Jak wybrać stabilizator napięcia do mieszkania: przydatne wskazówki

 Problemy z napięciem - częsty problem domów podmiejskich i właśnie prywatnych. Czasami jednak takie trudności dotykają mieszkańców wieżowców. Nagłe wahania napięcia grożą awariami drogich urządzeń AGD i RTV. Jak chronić swój dobytek i zadbać o własny komfort? Stabilizatory napięcia pomogą. O rodzajach tych urządzeń i cechach ich wyboru - w dalszej części artykułu.

Jak dobrać regulator napięcia do mieszkania

Aby prawidłowo wybrać stabilizator napięcia w mieszkaniu, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kryteriów. Są to:

  • moc urządzenia; Rodzaj technologii na zasadzie działania; liczba faz; rodzaj instalacji.

Porozmawiajmy o każdym z punktów na liście bardziej szczegółowo.

Kiedy potrzebny jest stabilizator napięcia w mieszkaniu?

Wśród istotnych powodów, które wskazują na potrzebę zakupu stabilizatora napięcia do mieszkania:

  • Nieprawidłowe działanie urządzeń (mikrofalówka nie podgrzewa potraw, żarówki świecą słabo itp;) stale wysokie lub niskie napięcie w sieci; Płynne napięcie sieciowe z wahaniami w ciągu dnia lub wieczorem; Gwałtowne wahania napięcia i migające światła; Połączenie kilku wymienionych problemów.

Aby zapewnić dobrą i stabilną jakość napięcia, można zmierzyć je samodzielnie multimetrem lub poprosić o pomoc profesjonalnego elektryka. Norma dla sieci 230V wynosi co najmniej 207V i nie więcej niż 253V; dla sieci 220V minimum to 198V, a maksimum 242V. Dopuszczalne odchylenie od normy wynosi 10%.

Jedynym przypadkiem, w którym AVR nie jest konieczny, jest zaniżone napięcie wynikające ze strat w kablach (źle dobrany przekrój kabla).

Jakie urządzenia wymagają ochrony przed przepięciami?

Zarówno cały dom, jak i pojedyncze urządzenia mogą być chronione przed przepięciami. Jak jakość zasilania wpływa na różne typy urządzeń i które z nich najbardziej potrzebują ochrony?

  • Lodówki. Obecne modele lodówek działają bezproblemowo przy wahaniach napięcia do 10%. Niektóre urządzenia wyposażone są w specjalne systemy zabezpieczające, które wyłączają urządzenie w momencie gwałtownych skoków prądu lub ustawiają lodówkę w trybie bezpiecznym. Jeśli jest to stara lodówka, urządzenie jest znacznie bardziej wrażliwe na wahania napięcia w sieci: bez stabilizatora żywotność sprężarki jest zmniejszona, a silnik się psuje. Odbiorniki telewizyjne. Czy masz stosunkowo nowy telewizor z zasilaczem impulsowym? Wtedy nie ma powodu do zmartwień. W innych przypadkach skoki napięcia grożą uszkodzeniem sprzętu. Komputery PC i laptopy. Uszkodzenie tego typu urządzeń może spowodować jedynie przepięcie, ryzyko jego wystąpienia jest największe w przypadku zasilaczy. Sprzęt audio. Ochronnik przeciwprzepięciowy wykonuje dobrą robotę jako ochrona przed minimalnymi przepięciami. Jeśli przepięcia są silne, potrzebny będzie stabilizator. Urządzenia klimatyczne. Wszystko zależy od charakterystyki napięcia zasilającego. Jednak ogólnie rzecz biorąc, niestabilne napięcie skraca żywotność urządzeń klimatycznych. Pralki. Pralki automatyczne wyposażone są w silnik elektryczny i wbudowane podgrzewacze wody, które są wrażliwe na wahania napięcia. Dlatego też technika ta znajduje się w strefie podwyższonego ryzyka i wymaga zabezpieczenia stabilizatorem. Zmywarki do naczyń. Technika ta jest wrażliwa nawet na niewielkie zmiany napięcia, dlatego instalacja stabilizatora jest bardzo pożądana. Kuchenki mikrofalowe. Jeśli napięcie jest niskie, urządzenia po prostu nie będą w stanie ogrzać lub ugotować jedzenia. Jeśli napięcie jest zbyt wysokie, zasilacz i panel sterowania są pierwszymi, które zostaną uszkodzone. Grzejniki elektryczne. Podobnie jak mikrofalówki, grzałki elektryczne nie spełnią swojej roli, jeśli napięcie będzie zbyt niskie. Ale przy wysokim napięciu - może się zepsuć, a nawet stworzyć sytuację pożarową.

Typ stabilizatora

W sumie istnieją cztery rodzaje nowoczesnych stabilizatorów:

  • elektroniczny; inwerter; sztafeta; elektromechaniczne.

Elektroniczne - uzwojenia transformatora są przełączane przez elementy półprzewodnikowe. Te ostatnie korygują napięcie w punkcie zerowym przebiegu sinusoidalnego, bez zauważalnych zniekształceń harmonicznych. Jest to wysoka precyzja i szybkie stabilizatory, które mają długą żywotność (10-15 lat) i działają z niewielkim lub żadnym hałasem.

Inwerter - wykonany w oparciu o technologię podwójnej konwersji. Innymi słowy, napięcie wejściowe AC jest przekształcane na DC i ponownie generowane na AC na wyjściu. Taka zasada działania gwarantuje maksymalną dokładność stabilizacji. Jeśli napięcie wejściowe jest bardzo niskiej jakości, zaleca się zakup stabilizatora inwertera. Żywotność tego typu urządzeń wynosi zazwyczaj od 8 do 10 lat.

Przekaźnikowe - oparte są na autotransformatorze, którego skokowe odczepy pozwalają na korygowanie poziomu napięcia. To jest stara technologia, sprawdzona w czasie. Zaletą stabilizatorów przekaźnikowych jest ich niski koszt i wysoka prędkość rozruchu. Nie należy jednak oczekiwać dużej dokładności stabilizacji. Takie stabilizatory są zalecane, jeśli wartości napięcia nie ulegają silnym wahaniom i w domu nie ma wrażliwych urządzeń. Przy częstych przepięciach żywotność takich urządzeń wynosi średnio 3-5 lat.

Elektromechaniczne - podobnie jak urządzenia poprzedniego typu, oparte są na autotransformatorze. Regulacja nie jest jednak przeprowadzana stopniowo, lecz płynnie, z bardziej precyzyjnym napędem. Do zalet takich stabilizatorów należy zaliczyć stosunkowo niską cenę oraz płynną regulację napięcia. Jednak w przypadku gwałtownych skoków napięcia wejściowego takie urządzenia nie zdążą spełnić swojej funkcji. Kolejną cechą charakterystyczną stabilizatorów elektromechanicznych jest konieczność ich regularnej konserwacji.

Jak określić pojemność regulatora napięcia dla urządzeń domowych w mieszkaniu?

Jak dobrać regulator napięcia do mieszkania na prąd? Przede wszystkim należy określić dwie wartości - całkowitą pojemność wszystkich urządzeń w domu oraz minimalny poziom napięcia w sieci. Znając te dane, łatwo wybierzesz stabilizator o wymaganym udźwigu. Przy obliczeniach należy pamiętać, że wiele urządzeń podczas rozruchu zużywa 3-6 razy więcej energii niż podano w dokumentacji technicznej. Wybierasz stabilizator do prywatnego domku letniskowego? Należy wziąć pod uwagę moc latarni ulicznej i innych urządzeń znajdujących się poza domem.

Jeśli zdecydujesz się na stabilizator typu inwerterowego, powinien on mieć dobry margines mocy (co najmniej 30%). Ponieważ technologia podwójnej konwersji nie jest zbyt kompatybilna z krytycznymi przeciążeniami. Niewielki zapas mocy przyda się jednak do płynnej pracy każdego rodzaju stabilizatora.

Jak wybrać stabilizator dla domu w ogóle, bez obliczania mocy poszczególnych urządzeń? Zapoznaj się z danymi znamionowymi wyłącznika wejściowego zainstalowanego w Twoim domu lub mieszkaniu. Na przykład, dla 32-amperowego automatu wystarczy stabilizator na 8000 V-A, a dla 40-amperowego - na 10000 V-A.

Jaki stabilizator jest lepszy: ścienny czy podłogowy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie postawione w podtytule. Tutaj wszystko zależy od osobistych preferencji kupującego. Jeśli nie ma presji budżetowej i zależy Ci na kompaktowym modelu, wybierz stabilizator ścienny. Dla tych, którzy są gotowi poświęcić imponującą ilość metrów kwadratowych, aby umieścić stabilizator, wymyślić sprzęt podłogowy.

Liczba faz w stabilizatorach

Regulator prądu dobiera się w zależności od rodzaju sieci. Istnieją sieci jednofazowe (220 V) i trójfazowe (380 V). W związku z tym istnieją jednofazowe i trójfazowe urządzenia do stabilizacji napięcia.

Warto zaznaczyć, że dla sieci trójfazowych wielu ekspertów zaleca instalację trzech stabilizatorów jednofazowych. A oto dlaczego. Jeśli nagle w jednej z faz urządzenia trójfazowego zanika napięcie, bez stabilnego napięcia pozostanie cały dom lub mieszkanie. W przypadku trzech urządzeń jednofazowych taki scenariusz nie jest możliwy. Ponadto, ze względu na różne obciążenie każdej z faz, stabilizatory trójfazowe mogą nie działać prawidłowo.

Wnioski

Zainstalowanie stabilizatora napięcia w mieszkaniu oznacza dbałość o skoordynowane działanie wszystkich urządzeń w domu. Jeśli wybierasz stabilizator do ochrony konkretnego urządzenia, dowiedz się, jaką moc pobiera, i zwróć uwagę na stabilizatory o porównywalnej mocy. Ze względu na zwiększony pobór mocy przy starcie urządzeń, zaleca się przestrzeganie zasady 20-30% rezerwy mocy. Przede wszystkim ochrony wymagają lodówki, grzejniki, pralki i zmywarki. Aby nie popełnić błędu w przypadku wyboru stabilizatora dla całego domu, wystarczy zapoznać się z danymi znamionowymi wyłącznika wejściowego.

Dobór rodzaju stabilizatora zależy od potrzeb konkretnego użytkownika oraz budżetu, jakim dysponuje. W większości przypadków zaleca się zakup urządzeń elektronicznych lub inwerterowych, ponieważ płynnie wyrównują one napięcie i mają długą żywotność. Jeśli priorytetem są ciche stabilizatory, najlepsze są modele elektroniczne. Jeśli napięcie jest niskie, szukaj modeli z zakresem stabilizacji skierowanym ku dołowi. Jeśli jakość sieci zasilającej jest krytycznie niska, należy wybrać stabilizatory inwerterowe. Ich szybkość i dokładność są nieosiągalne dla innych typów stabilizatorów.