Jak wybrać podkładkę pod mysz: wyczerpująca instrukcja

 Podkładka pod mysz jest traktowana jako dodatkowe, peryferyjne urządzenie i dlatego nie poświęca się jej zbyt wiele uwagi. I nie bez powodu. W końcu mata może znacznie zwiększyć komfort użytkownika komputera i pomóc w osiąganiu lepszych wyników w pracy czy grach. Jest to szczególnie przydatne, aby wiedzieć o cechach mousepads i być w stanie wybrać je dla graczy, projektantów, inżynierów i wszystkich tych, którzy są ważne dla najwyższej dokładności i szybkości w pozycjonowaniu kursora.

Jak wybrać podkładkę pod mysz?

Aby prawidłowo wybrać podkładkę pod mysz, należy zdecydować o jej rozmiarze, materiale, wyposażeniu oraz wziąć pod uwagę wartość DPI (czułość myszy). I dopiero wtedy wybierz model, który najlepiej pasuje do Twoich konkretnych pragnień.

Innymi słowy, sekretem udanego zakupu jest wybór urządzenia krok po kroku. Porozmawiajmy szczegółowo o każdym kryterium wyboru. Zacznijmy od rozmiaru.

Rozmiar

Najłatwiej podzielić maty na małe (21x25 cm), średnie (30x25 cm) i duże (100x50 cm). Rozmiar powinien być dobrany do czułości myszy i dostępnego miejsca na pulpicie. Jeśli wiesz, że Twoja mysz ma niskie DPI i do przesunięcia kursora z jednej strony ekranu na drugą potrzebna jest duża odległość, Twoja podkładka pod mysz powinna być duża.

Mała podkładka pod mysz jest zazwyczaj wystarczająca do komfortowego korzystania z urządzeń o wysokiej czułości. Czasami jednak użytkownicy wolą kupować duże podkładki nawet do myszy z dobrymi sensorami, ponieważ większa powierzchnia podkładki zapewnia dodatkowy komfort dla dłoni podczas pracy z klawiaturą. Warto zauważyć, że większość mat ma kształt prostokątny, ale jeśli kształt biurka jest nietypowy, istnieje duża szansa na znalezienie produktów okrągłych lub trójkątnych.

Materiał

Nowoczesne maty pod mysz wykonane są z:

  • tekstylny - przyjazny dla budżetu i przyjemny w dotyku materiał, który nie uszkadza powierzchni myszy; ekoskóra - ładny wygląd i przeciętne wykonanie; guma - dobre połączenie rozsądnej ceny i wysokiej jakości; Tworzywo sztuczne - praktyczny, łatwy w utrzymaniu i użytkowaniu materiał; silikon - jego właściwości są podobne do gumy; żel - łatwy w użyciu, ale krótkotrwały; szkło - skuteczny materiał odporny na zużycie, może zapewnić wysoką prędkość i dokładność myszy.

Najczęściej kupujący wybierają maty materiałowe lub plastikowe. Plastikowe maty są łatwe w pielęgnacji, wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką, gdy się zabrudzą. Mysz z łatwością prześlizgnie się po plastiku, a mata ta służy dłużej niż zwykłe modele tekstylne.

Ale jest kilka wad mat z tworzywa sztucznego. Po pierwsze, maty te mogą uszkodzić teflonową powłokę na stopach myszy. Jest to na tyle poważne uszkodzenie, że nie zawsze da się je naprawić. Po drugie, plastikowa powierzchnia nie jest wystarczająco miękka i elastyczna, więc nie można złożyć maty do transportu.

A co z matami tekstylnymi? Są łatwe w użyciu, można je łatwo złożyć i nie uszkodzą powłoki teflonowej myszy. Maty tekstylne wymagają jednak regularnej konserwacji: aby zachowały swoje właściwości, trzeba je na bieżąco oczyszczać z kurzu i potu. Maty materiałowe mogą po praniu krwawić wzdłuż krawędzi. Jeśli więc wybierasz produkt tekstylny, powinieneś zwrócić uwagę na modele, które są solidnie zszyte na krawędziach. Szwy powinny być ścisłe, wykonane wysokiej jakości nićmi, bez przerw i łączeń. Ten punkt jest ważny nie tylko dla przedłużenia żywotności dywanu, ale również dla komfortu podczas użytkowania.

Podstawa maty

Podstawa to tylna część maty, która powinna zapewniać pewny chwyt na powierzchni. Ważną rolę odgrywa tu również trwałość materiału. Asortyment obejmuje produkty wykonane z tworzyw sztucznych, aluminium, silikonu i gumy.

Nie zaleca się kupowania produktów z plastikowym podkładem, ponieważ jest on dość kruchy. Dobrą alternatywą jest mocniejsza i bardziej wytrzymała pianka poliuretanowa. Aluminiowa podstawa jest zazwyczaj uzupełniona o nóżki lub samoprzylepną powłokę zapewniającą maksymalną przyczepność do powierzchni roboczej.

Kauczuk i silikon są uważane za optymalne materiały na podkłady mat, ponieważ korzystnie łączą w sobie przystępną cenę i dobrą jakość. Jednocześnie guma wygrywa pod względem trwałości. Wybierając matę z gumowym spodem, upewnij się, że guma dobrze się rozciąga i szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu.

Prędkość i kontrola

Podkładki pod mysz można podzielić na dwa inne rodzaje - Speed i Control. Maty Control mają większe komórki w strukturze materiału, podczas gdy maty Speed nie mają prawie żadnych widocznych komórek. Pierwszy produkt jest mniej śliski, a z taką matą łatwiej jest stanąć na milimetry. Oznacza to, że maty Control są świetne dla każdego, kto pracuje z grafiką lub edycją wideo.

Śliskie maty Speed zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić szybki ruch myszy i zwiększoną reakcję myszy, co czyni je idealnymi do szybkich gier strzelanek, w których trzeba natychmiast reagować na otoczenie. Ponadto powierzchnia podkładki Speed jest gładsza i wygodniejsza w dotyku dla dłoni nawet po kilku godzinach gry.

Wyposażenie

Ten przedmiot na pierwszy rzut oka może wydawać się dziwny - no bo jakie wyposażenie może mieć podkładka pod mysz? W rzeczywistości podkładki pod mysz nie pozostają w tyle za innymi urządzeniami i również mogą pochwalić się swoim know-how.

Podkładka pod mysz może być wyposażona w:

  • podpórka pod nadgarstek - prawdziwe odkrycie dla programistów, projektantów, copywriterów i innych profesjonalistów, którzy pracują przez długi czas przed komputerem; podpórka zauważalnie zmniejsza zmęczenie nadgarstka i pomaga szybciej poruszać myszą; wodoodporne - wodoodporne myszy są bardziej popularne, ponieważ wymagają mniej konserwacji i są bardziej trwałe; Wzory, kalendarze, zegary, a nawet uchwyty na papier są miłym uzupełnieniem funkcjonalności Twojej podkładki pod mysz.

Dodatkowo dostępne są maty podświetlane, które są zasilane przez USB. Tryb i kolor podświetlenia w większości przypadków można zmienić poprzez dotknięcie specjalnego czujnika. Podświetlane maty docenią użytkownicy, którzy często pracują lub bawią się przy zgaszonym świetle lub po prostu lubią atmosferę tworzoną przez podświetlenie.

Maty posiadają dodatkowo wbudowaną funkcję bezprzewodowego ładowania. Dzięki podkładce do ładowania bezprzewodowego możesz ładować mysz podczas pracy. A jeśli Twój smartfon lub inny gadżet obsługuje te same standardy ładowania bezprzewodowego, możesz go łatwo naładować, umieszczając go obok myszy.

Wnioski

Jak wybrać podkładkę pod mysz? Przed zakupem należy zwrócić uwagę na takie parametry jak rozmiar, powierzchnia (powłoki Speed i Control), jakość podkładu, dostępność i jakość przeszyć na konturze podkładki.

Jeśli posiadasz mysz z dobrym sensorem i nie potrzebujesz miękkiej podkładki pod dłonie, możesz wybrać maty o mniejszym rozmiarze. Pady Control dobrze sprawdzają się w pracy z różnymi programami do obróbki grafiki i dźwięku, gdyż specjalna powłoka gwarantuje precyzyjne pozycjonowanie kursora. Maty Speed są wybierane przez wszystkich graczy i osoby, dla których szybkość poruszania się kursora jest priorytetem.

Jeśli chodzi o materiały, połączenie materiału tekstylnego z trwałymi szwami i gumowym spodem jest uważane za optymalne. Jednak wybór zawsze należy do Ciebie.