Jak czyścić klawiaturę notebooka: praktyczne wskazówki

 Kiedy piszesz klawisze stały się coraz trudniejsze do reagowania na nacisk, jeśli nie odmówić wpisania żądanego znaku? Nadszedł czas, aby wyczyścić klawiaturę. Jeśli zabrudzenia nie są krytyczne, nie trzeba zgłaszać się do serwisu po profesjonalne czyszczenie. Możesz to zrobić sam. Najskuteczniejsze sposoby na czyszczenie klawiatury laptopa - dalej w tym artykule.

Skutki zabrudzenia klawiatury laptopa

Jedzenie przy laptopie lub kontakt z klawiaturą brudnymi palcami może mieć negatywne konsekwencje. Minimalnie małe cząsteczki jedzenia lub kropelki napojów mogą doprowadzić do przyklejania się klawiszy, maksymalnie - do utleniania się podzespołów notebooka i konieczności oddania sprzętu do naprawy. Aby uniknąć takiego scenariusza i sprawić, że praca i zabawa z laptopem będzie tak komfortowa, jak to tylko możliwe, w porę wyczyść powierzchnię klawiatury.

Jak wyczyścić klawiaturę notebooka?

Zalecana częstotliwość czyszczenia zapobiegawczego to raz na 30 dni. Jeśli w czasie, aby usunąć okruchy i kurz, będzie można uniknąć poważnego zanieczyszczenia i, w konsekwencji, awarii. Przed rozpoczęciem czyszczenia upewnij się, że technika jest odłączona od zasilania i schłodzona. Czyszczenie działającego laptopa jest przeciwwskazane: istnieje duże ryzyko uszkodzenia części urządzenia.

Aby zrobić pierwszy krok w kierunku czystej klawiatury, otwórz laptopa, odwróć go i lekko potrząśnij. Dzięki temu pozbędziemy się części zanieczyszczeń. Aby uniknąć uszkodzenia kabla i innych części sprzętu podczas potrząsania, należy trzymać laptopa za boki i nie potrząsać nim zbyt mocno.

Jakie narzędzia do czyszczenia notebooka?

Do dalszego czyszczenia wystarczą takie narzędzia jak pędzel do malowania lub stara, sucha szczoteczka do zębów. Ostrożnie przesuń szczotkę wzdłuż szczelin między klawiszami, starając się usunąć jak najwięcej brudu. Gdy proces ten przestaje działać, uzbrój się w wilgotne chusteczki przeznaczone specjalnie do pielęgnacji monitorów i sprzętu biurowego. Inną opcją jest połączenie miękkiej, niestrzępiącej się szmatki (flanela, mikrofibra) ze sprayem do czyszczenia ekranu. Nanieś odrobinę produktu na szmatkę i dokładnie wytrzyj każdy klawisz na klawiaturze.

Jak oczyścić klawiaturę laptopa z kurzu i najdrobniejszych zanieczyszczeń? Można użyć specjalnych puszek ze sprężonym powietrzem lub odkurzacza z funkcją przedmuchiwania. Jednak obie wymienione metody są odpowiednie tylko dla bardzo ostrożnych użytkowników. Ponadto, podczas procesu czyszczenia należy kontrolować natężenie przepływu. Zbyt silny strumień powietrza może uszkodzić integralność konstrukcji.

Co zrobić, jeśli nie masz odkurzacza z odwrotnym nadmuchem powietrza lub specjalnej butelki ze sprayem, a chcesz wyczyścić klawiaturę? Użyj zwykłej suszarki do włosów: włącz tryb nadmuchu zimnego powietrza i trzymaj urządzenie w odległości co najmniej 15 cm od powierzchni klawiatury.

Nie należy zaniedbywać specjalnych detergentów do czyszczenia klawiatury. Na szczęście nowoczesny asortyment pozwala na dobranie odpowiedniego produktu na każdą okazję. Na przykład, okruchy z klawiatury, cząstki jedzenia i inne drobne zanieczyszczenia są doskonale radzone przez lepką substancję, która ściśle przylega do powierzchni klawiatury i wchłania wszystkie zabrudzenia.

Zalecenia dotyczące środków czyszczących

Nie używaj alkoholu, chusteczek, gąbek z gumy piankowej, domowych środków czyszczących (szczególnie tych zawierających alkohol i amoniak). Wszystkie te czynniki są szkodliwe dla pokrywy klawiatury i mogą stanowić zagrożenie dla działania notebooka w ogóle. Płyny do mycia naczyń i szkła to absolutne tabu. Substancje zawarte w tych detergentach są skuteczne w swojej bezpośredniej funkcji, ale są zbyt agresywne dla urządzeń biurowych. W kontakcie z klawiaturą mogą one powodować utlenianie i nieodwracalne uszkodzenie powierzchni.

Nie zaleca się również używania do czyszczenia ściereczek z napami, które pozostawiają ślad w postaci puchu. Po czyszczeniu taką szmatką stan klawiatury może się tylko pogorszyć. Jeśli nadal wolisz domowe sposoby, możesz użyć wody destylowanej i ściereczki z mikrofibry. Ale ta metoda ma istotną wadę - jeśli nie obliczysz ilości wody, zrujnujesz swoją klawiaturę.

Jak mogę sprawdzić, czy dana szczotka jest najlepsza do czyszczenia? Trzymaj produkt w dłoni i przesuwaj dłonią po włosach. Czy jakieś kłaczki wypadają? Nie jest to więc dobre narzędzie do czyszczenia klawiatury. Idealne są specjalne szczotki silikonowe lub ściereczki z mikrofibry.

Usuwanie zanieczyszczeń spod klawiatury

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie, jeśli pod klawiszami zapcha się brud? Wyszukaj w Google model swojego laptopa i dowiedz się, w jaki sposób klawisze są przymocowane do klawiatury urządzenia. W większości przypadków, wystarczy prysnąć klucz z dowolnym czystym, nieostrym kijem i delikatnie pociągnąć do góry, aby usunąć klucz. Następnie wystarczy tylko wytrzeć zabrudzone miejsca i ponownie założyć klucz.

Nie chcesz ryzykować samodzielnego wyjmowania klucza? Spróbuj dostać się do zabrudzonego miejsca za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem czyszczącym do urządzeń biurowych.

Jak przeprowadzić dogłębne czyszczenie klawiatury laptopa

Jeśli klawiatura Twojego laptopa ma wbudowaną konstrukcję, co 3-5 miesięcy wymaga głębokiego czyszczenia z całkowitym demontażem klawiszy. Ta metoda jest również odpowiednia dla użytkowników, którzy szukają odpowiedzi na pytanie "jak umyć klawiaturę laptopa po powodzi".

Jak rozmontować klawiaturę laptopa

Pierwszą rzeczą, aby zrobić zdjęcie klawiatury w stanie niezmontowanym lub znaleźć zdjęcie klawiatury w Internecie, więc wtedy masz wizualny przewodnik do montażu.

Użyj płaskiego śrubokręta lub spinacza do łatwego otwarcia i wyjęcia kluczy, przykładając siłę od lewej do prawej. Standardowe zatrzaski znajdują się z boku klucza. Jeśli jednak nie jesteś pewien, sprawdź w Internecie informacje dotyczące danego modelu laptopa.

Pamiętaj, że plastik jest dość kruchym materiałem, zbyt duży nacisk na przyciski jest przeciwwskazany.

Masz problem z usunięciem długich przycisków? Najprawdopodobniej w celu ich zamontowania zainstalowano wzmocnione metalowe zatrzaski. Jeśli klucz nie daje się wyjąć raz lub dwa razy, nie wyjmuj go.

Po usunięciu wszystkich przycisków pozostaje staranne usunięcie zabrudzeń za pomocą specjalnych produktów do urządzeń biurowych. Jeśli wolisz płynny roztwór, nanieś go tylko na ściereczkę, a nie na powierzchnię samego urządzenia.

Przed ponownym zamontowaniem kluczy należy upewnić się, że wszystkie elementy są całkowicie suche.

Zmontuj klawiaturę zaczynając od największych klawiszy, wkładając je w odpowiednie gniazda. Wciśnij klawisze o standardowym rozmiarze, aż zaskoczą na swoje miejsce.

Jak wyczyścić klawiaturę laptopa

Przypadkowo wylałeś drinka na swój notebook? Natychmiast odwrócić laptopa do góry nogami i wyłączyć urządzenie. Delikatnie potrząśnij laptopem, trzymając za boki technologii. Gdy płyn spłynie, wytrzyj dokładnie klawiaturę suchą, niestrzępiącą się szmatką. Opisana metoda jest odpowiednia tylko w przypadku, gdy klawiatura została zalana niewielką ilością wody.

Jak wyczyścić zalaną klawiaturę laptopa w poważniejszych przypadkach? Będziemy musieli całkowicie rozebrać i umyć klawiaturę. Schemat działań jest następujący.

  • Odkręcamy śrubokrętem mocowania klawiszy, zdejmujemy plastikową osłonę i wyjmujemy klawiaturę. Przygotuj umywalkę z wodą o temperaturze pokojowej, zanurz w niej klawiaturę na kilka minut i naciśnij każdy klawisz. Wyjąć wszystkie klucze w sposób opisany w poprzednim podpunkcie artykułu i opłukać je wodą. Teraz należy wysuszyć wszystkie elementy klawiatury, używając suchego ręcznika i suszarki do włosów z zimnym nawiewem.

Gdy klawiatura jest całkowicie sucha, można z powrotem zamontować wszystkie elementy.

Wniosek

Czyszczenie klawiatury to proces, który wymaga od użytkownika uwagi. Najpierw należy określić rodzaj zanieczyszczenia. Możesz pozbyć się kurzu, cząstek jedzenia i okruchów za pomocą puszek ze sprężonym powietrzem, szczotek lub suchej, niestrzępiącej się szmatki. W przypadku silniejszych zabrudzeń potrzebny będzie profesjonalny środek czyszczący. A po zalaniu klawiatury w większości przypadków trzeba będzie rozebrać laptopa i umyć klawiaturę.

Jeśli nie jesteś pewien, czy potrafisz samodzielnie rozebrać klawiaturę i ją wyczyścić, lepiej zgłoś się do serwisu. Zwrócić się o profesjonalną pomoc tak szybko, jak to możliwe, zanim ciecz dostanie się do kluczowych części komputera.