Jak wybrać kuchenkę mikrofalową: wskazówki, które pomogą Ci kupić idealną kuchenkę mikrofalową

 Kuchenka mikrofalowa już dawno weszła do naszego codziennego życia i nie zamierza rezygnować ze swojej pozycji. Nowoczesne modele kuchenek mikrofalowych mogą nie tylko podgrzewać żywność, ale także pomagać w przygotowaniu gorących dań i deserów. O tym, jak prawidłowo wybrać mikrofalówkę i na jakie parametry zwracać uwagę w pierwszej kolejności - w dalszej części artykułu.

Rodzaje kuchenek mikrofalowych

Zgodnie z rodzajem funkcjonalności, istnieją następujące rodzaje mikrofalówek:

  • solo; grill; modele konwekcyjne.

Podstawowe modele, lub, jak są one również nazywane, piekarniki "solo" wpływają na żywność wyłącznie za pomocą mikrofal. Taka technika jest używana tylko do rozmrażania i odgrzewania żywności.

Chcesz przyrządzić swoje ulubione smażone potrawy z chrupiącą skórką w mikrofalówce? Zapoznaj się z modelami kuchenek mikrofalowych z grillem. Grill w tego typu urządzeniach występuje w trzech rodzajach - THEN, kwarcowy, a także kwarcowo-węglowy. Umiejscowienie elementu grzejnego - góra piekarnika lub jego tylna ściana. Grill typu kwarcowego łatwo rozpoznać po kratce na górze - znajduje się ona za nim i ukrywa sprzęt. Kuchenki mikrofalowe z grillem kwarcowym są uważane za bardziej ekonomiczne i łatwiejsze do czyszczenia. Kuchenki mikrofalowe z grillem typu węglowego wytwarzają maksymalną ilość ciepła, którego moc i długość fali jest porównywalna z tradycyjnym ogniem. Kuchenki mikrofalowe "na węglach" nadają potrawom szczególny smak i aromat.

Ważne jest, aby zauważyć, że niektóre modele kuchenek mikrofalowych są wyposażone nie tylko w grill, ale także rożen. Ten funkcjonalny detal pomaga szybko i sprawnie upiec duże kawałki mięsa, ryby, a nawet drobiu w całości.

Za najbardziej funkcjonalne urządzenia uważa się konwekcyjne kuchenki mikrofalowe. Oprócz mikrofalówek i grilla, mogą się one pochwalić konwekcją. Co to oznacza w praktyce? Dzięki wbudowanemu wentylatorowi gorące powietrze równomiernie rozprowadza się po całej komorze piekarnika. Dzięki temu żywność jest otoczona ciepłem i lepiej się gotuje.

Rodzaj umieszczenia

Kuchenki mikrofalowe mogą być wolnostojące lub do zabudowy. Funkcjonalność urządzeń nie zależy od rodzaju umieszczenia. Jednak mikrofalówka do zabudowy zawsze pomoże zaoszczędzić cenne miejsce w kuchni. Kuchenki mikrofalowe do zabudowy, podobnie jak tradycyjne, mogą być wyposażone w grill i konwekcję.

Instalacja takich modeli kuchenek mikrofalowych jest wykonywana wyłącznie przez przedstawiciela serwisu. W przeciwnym razie konsument traci prawo do bezpłatnej naprawy gwarancyjnej i konserwacji.

Pojemność i wymiary piekarnika

Pojemność kuchenki mikrofalowej jest zwykle obliczana na podstawie liczby osób, które będą korzystać z tej techniki. Tak więc, dla 1-2 osób, wystarczy piekarnik o pojemności 15-20 litrów. Jaki jest właściwy sposób wyboru kuchenki mikrofalowej, jeśli w gospodarstwie domowym są 3 lub 4 osoby? Idealnym wyborem będzie model o pojemności 23-25 litrów. W takim piekarniku z łatwością zmieści się talerz objętościowy z pizzą, udkami z kurczaka i każdą inną potrawą przeznaczoną na 4 porcje. Pojemność ponad 30 litrów zainteresuje użytkowników, którzy lubią przyjmować gości lub często gotują dla dużej liczby osób.

Wymiary mikrofal są bezpośrednio związane z objętością. Warto zauważyć, że duże piekarniki mają lepszą funkcjonalność w porównaniu do modeli kompaktowych. Jeśli masz małą kuchnię i nie masz gdzie postawić pełnego piekarnika, duża mikrofalówka może go zastąpić.

Zanim pójdziesz do sklepu i kupisz mikrofalówkę, zrób pomiary przestrzeni, w której planujesz umieścić technikę. Ta rada jest szczególnie istotna dla tych, którzy chcą kupić mikrofalówkę do zabudowy.

Moc

Moc mikrofal ma bezpośredni wpływ na szybkość gotowania. Przeciętna moc znamionowa nowoczesnych mikrofalówek wynosi 800-1000 watów. Modele wyposażone w grill i konwekcję, wygrywają pod względem mocy, ponieważ parametry elementów grzewczych są dodawane do wartości netto. Moc mikrofalówek konwekcyjnych może osiągnąć 2,5 kW. Im większa moc, tym szybciej potrawa jest pieczona lub opiekana.

Produkty wyposażone w technologię inwerterową są uważane za liderów pod względem mocy. Aby zrozumieć, jak działają takie piece, trzeba wiedzieć, co to jest magnetron. Magnetron jest urządzeniem elektronicznym, które generuje promieniowanie mikrofalowe. W konwencjonalnych kuchenkach mikrofalowych magnetron wytwarza maksymalną moc, gdy urządzenia są włączone, a podczas procesu gotowania pracuje z przerwami. Kuchenki mikrofalowe z technologią inwerterową wyposażone są w magnetron, który pracuje w sposób ciągły, z płynnie zmieniającą się mocą. Ten schemat działania ma korzystny wpływ na smak potraw: więcej wilgoci i składników odżywczych zostaje zachowanych wewnątrz żywności. Moc promieniowania zmienia się w zależności od trybu pracy, więc inwerter mikrofalowy może zaoszczędzić do 50% zużycia energii elektrycznej. Modele inwerterowe są najbardziej ekonomiczne i trwałe. Ponadto urządzenia tego typu pozwalają na jak najbardziej precyzyjne ustawienie poziomu mocy.

Domyślnie, większość mikrofalówek jest ustawiona na 100% mocy. Takie ustawienia nie zawsze są korzystne dla gotowanej potrawy, dlatego lepiej samemu regulować moc, w zależności od przepisu na konkretne danie.

Powłoka wewnętrzna

Powłoka wewnętrzna kuchenki mikrofalowej w dużej mierze decyduje o trwałości urządzeń i wymaganej pielęgnacji powierzchni.

Wnętrze piekarnika można pokryć powłoką:

  • Bioceramika; Antybakteryjny; non-stick; ceramika; stal nierdzewna; szkliwo.

Budżetowe modele kuchenek mikrofalowych najczęściej charakteryzują się emaliowaną powłoką. Emalia jest łatwa w pielęgnacji, ale w procesie eksploatacji na wewnętrznej powłoce pojawiają się mikropęknięcia. Małe wióry nieuchronnie dostać tłuszczu i wody, co prowadzi do korozji i stopniowego podziału pieca.

Zalety powłoki wewnętrznej ze stali nierdzewnej są oczywiste: materiał ten nie koroduje. Pielęgnacja takiej powierzchni powinna odbywać się za pomocą specjalnych środków, przy użyciu wyłącznie miękkich szmatek i gąbek. Najczęściej do obudowy komór pieców konwekcyjnych należących do wyższego segmentu cenowego stosuje się stal nierdzewną.

Ceramika i bioceramika są również często stosowane jako materiały na powłoki wewnętrzne w kuchenkach mikrofalowych. Powierzchnie te są trwałe, odporne na zabrudzenia i zarysowania oraz łatwe do czyszczenia. Ponadto, ceramika jest materiałem przyjaznym dla środowiska.

Funkcje powłok antybakteryjnych i nieprzywierających wynikają z samych nazw: pierwsza hamuje rozmnażanie się mikrobów, druga - powstawanie osadów węglowych.

Materiał obudowy i sposób otwierania drzwi

W większości przypadków, korpus kuchenek mikrofalowych składa się z malowanego metalu. Nowoczesny asortyment jest tak zróżnicowany, że z łatwością można wybrać urządzenie pasujące do koloru szafki kuchennej, mebli lub po prostu pasujące do nastroju.

Mniej popularna opcja - przypadek stali nierdzewnej. Mikrofalówkę można otworzyć za pomocą uchwytu lub przycisku. Pierwsza opcja to znany klasyk, druga jest bardziej innowacyjna.

Operacja

Co wybrać do mikrofalówki, tak aby była najwygodniejsza w użyciu? Ustalenie odpowiedzi na to pytanie pomoże Ci wybrać rodzaj kontroli. Panele kontrolne nowoczesnych kuchenek mikrofalowych mogą być wyposażone w:

  • przyciski mechaniczne; pokrętła; Przyciski dotykowe.

Mechaniczny panel sterowania zyskał reputację najprostszego, najbardziej praktycznego i intuicyjnego typu sterowania. Taki panel sterowania składa się z dwóch pokręteł: jedno pozwala wybrać moc mikrofal i tryb pracy (jeśli jest grill), drugie - czas trwania gotowania. W większości przypadków, mechaniczny typ sterowania służy przez bardzo długi czas, a koszt takich modeli jest przystępny.

Mechanika oznacza obecność przycisków, które mogą być mechaniczne lub membranowe. Ta ostatnia opcja jest najczęściej spotykana w nowoczesnych modelach kuchenek mikrofalowych. Przyciski membranowe są jakby "wpuszczone" w korpus i pokryte miękką powłoką. Ten typ klawiszy jest wygodniejszy i praktyczniejszy: łatwiej się je naciska i czyści.

Panele sterowania dotykowego są bardziej złożone i zmienne. Piekarnik można regulować za pomocą kilku przycisków: moc, czas i tryb są wyświetlane na wyświetlaczu natychmiast po naciśnięciu żądanego przycisku. Panel sterowania jest płaski, a czujnik dotykowy reaguje na lekki dotyk palców. W porównaniu z mechaniką, panele dotykowe są mniej trwałe.

Na uwagę zasługuje również sterowanie dialogowe lub głosowe piekarnika. Najnowsze kuchenki mikrofalowe mają możliwość wydawania urządzeniu wszystkich niezbędnych poleceń za pomocą głosu. Jeśli chodzi o kontrolkę dialogową, to pozwala ona na komunikację z techniką, wybierając jedną z proponowanych opcji odpowiedzi, wyświetlanych na ekranie.

Wbudowane funkcje kuchenki mikrofalowej

W celu zwiększenia funkcjonalności urządzeń, producenci wyposażają piekarniki w wiele wbudowanych opcji. Niektóre z najbardziej popularnych funkcji obejmują:

  • Czyszczenie parą - rozpoczyna proces czyszczenia wewnętrznych powierzchni komory, w wyniku czego osady tłuszczu i resztki jedzenia zostaną usunięte za pomocą pary wodnej; Gotowanie na parze - dzięki tej funkcji Twój posiłek będzie nie tylko smaczny, ale i zdrowy; wystarczy, że wybierzesz rodzaj potrawy, a program wyświetli pozostały czas gotowania; zabezpieczenie przed dziećmi - zablokuj przyciski, aby uniknąć "nowych ustawień" przez Twoje dziecko, funkcja ta również wie, jak uruchomić tryb gotowania w wyznaczonym czasie; gotowanie automatyczne - w tej opcji użytkownik może wybrać rodzaj produktu i jego wagę, a system sam określi tryb, moc i czas gotowania; usuwanie zapachów - funkcja, która błyskawicznie usuwa zapach potraw przyrządzanych w piekarniku; Automatyczna regulacja temperatury - świetna opcja, gdy trzeba utrzymać ciepło potrawy przez określony czas; Przepisy na gotowanie - wiele nowoczesnych modeli jest wyposażonych w automatyczne tryby gotowania różnych potraw; w rzeczywistości jest to zestaw prostych poleceń umieszczonych w pamięci piekarnika, które pomogą przygotować ulubioną zupę lub pieczeń; programowanie procesu - mikrofalówka może być zaprogramowana na określone operacje, które technika wykona w wyznaczonym czasie; rozmrażanie - istotą funkcji jest szybkie rozmrażanie produktów, w niektórych modelach piekarnik wykonuje tę czynność automatycznie i samodzielnie wybiera żądane tryby.

Ponadto, prawie wszystkie kuchenki mikrofalowe mają obrotnicę, ale tylko w niektórych modelach można ją wyłączyć. Jest to wygodna funkcja do gotowania w prostokątnych naczyniach i wykorzystania całej przestrzeni użytkowej mikrofalówki.

Kuchenki mikrofalowe mogą być wyposażone w dodatkowe mechanizmy, takie jak talerz do chrupania (analog patelni) lub toster (można szybko opiekać pieczywo, podczas gdy zupa się podgrzewa).

Funkcje takie jak czyszczenie parą, usuwanie nieprzyjemnych zapachów, dostępność przepisów na gotowanie różnych potraw, itp. - głównie prerogatywą kuchenek mikrofalowych z elektronicznym sterowaniem.

Jak dokonać racjonalnego zakupu: marki i koszt mikrofalówek

Znani producenci, którzy cenią swoją reputację, współpracują z rzetelnymi dostawcami części zamiennych, dobrze kontrolują jakość i inwestują ogromne pieniądze we wdrażanie innowacyjnych technologii. Dlatego lepiej jest dać pierwszeństwo kuchenkom mikrofalowym popularnych marek. Liderami rynku są Samsung, LG, Gorenje, Whirlpool, Panasonic, Toshiba i Zanussi.

Jeśli chcesz wydać swoje pieniądze tak racjonalnie, jak to możliwe i nie przepłacać, zrób małe badania. Porównaj średni koszt kuchenki mikrofalowej wyprodukowanej przez 5-10 znanych marek. Twoim celem nie jest tylko obliczenie średniej arytmetycznej istniejącego zakresu cenowego jako całości, ale zmieszczenie się w średnim zakresie cenowym popularnego producenta.

Ta metoda pomoże uniknąć następującego nieprzyjemnego scenariusza. Na przykład, mikrofalówka może mieć średnią cenę, ale być najdroższym urządzeniem w linii urządzeń budżetowych od nierzetelnego producenta. Oznacza to, że taka mikrofalówka kosztuje więcej ze względu na piękny design lub dodatkową wbudowaną funkcjonalność, ale jakość komponentów będzie odpowiadać statusowi budżetowemu marki. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku tanich kuchenek mikrofalowych znanych marek: wchodząc w segment budżetowy, producenci zmuszeni są do stosowania ekonomicznych wersji komponentów.

O wiele lepiej jest, jeśli Twój wybór padnie na mikrofalówkę ze średniej półki cenowej od renomowanego producenta, w którego ofercie znajdują się zarówno droższe, jak i tańsze modele.

Wybór najlepszego modelu kuchenki mikrofalowej dla Twojego domu

Pierwszym krokiem do udanego zakupu jest zrozumienie, jakiej wielkości mikrofalówki potrzebujesz. Jeśli będziesz korzystać z techniki dla maksymalnie dwóch osób, a gotowanie kulinarnych arcydzieł nie jest uwzględnione w Twoich planach, spójrz w kierunku modeli o pojemności 13-19 litrów. Na przykład mikrofalówka Beko MOC20100S posiada poręczną komorę o pojemności 17 litrów.

Duża rodzina lub gościnni gospodarze powinni zwrócić uwagę na modele o pojemności co najmniej 20 litrów. A jeśli chcesz wypróbować wszystkie funkcje i poeksperymentować w swojej kuchni, nie szukaj dalej niż mikrofalówka o pojemności 32 litrów. Na przykład, kuchenka mikrofalowa LG NeoChef Smart Inverter MJ3965AIS jest w stanie nie tylko ugotować obiad dla dużej rodziny, ale nawet przygotować stół na przyjęcie.

Moc mikrofalówki jest szczególnie ważna dla tych, którzy oszczędzają czas i chcą jak najszybciej przyrządzić swój ulubiony posiłek. Ale oprócz subiektywnych pragnień w tej sprawie, trzeba wziąć pod uwagę obiektywną rzeczywistość. Przed zakupem należy zapytać, jaką moc jest w stanie wytrzymać okablowanie w Twoim domu lub mieszkaniu.

Jak wybrać typ mikrofalówki i nie pomylić się w obliczeniach? Jeśli masz już dobry piekarnik, kuchenkę i multicooker, wystarczy kuchenka mikrofalowa "solo". To pozwoli szybko podgrzać jedzenie i rozmrozić je. Wszystkie inne funkcje są już dostępne dzięki innym urządzeniom kuchennym.

Jaką kuchenkę mikrofalową powinienem wybrać, jeśli potrzebuję wymienić piekarnik? Wybierz modele z grillem i konwekcją, dzięki którym zrealizujesz najbardziej śmiałe pomysły kulinarne. Nowoczesne mikrofalówki mogą piec chleb, ciasta, muffiny i inne wypieki.

Nie chcesz tracić czasu na doglądanie swojej mikrofalówki? Zwróć uwagę na modele typu "wszystko w jednym", które czyszczą wnętrze parą i pozbywają się brudu i nieprzyjemnych zapachów.

Wynik końcowy

Jak widać, przy wyborze kuchenki mikrofalowej kluczowe jest uświadomienie sobie celu zakupu. Jeśli wiesz dokładnie, ile osób będzie korzystać z techniki, jak aktywnie gotować w domu i, wreszcie, gdzie urządzenie zostanie zainstalowane, wybór mikrofalówki staje się wielokrotnie łatwiejsze.

Poziom mocy powinien być dobrany w oparciu o jakość okablowania i ilość potrzebnych programów. Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, tutaj wszystko zależy od pragnień i możliwości finansowych kupującego. Używając mikrofalówki, nie zapomnij używać odpowiednich przyborów i wyczyść piekarnik na czas wewnątrz i na zewnątrz, wybierając chemię gospodarczą w zależności od materiału powierzchni. Należy pamiętać, że najczęstszą awarią urządzeń jest wypalenie się płytki miki. Jedynym sposobem na uniknięcie tego scenariusza jest dokładne i terminowe czyszczenie mikrofalówki w celu usunięcia tłuszczu i brudu.