Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze lub laptopie z systemem Windows i Mac?

 Każdy użytkownik komputera prędzej czy później musi wykonać zrzut ekranu. To słowo oznacza "zrzut ekranu". Niezależnie od tego, czy chcesz zrobić zrzut ekranu, aby pokazać dane wyświetlane na ekranie zespołowi pomocy technicznej, wysłać go do znajomego, czy szybko zapisać zdjęcie z przydatnymi informacjami, prosty zrzut ekranu załatwi sprawę. Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze stacjonarnym lub laptopie, przeczytaj ten artykuł.

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze: skróty klawiaturowe

Szybkie zrobienie zdjęcia ekranu pomoże Ci użyć klawisza Print Screen. Aby wykonać zrzut ekranu na komputerze PC, wykonaj następujące czynności.

  • Naciśnij przycisk "Printscreen" (podpisany jako "PrtSc"). Otwórz program Paint, Photoshop lub dowolny plik Word. Znajdź opcję "wstaw" w menu wybranego programu i kliknij na nią. Alternatywnym sposobem jest jednoczesne naciśnięcie klawiszy Ctrl i V w oknie programu. Zrobione! Teraz możesz zapisać obraz na swoim komputerze.

Jeśli chcesz zapisać zrzut ekranu w menu kontekstowym, a następnie wkleić go do dokumentu, otwórz okno z potrzebnymi informacjami / obrazem i naciśnij jednocześnie klawisze "Alt" i "Printscreen" . Po tym, możesz użyć kombinacji klawiszy Ctrl i V, aby wkleić zrzut ekranu lub możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać element menu "Wklej".

Jak zrobić zrzut ekranu wybranego regionu w systemie Windows?

Czasami możesz potrzebować przechwycić nie cały ekran, ale tylko pewien obszar. Jak zrobić zrzut ekranu w takim przypadku? Do tego celu służy standardowy program Windows "Scissors". Naciśnij przycisk "Start", wybierz pozycję "Standard", a następnie - "Nożyczki". Po otwarciu programu ikona kursora zmieni się ze strzałki na krzyżyk. Zaznacz żądany obszar za pomocą myszy i zwolnij kursor, a zrzut ekranu pojawi się w oknie Nożyczki. Wystarczy, że zapiszesz zrzut ekranu w wybranym folderze klikając na ikonę dyskietki.

Co ciekawe, program pozwala na tworzenie nie tylko prostokątnych zrzutów ekranu, ale również zdjęć o dowolnych kształtach. Za pomocą narzędzi "Pióro" i "Marker" możesz dodać do zrzutu ekranu tekst lub zaznaczyć określony obszar kolorem. Dostępna jest również "gumka" do usuwania wszystkich niepotrzebnych rzeczy ze zrzutu ekranu. Wynikowy obraz można zapisać w trzech formatach - JPG, GIF i PNG.

Nie możesz znaleźć potrzebnego programu w menu "Start"? Następnie przejdź do końca artykułu i przeczytaj podpunkt "jak zrobić zrzut ekranu online lub za pomocą programów?".

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie?

Tworzenie zrzutów ekranu na laptopie nie różni się od tej samej czynności na komputerze. Na laptopie można również wykonać zrzut całego ekranu za pomocą przycisku Printscreen i edytora graficznego Paint lub Photoshop. Innym szybkim sposobem jest naciśnięcie klawisza Windows + H. Zrzut ekranu zostanie zapisany w menu kontekstowym i można go wkleić do dowolnego programu, naciskając standardową kombinację klawiszy do wklejania - Ctrl + V.

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze Mac?

Instrukcje wykonywania zrzutów ekranu dla posiadaczy macbooków są proste - wystarczy nacisnąć kombinację klawiszy Shift + Command (⌘) + 3, jeśli chcemy wykonać zrzut całego ekranu. Po zwolnieniu przycisków na wyświetlaczu pojawi się nowe zdjęcie w formacie png.

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze Mac, jeśli chcę uchwycić tylko określony obszar? Przytrzymaj Shift + Command (⌘) + 4. Kursor zmieni się wtedy w krzyżyk i będziesz mógł wybrać określony obszar ekranu. Gotowy zrzut ekranu znajdziesz na pulpicie, będzie on zapisany w tym samym formacie - png. Czasami zdarza się, że nie można dokładnie wybrać części ekranu za pierwszym razem. Aby anulować robienie zrzutu ekranu, naciśnij "Esc" i spróbuj ponownie.

Gdzie mogę znaleźć zrzuty ekranu?

Jak wspomniano wcześniej, podczas tworzenia zrzutów ekranu na komputerze Mac, obrazy zrzutów ekranu pojawiają się na pulpicie. W przypadku komputerów i laptopów wyposażonych w system operacyjny Windows, użytkownik sam określa lokalizację zrzutu ekranu w procesie zapisywania obrazu.

Aby nie musieć pamiętać, gdzie zapisałeś ostatni zrzut ekranu, najłatwiej jest mieć dla nich osobny folder, ustawić eksport do Dysku Google lub innego magazynu w chmurze.

Jak zrobić zrzut ekranu online lub za pomocą oprogramowania?

Jak zrobić zrzut ekranu najszybciej jak to możliwe i rozszerzyć możliwości edycji? Istnieje wiele usług stron trzecich, które to umożliwiają. Weźmy pod uwagę najpopularniejsze z nich.

Lightshot .

Slogan programu brzmi: "Najszybszy i najwygodniejszy sposób na zrobienie zrzutu ekranu. Program w pełni uzasadnia swoje motto. Aktywuj program i naciśnij Print screen na klawiaturze, aby wykonać zrzut ekranu. Ekran przyciemni się i będziesz mógł wybrać obszar, z którego chcesz zrobić zrzut ekranu. Przytrzymaj wciśnięty przycisk myszy (touchpada) i przeciągnij kursor na bok, podświetlając określoną część ekranu.

Następnie zwolnij przycisk, a na wyświetlaczu pojawi się menu programu. Możesz dodać tekst, linie, kolor, podkreślenie czegoś do zrzutu ekranu. Kliknij na ikonę dyskietki, aby zapisać zrzut ekranu. Lightshot pozwala również na wysłanie obrazu do google w celu wyszukania podobnych obrazów lub wydrukowania zrzutu ekranu.

Joxi

Jeden z najpopularniejszych programów do tworzenia zrzutów ekranu. Dzięki Joxi możesz błyskawicznie zrobić zrzut ekranu, umieścić na nim niezbędne dane (strzałki, liczby, teksty itp.) i natychmiast opublikować gotowy obraz w Internecie.

Zrzut ekranu w Joxi można wykonać na dwa sposoby: naciskając klawisz Printscreen lub klikając prawym przyciskiem myszy na ikonę programu w zasobniku i wybierając odpowiednią opcję.

FastStone Capture

Prosty i łatwy w użyciu program do wykonywania zrzutów ekranu, za pomocą którego można wykonać zrzut całego ekranu lub jego fragmentu. Pobierz narzędzie z oficjalnej strony dewelopera i zainstaluj je na swoim komputerze. Cały proces zajmie Ci nie więcej niż pięć minut. Po uruchomieniu FastStone Capture, dostępne będą następujące opcje:

  • zrzut ekranu aktywnego okna i całego ekranu; przechwytywanie wybranego obszaru; zrzut ekranu w kształcie prostokąta; przechwytywanie okien z przewijaniem; ustawienia programu; edytor z opcjami dodawania tekstu, koloru, itp.

Jeśli często wysyłasz zrzuty ekranu w celach zawodowych lub osobistych, korzystaj z usług, które przesyłają zrzuty ekranu jako linki. Dobrym przykładem jest narzędzie Screencast. Takie programy znacznie skracają czas potrzebny na wysłanie zrzutów ekranu do kolegów lub przyjaciół.