Wszystko o wszystkich funkcjach ekspresów do kawy - obszerny przewodnik po funkcjach ekspresów do kawy

 Funkcjonalność ekspresów do kawy jest dość szeroka, ale różni się znacznie w zależności od modelu. Istnieją urządzenia mono z tylko jedną funkcją, są też prawdziwe maszyny, do których trudno się dostać bez instrukcji. W momencie wyboru ekspresu do kawy (zwłaszcza jeśli jest to pierwszy raz) może być trudno określić, czy dana funkcja będzie potrzebna w przyszłości.

W tym artykule opowiemy Ci o tym, jakie cechy mają ekspresy do kawy i na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie.

Autowyłączanie

Obecność tej funkcji oznacza możliwość automatycznego wyłączenia urządzenia po kilku godzinach jego pracy. W zależności od modelu, czas ten może wynosić od 3 do 5 godzin. Funkcja ta będzie szczególnie przydatna, jeśli regularnie zapominasz wyłączyć urządzenia przed wyjściem.

Quick Steam

W ekspresie do kawy funkcja ta skraca czas potrzebny na przejście z espresso na cappuccino. Dodatkowy system grzewczy zapewnia odpowiednią ilość pary do przygotowania nowego naparu, a także do ubijania mlecznej pianki.

Wybór porcji (1 lub 2 filiżanki)

Funkcja ta pozwala na jednoczesne zaparzenie dwóch filiżanek espresso. Modele te są idealne dla rodzin.

Stopa opadania

Kiedy podnosisz dzbanek, aby przelać kawę do filiżanki, uruchamiany jest mechanizm zapobiegający kapaniu. Ogranicza dopływ wody i kawy, aby uniknąć przecieków, jeśli nie ma zbiornika na miejscu. Po ponownym umieszczeniu dzbanka na miejscu, dostawa kawy zostaje wznowiona.

Opóźniony start

Cieszenie się świeżo zaparzoną gorącą kawą o poranku nie stanowi problemu, jeśli ekspres do kawy posiada funkcję opóźnionego startu. Wieczorem napełnij zbiornik, sprawdź, czy nie ma kawy lub ziaren i ustaw timer. Zrobione!

Dostarczanie gorącej wody na herbatę

Aby zmniejszyć liczbę urządzeń w kuchni, pomocny będzie ekspres do kawy z funkcją podgrzewania wody, który będzie podawał wrzątek do zaparzenia herbaty. Dzięki tej funkcji nie jest konieczne posiadanie czajnika w kuchni.

Podgrzewanie dzbanka do kawy

Gdy cała woda znajdzie się w dzbanku do kawy, podgrzewacz uruchomi płytę grzejną dzbanka do kawy. Dzięki temu kawa w zbiorniku nie wystygnie. Funkcja podgrzewania sprawi, że napar będzie ciepły, ale temperatura samej grzałki nie jest zbyt wysoka - została specjalnie dobrana, aby zapobiec wypaleniu kawy.

Podgrzewacz do filiżanek

Polega na podgrzaniu podstawki, na której stawia się puste filiżanki przed zaparzeniem kawy. Uważa się, że kawę należy nalewać do ciepłych filiżanek, aby w pełni rozwinęła swój smak i dłużej zachowała temperaturę.

Zaparzanie wstępne (zachowanie aromatu)

Funkcja ta nazywana jest również nawilżaniem wstępnym. Przed zaparzeniem ziarna kawy są zwilżane wodą, dzięki czemu smak i aromat są bardziej intensywne.

Programowanie twardości wody

W wodzie znajduje się wiele różnych pierwiastków śladowych, które po podgrzaniu pozostawiają osad na wewnętrznych częściach urządzenia. Osadzający się kamień nie tylko wpływa na smak kawy, ale może również uszkodzić urządzenie. Możesz uniknąć tego problemu programując twardość wody. W ustawieniach ustawia się aktualną twardość wody, a ekspres analizuje jej działanie i okresowo informuje o konieczności czyszczenia.

Programowanie ilości mleka

Urządzenie za naciśnięciem przycisku dozuje do filiżanki ustawioną ilość kawy i mleka. Programowanie ilości mleka pozwala na ustalenie właściwych proporcji każdego składnika, zgodnie z Twoim gustem i wielkością filiżanki.

Programowanie ilości spienionego mleka

Obowiązkowa pozycja dla tych, którzy uwielbiają latte lub cappuccino. Większość ekspresów do kawy przygotowuje te napoje za naciśnięciem przycisku, ale chociaż proces jest w pełni zautomatyzowany, możesz samodzielnie ustawić ilość kawy lub mleka. Jeśli urządzenie posiada programowalną funkcję crema, można ustawić pożądane proporcje porcji.

Programowanie temperatury wody

Podczas parzenia kawy bardzo ważna jest temperatura wody. Idealna temperatura powinna mieścić się w przedziale 91-96 °C. Zaleca się parzenie kawy w temperaturze 96°C, ale zależy to w pewnym stopniu od sposobu palenia i mielenia. W niektórych modelach można przed zaparzeniem zdecydować, czy chcemy uzyskać niższą, średnią czy wyższą temperaturę.

Regulacja ilości wody

Regulacja wody pozwala na określenie ilości gorącej wody, która może być użyta do zaparzenia kawy. Dzięki temu można samodzielnie regulować moc napoju. Na przykład, jeśli lubisz pić mocne espresso z małej filiżanki, ustawiasz małą objętość i cieszysz się swoim napojem.

Regulacja mocy kawy

Zazwyczaj istnieją dwie opcje mocy kawy - łagodna i mocna. Może się to różnić w zależności od urządzenia, dostosowując konsystencję mielenia, prędkość przepływu wody lub temperaturę, albo ilość zmielonej kawy.

Usuwanie kamienia

Funkcja ta zapobiega uszkodzeniu ekspresu do kawy przez osadzający się kamień i olejki kawowe. W ten sposób będziesz mógł monitorować stan maszyny, a w razie potrzeby wyczyścić ją, zapobiegając awarii.

Sterowanie smartfonem

Oznacza sterowanie ekspresem do kawy za pomocą aplikacji na iOS lub Android. Aplikacja ma dostęp do ustawień ekspresu do kawy i można ustawić moc napojów, ilość mleka lub crema - ogólnie rzecz biorąc, dostosować smak napoju do swoich preferencji.