30 sposobów na przyspieszenie Internetu na smartfonie i laptopie

 Czy zauważyłeś, że Twój internet nie działa już tak szybko jak kiedyś? A może na początku nie byłeś na bieżąco? Czasami łatwiej jest przestać przeglądać stronę, niż czekać na jej pobranie? Sytuacje takie jak ta są bardzo częste. I wymagają zastanowienia się, jak zwiększyć prędkość Internetu.

Żyjemy w czasach, w których dostęp do szybkiej sieci jest dosłownie niezbędny. Biznes, komunikacja, istotne informacje są skoncentrowane w sieciach, jest teraz możliwe, aby uzyskać do nich dostęp w dowolnym miejscu i czasie. Tak długo, jak masz szybką sieć. Ale nie zawsze tak jest. Co zrobić, jak przyspieszyć Internet?

Czasami wystarczy kilka prostych ustawień lub użycie odpowiedniej aplikacji. W pozostałych przypadkach - specjalne działania ze strony użytkownika. O nich opowiemy dzisiaj.

Jak przyspieszyć działanie Internetu na komputerze lub smartfonie

Przyczyn wolnego internetu na laptopie lub telefonie, cała masa. Problemy występują z urządzeniami sieciowymi, systemem operacyjnym, zainstalowanymi programami, samą techniką lub po stronie dostawcy. Często sieć "laguje" i przez nadmierne połączenie. Jak zwiększyć prędkość Internetu? Istnieje wiele sposobów.

Metoda 1: Wymuś połączenie 4G zamiast 3G / 2G

Podczas gdy 4G jest raczej standardem w nowszych smartfonach, w starszych modelach preferowanym typem sieci jest 3G. Aby wymusić połączenie 4G na Androidzie, przejdź do "Ustawienia" - "SIM i sieć" i wybierz "Preferowany typ sieci" - internet zacznie "łapać" szybciej.

W różnych smartfonach nazwy poszczególnych opcji menu mogą się różnić, ale efekt końcowy jest podobny.

Metoda 2: Zmniejsz jakość wideo

Uwielbiam oglądać filmy na YouTube, ale sieć jest szczerze mówiąc słaba i zamrażają się? Aby to naprawić, obniż jakość wideo (np. z 1080p do 720p) i poczuj różnicę. Kliknij zębatkę na dole odtwarzacza i zmień jakość wideo (niska, średnia, wysoka) - zacznie się szybciej ładować i nie wpłynie to na dźwięk.

Opcja 3: Zamknij zbędne karty w przeglądarce

Nierzadko zdarza się, że użytkownicy otwierają wiele stron na raz, a nawet każą je automatycznie ładować. W rezultacie, podczas dostępu do Internetu, oprogramowanie musi załadować wszystkie te zasoby. Nie jest tak szybki, jak byśmy chcieli. Aby rozwiązać ten problem, zamknij wszystkie niepotrzebne karty i dodaj do zakładek te, które są ważne, a Twoja sieć będzie działać szybciej.

Metoda 4: instalacja blokerów reklam

Reklama kontekstowa, wszystkie te wyskakujące okienka i banery znacznie pogarszają prędkość internetu. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, gdy próbujesz poprawić szybkość swojego połączenia internetowego jest pozbycie się reklam na stronach internetowych. W końcu czasami "waga" materiałów marketingowych online zajmuje połowę strony, którą próbujesz załadować. Teraz wyobraź sobie, jak wiele ruchu jest marnowana otwierając reklamy, które prawdopodobnie nie będzie nawet zwrócić uwagę!

Wejdź w opcje swojej przeglądarki i zainstaluj bloker reklam - Adblock, Brave Browser, Ghostery, NordVPN lub coś podobnego. Irytujące reklamy nie będą Ci już przeszkadzać.

Metoda 5: wyłączenie lub zastąpienie sieci VPN

Dla tych, którzy nie wiedzą, VPN to technologia wirtualnej sieci prywatnej umożliwiająca łączenie się z inną siecią. Odłącz je i obserwuj, jak zmienia się prędkość: jeśli staje się wyższa, to ma sens zmiana VPN lub serwera proxy lub spróbuj ich nie używać.

Metoda 6: tryb turbo w przeglądarce

Większość popularnych przeglądarek internetowych obsługuje tryb turbo, którego zadaniem jest przyspieszenie ładowania stron internetowych za pomocą różnych algorytmów (np. kompresuje obrazy i wideo). Nie ignoruj tej funkcji - włącz opcję dla ciężkich stron, takich jak kanały informacyjne czy FB, a będziesz zaskoczony, o ile szybsza stała się sieć.

Metoda 7: Przyspieszenie przeglądania stron internetowych

Często zdarza się, że użytkownik myśli, że sieć "zwalnia". W rzeczywistości to przeglądarka "spowalnia". Jak mogę poprawić szybkość mojej strony internetowej?

  • Włącz opcję, która uniemożliwia witrynom wysyłanie powiadomień. Spraw, aby niepotrzebne dodatki były nieaktywne. Zaktualizuj przeglądarkę do najbardziej aktualnej wersji.

Równolegle należy sprawdzić wewnętrzne opcje oprogramowania, być może są tam aktywne ustawienia, które również mogą spowalniać internet.

Jak to zrobić 8: Wyłącz seeding w torrentach

Włączony uTorrent i inni klienci na Twoim komputerze obsługują wiele pobrań i udostępnień, przeciążając kanał. Aby uzyskać szybszy dostęp do Internetu, po prostu opuść giveaway lub wstrzymaj pobieranie. Przy okazji, możesz pobierać pliki z trackerów znacznie szybciej, usuwając ograniczenie prędkości pobierania w ustawieniach.

Metoda 9: wyłączenie automatycznej aktualizacji oprogramowania

Wiele problemów z komputerem i smartfonem pojawia się po "spontanicznych" aktualizacjach oprogramowania. A nawet wcześniej, gdy aktualizuje się w tle. Podczas gdy Ty surfujesz po "sieci", Twój Windows odbiera część pasma, grzebiąc w poszukiwaniu najnowszych wersji. W tym przypadku zaleca się wyłączenie automatycznej aktualizacji systemu operacyjnego i wykonanie ręcznej konfiguracji oprogramowania. Użyj CCleaner, gdzie możesz wyłączyć automatyczne sprawdzanie aktualizacji. Dodatkowo zalecamy sprawdzenie swojego "systemu operacyjnego" pod kątem oprogramowania szpiegującego.

Metoda 10: Wyłączenie limitu kanałów na poziomie systemu operacyjnego

Metoda jest odpowiednia dla tych, którzy używają systemu Windows. System operacyjny domyślnie zmniejsza szerokość kanału internetowego z dokładnością do 20 procent. Aby wyłączyć to ograniczenie, naciśnij Win+R i wpisz "gpedit.msc" w formularzu wyszukiwania - to powinno ostatecznie otworzyć Edytor zasad grupy. W menu "Konfiguracja komputera" wybierz - "Ogranicz zarezerwowane pasmo", a następnie aktywuj przycisk "Włączone" i wpisz "0" w polu obok.

Metoda 11: Uruchomić komputer

Spadek prędkości Internetu może być spowodowany słabą wydajnością samego urządzenia. Jak w tym przypadku zwiększyć prędkość Internetu na laptopie?

  • Sprawdź urządzenie pod kątem wirusów i "niekorzystnego" oprogramowania. Przeprowadzić czyszczenie systemu. Zwiększ ilość pamięci RAM. Wymień dysk twardy na dysk SSD (o pojemności nie mniejszej niż 2TB). Wyeliminować przegrzewanie się sprzętu (poprzez oczyszczenie płyty głównej, dysku pamięci z kurzu, chłodzenie procesora specjalną pastą termiczną itp.)

W sieci można znaleźć wiele artykułów na temat tego, jak wykonać daną operację. Zwykle nie zajmuje dużo czasu, aby uruchomić komputer.

Metoda 12: Znajdź lepszy plan

Dostawcy usług internetowych uwielbiają wysyłać Ci wiadomości, że mają nowe stawki dostępne - z wysokimi prędkościami połączenia w tej samej cenie. Może to być szansa dla Ciebie, aby uaktualnić do lepszego sygnału internetowego. Ale aby być pewnym jego jakości, nie bądź leniwy, aby zbadać, co dostawca oferuje. I nie tylko to, co pisze w swoich reklamach, ale samemu przeprowadzając test sieci na jednym z wyspecjalizowanych serwisów online lub aplikacji.

Metoda 13: Zmiana dostawcy

Niewątpliwie najbardziej kategoryczny sposób jak przyspieszyć prędkość Internetu. Jeśli w pobliżu znajduje się nowy dostawca z lepszą prędkością sieci, nie krępuj się go zmienić. Organizuj się z sąsiadami, składaj wnioski, aby przyspieszyć proces, a wkrótce będziesz użytkownikiem dobrego Internetu. Najważniejsze to nie być leniwym i przejąć inicjatywę.

Jak zwiększyć prędkość Internetu, jeśli używasz Wi-Fi

Mówienie o tym, jak popularne są routery, będzie zbyteczne: są one obowiązkowym atrybutem każdego mieszkania i biura. Zapewniają one stabilne, szybkie połączenie z siecią globalną. Ale nie zawsze tak jest. Co masz zrobić, gdy prędkość dostarczana przez dostawcę wynosi 100 Mb/s, podczas gdy rzeczywista prędkość w powietrzu nie osiąga nawet 30 Mb/s? Istnieje wiele sztuczek, które można zastosować, aby poprawić wydajność Wi-Fi na nowoczesnych i nie całkiem nowoczesnych routerach. Oto kilka najłatwiejszych z nich.

Metoda 1: Zaktualizuj kartę sieciową

Jeśli to możliwe, uaktualnij karty sieciowe Wi-Fi lub Ethernet. Nie chodzi nawet o to, że są przestarzałe. Chodzi o to, że nowsze konfiguracje obsługują najnowsze standardy komunikacji i są w stanie odbierać i przetwarzać sygnał znacznie szybciej. Karta sieciowa, jak każda karta technologiczna, z czasem ulega degradacji, co nieuchronnie wpływa na szybkość połączenia z Internetem.

Metoda 2: Sprawdź kabel internetowy

Nie ma znaczenia, czy używasz sieci bezprzewodowej czy połączenia Ethernet - masz zewnętrzny kabel, który jest podłączony do pomieszczeń. Może dać ci wolniejsze prędkości, ponieważ jest uszkodzony. W miarę możliwości należy sprawdzić integralność kabla i skontaktować się z dostawcą usług internetowych w celu jego naprawy.

Metoda 3: Zaktualizuj oprogramowanie sprzętowe i opcje routera

Wiele osób zastanawia się, jak zwiększyć prędkość internetu wifi, jeśli używają routera sieciowego. Rozwiązanie jest dość proste - należy zaktualizować firmware. Po zainstalowaniu świeżej wersji oprogramowania, router wifi będzie odbierać sygnał szybciej. Poszukaj nowego firmware na forum, a następnie zainstaluj go na routerze. Na przykład, jeśli obsługuje WLAN 802.11ac, sensowne jest przestawienie go ze starego standardu 802.11.n.

Metoda 4: Sprawdź konfigurację sieci

W domu można mieć dowolną liczbę urządzeń, ale tylko jedno połączenie z Internetem. A jeśli kilka gadżetów jest podłączonych do niego jednocześnie, dosłownie "przerywają" kanał między sobą. Mądrze skonfiguruj swoją sieć (eliminując wąskie gardła sieci bezprzewodowej, zwiększając zasięg), aby wystarczyło jej dla wszystkich.

Metoda 5: Zabezpiecz swoją sieć Wi-Fi za pomocą hasła

Dostępna sieć może być wykorzystywana przez nieautoryzowanych użytkowników. Gdy łączą się one z siecią bezprzewodową, "odgryzają" część ruchu, spowalniając pracę urządzeń. Co jeśli Twój router pozwala Twoim sąsiadom na strumieniowe przesyłanie wideo lub pobieranie torrentów? Poświęć kilka minut i zabezpiecz swój punkt dostępowy hasłem, w ustawieniach routera.

Metoda 6: Przełączanie na sieć Wi-Fi 5 GHz

Metoda ta działa dla routerów dwupasmowych. W ustawieniach modelu należy poszukać opcji przełączenia na częstotliwość 5 GHz. W tym zakresie sieć bezprzewodowa działa znacznie szybciej, choć z mniejszym promieniem zasięgu.

Możliwe jest również jednoczesne uruchomienie dwóch równoległych sieci w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz.

Metoda 7: "Resetowanie" ustawień routera

Zdarza się, że praca Internetu zwalnia z powodu nieprawidłowego działania oprogramowania routera. Jak zwiększyć prędkość Internetu, jeśli tak się stanie? Najpierw spróbuj zrestartować router. Jeśli to nie zadziała, naciśnij przycisk Reset i ponownie skonfiguruj urządzenie.

Metoda 8: Instalacja routera we właściwym miejscu

Oczywiście jakość połączenia z siecią Wi-Fi zależy od miejsca, w którym znajduje się router. Im mniej przeszkód (ściany, meble) i odległość między nim a odbiornikiem, tym lepszy internet. Optymalna instalacja routera jest możliwa tylko metodą prób i błędów. Zazwyczaj umieszcza się go w centralnym punkcie domu (mieszkania, biura), aby zapewnić równomierne pokrycie sygnałem wszystkich pomieszczeń.

Metoda 9: Korzystanie z repeaterów

Zdarza się, że wydajność routera jest niewystarczająca, szczególnie jeśli jest on zainstalowany w dużym obiekcie (centrum wystawiennicze lub handlowe, magazyn, zakład produkcyjny). Wtedy ma sens umieszczenie repeatera lub sygnału repeatera. Urządzenie znajduje się pomiędzy routerem a zapleczem. Można go kupić lub zrobić ze starego routera. Istnieje wiele dostępnych pomocy, jak najlepiej to zrobić.

Metoda 10: Włączanie WMM

Kiedy prędkość połączenia z siecią WWW osiągnęła rekordowy poziom, nie jest nierozsądne aktywowanie WMM. Ta funkcja idzie w parze z QoS i jest dobra do oglądania filmów online.

Aby podłączyć urządzenie Wi-Fi MultiMedia:

  • W opcjach sieci bezprzewodowej, kliknij na "Ustawienia zaawansowane". Kliknij "On" obok WMM.

Ta opcja musi również obsługiwać kartę Wi-Fi komputera. Aktywuj go poprzez przejście do: "Ustawienia" - "Właściwości" - "Zaawansowane".

Metoda 11: Ustawianie mocy nadajnika

W interfejsie urządzenia, znaleźć siłę sygnału, wybierz optymalną liczbę i powoli zmniejszyć liczbę. Zatrzymaj się, gdy Twój laptop lub smartfon (znajdujący się jak najdalej od nadajnika) przestanie "widzieć" sieć. Ostatnim krokiem jest zwiększenie mocy routera o jeden poziom. To wszystko, czego możesz użyć Wi-Fi na optymalizatorach.

Metoda 12: Przełącz na inny numer kanału w routerze

Może się zdarzyć, że router, Twój i Twoich sąsiadów, jest skonfigurowany na tę samą częstotliwość. W takim przypadku, przy jednoczesnym korzystaniu z tych urządzeń, możliwe są zakłócenia. W konsekwencji spada prędkość połączenia internetowego. Jak mogę przyspieszyć działanie Internetu? Zmień kanał w ustawieniach routera.

Metoda 13: Wymiana kabla

Rzeczywisty szybki Internet bez przeciążeń, zakłóceń i problemów sprzętowych? Wymień kabel miedziany na światłowód, który zwiększy rzeczywistą prędkość połączenia nawet 10-krotnie!

Taka linia ma mniejszą liczbę aktywnych urządzeń potencjalnie obniżających prędkości, a także eliminujących zatory w godzinach szczytu. W przypadku kładzenia światłowodu abonent otrzymuje indywidualną linię doprowadzoną bezpośrednio do mieszkania (technologia GPON).

Jak zwiększyć prędkość mobilnego Internetu

Potrzebujesz internetu tu i teraz? Pewnie, że sięgasz do kieszeni po smartfona. Ale czasami, podczas korzystania z niego, występują pewne trudności w dostępie do Internetu: wolne ładowanie stron w przeglądarce, brak pobranych plików itp. Co zrobić w takiej sytuacji, jak zwiększyć prędkość Internetu w smartfonie?

  • Wielu użytkowników nie zdaje sobie nawet sprawy, że zamiast 3G może korzystać z szybszego standardu LTE (4G). Aby sprawdzić, który mobilny Internet jest aktualnie używany, można przejść do ustawień i wyświetlić dostępne tryby. Jeśli LTE znajduje się na liście i nie jest włączone, aktywuj je. Kolejna wskazówka dotyczy aplikacji takich jak Facebook czy Messenger, które wymagają od urządzenia mobilnego wysokiej wydajności. Specjalnie dla nich zostały stworzone wersje Lite. Zainstaluj programy oznaczone jako "Lite" lub "Go" i korzystaj z nich z większą prędkością. Czasami przyczyną słabego internetu jest błąd w samym smartfonie. Jeśli sprawdziłeś wszystkie aplikacje, a sieć nadal laguje, po prostu zrestartuj swoje urządzenie. W bardzo wielu przypadkach pomaga właśnie to proste działanie. I na koniec, sprawdź czy Twoje konto ma wystarczającą ilość pieniędzy i ruchu. Na ogół operatorzy ostrzegają abonentów o krytycznym stanie zasobów wysyłając SMS-y. Jeśli ruch jest rzeczywiście wyczerpany, zadzwoń do swojego dostawcy usług, który zaoferuje opcje rozszerzenia Internetu.

To jest to - masz 30 tiphacks jak zwiększyć prędkość Internetu. Teraz, gdy pojawią się problemy z siecią, możesz je łatwo rozwiązać.