Wszystko, czego potrzebujesz na swój pierwszy biwak

Nawet jeśli jesteś zwykłym mieszkańcem miasta, chęć wyrwania się z niego na biwak może w każdej chwili zawładnąć twoją wyobraźnią. Ponadto, biwakowanie to świetny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu z rodziną lub przyjaciółmi. Możesz wybrać się na biwak do narodowego rezerwatu przyrody, pobliskiego lasu lub po prostu odpocząć nad rzeką.

Jeśli po raz pierwszy wybierasz się na kemping, znalezienie odpowiedniego sprzętu i przygotowanie się może być trudne. Ale nie rozpaczaj, jesteśmy tu po to, aby Ci pomóc. Zebraliśmy listę rzeczy, które będą Ci potrzebne podczas pierwszego biwaku z namiotem.

Namiot

Namiot jest niezbędnym elementem każdego biwaku. Przy zakupie pierwszego namiotu należy zwrócić się o pomoc do sprzedawcy lub konsultanta internetowego. W ten sposób otrzymasz namiot dokładnie dopasowany do Twoich potrzeb.

I nie zapomnij o pokrowcu na namiot (to taki szczelny pokrowiec na namiot). Tak, nie jest to podstawowa konieczność, ale sprawi, że Twój pobyt będzie o wiele bardziej komfortowy. Jeśli przebywasz na otwartym terenie, ochroni Cię przed słońcem i wiatrem, a w lesie ochroni Cię przed spadającymi z drzew gałęziami. Ponadto, w deszczu jest to rzecz niezbędna.

Śpiwór

Wybierając śpiwór zastanów się, o jakiej porze roku będziesz głównie wędrować lub podróżować. To jest główny punkt do rozważenia przy wyborze jednego. Jeśli planujesz wyjazdy tylko w ciepłe dni, będziesz potrzebował śpiwora letniego. Jednak śpiwór wielosezonowy da Ci więcej swobody w sezonach przejściowych, kiedy pogoda może być nieprzewidywalna. Pomaga również wygładzić nierówności terenu i służy jako świetny koc (na przykład, gdy marzniesz przy ognisku).

Mat

Dobra mata zapewni Ci spokojny sen i odpoczynek, więc jeśli wybierasz się na długą wędrówkę, nie skąp na ten element. W rzeczywistości, podczas gdy śpiwór utrzymuje ciepło wokół ciała, karemat chroni przed zimnem z otaczającego powietrza.

Przybory kuchenne .

Minimalny zestaw dla jednej osoby to miska, łyżka i kubek. Nie przynoś płaskich talerzy, lepiej wziąć jeden głęboki talerz. Do przygotowania obiadu będziesz potrzebował patelni lub woka, wszystko zależy od warunków, w jakich będziesz gotował i liczby osób. Po obiedzie na pewno będziesz chciał napić się gorącej herbaty i zrelaksować się, pomyśl w jakim naczyniu zagotujesz wodę.

Backpacking

Jeśli zamierzasz podróżować samochodem, prawdopodobnie nie będziesz potrzebował plecaka, ponieważ wszystkie swoje rzeczy możesz zmieścić w bagażniku. Jeśli jednak wybierasz się na przykład na wędrówkę po Karpatach, nie możesz obejść się bez plecaka. Główną różnicą w stosunku do zwykłego plecaka jest obecność pasa biodrowego. 70-80% ciężaru plecaka przenosi na obszar miednicy i nóg. To dzięki temu można nosić 20-kilogramowy plecak przez kilka dni bez przeciążania pleców. Główne różnice polegają na kształcie i objętości plecaka. Dlatego przy wyborze należy zwrócić uwagę na jego litraż:

    20-30 litrów będzie odpowiednie na jednodniową wędrówkę bez namiotu; 35-50 litrów będzie w stanie pomieścić więcej sprzętu, np. na 2-3 dniową wędrówkę; 50-100 litrów to plecak na pełny biwak.

Akcesoria do gotowania

Palnik i butla gazowa będą potrzebne do gotowania w miejscach, gdzie nie można rozpalić ogniska. Jeśli gotujesz nad ogniskiem, z pewnością przyda Ci się dobrej jakości statyw. Dla dużej grupy może być potrzebna duża kuchenka gazowa, ale nie nadaje się ona do długich wędrówek ze względu na swoje duże rozmiary.

Latarki i akcesoria

W lasach i górach nie ma oświetlenia, więc trzeba będzie zorganizować sobie własne. Do odświeżania drogi potrzebna jest latarka, ale pakowanie z nią namiotu będzie bardzo niewygodne. Idealnym rozwiązaniem jest latarka czołowa, z którą łatwo pójść w nocy do toalety czy zorganizować kolację.

Nóż

Bez dobrego noża w życiu codziennym jest trudno, a na biwaku - niemożliwe. Wybierz mały nóż składany, który łatwo trzymać pod ręką. Nie bierz ciężkich i masywnych noży, ponieważ będziesz musiał dźwigać każdy gram na swoich barkach.

Banan

Torba na pasku to generalnie najlepszy wynalazek ludzkości. Jest wygodny do przenoszenia różnych drobiazgów, które mogą być potrzebne od czasu do czasu. Na przykład mokre chusteczki, zapałki, zapalniczka lub smartfon, jeśli lubisz fotografować krajobrazy i robić sobie selfies.

Termosy i kubki termiczne

Dobry termos podczas biwakowania jest na wagę złota. W zwykłej lub metalowej filiżance herbata dość szybko stygnie, ale w termosie lub kubku termicznym utrzymuje ciepło przez kilka godzin. W ten sposób można podziwiać przyrodę z kubkiem gorącej herbaty w ręku. Ponadto, możesz zaparzyć kawę rano i nie wystygnie ona podczas rozbijania namiotu.

butelki na wodę

Prawdopodobnie masz już butelkę na wodę wielokrotnego użytku, której używasz w mieście i w pracy. Zabierz go ze sobą, gdy jedziesz na kemping. Butelka jest wygodna do noszenia ze sobą wody i zawsze będziesz mieć ją pod ręką!

Wskazówki dotyczące pierwszego biwaku z namiotem

Przed wędrówką zapoznaj się z ekwipunkiem. Początkujący zazwyczaj czekają, aż dotrą do miejsca biwakowania, zanim wypróbują swój nowy sprzęt. Nierzadko można zobaczyć wędrowców, którzy godzinami próbują złożyć namiot (nie muszę dodawać, że sam byłem świadkiem takich sytuacji). Ale praktyka naprawdę wyostrzy twoje umiejętności. Przed wędrówką spróbuj rozbić namiot w domu lub na podwórku. Należy również sprawdzić działanie latarni i palnika gazowego, aby upewnić się, że wszystko działa.

Kup wystarczająco duży namiot. Aby uniknąć ciasnoty i zapewnić sobie jak najbardziej komfortową przestrzeń pod namiotem, warto zaopatrzyć się w duży namiot. Jeśli zawsze podróżujesz sam, nie ma sensu brać namiotu przeznaczonego dla dwojga. Jeśli jednak podróżujesz z rodziną lub lubisz wędrówki z przyjaciółmi, kup namiot na dwa razy większą liczbę osób. Na przykład, rodzina składająca się z 2 osób i dziecka może wybrać namiot 4-osobowy, podczas gdy grupa 4 osób może wybrać namiot o pojemności 6 osób. W ten sposób namiot będzie zawsze wygodny i przestronny.

Sporządź (i stosuj) listę kontrolną. Aby uniknąć zabierania ze sobą dodatkowych rzeczy, zastanów się dokładnie, co będzie Ci potrzebne na biwaku. Poproś bardziej doświadczonych przyjaciół o radę lub poszukaj informacji w Internecie i zrób listę wszystkiego, co będzie Ci potrzebne. Zorganizowane podejście sprawi, że Twoja wyprawa będzie stabilna i przyjemna, ponieważ będziesz przygotowany do reagowania na wyzwania natury z namiotem przeciwdeszczowym.

Rozłóż namiot, gdy jest jeszcze jasno. Jest to jedna z podstawowych zasad podróżowania z namiotem. W końcu o wiele łatwiej jest zobaczyć, co się robi, gdy trzeba rozbić namiot i zrobić obiad.

Unikaj złej pogody. Zanim wybierzesz się na kemping, sprawdź prognozę pogody z wyprzedzeniem i zabierz ze sobą wystarczająco dużo ciepłych ubrań oraz sprzęt przeciwdeszczowy, jeśli zapowiadana jest zła pogoda. Jeśli zapowiada się, że zła pogoda będzie się przedłużać, lepiej przełożyć wyjazd. W końcu nie ma nic bardziej nieprzyjemnego niż siedzenie w namiocie przez dwa dni, podczas gdy deszcz wali w niego, a wiatr kładzie go na głowę.

Zaplanuj swoje posiłki. Gotowanie na kempingu jest łatwe i smaczne, jeśli masz niezbędne artykuły spożywcze. Zastanów się, ile razy dziennie będziesz jadł i dla ilu osób będziesz musiał gotować. Na tej podstawie kup niezbędne produkty na kilka dni przed podróżą. A żeby zadowolić swoich przyjaciół, weźcie kilka pianek i poczęstujcie się nimi w odpowiednim momencie (zachwyt gwarantowany!).