Na jakiej wysokości powinien być zawieszony telewizor: jak obliczyć odległość od podłogi i widza?

 Nowoczesne telewizory LED oszczędzają miejsce w domu i cieszą użytkowników jakością dźwięku i obrazu, ale tutaj z instalacją takich urządzeń może być trudno. Nie jest jasne, jak wybrać odpowiednią ścianę do montażu i na jakiej wysokości powiesić telewizor. Oto jak prawidłowo obliczyć wysokość instalacji od podłogi i odległość do widza.

Na jakiej wysokości powiesić telewizor w salonie?

Aby podczas oglądania ulubionych filmów i programów telewizyjnych szyja nie była zakleszczona, a sam telewizor ładnie komponował się z wnętrzem, należy zamontować urządzenie w odpowiedniej odległości od podłogi. Najprostszym sposobem na określenie idealnego miejsca do zamontowania sprzętu jest intuicja. Usiądź na kanapie lub w fotelu naprzeciwko ściany, na której zamierzasz powiesić telewizor. Przyjmij wygodną pozycję, na chwilę zamknij i otwórz oczy, patrz prosto przed siebie. Punkt, na który skierowane są oczy, będzie najlepszym miejscem do zainstalowania plazmy. Możesz zaznaczyć pożądany obszar na ścianie, mocując plakat lub po prostu dowolny kawałek papieru.

Czy lubisz dokładność? Następnie pozostając w wygodnej pozycji siedzącej, zmierz taśmą mierniczą odległość od podłogi do poziomu oczu. Zapamiętaj tę wartość. Jest to ważne dla określenia idealnej wysokości montażu telewizora. Jeśli w Twojej rodzinie jest wielu oglądających telewizję, zmierz wysokość każdej osoby w wygodnej pozycji siedzącej od podłogi do poziomu oczu i oblicz średnią arytmetyczną.

Teraz znajdź wysokość ekranu w specyfikacji swojego sprzętu i podziel tę liczbę przez trzy. Obszar w dolnej trzeciej części wyświetlacza jest centralnym punktem, na który skierowane jest oko podczas oglądania telewizji. Przypomnij sobie odległość od podłogi do poziomu oczu, którą obliczyłeś wcześniej i narysuj linię od podłogi tak, aby wartość wysokości kończyła się w jednej trzeciej dolnej części ekranu.

Na jakiej wysokości powinienem powiesić mój 55-calowy telewizor? W przypadku urządzeń o przekątnej 55 cali, wysokość ekranu wynosi 71 centymetrów. Dzieląc tę liczbę przez trzy otrzymamy 24 centymetry - jest to centralny punkt ekranu, w który skierowane są oczy widza podczas oglądania telewizji. Średnia wysokość od podłogi do poziomu oczu siedzącego na sofie wynosi 110 centymetrów. Aby obliczyć położenie dolnej krawędzi sprzętu i pozostawić centralny punkt ekranu we właściwym miejscu, należy od 110 centymetrów odjąć 24 centymetry. Okazuje się, że idealna wysokość od podłogi do dolnej krawędzi urządzenia wynosi 86 centymetrów. Aby poznać dokładną pozycję górnej krawędzi telewizora na ścianie, należy dodać wysokość telewizora do 86 centymetrów. W tym przypadku 86+71 = 157 centymetrów. Oznacza to, że górna krawędź urządzenia powinna znajdować się na wysokości 157 centymetrów od podłogi.

Średnio przyjmuje się, że akceptowalna odległość od spodu urządzenia do podłogi wynosi 0,75-1 metr. Jest to standardowa wysokość telewizora na ścianie.

Jeśli chodzi o odległość telewizora od widza, to wszystko zależy od wielkości ekranu. Im większy telewizor, tym dalej powinien się znajdować. I tak, dla telewizora z ekranem 17 cali odległość wynosi około 1 metra, dla 25-calowego wyświetlacza wymagana odległość wynosi około 2 metrów, a 40-calowe wyświetlacze powinny być zainstalowane w odległości co najmniej trzech metrów od miejsca rozrywki.

Jak daleko od oczu powinien znajdować się telewizor? Informacje te są podsumowane w tabeli.

Ogólnie rzecz biorąc, odległość od wyświetlacza telewizyjnego do oczu człowieka powinna wynosić co najmniej 2-3 przekątne telewizora. Dla telewizorów CRT wartość ta jest o 25% większa.

Na jakiej wysokości powinienem powiesić telewizor w sypialni?

Wielu lekarzy zgadza się, że oglądanie telewizji w pozycji leżącej jest szkodliwe, ale chęć cieszenia się ulubionym programem telewizyjnym lub filmem przed snem nie maleje. Cóż, jeśli myślisz o zainstalowaniu telewizora w sypialni, oto kilka sugestii.

Korzystaj z telewizora o rozdzielczości Full HD lub HD. Dzięki temu oczy są mniej obciążone.

Wysokość, na której montuje się telewizor, zależy od wysokości łóżka. W większości przypadków optymalna wysokość to ok. 0,5-0,75 m nad podłogą. Jeśli masz wątpliwości co do prawidłowej wysokości, zmierz ją za pomocą jednej z metod opisanych w poprzednim paragrafie.

Aby zamontować telewizor w sypialni, lepiej jest użyć uchwytów z możliwością pochylania i obracania. Porozmawiajmy bardziej szczegółowo o typach montażu.

Uchwyty do montażu telewizorów: co wybrać?

Aby wybrać odpowiedni wspornik, należy wziąć pod uwagę:

  • waga telewizora - niewielka we wszystkich telewizorach ledowych, prawie każdy uchwyt będzie w stanie poradzić sobie z takim obciążeniem; standard vesa - odległość między otworami panelu TV, w które wkręca się uchwyt; przekątna urządzenia - w specyfikacjach w nawiasach podano dopuszczalne zakresy przekątnych.

Najważniejszym kryterium jest rodzaj mocowania. Wsporniki mogą być:

  • stałe - telewizor jest dociśnięty do ściany tak blisko, jak to tylko możliwe i pewnie mocuje technikę w stałej pozycji; Odchylany - telewizor można odchylić w pionie, aby zapewnić maksymalny komfort oglądania; Uchwyty uchylno-obrotowe umożliwiają pochylanie w górę i w dół oraz obracanie w lewo-prawo.

Stałe uchwyty są świetne dla tych, którzy chcą powiesić telewizor w salonie na kanapie i nie chcą zawracać sobie głowy montażem. Montaż jest prosty, a telewizor LCD zamontowany na takich uchwytach będzie wyglądał najbardziej estetycznie. A widzom wygodniej jest oglądać telewizję w pozycji siedzącej, jeśli telewizor nie jest przechylony.

Uchwyty uchylne i uchylno-obrotowe są dobre do montażu telewizora w kuchni (nad fartuchem) lub w sypialni (do oglądania telewizji na leżąco). Uchwyty te pozwalają na uzyskanie akceptowalnej pozycji oglądania telewizora, nawet jeśli technika jest ustawiona zbyt wysoko. Przy wyborze tego typu uchwytu należy jednak pamiętać, że przewody zasilające nie powinny być rozciągane, a technika musi umożliwiać swobodną cyrkulację powietrza.

Na jakiej wysokości powinienem powiesić telewizor w kuchni?

Nie ma wyraźnych wymagań dotyczących montażu telewizora w kuchni, ponieważ w większości przypadków technika służy jako rozrywka podczas gotowania: telewizja jest najczęściej tylko słuchana, a nie oglądana. Jeśli zamierzasz oglądać telewizję w kuchni podczas posiłków, dobierz wysokość telewizora do pozycji, w której będziesz oglądać ulubione filmy i programy telewizyjne.

Jak wysoko powinien stać telewizor w kuchni, jeśli chcemy oglądać telewizję na stojąco lub siedząco? W tym przypadku nie jest możliwe określenie jednej optymalnej lokalizacji urządzenia. Można jednak obliczyć miejsce montażu telewizora na stojąco i dokupić łączniki uchylno-obrotowe. W ten sposób będziesz mógł zmienić pozycję swojej techniki podczas oglądania telewizji na siedząco.

W przypadku uchwytów uchylno-obrotowych zwiększa się również możliwość wyboru miejsca montażu telewizora. Możesz zamontować swój sprzęt nad fartuchem kuchennym, w szafce lub nad lodówką. Jest to również przydatne, jeśli Twoja kuchnia jest szeroka i wąska, a telewizor masz tylko na środku pokoju, więc możesz go oglądać z boku. W zależności od tego, gdzie się znajdujesz, będziesz mógł obrócić telewizor w swoją stronę.

Jedynym niuansem przy montażu telewizora w kuchni jest to, że nie można umieścić przewodów urządzenia w pobliżu źródła ciepła (płyta grzewcza, okap kuchenny, mikrofalówka).

Na jakiej wysokości należy powiesić telewizor w pokoju dziecka?

Istnieje kilka zasad dotyczących montażu telewizora w pokoju dziecka. Po pierwsze, nie należy instalować sprzętu zbyt nisko: dziecko może przypadkowo porysować telewizor lub uszkodzić ekran. Dlatego, jeśli Twoje dziecko jest jeszcze małe, ale chcesz zapewnić mu komfort podczas oglądania telewizji, postaw na uchwyty uchylno-obrotowe.

Należy tu jednak wziąć pod uwagę kąt nachylenia telewizora. W idealnym przypadku kąt nachylenia wyświetlacza nie powinien przekraczać 30 stopni. W tym przypadku dziecko nie będzie odczuwało dyskomfortu związanego z odrzuceniem głowy do tyłu.

Jak daleko od podłogi powinienem powiesić telewizor? Przy wyborze wysokości montażu można kierować się rozmieszczeniem mebli w pokoju dziecka. Im wyższe meble, tym wyżej powinien być zamontowany telewizor.

Większość rodziców uważa, że miejsce naprzeciwko miejsca do zabawy lub nauki jest optymalne do zainstalowania telewizora. Nie zaleca się jednak montowania telewizora naprzeciwko łóżka dziecięcego. W przeciwieństwie do dorosłych, dziecko może zrujnować sobie wzrok, jeśli ogląda telewizję w pozycji leżącej.

Obliczanie pozycji dla różnych rozmiarów przekątnych ekranu

Jak obliczyć idealną wysokość telewizora na ścianie? Aby określić optymalną wysokość montażu telewizora, należy zmierzyć wysokość od podłogi do poziomu oczu. Pomiar powinien być dokonany z pozycji, w której planujesz oglądać telewizję. Następnie podziel wysokość telewizora przez trzy, aby obliczyć punkt środkowy ekranu. Następnie należy odjąć jedną trzecią wysokości od pierwszej wartości (odległość od podłogi do poziomu oczu). W rezultacie uzyskasz idealną odległość od podłogi do dolnej krawędzi telewizora i będziesz wiedział, jak wysoko zamontować telewizor.

Można również skorzystać z intuicyjnego sposobu określania wysokości telewizora, o którym była mowa wcześniej. Przypomnijmy, że standardowa wysokość wynosi 75 centymetrów od podłogi do dolnej krawędzi urządzenia.

Aby lepiej zrozumieć, w jakiej odległości należy zainstalować urządzenie, wykonajmy obliczenia dla różnych przekątnych telewizora. Posłużmy się wzorem L = kD, gdzie L to odległość od widza do ekranu, k to współczynnik rozdzielczości telewizora, a D to przekątna ekranu.

Dla telewizora z ekranem 17 cali

Zastosujmy powyższy wzór do telewizora HDTV o przekątnej 17 cali. 17*2,3 (współczynnik rozdzielczości). Minimalna dopuszczalna odległość to 39 cali lub 99 centymetrów.

Dla telewizora z 25-calowym wyświetlaczem

Masz telewizor o przekątnej 25 cali? Następnie oblicza się w następujący sposób: 25* 2,3 (współczynnik rozdzielczości). Zaokrąglij wynik, a otrzymasz minimalną odległość 58 cali lub 147 centymetrów.

Dla wyświetlaczy 32-calowych

W jakiej odległości od siebie powinieneś powiesić telewizor na ścianie, jeśli masz 32-calowy monitor HD? Obliczenie odległości między widzem a techniką będzie. 32 * 2,3 (współczynnik rozdzielczości). Otrzymujemy odległość - 74 cale lub 188 centymetrów.

Do telewizora z ekranem 37 cali.

Załóżmy, że musisz obliczyć odległość od Twojego miejsca wypoczynku do ekranu telewizora 37" o rozdzielczości Full HD. Współczynnik rozdzielczości w tym przypadku wynosi 1,56, więc obliczenia wyglądają następująco: 37 *1,56. Okazuje się, że jest to około 58 cali, czyli 147 centymetrów.

Dla modeli 40"

Obliczmy optymalną odległość dla telewizora 40" o rozdzielczości HD. Pomnóż 40 przez współczynnik rozdzielczości 2,3. Otrzymujemy zakres od 92" do 234 cm.

Dla paneli 50-calowych.

Kupiłeś 50-calowy telewizor o rozdzielczości UHD? Współczynnik tej rozdzielczości wynosi 0,7. Wzór będzie następujący: 50 cali *0,7 = 35 cali lub 90 centymetrów. Jak widać, w obliczeniach wiele zależy nie tylko od przekątnej, ale także od rozdzielczości telewizora.

Dla telewizorów z ekranem 55 cali

Jak duża powinna być odległość pomiędzy widzem a telewizorem HD o przekątnej ekranu 55 cali? 55*2,3 = 126 cali, czyli 320cm.

Porady i wskazówki

Jeśli jesteś zbyt leniwy, aby dokonać dokładnego obliczenia odległości telewizora, po prostu przetłumacz przekątną sprzętu na centymetry i pomnóż wartość przez dwa.

Zanim zdecydujemy się na wysokość, na której powiesimy telewizor, upewnijmy się, że ściana wytrzyma ciężar sprzętu. Cienka ściana z płyt gipsowo-kartonowych nie jest w stanie utrzymać dużego telewizora o wadze 30 kg. Aby zapobiec zawaleniu się konstrukcji, należy zadbać o stworzenie specjalnego gzymsu lub wzmocnienie ściany.

Sprawne działanie telewizora wymaga swobodnej cyrkulacji powietrza. Jeśli więc planujesz zamontować telewizor we wnęce, upewnij się, że po wszystkich stronach są szczeliny.

Jeśli masz małą sypialnię lub pokój dzienny, preferuj montaż za pomocą uchwytów uchylno-obrotowych. W ten sposób można uzyskać odpowiednią odległość między widzem a ekranem i oglądać telewizję bez negatywnego wpływu na wzrok.

Jakie są normy dotyczące wysokości montażu telewizora? W zależności od przekątnej telewizora, technika montowana jest na wysokości od 75 cm do 1,2 m od podłogi.

Nawet jeśli telewizor jest zamontowany na odpowiedniej wysokości, na ekranie mogą czasami pojawiać się odblaski spowodowane światłem słonecznym. Zasłony lub rolety z gęstego materiału mogą pomóc uniknąć dyskomfortu.

Podczas instalacji upewnij się, że środek wyświetlacza powinien znajdować się na wysokości oczu, w punkcie oddalonym o jedną trzecią drogi od dolnej krawędzi ekranu.

Jeżeli telewizję ogląda wiele osób o różnym wzroście i w różnych pozycjach, należy obliczyć średnią wysokość dla widza siedzącego i stojącego lub do określenia wysokości zastosować normę 0,75-1 metra od podłogi do dolnej krawędzi urządzenia.

Gniazda znajdują się zazwyczaj w dwóch miejscach: za telewizorem (gniazdo 220 V, gniazda do podłączenia TV i Internetu, falshrozlet do wyprowadzenia przewodów), nad szafką (dwa gniazda 220 V) oraz za szafką TV (falshrozlet i standardowe gniazda, których liczba zależy od ilości urządzeń). Jaka jest optymalna wysokość gniazdek do telewizora na ścianie? Lepiej jest umieścić gniazdo telewizyjne za telewizorem oddzielnie od reszty, a mianowicie na dole telewizora z 8 centymetrowym wgłębieniem od dolnej krawędzi, ponieważ główne gniazda telewizyjne znajdują się na dole i nie trzeba będzie ciągnąć kabli na dużą odległość.

Pozostałe gniazda za telewizorem powinny być umieszczone w odległości 10-15 centymetrów od górnej części sprzętu, tak aby można było łatwo wsunąć rękę za telewizor i włączyć lub wyłączyć wtyczki. Również takie umiejscowienie gniazd przyczynia się do płynnego działania uchwytu. Optymalne zagłębienie dla gniazd nad telewizorem wynosi 10 cm od dolnej krawędzi telewizora. Ostatni blok gniazd zaleca się umieścić za szafką RTV, w odległości 10 cm od górnej krawędzi mebla.

Wysokość telewizora powinna być dostosowana, jeśli razem z nim używana jest konsola, Xbox lub inny sprzęt. Konsole do gier powinny być zainstalowane na średniej wysokości pomiędzy siedzącym a stojącym widzem. Biorąc pod uwagę wzrost zawodników, średnia odległość od podłogi do środka telewizora będzie wynosić około 125 centymetrów.