Uczciwy przewodnik po wyborze zmywarki

 Jeśli chcesz wymienić swoją starą zmywarkę lub kupić ją po raz pierwszy, możesz być zaskoczony liczbą funkcji i opcji dostępnych we współczesnych modelach.

Minęły już czasy, kiedy ręcznie napędzana zmywarka do naczyń była dużym białym pudełkiem z dwiema funkcjami "myj" i "susz".

Dzisiejsze modele są tak wyjątkowe i różnorodne, jak ludzie, którzy je kupują. Niestandardowe funkcje obejmują od regulacji wysokości kosza do marki detergentu, co może być wręcz mylące przy wyborze odpowiedniego modelu.

Poniżej przedstawiamy informacje, które pomogą Ci znaleźć odpowiednią zmywarkę dla Ciebie i Twojej rodziny.

Co jest pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę?

Rozpoczynając poszukiwania nowego urządzenia, wiele osób robi to bez jasnego zrozumienia, czego dokładnie chce. Często zaczynamy przeglądać asortyment online lub idziemy do sklepu, aby "po prostu zobaczyć, co tam jest".

Nie ma nic złego w tym procesie, ale to podejście może tylko tracić czas lub mylić cię z potencjalnymi wyborami i ogromnymi funkcjami, które zmywarki mają dzisiaj. W tym artykule przyjrzymy się kilku kwestiom, o których należy pamiętać przy wyborze idealnej zmywarki.

Koszt

Tak, jest to oczywista myśl, ale faktem jest, że wyższy lub niższy koszt niekoniecznie oznacza lepszą lub mniejszą wydajność. Mnogość funkcji dostępnych w dzisiejszych modelach pozwala znaleźć zmywarkę, która najlepiej nadaje się do użytku osobistego. Lepiej jest wybrać maszynę z niższą ceną, niż kupić drogą maszynę z wieloma funkcjami, których nie potrzebujesz.

Cechy i opcje

Jeśli od dłuższego czasu korzystasz ze starej zmywarki lub kupujesz ją po raz pierwszy, w nowym urządzeniu znajdziesz wiele nieznanych Ci funkcji. Możesz skończyć z wieloma opcjami w maszynie, których nigdy nie użyjesz, a nie tymi, których potrzebujesz.

Większość zmywarek wytrzymuje od 9 do 12 lat. Abyś przez długi czas nie żałował, że dokonałeś złego wyboru, zastanów się, które funkcje będą Ci potrzebne, a które nie. Poniżej, w tym artykule, przyjrzymy się głównym cechom, na które należy zwrócić uwagę.

Rozmiary i typy

Kolejnym czynnikiem przy wyborze najlepszej zmywarki dla Ciebie jest określenie, ile masz miejsca na takie urządzenie i czy to się zmieni w przyszłości. Urządzenia mogą być całkowicie wbudowane w meble, częściowo wbudowane lub wolnostojące. Modele standardowe mają szerokość 60 cm, natomiast kompaktowe 45 cm. Istnieją nawet przenośne zmywarki na kółkach lub modele stołowe, które podłącza się do kranu kuchennego.

Pamiętaj, że wybierając model do zabudowy, musisz wcześniej zaplanować wielkość wnęki w kuchni oraz miejsce podłączenia.

Na wybór urządzenia ma wpływ przede wszystkim styl życia. Jeśli mieszkasz sam, to mały kompaktowy model jest całkiem odpowiedni do mycia naczyń. Jeśli jednak masz dużą rodzinę lub często gotujesz dla przyjaciół, wybierz większy model.

Dlaczego wybór odpowiednich funkcji zmywarki jest tak ważny?

Powodem, dla którego należy zwrócić szczególną uwagę na funkcje, jest długa żywotność zmywarki. Ważne jest, aby wybrać funkcje, które odpowiadają potrzebom Twojej rodziny.

Zmywarki używamy dłużej niż komputerów, telefonów, a nawet niektórych mebli. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję, musisz upewnić się, że dostaniesz najlepszą zmywarkę.

W tej sekcji przyjrzymy się niektórym z wielu opcji dostępnych w różnych nowoczesnych markach i modelach zmywarek. Oto funkcje, którym chcielibyśmy się przyjrzeć w następnej kolejności:

  • Ustawienia cyklu. Czujniki automatyczne Regulacja pojemności i wysokości kosza Rodzaj suszenia Projekt Bezpieczeństwo

Ustawienia cyklu

Niektóre modele posiadają tryb "prania ręcznego" lub "fine china", w którym delikatne naczynia, kryształy i kieliszki do wina można bezpiecznie umyć, zmniejszając ciśnienie wody. Jeśli jesteś typem osoby, która lubi imprezować i organizować przyjęcia, ta funkcja może okazać się dla Ciebie niezbędna.

Istnieją modele z podwójnymi ustawieniami, w których delikatne naczynia mogą być myte w tym samym czasie, co bardziej wytrzymałe, takie jak garnki i patelnie.

Wiele modeli posiada tryb ekspresowy, w którym można szybko umyć niewielką ilość naczyń. Jest on skuteczny tylko w przypadku mało zabrudzonych naczyń. Podczas aktywacji tego programu zmywarka nie podgrzewa wody do maksimum, a czasami używa tylko zimnej wody. Również w tym trybie suszenie zazwyczaj nie jest aktywowane.

Z kolei funkcja połowy załadunku - nie tylko pozwala załadować mniejszą ilość naczyń, ale także zużywa mniej wody i energii elektrycznej do zmywania. Dzięki tej funkcji nie ma potrzeby gromadzenia stosów naczyń, ponieważ po śniadaniu można umyć kilka talerzy i kubków naraz.

Ustawienia automatyczne

Oprócz wielu ustawień własnych, istnieje również kilka ustawień automatycznych. Dzięki temu zmywarka może samodzielnie dostosować ustawienia, takie jak ciśnienie wody, temperatura i czas trwania cyklu, aby zwiększyć efektywność i wydajność.

Na przykład, niektóre modele posiadają czujnik, który sprawdza stopień zabrudzenia wody po każdym cyklu. Jeśli więc wykonasz sześć cykli płukania, a po trzecim czujnik stwierdzi, że woda jest czysta, przejdzie do cyklu suszenia, zamiast marnować wodę i prąd.

Regulacja pojemności i wysokości kosza

Wymiary są bezpośrednio skorelowane z pojemnością zmywarki. Sama pojemność jest mierzona w "zestawach naczyń". Międzynarodowe standardy mówią, że 1 komplet naczyń składa się z talerza głębokiego, płaskiego i deserowego, filiżanki ze spodkiem, szklanki, noża, widelca, stolika, łyżeczki i łyżeczki deserowej. Większe modele stają się coraz bardziej powszechne w dzisiejszych czasach, oferując znacznie więcej miejsca na załadunek garnków, patelni, dzbanków i naczyń do serwowania.

Niektóre modele są wyposażone w regulację wysokości kosza. Pozwala to maksymalnie zoptymalizować przestrzeń wewnętrzną zmywarki. Dzięki tej funkcji możesz jednocześnie myć wysokie talerze i szklanki.

Rodzaj suszenia

Istnieje kilka rodzajów suszenia:

System kondensacji oparty jest na naturalnej metodzie suszenia naczyń w zmywarce. Po zakończeniu programu naczynia są uderzane gorącą parą, która unosi się do góry, a następnie osiada na chłodnych ściankach szafki. Kondensat spływa na dno i jest automatycznie usuwany przez urządzenie.

Turbosuszarka działa dzięki wentylatorowi i elementowi grzewczemu. W fazie suszenia nad naczyniami unosi się gorąca para wodna, która w połączeniu z cyrkulacją powietrza powoduje szybkie wysuszenie naczyń.

Aktywna kondensacja jest również określana jako intensywne suszenie. Łączy ona w sobie zalety poprzednich metod. Tutaj powietrze krąży wokół wymiennika ciepła. Gorące powietrze ze zmywarki miesza się z zimnym powietrzem ze specjalnego zbiornika powietrza i dzięki różnicy ciśnień szybko krąży. Dzięki temu naczynia szybko schną.

Ponadto każdy producent ma tendencję do prezentowania swojego unikalnego systemu suszenia. Na przykład Electrolux zaprezentował system naturalnego suszenia naczyń AirDry. Zasada działania polega na tym, że po każdym programie zmywarka otwiera drzwi na 10 cm, a naczynia dokańczają suszenie dzięki naturalnej wentylacji.

Firmy Bosch i Siemens z powodzeniem zastosowały w swoich zmywarkach technologię Zeolith, która dzięki zamianie wilgoci na energię cieplną umożliwia szybkie i delikatne suszenie.

Projekt

Bez wątpienia styl i wygląd jest czymś, o co wielu ludzi się martwi, jeśli chodzi o zakup czegoś, co będzie stało w ich domu przez następną dekadę. Większość modeli jest wbudowana w meble kuchenne, więc nie zakłócą one Twojego wystroju. Jednak w przypadku modeli wolnostojących liczba dostępnych wzorów wzrasta. Podczas gdy większość modeli jest nadal dostępna w kolorze białym lub stalowym, istnieje kilka ciekawych opcji dla tych, którzy szukają czegoś innego. Na przykład, możesz wybrać czarną lub czerwoną zmywarkę ELECTROLUX ESF2400O.

W 2020 roku, zapotrzebowanie klientów na kolorowe modele rośnie, wiele osób chce wybrać urządzenia, które pasują do schematu kolorów w kuchni. Dlatego całkiem możliwe, że już niedługo czeka nas boom kolorowych urządzeń!

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest rodzaj wyświetlacza i przycisków. Technika może być dotykowa lub mechaniczna, którą z nich wybrać dla Ciebie do decyzji.

Bezpieczeństwo

Ostatnia cecha, którą rozważymy, jest najważniejsza, ponieważ dotyczy zdrowia i dobrego samopoczucia członków Twojej rodziny.

Jeśli masz w rodzinie małe dzieci, to zwróć uwagę na obecność funkcji "Childproof". Istnieją 2 rodzaje zabezpieczeń - mechaniczne i elektroniczne.

Zabezpieczenie mechaniczne działa w prosty sposób - wewnątrz drzwi znajduje się specjalny suwak, który blokuje drzwi maszyny. Można się do niego dostać przez szczelinę za pomocą specjalnej dźwigni.

Ochrona elektroniczna działa inaczej. Aby zablokować drzwi, należy nacisnąć przyciski określone przez producenta na panelu. Blokuje on otwarcie nie tylko komory mycia, ale również panelu sterowania.

Ważną cechą każdej zmywarki jest również ochrona przed przeciekaniem. Zazwyczaj stosuje się system Aqua Stop lub Aqua Control. W maszynie zamontowany jest specjalny wąż wodny z pływakiem na obu końcach węża. Gdy tylko sygnał z pływaka zostanie uruchomiony, system automatycznie zatrzymuje przepływ wody, dzięki czemu Twoja kuchnia zostaje uratowana przed zalaniem (jak również kuchnia sąsiada z dołu).

Dodatkowe cechy

Prawie niemożliwe jest wyszczególnienie wszystkich unikalnych i różnych funkcji dostępnych w dzisiejszych modelach. Z każdą premierą nowych modeli producenci patentują swoje technologie. Ale bylibyśmy niedbali, gdybyśmy nie wspomnieli o tych, które pomogą Ci znaleźć zmywarkę Twoich marzeń.

Dzisiejsze urządzenia są znacznie cichsze niż te sprzed lat. Starsze maszyny wydawały dźwięk o natężeniu około 80 decybeli, czyli mniej więcej tak głośno jak pracujący motocykl z tłumikiem. Obecnie nawet najtańsze modele wydają dźwięk o natężeniu 50 decybeli, co jest identyczne z normalną rozmową. Jeśli więc w Twoim domu często spożywa się posiłki przy stole w kuchni, warto poszukać urządzenia o cichszej pracy.

Ponadto, zmywarki mają teraz więcej inteligentnych funkcji - urządzeniami można sterować za pomocą aplikacji na smartfonie, która dostarczy informacji o przebiegu cyklu, konieczności wymiany filtra, a nawet przypomni o konieczności zakupu detergentu.

Funkcja belki podłogowej w zmywarce to pomysłowe, a zarazem proste rozwiązanie, które ułatwi korzystanie z urządzenia. Lampka na podłodze informuje użytkowników o zakończeniu programu suszenia lub prania. Ponieważ większość modeli jest wbudowana w meble kuchenne, nie zawsze jest jasne, czy cykl został zakończony, czy nie. Ale z wskaźnikiem na podłodze takie problemy nie będą miały miejsca.

Zamiast danych wyjściowych

Jak już pewnie zdążyłeś się zorientować, zakup idealnej zmywarki do domu to coś więcej niż tylko zastanawianie się, jaki kolor będzie najlepiej wyglądał w Twojej kuchni.

Oznacza to wybranie funkcji, z których będziesz korzystać, a których po prostu nie potrzebujesz.

W końcu zmywarkę będziesz wybierać prawdopodobnie tylko raz na 10 lat, więc ciesz się tym procesem!