systemu wirusami. Co robić w takim przypadku?

 • Pobierz i zainstaluj oprogramowanie skanujące SpyHunter, na przykład SpyHunter. Przeskanuj swój komputer w poszukiwaniu oprogramowania szpiegującego. Usuwanie lub czyszczenie zainfekowanych plików. Wykonaj pełne lub głębokie skanowanie systemu operacyjnego w poszukiwaniu wirusów za pomocą programu antywirusowego. Wyeliminuj wykryte problemy. Zwróć urządzenie i ponownie zainstaluj sterowniki. Jeśli to nie pomoże, należy skontaktować się z centrum serwisowym, którego technicy szybko i niezawodnie rozwiążą problemy z mikrofonem.

Eliminacja obcego hałasu

A więc mikrofon znowu działa. Co jednak, jeśli dźwięk jest zniekształcony, czuć trzaski, szumy i inne niepotrzebne odgłosy?

Aby usunąć zakłócenia z mikrofonu, należy postępować zgodnie z poniższą procedurą.

 • Zmniejsz wzmocnienie ustawiając wartość zero w zakładce "Level" w opcjach urządzenia. Naciśnij przycisk potwierdzający. Menu "Extras" służy do wyboru różnych formatów oferowanych przez system.

Można również skorzystać z opcji rozwiązywania problemów, co może pozytywnie wpłynąć na jakość dźwięku.

Wybierz sekcję Rozwiązywanie problemów na panelu sterowania.

 • Wybierz pozycję "Troubleshooting" (Rozwiązywanie problemów), pojawi się okno monitorowania nagrywania dźwięku. Naciśnij przycisk "Next". Wybierz urządzenie, które ma być diagnozowane. Po zakończeniu testu system automatycznie skoryguje problemy z funkcjonowaniem, a jeśli nie - wyda odpowiedni komunikat.

Nieczyste brzmienie może być również spowodowane niewłaściwymi ustawieniami. Na przykład, jeśli użytkownik wyczuwa rozłączenie, może być konieczne włączenie opcji jego tłumienia. Jeśli opcja redukcji szumów jest aktywna, głos może być obarczony metalicznymi przeszkodami. Dzieje się tak niezależnie od konfiguracji obrazu dźwiękowego.

Regulacja mikrofonu w słuchawkach w systemie Android

Problemy z mikrofonem w smartfonach są bardzo rzadkie, ale występują. Zazwyczaj po podłączeniu system automatycznie określa wszystkie parametry, nie ma potrzeby regulowania ani dźwięku, ani zapisu. Jeśli mikrofon nadal odmawia wykonywania swojej funkcji, przyczyny mogą być następujące.

 • Zestaw słuchawkowy jest uszkodzony. Droga wyjścia - kupić nowy, lub vidremontuvaty stary, odnosząc się do warsztatu. Problemy z gniazdem telefonicznym (brak styku, gniazdo rochitany). Aby sprawdzić, czy tak jest, podłącz słuchawki do innego urządzenia i sprawdź łączność.

Opcje systemowe urządzenia przenośnego nie powiodły się. Sam możesz zaradzić tej sytuacji:

 • Przejście do menu systemu za pomocą specjalnej kombinacji przycisków (każdy producent ma swoją własną). W sekcji "Sprzęt" otwórz zakładkę "Słuchawki i mikrofony". Ustaw wymaganą głośność i czułość mikrofonów (wbudowanych i zewnętrznych).

Ustawienia dla urządzeń Apple

Markowy zestaw słuchawkowy "Apple" do iPadów i iPhone'ów nie wymaga regulacji. Każda słuchawka AirPods ma wbudowany mikrofon, przez który można się komunikować lub korzystać z notatek głosowych.

Zgodnie z życzeniem, w opcjach gadżetów ustawiany jest parametr, który sprawia, że dźwięk jest odbierany przez dowolną część zestawu słuchawkowego. Jeśli używany jest tylko jeden satelita, drugi automatycznie staje się mikrofonem. Do nagrywania i odbierania dźwięku można skonfigurować tylko prawą lub lewą słuchawkę.

Jeśli słuchawki AirPods nie nagrywają lub nie odtwarzają dźwięku, należy sprawdzić, czy połączenie z urządzeniem mobilnym, integralność słuchawek i ustawienia mikrofonu nie są uszkodzone. W pierwszym przypadku wystarczy powtórzyć synchronizację, w drugim - nie obejdzie się bez naprawy lub zakupu nowego "ucha". Ustawienia można poprawić za pomocą przycisku Wycisz na iPhonie. No i na koniec: niepowodzenia w pracy mikrofonu mogą być wtedy, gdy używamy nieodpowiedniego sprzętu. Dzieje się tak, jeśli słuchawki są nieoryginalne, a problem rozwiązuje zmiana słuchawek na markowe EarPods lub AirPods.

Odpowiedzią na pytanie, jak skonfigurować słuchawki z mikrofonem, jest skorelowanie charakterystyki mikrofonu z jedną z metod opisanych powyżej. Ważne jest, aby prawidłowo wybrać urządzenie, które jest używane przez okoliczności, ponieważ jeśli system jest więcej niż jeden, może wystąpić różne dysfunkcje. Nie mniej ważne jest dostosowanie siły mikrofonu, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na czystość i jakość dźwięku. Wykorzystaj wszystkie techniki i dokonaj prawidłowego ustawienia mikrofonu, co z pewnością zapewni niezawodną i ciągłą pracę w przyszłości.