Prawidłowe ładowanie/rozładowywanie akumulatora

 Jak prawidłowo ładować smartfon? Takie pozornie proste pytanie wielu z nas wprawia w osłupienie. Czy trzeba czekać, aż telefon całkowicie się rozładuje? Jak naładować smartfon po raz pierwszy? Czy jest możliwe "naładowanie" urządzenia, jeśli nie jest ono całkowicie rozładowane? Zdziwisz się, ale w Internecie jest wiele mitów na ten temat. Zebraliśmy tylko fakty, poznaliśmy opinie producentów smartfonów i jesteśmy gotowi podzielić się tylko najbardziej przydatnymi informacjami.

Producenci zwracają uwagę, że główną przyczyną problemów z telefonem jest niewłaściwe ładowanie. Jeśli z czasem zacząłeś zauważać, że urządzenie rozładowuje się szybciej niż wcześniej, to problemem nie jest przestarzały telefon, ale niewłaściwe działania ze strony użytkownika. Oczywiście prawidłowe ładowanie starszego smartfona raczej nie przedłuży jego żywotności, ale z nowym urządzeniem na pewno nie popełnisz takich błędów.

Jak przedłużyć żywotność i okres użytkowania nowego akumulatora: podstawowe zasady

Kupując nowe urządzenie, chcesz, aby służyło ono przez wiele lat. Jest to dość łatwe do zrobienia, jeśli zastosujesz się do prostych wskazówek, które podają producenci. Ale kto czyta te instrukcje, prawda? A tam można znaleźć wiele ciekawych i niespodziewanych wskazówek.

W nowoczesnych smartfonach można znaleźć różne rodzaje baterii: Li-Ion, Li-Po, NiMH, NiCD. Każdy z nich ma swoje własne cechy charakterystyczne, ale zasady stosowania dla wszystkich są absolutnie takie same.

Zastanówmy się nad podstawowymi zasadami, które pomogą Ci przedłużyć żywotność baterii w Twoim smartfonie:

  1. Temperatura. Nie musisz być zaawansowanym użytkownikiem, aby zrozumieć, że warunki temperaturowe mają duży wpływ na działanie Twojego smartfona. I nie tylko ciepło jest szkodliwe, ale również zimno. Latem chroń swój smartfon przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, a w szczególności nie zostawiaj gadżetu w zamkniętym samochodzie. W zimie nie należy nosić urządzenia w zewnętrznych kieszeniach ubrań, a przy ujemnych temperaturach używać go tylko w najbardziej ekstremalnych przypadkach. Nie należy całkowicie rozładowywać smartfona. Możesz być zaskoczony, ale producenci zdecydowanie zalecają, aby nie rozładowywać w pełni smartfona. Wręcz przeciwnie, za idealny czas na naładowanie telefonu uważa się 30% naładowania. Pomyśl zawczasu, po co Ci smartfon. Jeśli decydujesz się na granie w gry lub używanie "ciężkich" i zasobożernych aplikacji, to bateria w Twoim telefonie powinna być mocna. Jeśli potrzebujesz smartfona do wykonywania połączeń i komunikowania się w komunikatorach, zwróć uwagę na standardowe modele ze średniego segmentu cenowego. Tylko oryginalna ładowarka. Zawsze używaj tylko oryginalnej ładowarki. Jeśli z czasem ulegnie awarii, nie próbuj oszczędzać wybierając replikę, lepiej przepłacić kilka stówek za ładowarkę, niż później płacić kredyt za nowy telefon.

Ładowanie nowego telefonu: niuanse i najlepsze wskazówki

Jak prawidłowo naładować telefon po zakupie? Wydaje się to bardzo proste: podłącz go przed pierwszym użyciem i to wszystko. Niektórzy zalecają, aby w pełni wykorzystać pierwsze naładowanie. Prawdopodobnie słyszałeś zalecenie więcej niż raz, zbyt, że trzeba w pełni rozładować telefon po zakupie, aby go dłużej. W rzeczywistości jest to mit!

Dzisiejsze typy akumulatorów nie wymagają wyczerpania pełnego pierwszego cyklu ładowania. Po wyjściu na zewnątrz, zostały przetestowane przez ekspertów w fabryce i uznane za gotowe do użycia.

Nowy akumulator musi być jednak naładowany do 100%. Jest to konieczne, aby sterownik i układy elektroniczne zainstalowane w gadżecie były w stanie wymieniać się odczytami wydajności.

Poziom naładowania, który zobaczysz po zakupie nowego smartfona, jest przeznaczony wyłącznie do przechowywania urządzenia. Zazwyczaj nowe smartfony są sprzedawane z poziomem naładowania od 30% do 70%. Taka pojemność akumulatora jest optymalna do przechowywania w magazynie, ale nie trzeba czekać na jego całkowite rozładowanie. Nawet jeśli Twój telefon jest naładowany w 70%, nie krępuj się podłączyć ładowarki.

10 pytań dotyczących ładowania telefonu, na które należy odpowiedzieć

Na forach toczą się czasem burzliwe dyskusje na temat tego, jak prawidłowo rozładowywać i ładować telefon, czy można przerywać ładowanie baterii, czy można korzystać ze smartfona podczas ładowania? Podkreśliliśmy 10 najbardziej kontrowersyjnych i popularnych pytań, aby w końcu postawić kropkę nad i.

Czy możliwe jest przerwanie ładowania akumulatora?

Gdy pojemność urządzenia jest częściowo wypełniona, nie spowoduje to uszkodzenia gadżetu. Z naukowego punktu widzenia szybkość ładowania powinna mieścić się w zakresie 30%-80%. Regularne ładowanie do tego poziomu pozwala przedłużyć żywotność smartfona.

Czy telefon powinien być okresowo rozładowywany do minimalnego poziomu?

Eksperymenty często wykazują odwrotne wyniki. Jeśli użytkownik doprowadza urządzenie do głębokiego rozładowania, lub próbuje włączyć gadżet, gdy jest on prawie rozładowany, to właśnie te działania prowadzą do przedwczesnego zużycia baterii.

Czy ładowarka ma "efekt pamięci"?

Technologie stosowane przy produkcji Li-Ion i Li-Po nie mają "efektu pamięci". I to właśnie ten typ baterii jest wykorzystywany do tworzenia nowoczesnych urządzeń mobilnych.

Jak skalibrować baterię w telefonie?

Sami producenci zalecają okresowe przeprowadzanie kalibracji telefonu. Należy to zrobić, aby zapobiec przedwczesnemu zużyciu akumulatora. Kalibrację należy przeprowadzać nie częściej niż raz na 2-3 miesiące. Aby prawidłowo wykonać procedurę, należy postępować zgodnie z instrukcjami:

  1. Podłącz gadżet do ładowarki i ładuj baterię przez 8 godzin. W tym czasie wskaźnik naładowania będzie pokazywał 100%, ale nie należy zwracać na niego uwagi. Następnie odłącz ładowarkę i odłącz smartfon. Podłącz ładowarkę ponownie do wyłączonego gadżetu i pozostaw ją w tej pozycji na jedną godzinę. Niektóre modele smartfonów włączają się automatycznie po rozpoczęciu ładowania. Jeśli tak się nie stało z Twoim urządzeniem, to po godzinie ręcznie włącz smartfon. Pozostaw telefon włączony przez 5-10 minut. Następnie powtórz kroki 3, 4 i 5 kilka razy.

Czy należy odłączać telefon, gdy jest w pełni naładowany?

Kto z nas choć raz nie włączył w nocy ładowania swojego smartfona? Wygląda na to, że odpoczywasz, a rano Twój telefon jest w pełni naładowany. Ale właśnie te działania mogą uszkodzić baterię. Pomimo faktu, że producenci i eksperci twierdzą, że proces ten jest w pełni kontrolowany wewnątrz urządzenia, lepiej być pewnym siebie i wyłączyć ładowarkę natychmiast po osiągnięciu 100% naładowania smartfona.

Jeśli urządzenie bardzo się nagrzewa podczas ładowania, czy jest to normalne?

Wzrost temperatury telefonu podczas ładowania wskazuje na błędy w działaniu. Bateria powinna zachować jednolitą temperaturę odczytu w każdym trybie, w tym w trybie ładowania. Lekki wzrost temperatury o 1-2 stopnie podczas ładowania jest dopuszczalny, ale nie jest to przegrzanie. Może to być spowodowane używaniem nieoryginalnej ładowarki lub aktywnością podczas ładowania baterii. Aby nie dopuścić do zmiany temperatury smartfona, należy przełączyć urządzenie w tryb oszczędzania energii.

Czy trzeba znać jakieś zasady przechowywania telefonu, którego się nie używa?

Tak, producenci zalecają przechowywanie baterii w stanie częściowo rozładowanym, jeśli użytkownik nie zamierza pracować z urządzeniem mobilnym. Pozwoli to uniknąć uszkodzenia ogniw akumulatorów Li-Ion i Li-Polymer. Warto również zwrócić uwagę na odczyty temperatury otoczenia. Pożądane jest, aby temperatura przechowywania nie przekraczała +25 ° C.

Który typ baterii będzie działał dłużej: wymienna czy stała?

W ostatnich latach rynek został zdominowany przez smartfony z niewymienną baterią. Wielu użytkowników, którzy pamiętają pierwsze Siemensy czy Nokie z nieufnością podchodzi do tego typu baterii, ale tak naprawdę - to właśnie stałe baterie są bardziej niezawodne. Tak, nie można ich wymienić, w przypadku awarii, ale są one znacznie bardziej trwałe. Smartfony z wymiennymi bateriami są dobrym wyborem dla podróżników, którym wygodnie jest nosić przy sobie kilka wymiennych baterii i chcą pozostać w kontakcie.

Czy mogę ładować telefon na zewnątrz?

Wiele osób korzysta z przenośnych ładowarek (PowderBank). Są one całkowicie bezpieczne dla smartfonów i laptopów, ale nie mogą być używane na zewnątrz, gdy temperatura powietrza spada poniżej 0 ° C. Należy również wziąć pod uwagę, że wilgotność powietrza nie była zbyt wysoka.

Jak wybrać ładowarkę do telefonu?

Jeśli nie masz możliwości zakupu oryginalnej ładowarki, producenci zalecają sprawdzenie specyfikacji modelu smartfona, szczególnie tych dotyczących natężenia i napięcia prądu. Na podstawie tych danych wybierz nową ładowarkę. Pamiętaj, że jeśli ładowarka nie jest dobrej jakości, to smartfon będzie ładowany bardzo powoli, w niektórych przypadkach od 3 godzin lub więcej. Konsultanci sklepu Foxtrot zawsze pomogą Ci i dobiorą ładowarkę specjalnie do Twojego modelu smartfona.

Jak przedłużyć żywotność baterii? 5 wskazówek

Z pewnością już zorientowałeś się, jak naładować swój smartfon po raz pierwszy, teraz pewnie chcesz wiedzieć, co zrobić, aby Twoja bateria działała jak najdłużej. Zalecamy skorzystanie z następujących wskazówek:

  1. Odłącz telefon od zasilania natychmiast po naładowaniu do 100%. Większość użytkowników ładuje urządzenie w nocy. Ta metoda ładowania, rzeczywiście, bardzo wygodne, ponieważ pozwala na korzystanie z urządzenia następnie cały dzień. Ale to jest poważny błąd. Urządzenie o pojemności 2900 mAh nie powinno być pozostawione na ładowaniu dłużej niż 3 godziny. Jeśli trzeba utrzymać system na 100% przez 5-7 godzin, to jest to spory "stres" dla smartfona. W rezultacie akumulator szybko się zużywa. Ponadto sam zauważyłeś, że z czasem funkcjonalność urządzenia spada, czasem przepalają się styki, stopniowo pada bateria. Szczególnie konsekwencje "nocnego ładowania" będą zauważalne, gdy urządzenie zacznie się rozładowywać szybciej niż zwykle. Jeśli napięcie w sieci jest niestabilne, może to spowodować zwarcie. Wszystkiego tego można uniknąć, zdejmując telefon z ładowarki na czas. Okresowo ładuj swój telefon. Niektórzy uważają, że "karmienie" urządzenia jest szkodliwe, ale eksperci uważają, że 15-minutowe ładowanie kilka razy dziennie będzie doskonałą profilaktyką zużycia baterii. Kontroluj temperaturę gadżetu. Ważne jest, aby w pomieszczeniu, w którym urządzenie jest używane, panowała optymalna temperatura powietrza: od +5 do +25°C. Zauważyliście zapewne, że jeśli korzystacie z telefonu latem w silnym upale, urządzenie może zwalniać i zawieszać się. Oprócz wysokiej temperatury, telefony nie lubią mrozu. W zimie nie należy nosić urządzenia w torbie lub zewnętrznej kieszeni kurtki. Pierwszymi oznakami, które można zrozumieć, że telefon nie ma odpowiednich warunków użytkowania, będą zawieszki i hamulce. Praca smartfona zostanie przywrócona dopiero po przeniesieniu go w ciepłe miejsce i ponownym uruchomieniu. Raz w miesiącu eksperci zalecają przeprowadzenie pełnej procedury ładowania i rozładowywania. Wykonując tę procedurę co miesiąc, zauważysz pozytywne zmiany w pracy urządzenia: smartfon będzie się wolniej rozładowywał i szybciej ładował.

5 popularnych twierdzeń na temat ładowania: prawda czy mit?

Mitów na temat tego, jak naładować smartfon po raz pierwszy, jest całkiem sporo. Równie wiele jest nieprawdziwych opinii na temat tego, jak używać baterii na co dzień. Która z nich jest prawdziwa, a która fałszywa - ustalmy to razem.

  1. Zawsze trzeba w pełni rozładować i naładować akumulator - to mit. Pojawienie się tego mitu związane jest z używaniem w przeszłości akumulatorów niklowo-wodorkowych lub niklowo-kadmowych. Aby mogły one funkcjonować, niezbędne są procesy pełnego wchłaniania i regeneracji. W przeszłości konieczne było regularne rozładowywanie i ładowanie akumulatora, aby utrzymać jego maksymalną pojemność. Obecnie producenci smartfonów stosują baterie litowo-jonowe. Ich cechą charakterystyczną jest to, że ilość ładunku jest utrzymywana na wymaganym poziomie, nawet w przypadku braku pełnego naładowania. Oczywiście z czasem pojemność baterii w urządzeniu ulega zmniejszeniu, ale nie dzieje się to tak szybko jak w przypadku innych typów baterii. Nawet jeśli bateria była używana przez ponad dwa lata, jej pojemność będzie w 70% pełna. Użytkownicy nie muszą czekać, aż telefon całkowicie się rozładuje, aby go naładować. Wręcz przeciwnie, lepiej jest ładować urządzenie częściej. Aby oszczędzać baterię, powinieneś kontrolować jasność ekranu, wyłączać aplikacje działające w trybie offline i tak dalej. Włączony Bluetooth i uruchomione usługi szybko wyczerpują baterię - częściowo prawda. Ci, którzy lubią zostawiać wszystkie aplikacje uruchomione, zauważają, że urządzenie szybko się rozładowuje. Ale spadek pojemności baterii, z aplikacjami działającymi w tle, nie jest tak krytyczny, jak mówią. Urządzenia produkowane w dzisiejszych czasach potrafią tak zoptymalizować zużycie energii, że strata pojemności baterii jest minimalna. Minimalne zużycie baterii będzie miało miejsce tylko wtedy, gdy smartfon zostanie przełączony w tryb samolotowy. Jednak w tym przypadku nie będzie można z niego normalnie korzystać. Wszystkie inne włączone funkcje (Wi-Fi, NFC, autosynchronizacja itp.) powoli wyczerpują baterię. Ale nie można odmówić tych funkcji, w końcu po to kupiłeś telefon. Są smartfony, które zmniejszają wydajność po włączeniu trybu oszczędzania energii, a także takie, które zmniejszają jasność ekranu. Korzystanie z usług specjalnych, które obiecują oszczędzać energię, jest bezużyteczne. Wręcz przeciwnie, należy być ostrożnym z takimi aplikacjami, ponieważ są one często tworzone przez złośliwych ludzi, aby użytkownik dostarczył im poufnych informacji. Używanie nieoryginalnej ładowarki szkodzi baterii jest prawdą. Jednak w tym przypadku producenci idą na pewne ustępstwa. Na przykład, jeśli nie masz możliwości zakupu oryginalnej ładowarki, a następnie przy zakupie nieoficjalnych analogów, należy zwrócić uwagę na siłę prądu i napięcie baterii. Jeśli wybierzesz mocniejszą ładowarkę do telefonu, doprowadzi to do utraty pojemności baterii. Używanie telefonu podczas ładowania szkodzi baterii jest mitem. Niektórzy użytkownicy obawiają się korzystać ze swojego smartfona podczas ładowania. W rzeczywistości wpływa to jedynie na czas ładowania: zamiast 30 minut, telefon będzie ładowany przez 1-1,5 godziny. Z drugiej strony, nie ma to wpływu na baterię. Wpływ temperatury powietrza na szybkość rozładowania akumulatora jest prawdziwy. W zimie wiele osób zauważa, że akumulator rozładowuje się szybciej. Nieprzyjemne zjawiska ze smartfonem mogą wystąpić również podczas letnich upałów. Aby wiedzieć dokładnie, jaki tryb temperatury jest odpowiedni dla danego urządzenia, należy zapoznać się z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi. Jeśli gadżet zacznie się nieco nagrzewać podczas ładowania, zaleca się wyjęcie go z etui na ten czas.

Akcesoria: wybór właściwej ładowarki

W zestawie z telefonem komórkowym prawie zawsze znajduje się oryginalna ładowarka. Taka ładowarka charakteryzuje się wysokiej jakości adapterem, który idealnie pasuje do gadżetu. Używanie oryginalnych akcesoriów jest najbezpieczniejsze. Jednocześnie należy zadbać o to, aby kabel nie został uszkodzony. Jeśli oryginalna ładowarka przestanie działać, to jest logiczne pytanie, jak naładować telefon teraz, aby to bezpieczne.

Gdy zachodzi potrzeba zakupu nowej ładowarki, należy zwrócić uwagę na charakterystykę akumulatora. Nie jest konieczne, aby wybrać produkt tego samego producenta, co smartfon. Ale przy zakupie należy zwrócić uwagę na następujące cechy:

  • Obecna siła. Wybierając nową ładowarkę, wybierz model o tej samej wartości. Nie mniej i nie więcej, w przeciwnym razie akumulator będzie ładował się zbyt wolno lub będzie się mocno przegrzewał. Poziom napięcia powinien być dokładnie taki sam jak w poprzedniej ładowarce. Przekrój kabla. Należy zwrócić uwagę, że grubość kabla nie jest cieńsza od oryginału. Koszt. Nie trzeba gonić za taniością. Lepiej jest kupić ładowarkę średniej ceny. Wtedy możesz liczyć na jego trwałość. Próba zaoszczędzenia pieniędzy może doprowadzić nie tylko do utraty baterii, ale także do pożaru domu. Sytuacje, w których wadliwy tani adapter wywołał pożar zdarzają się coraz częściej. Nie kupuj produktów niesprawdzonych marek. Dokładnie sprawdź, jaki producent wyprodukował ładowarkę, przeczytaj opinie o niej przed zakupem, zwróć uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa. Miejsce zakupu. Warto wybierać sklepy, które współpracują bezpośrednio z producentami lub kupić ładowarkę w serwisie. Odpowiednie będą również markowe biura przedstawicielskie. W sklepie Foxtrot zawsze znajdziesz tylko licencjonowane produkty wszystkich światowych marek.

Należy również wziąć pod uwagę inne cechy. Na przykład, jeśli miałeś okrągłe złącze do telefonu, to lepiej wybrać nową ładowarkę z takim samym złączem.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest moc znamionowa. Należy wziąć pod uwagę poziom, który jest określony przez producenta. Jeśli przyjmiesz niższą wartość, spowoduje to długi czas ładowania. Ponadto, w trakcie tego procesu bateria może się bardzo nagrzewać, a nawet wzdymać.

Cechy baterii niewymienialnej/wymienialnej

Każdy typ akumulatora ma swoje wady i zalety. Myśląc o tym, jak prawidłowo ładować telefon po zakupie, warto wcześniej zadbać o odpowiedni dobór baterii.

Opcja nieusuwalna ma takie zalety:

  • Smartfon może być bardziej kompaktowy, ponieważ bateria jest zasilana przez inne części urządzenia. Możliwość wykorzystania większej ilości energii z baterii. Eliminuje możliwość zamontowania w urządzeniu akumulatora gorszej jakości. Doskonała ochrona korpusu urządzenia przed wilgocią i kurzem, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania smartfona, a także jego trwałość.

Z wad można zauważyć:

  • Ładowanie odbywa się wyłącznie za pomocą zwykłej ładowarki. Nie można używać dodatkowego akumulatora. Jeśli bateria straci swoją pojemność, nie można jej wymienić samodzielnie. Będziesz musiał udać się do centrum serwisowego.

Zalety wymiennych akumulatorów:

  • Niska cena pozwala na dokupienie dodatkowego akumulatora. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy często są w drodze. Istnieje możliwość zakupu urządzenia o większej mocy. Gdy smartfon się zawiesi, możesz wyjąć baterię, resetując w ten sposób ustawienia. Gdy urządzenie straci pojemność, baterię można bez problemu wymienić na nową.

Z wad wymiennej baterii można zauważyć:

  • Baterię należy wymieniać z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jeśli podczas wyboru popełniono błędy związane z charakterystyką, może to doprowadzić do awarii urządzenia i całego smartfona. Mała pojemność baterii, w porównaniu do niewymiennych typów.

Wniosek

Podsumowując, należy zwrócić uwagę na następujące punkty, na które należy zwrócić uwagę przy prawidłowym użytkowaniu baterii:

  • Bateria nie powinna regularnie rozładowywać się do 0%. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy procedura jest przeprowadzana w celach prewencyjnych, aby skalibrować baterię. Nie ładuj smartfona przez noc. Lepiej jest ładować się w ciągu dnia. Utrzymuj poziom naładowania baterii pomiędzy 30% a 80%. Starannie wybierz swoją ładowarkę. Nie przegrzewaj ani nie schładzaj nadmiernie akumulatora.

Aby uzyskać jeszcze więcej przydatnych informacji na temat obsługi i dbania o gadżety elektroniczne, sprawdź nasz blog.