Jak poznać swój adres IP: instrukcje dla komputera i telefonu

 Zapewne nie raz słyszałeś zwrot "adres IP" w kontekście poszukiwania konkretnego użytkownika sieci. Co tak naprawdę oznacza ten termin, jakie są rodzaje adresów IP i jak sprawdzić swoje IP na różnych urządzeniach? Wszystkie odpowiedzi - w dalszej części tego artykułu.

Co to jest adres IP?

Adres IP to unikalny adres sieciowy węzła w sieci komputerowej, dzięki któremu można poznać wiele przydatnych danych: od lokalizacji urządzenia po cechy systemu operacyjnego. Absolutnie wszystkie nowoczesne gadżety mają taki adres, niezależnie od modelu i wielkości. Nawet inteligentne urządzenie domowe, takie jak czajnik, sterowane za pomocą smartfona, ma swój własny adres IP.

Adres IP może być statyczny lub dynamiczny. Pierwszy typ to numer, nadawany użytkownikowi przez jego dostawcę na stałe. Drugi typ jest przyznawany użytkownikom z wolnego zasobu adresów przez DHCP (protokół komunikacyjny). Typ adresu można poznać dzwoniąc do pomocy technicznej lub identyfikując adres za każdym razem po nowym podłączeniu do sieci. Adresy IP są również powszechnie klasyfikowane według wielkości przestrzeni adresowej. Istnieją adresy IPv4 (o długości 32 bitów) i adresy IPv6 (o długości 128 bitów). Łącznie miliardy adresów różnią się od siebie. Dzięki takiej różnorodności w nowoczesnej przestrzeni internetowej nie ma problemu z brakiem IP.

Dlaczego znajomość adresu IP jest przydatna dla wirtualnego bezpieczeństwa? Znając te dane, możesz sprawdzić, czy ktoś inny nie podłączył się pod Twój adres, a jeśli tak, to unieszkodliwić oszustów. Aby to zrobić, należy:

  • Zaloguj się do profilu; wejść do menu ustawień; znajdź zakładkę "ostatnie sesje"; sprawdzić listę połączeń pod kątem obecności obcych IP i wyłączyć je.

Ponadto, mając swój indywidualny numer adresowy w sieci, możesz połączyć się z komputerem lub smartfonem nawet na odległość. Porozmawiajmy więcej o tym, jak dowiedzieć się adresu IP komputera i innych gadżetów.

Wykrywanie adresu IP dla systemu Windows

Pierwszym warunkiem wstępnym do ustalenia IP jest tryb online. A kluczem jest miejsce podłączenia do Internetu. IP składa się z dwóch części - adresu dostawcy usług internetowych oraz adresu samego urządzenia. Jeśli zmienisz lokalizację swojego połączenia internetowego, adres dynamiczny również ulegnie zmianie.

Adres IP można znaleźć w systemie Windows za pomocą:

  • Usługa IPconfig; właściwości.

Prześledźmy każdą z metod krok po kroku.

Usługa IPconfig

Właściciele urządzeń z systemem operacyjnym Windows mogą skorzystać ze standardowego narzędzia - programu IPconfig działającego w linii poleceń. Jak uzyskać adres IP za pomocą tej metody?

  • Naciśnij jednocześnie klawisze Win i R; w otwartym oknie wpisz "cmd" (bez cudzysłowu), kliknij OK; dalej wprowadź komendę IPconfig i potwierdź działanie wciskając Enter.

Skończone! Informacje o połączeniu zostaną wyświetlone na ekranie. Liczby, które widzisz, to Twoje IP.

Właściwości połączenia internetowego

Jeszcze prostszym sposobem na znalezienie IP jest sprawdzenie właściwości Twojego połączenia internetowego.

Plan jest następujący:

  • kliknij menu Start - Panel sterowania - Centrum sterowania siecią; wyszukaj "Połączenia" i kliknij na nie; W oknie, które się otworzy znajdź "Informacje"; Adres IP zostanie wyświetlony w wierszu IPv4.

Jeśli Twój komputer wyposażony jest w 10. wersję systemu Windows, ścieżka będzie nieco inna. Kolejność elementów wygląda następująco: "Centrum Sterowania Siecią - Zmień ustawienia adaptera - kliknij prawym przyciskiem myszy na połączenie i wybierz "Status" - okno adresu IP".

Definiowanie adresu IP dla komputerów Mac

W komputerach z systemem Mac OS adres ten jest śledzony w następujący sposób. Użytkownik musi przejść do menu ustawień systemowych, wybrać "Sieć", a następnie przejść do "Zaawansowane" i znaleźć aktywną sieć. W nowym oknie dostępny będzie adres IP gadżetu. Jeśli masz urządzenie Mac, możesz również ustalić IP online, korzystając z usług innych firm. Listy skutecznych programów szukajcie w przedostatnim akapicie artykułu.

Usługi online w zakresie ustalania adresu IP

Oprócz wbudowanych, standardowych narzędzi do określania IP, istnieje wiele usług i programów firm trzecich, które mogą szybko poradzić sobie z tym prostym zadaniem.

Najpopularniejsze aplikacje do określania adresu IP:

  • 2IP.ua - za pośrednictwem serwisu można dowiedzieć się IP urządzenia i dowolnej strony internetowej, dane o systemie operacyjnym, przeglądarce, dostawcy, a nawet rozdzielczości ekranu; WhoER- daje dostęp do informacji o IP, dostawcy, wersji systemu operacyjnego oraz nazwy miejscowości, w której znajduje się użytkownik; pr-cy - wykrywanie i analiza danych IP na konkretnej stronie internetowej; Speedtest - oprócz IP możesz sprawdzić prędkość swojego internetu.

Jednym z najprostszych sposobów na poznanie swojego adresu IP - przejdź do swojego konta Google, jeśli je posiadasz. Niezbędne numery będą widoczne u dołu ekranu, w poczcie, mapach i innych usługach Google.

Jak mogę poznać adres IP mojego telefonu?

Zastanówmy się, jak określić adres IP dla każdego systemu operacyjnego z osobna.

Metoda Androida

Najprostszym sposobem, aby dowiedzieć się api swojego mobilnego gadżetu online, za pomocą jednej z wyżej wymienionych stron. Jeśli jednak nie chcesz korzystać z zasobów innych firm, zajrzyj do ustawień swojego smartfona. W zależności od modelu gadżetu, lokalizacja danych adresu IP może się różnić. Ale w większości przypadków trzeba wejść do menu ustawień, rozłączyć się z połączenia wi-fi, znaleźć pozycję "Informacje o telefonie" i zakładkę "Status". Wewnątrz tego ostatniego będzie linia, która mówi "Moje IP".

Droga dla iOS

Droga do cenionego przez posiadaczy jabłkowych gadżetów numeru adresowego wygląda następująco: Ustawienia - Wi-Fi - klikamy na suwak z aktualnym połączeniem i wyskakuje okienko z poszukiwanymi numerami. Uniwersalnym sposobem na określenie ipi i zmierzenie prędkości Internetu jest zainstalowanie aplikacji Speedtest i innych programów o tej samej funkcjonalności.