Jak zwiększyć jasność na laptopie: sposoby dla Windows i MacOS

 Czy Twoje oczy szybko się męczą podczas pracy przy komputerze? Może to być spowodowane tym, że ekran notebooka jest zbyt jasny lub niewystarczająco jasny. Jeśli pracujesz w biurze i spędzasz wiele godzin wpatrując się w informacje na ekranie lub często grasz w gry wideo, jasny ekran notebooka może powodować zmęczenie, bóle głowy, a nawet problemy ze wzrokiem.

Jednak dla tych, którzy pracują w słabo oświetlonym otoczeniu, wyższa jasność nie zaszkodzi: warto zwiększyć ustawienia jasności w notebooku dla zdrowia oczu. Tak czy inaczej, w ciągu kilku minut można zaradzić sytuacji. Do regulacji jasności ekranu można użyć zwykłych ustawień komputera, klawiszy funkcyjnych oraz oprogramowania innych producentów kart graficznych. O tym, jak szybko i skutecznie zwiększyć jasność monitora - w dalszej części artykułu.

Jak zmienić jasność ekranu na komputerze z systemem Windows 10?

Pierwszym i najprostszym sposobem na zmianę jasności na laptopie jest szybka konfiguracja poprzez centrum akcji. Co musisz zrobić? Kliknij specjalną ikonę o nazwie "Centrum akcji" na pasku zadań. Gdy rozwiniesz ekran, zobaczysz pasek z suwakiem, który możesz przeciągnąć, aby uzyskać optymalny poziom jasności.

Jak rozjaśnić ekran za pomocą ustawień?

Nie zmieniasz jasności na swoim laptopie? Spróbuj wykonać ustawienia za pomocą aplikacji Ustawienia. Oto jak to działa. Naciśnij klawisz "Start", następnie otwórz menu "Ustawienia", przejdź do zakładki "System" i na koniec wybierz zakładkę "Wyświetlacz". W otwartym oknie można dostosować poziom jasności wyświetlacza, przesuwając suwak. Zdarza się, że w tym menu nie ma suwaka do dowolnego ustawiania jasności. Może to być spowodowane nieprawidłowo zainstalowanymi sterownikami.

Do zmiany jasności można użyć menu podręcznego baterii. Kliknij na wskaźnik baterii znajdujący się w zasobniku (obszar powiadomień). Oprócz informacji o trybie zasilania, w małym okienku wyświetlany jest poziom jasności ekranu, który można zmienić kilkoma kliknięciami. Nie możesz znaleźć paska jasności? Tak więc, Twoja wersja Windows 10 nie ma tej opcji, ale nie rozpaczaj. Wystarczy wejść w ustawienia baterii i upewnić się, że aktywny jest zrównoważony tryb zasilania, który nie ogranicza jasności ekranu. Jeśli odczyty jasności spadają automatycznie po odłączeniu laptopa, prawdopodobnie zaznaczyłeś pole wyboru "Automatycznie włączaj oszczędzanie baterii, gdy poziom naładowania baterii jest niższy niż 100%". Zmień wartość na 50% lub 20%, aby urządzenie nie ściemniało się natychmiast po odłączeniu komputera od sieci.

Dostęp do ustawień zasilania można również uzyskać poprzez klasyczny panel sterowania. Aby to zrobić, kliknij menu "Start", wybierz "Znajdź" w menu kontekstowym i wprowadź zapytanie "Panel sterowania". Następnym krokiem jest sekcja "Zasilanie". Wewnątrz będzie dostępny wskaźnik z ustawieniem jasności ekranu.

Jak jeszcze można zmienić jasność ekranu w Windows 10? Twoim wiernym pomocnikiem jest polecenie PowerShell. Kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę Start i wybrać "Windows PowerShell (administrator)". W oknie, które się otworzy, musisz wprowadzić polecenia, które dostosowują jasność ekranu. Tekst komendy to: (Get-WmiObject-Namespaceroot/WMI-Class WmiMonitorBrightnessMethods).WmiSetBrightness(1,BRIGHTNESS_LEVEL). W tekście polecenia zastąp część BRIGHTNESS_LEVEL wartością procentową z przedziału od 0 do 100. Na przykład, poniższe polecenie pomoże ustawić jasność ekranu na 80%. (Get-WmiObject-Namespace root/WMI-Class WmiMonitorBrightnessMethods).WmiSetBrightness(1,80).

Użyj przycisków funkcyjnych

Innym sposobem na dostosowanie jasności w Windows 10 jest użycie klawiszy funkcyjnych. Większość laptopów posiada klawisze funkcyjne, za pomocą których można łatwo regulować jasność monitora. Najczęściej działa kombinacja klawisza "Fn" i jednego z klawiszy z zakresu F1 - F11. Rzadziej działa połączenie przycisku Fn ze strzałkami.

Na przykład klawisze funkcyjne w laptopie Asus to Fn+F6 (dla wyższej jasności) i Fn+F5 (dla niższej jasności). Kombinacja Fn+F11, Fn+F12 działa dla urządzeń Lenovo, a kombinacja Fn+→, Fn+← działa dla laptopów Acer. Sprawdź instrukcję obsługi swojego laptopa lub poszukaj jej w Internecie.

Regulacja jasności za pomocą sterowników karty graficznej

Jeśli karta graficzna komputera ma zainstalowane sterowniki, można ich użyć do regulacji jasności wyświetlacza. Kliknij na zasobnik (ikona obszaru powiadomień obok zegara, w prawym dolnym rogu ekranu) i poszukaj ikony monitora. Po najechaniu na nią kursorem powinno pojawić się słowo "Grafika". Po kliknięciu na ikonę, będziesz mógł wejść do menu ustawień monitora i dostosować poziom jasności do swoich potrzeb.

Innym sposobem na otwarcie sekcji ustawień wyświetlania jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy/dotykiem myszy na dowolnym wolnym obszarze pulpitu. W menu kontekstowym znajduje się pozycja o nazwie "Ustawienia grafiki". Przy okazji, ustawienia sterownika mają zaawansowane funkcje: z ich pomocą można regulować nie tylko jasność, ale także zmieniać parametry koloru, kontrastu, nasycenia i nie tylko.

Jak zwiększyć jasność na notebooku z systemem MacOS?

Użytkownicy uwielbiają system operacyjny macOS za to, że domyślnie posiada on wiele przydatnych funkcji. Regulacja jasności nie jest tu wyjątkiem. Wszystko jest realizowane sprawnie i prosto.

Skróty

Wszystkie komputery Apple posiadają przycisk do regulacji jasności. Klawisze te łatwo rozpoznasz - mają ikonę słońca z promieniami i kropkami. Ikona promienia zwiększa jasność, a ikona kropki zmniejsza jasność.

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem jednego z najnowszych modeli laptopów Apple, oprócz wyżej wymienionych klawiszy możesz użyć Control Strip do regulacji jasności.

Zmiana jasności za pomocą wbudowanych ustawień

Jak mogę rozjaśnić ekran za pomocą menu Ustawienia Apple? Przejdź do Preferencji systemowych, następnie wybierz "Monitory" i "Monitor". Z tego miejsca można łatwo kontrolować poziom jasności i regulować kontrast.

Nowsze laptopy Apple są wyposażone w czujniki oświetlenia otoczenia. Aby aktywować te czujniki i korzystać z automatycznej regulacji jasności, zaznacz pole "Automatycznie dostosuj jasność" w tym samym menu "Monitor".

Co należy zrobić, jeśli nie mogę zmienić jasności na laptopie?

Jak dodać jasność do laptopa, jeśli żadna z powyższych metod nie pomaga? Przyczyną problemu może być brak sterowników do przycisków funkcyjnych lub karty graficznej. Aby rozwiązać ten problem, musisz znaleźć sterowniki dla swojego modelu laptopa i zainstalować je poprawnie. Producenci kart graficznych dostarczają własne oprogramowanie, które zawiera wiele precyzyjnych regulacji jasności, kontrastu, a nawet gamy kolorów. Pobierz sterowniki z oficjalnych stron internetowych lub sprawdzonych forów tematycznych.

Jest również prawdopodobne, że jasność nie zmienia się z powodu usterki w samym laptopie. Problemy z ustawieniami jasności mogą wystąpić z powodu uszkodzonej żarówki podświetlenia, flatbedu, matrycy lub innych części. W tym przypadku, nie rób bez wizyty w centrum serwisowym i pomocy profesjonalistów.