Czysty aparat daje wspaniałe zdjęcia

Aparat fotograficzny to w miarę niezawodne urządzenie, które jest przeznaczone do wykonywania dziesiątek lub setek tysięcy zdjęć. Soczewki zastosowane w urządzeniach są również trwałe. Najczęstszym problemem w nowoczesnych aparatach fotograficznych jest kurz i brud. Najczęstszym problemem w nowoczesnych aparatach fotograficznych jest kurz na matrycy. W lustrzankach cyfrowych pojawia się on podczas zmiany obiektywu, natomiast w zwykłych aparatach cyfrowych powstaje w wyniku tarcia pomiędzy ruchomymi częściami aparatu. Niezależnie od przyczyny, rezultat jest zawsze taki sam: Nieprzyjemne czarne plamy na wszystkich zdjęciach. Poniżej znajduje się 3-punktowa lista czyszczenia aparatu, z którą powinien zapoznać się każdy fotograf.

1. Czyszczenie ciała

Przed przystąpieniem do czyszczenia wnętrza, należy najpierw wyczyścić zewnętrzną stronę urządzenia. Urządzenie należy czyścić co najmniej raz w miesiącu. Użyj szczotki, aby usunąć grubsze cząsteczki kurzu wokół kółek, przycisków i gumek. Następnie miękką ściereczką z mikrofibry wyczyść korpus aparatu i obiektyw. Jeśli zdjęcie zostało zrobione w pobliżu morza, przetrzyj aparat szmatką zwilżoną słodką wodą. Pomoże to usunąć ślady mgły solnej z urządzenia.

2. czyszczenie obiektywu

Wyczyść soczewkę za pomocą niestrzępiącej się szmatki. Należy czyścić tę część aparatu z najwyższą ostrożnością, aby uniknąć zarysowania twardych cząstek. W lustrzankach obiektyw można zdjąć i wyczyścić zarówno od przodu, jak i od tyłu. Nigdy nie wymieniaj obiektywu, gdy urządzenie jest włączone, ponieważ elementy czujnika bardzo dobrze przyciągają kurz. W przypadku konwencjonalnych aparatów fotograficznych jest to bardziej skomplikowane, w tym przypadku nie można usunąć obiektywu, co oznacza, że nie można szybko pozbyć się problemu. W takim przypadku trzeba będzie albo usunąć usterkę w gotowych zdjęciach za pomocą edytorów zdjęć, albo zgłosić się do serwisu w celu rozwiązania problemu.

3. Produkty do czyszczenia i przechowywania

Istnieją specjalne zestawy do czyszczenia aparatów fotograficznych, które zazwyczaj zawierają:

  • Specjalny spray i niestrzępiące się ręczniki papierowe przeznaczone do czyszczenia optyki (aby wyczyścić soczewkę, należy rozpylić 1-2 krople sprayu na ręcznik);
  • Gumowa dmuchawa do zdmuchiwania kurzu z optyki i innych mechanizmów aparatu;
  • Ściereczka z mikrofibry i pędzelek (zwykle używane razem z gumową dmuchawą) do zdmuchiwania kurzu z urządzenia.

Jeśli aparat nie będzie używany przez dłuższy czas, zalecamy wyjęcie baterii i karty flash oraz przechowywanie go w chłodnym, suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Aby utrzymać aparat w dobrym stanie, włączaj go od czasu do czasu i zrób kilka zdjęć. Jeśli wchodzisz do ciepłego pomieszczenia z zimnej ulicy, sugerujemy umieszczenie kamery w plastikowej torbie i uszczelnienie jej tak szczelnie, jak to tylko możliwe. Pozostaw kamerę w ten sposób na około godzinę, aż dostosuje się do nowych warunków temperaturowych.

Jeśli od czasu do czasu przeprowadzisz globalne czyszczenie, zapewni to Twojemu aparatowi długą i satysfakcjonującą pracę. Oznacza to, że zawsze będziesz mógł uchwycić najbardziej pamiętne momenty swojego życia w najbardziej żywych kolorach.

Soczewki
Statywy
Torby, plecaki, woreczki na zdjęcia
Karty pamięci

Czy podobał Ci się artykuł?

0 0 Zostaw komentarz

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lubZostaw komentarz

Komentarz Zostaw recenzję Dotychczas brak komentarzy.