Jak wybrać piekarnik: decyzja o parametrach urządzenia do zabudowy

 Ostatnio Ukraińcy odchodzą od staromodnego wyposażenia kuchni. Chcąc zaaranżować harmonijne i nowoczesne wnętrze coraz częściej decydują się na sprzęt AGD do zabudowy - ukryty we frontach kuchennych, jak z amerykańskich filmów!

Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez pachnących muffinów, to nie możesz się obejść bez swojego piekarnika. Łatwo jest przygotować smaczne, zdrowe posiłki, które są nie tylko pożywne, ale i niskotłuszczowe. Nie ma potrzeby używania tłuszczu i oleju, jak w przypadku gotowania mięsa i warzyw na patelni. Jak wybrać piekarnik do mojej kuchni? Nie jest to trudne do zrobienia, najważniejsze jest wcześniejsze określenie kryteriów. Przeanalizujmy je w kolejności.

Gaz lub energia elektryczna

Pod względem ekonomiczności urządzenia, piec gazowy jest zdecydowanym liderem. Płatność za gaz jest znacznie niższa niż za energię elektryczną. Żywotność palników gazowych jest znacznie wyższa niż palników w urządzeniach elektrycznych. Są łatwe w sterowaniu (najczęściej mechanicznym), szybko się nagrzewają, a potrawy przyrządzane na ognisku są bardzo smaczne i aromatyczne. Kolejną zaletą urządzeń gazowych jest to, że mogą być zasilane z butli gazowej. Dla domów wiejskich, gdzie występują problemy z dostawą energii elektrycznej, jest to najlepszy wybór.

Piekarniki elektryczne zapewniają równomierne nagrzewanie, co nie jest łatwe do osiągnięcia w przypadku gazu. Elektryczne elementy grzewcze służą do ogrzewania boków i dna piekarnika, grill na górze oraz wentylator konwekcyjny na tylnej ścianie, który równomiernie rozprowadza gorące powietrze. Wnętrze piekarnika elektrycznego może nagrzewać się do 300 stopni, ale zwiększa to zużycie energii elektrycznej. Również dla takich technik wymagane jest uziemienie i oddzielna linia zasilająca.

Jeśli chodzi o cenę, model gazowy będzie tańszy niż elektryczny. Na koszt wpływa również popularność marki urządzenia. Modele sprawdzonych i rzetelnych firm kosztują więcej niż podobne urządzenia chińskich producentów.

Wskazówka! Wybieraj towary od renomowanych producentów. Taka rzecz jak piekarnik - duży i poważny zakup, więc nie należy oszczędzać na jego jakości.

Wymiary piekarnika

Rozmiar urządzeń - kryterium, które nie może być ignorowane, jeśli chcesz wyposażyć swoją kuchnię tak przytulne i ergonomiczne, jak to możliwe. Jak wybrać piekarnik?

Nowoczesne piekarniki mają różne szerokości, co pozwala na zamontowanie urządzeń we właściwym miejscu. Do kompaktowych pomieszczeń lepiej wybrać modele wąskie, o szerokości około 45 cm. Jeśli masz dużą kuchnię i nie ma ograniczeń przestrzennych, wybierz model o szerokości 90 cm. Rozmiar standardowego piekarnika wynosi 60 cm.

Jeśli chodzi o wysokość i głębokość pieców, to różnica w ilości centymetrów nie odgrywa tutaj szczególnej roli.

Piece zależne i niezależne

Oprócz wyżej wymienionych parametrów istnieje jeszcze pojęcie "urządzeń zależnych". Takie urządzenia są umieszczone w tym samym korpusie z powierzchnią do gotowania, są wbudowane w zestaw kuchenny. Z reguły powierzchnia do gotowania i piekarnik mają jeden system zasilania. Oba urządzenia są zasilane energią elektryczną lub gazem. Jak wybrać elektryczny piekarnik do zabudowy?

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj środowiska kuchennego jest planowany i jaki budżet na technikę jest położony przez przyszłego właściciela. Cena modeli zależnych w sklepach z elektroniką ma dużą wartość. Niezależne piece są instalowane bezpośrednio na podłodze i zasadniczo mają powierzchnię do gotowania. Można je umieścić w dowolnym miejscu w kuchni zgodnie z życzeniem, a rodzaj zasilania piekarnika i płyty grzewczej może być różny. Istnieją również zestawy combo, gdzie piekarnik jest elektryczny, a płyta grzewcza jest gazowa. Jest to lepsza opcja pod względem opłacalności. Dodatkowo, taki zestaw będzie Cię kosztował mniej niż osobno kupowane urządzenia.

Kontrole

Piece mogą być sterowane w zależności od rodzaju sterowania:

  • Mechaniczne. Urządzenia takie posiadają dwa pokrętła lub przyciski: jedno do wyboru trybu pracy, drugie do ustawienia odpowiedniej temperatury. Większość piekarników jest wyposażona w timer - specjalny wyświetlacz pokazuje aktualną godzinę, co pozwala na ustawienie czasu pracy piekarnika. Oznaczenia na pokrętłach mogą być wytłaczane lub laserowane. Odmianą tego typu sterowania są uchwyty wysuwane z przyciskami. Sterowanie dotykowe. Programatorem jest tutaj wbudowany wyświetlacz TFT, który jest sterowany dotykowo. Ekran cyfrowy ma wielkość od 3 do 7 cali i zazwyczaj posiada wiele funkcji. W najdroższych piekarnikach użytkownik ma również dostęp do Internetu, dzięki czemu może zintegrować się z systemem Smart Home. Wyobraź sobie, że wracasz wieczorem po pracy do domu, a w piekarniku czeka już ciepła kolacja, którą podgrzałeś jednym kliknięciem na swoim smartfonie.

Jak wybrać elektryczny piekarnik do zabudowy? Kieruj się własnymi przyzwyczajeniami i preferencjami.

Funkcje i dodatki

Piekarniki elektryczne są zawsze bardziej uniwersalne. Ale również piekarniki gazowe mają wiele do zaoferowania. Te ostatnie pełnią zazwyczaj następujące funkcje:

  • Regulacja temperatury - steruje pracą piekarnika w celu zapewnienia najlepszych warunków do przyrządzania potraw; timer - funkcja obecna w prawie każdym piekarniku, która pozwala odłożyć w czasie uruchomienie urządzenia; system grillowy; automatyczny zapłon; tryb konwekcyjny, który działa z ograniczeniami.

Mimo tak niewielkiej funkcjonalności, piekarnik gazowy doskonale radzi sobie ze swoimi zadaniami i pozwala na przyrządzanie różnorodnych potraw.

Piekarniki elektryczne mają bardziej zaawansowane funkcje:

  • różne tryby grzania - górny, dolny, temperatura zasilania po obu stronach, z różną intensywnością; timer; tryb konwekcyjny (nadmuch gorącego powietrza); tryb turbo grilla; samooczyszczanie się piekarnika; rozmrażanie żywności; podgrzewanie potraw (piekarniki z funkcją mikrofalową); Różne programy gotowania: duszenie, gotowanie na parze, tryb pizzy, suszenie owoców.

Funkcja samooczyszczania

Bardzo wygodna funkcja. Jeśli budżetowe kuchenki trzeba czyścić specjalnymi detergentami - długo i ciężko ręcznie przecierać ścianki piekarnika - to droższe urządzenia zrobią to za Ciebie!

Nowoczesne modele obsługują następujące funkcje.

  • Czyszczenie parą - wlej około 0,5 litra wody do pojemnika i umieść go wewnątrz piekarnika, ustaw program samoczyszczenia, a para zmiękczy brud. Wystarczy tylko przetrzeć wnętrze piekarnika ściereczką. Możesz dodać odrobinę octu do wody, aby zwiększyć skuteczność czyszczenia; Kataliza - chropowate wkłady montowane na bokach i z tyłu pieca. Wkład katalityczny rozgrzewa się do temperatury prawie 500 stopni i spala zanieczyszczenia, które się na nim znajdują. Piroliza - spala całą komorę pieczenia do temperatury około 500 stopni, pozostawiając jedynie popiół. Zazwyczaj trzeba wyjąć blachy, szyny i stojaki z pieca, aby wyczyścić je za pomocą pirolizy. Jeśli piekarnik był bardzo brudny, podczas czyszczenia może czuć zapach spalenizny - jest to normalne. Te jednostki mają najlepszą izolację, uszczelkę odporną na ciepło, a same drzwi mają cztery szyby zamiast dwóch lub trzech. Piroliza jest dobra przy pieczeniu dużych ilości mięsa.

Aktualizacja

Aby piekarnik był jeszcze bardziej "sprawny", stosuje się akcesoria dodatkowe.

  • Opiekacz - do przyrządzania zapiekanek, warzyw. Szklana taca - zastępuje jedną z tac. Można w nim przyrządzać ryby i dania mięsne. Szyny teleskopowe - umożliwiają wysuwanie metalowych tacek bez obawy, że spadną. Sonda do mięsa - szpikulec wkładany do naczynia, informujący o temperaturze panującej wewnątrz produktu. Doskonale sprawdza się w przypadku programów wstępnie ustawionych (np. pieczeń, stek itp.).

Jakiej firmy piekarnik elektryczny wybrać? W tym przypadku wiele zależy od pakietu, jakie dodatkowe akcesoria są w nim obecne i czego najbardziej potrzebujesz.

Bezpieczny w użyciu

Kluczowym elementem bezpieczeństwa w każdym nowoczesnym piekarniku są zimne drzwi. Można dotykać szyby nawet przy bardzo wysokiej temperaturze w komorze, bez obawy o poparzenie. Funkcja chłodzenia drzwi zapobiega uszkodzeniu piekarnika np. przez sąsiednie meble lub inne urządzenia. Blokada drzwi piekarnika przed przypadkowym otwarciem - blokuje komorę wewnętrzną mechanicznie, za pomocą specjalnego zatrzasku lub elektronicznie. W tym ostatnim przypadku, aby otworzyć drzwi należy nacisnąć odpowiednią sekwencję przycisków lub wprowadzić kod PIN składający się z kilku cyfr. Inne opcje bezpieczeństwa użytkowania (w zależności od modelu piekarnika) mogą być następujące

  • wskaźnik ciepła resztkowego; automatyczne wyłączenie; Blokada przed niezamierzonym ponownym uruchomieniem; Blokada przed zmianą ustawień; wyłącznik bezpieczeństwa; zabezpieczenie przed wyciekiem gazu; wyłącznik kontaktowy drzwi; zabezpieczenie przed przegrzaniem; zabezpieczenie przed przegrzaniem; zabezpieczenie przed przepięciami.

Decydując się na wybór piekarnika, warto zwrócić uwagę na systemy bezpieczeństwa, jakie oferuje dany model. Im jest ich więcej, tym lepiej dla techniki, Twojego zdrowia i komfortu.

Streszczenie

Tak więc, pokrótce przeszliśmy przez parametry pieców, jakie parametry przy ich wyborze są najważniejsze. Nie biorąc pod uwagę konstrukcji urządzeń i ich pojemności, zalecamy oparcie się również na takich kryteriach:

  • Szerokość blach (maksymalna liczba, która zmieści się w piekarniku); możliwość włączenia oświetlenia piekarnika niezależnie od trybu pracy; automatyczne pieczenie blach do pieczenia (czujnik wilgotności); szybkie nagrzewanie; fizyczna blokada drzwi; możliwość gotowania na parze (funkcja gotowania na parze).

Jak widać, nasze wymagania są dość wysokie. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego przewodnika będziesz w stanie stworzyć podobną listę, która spełni Twoje potrzeby i że znajdziesz swój idealny piekarnik.