Uczciwy przewodnik po wyborze żelazka

 Wystarczająco trudno jest znaleźć osobę, która lubi prasować rzeczy i czerpie z tego przyjemność. Większość nie lubi go, niektórzy uważają, że jest bezużyteczny, a niektórzy go nienawidzą. Jest już "magiczna pigułka" w postaci zmywarek i pralek od podobnych monotonnych czynności, jak zmywanie naczyń czy pranie. Niestety, prasowanie nadal nie jest zautomatyzowane. Wystarczy, że wybierzemy dobrej jakości i wygodne żelazko, które ułatwi nam ten proces i sprawi, że będzie on komfortowy.

Jakość żelaza zależy od kilku czynników, o których będziemy mówić w tym artykule.

Moc

Przede wszystkim należy wybrać moc produktu. Kieruj się swoimi potrzebami i częstotliwością prasowania. W zależności od mocy, urządzenia można podzielić na trzy umowne grupy.

  • Do 1500 W - urządzenia o małej mocy, które doskonale radzą sobie z T-shirtami i letnimi sukienkami, ale z gęstymi tkaninami (ręczniki i pościel) będą musiały ucierpieć. Idealny do podróży. 1500-2500 W - Standardowe żelazka domowe z łatwością radzą sobie z prasowaniem dowolnych rzeczy, a dzięki doskonałemu generatorowi pary mogą wyprasować nawet przesuszone rzeczy z zagięciami. Idealny dla osób, które prasują kilka razy w tygodniu. Powyżej 2000 W to kategoria urządzeń profesjonalnych, wśród których znajdują się stacje parowe. Są one odpowiednie dla pralni chemicznych lub rodzin, które potrzebują dużo prasowania.

Żelazna płyta podstawy

Nie przywiązuj dużej wagi do projektu. W pierwszej kolejności należy sprawdzić powierzchnię płyty podeszwy. Nowoczesne żelazka mogą mieć różne powłoki, ale są wykonane z 5 głównych materiałów:

  • stal nierdzewna; aluminium; ceramika; Teflon; tytan.

Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety.

Modele wykonane ze stali nierdzewnej są dość niezawodne i przyjazne dla budżetu. Podczas użytkowania dobrze się ślizgają. Jednak przy ciągłym użytkowaniu może pojawić się warstwa kamienia lub osadu węglowego, dlatego takie żelazka należy okresowo czyścić.

Powierzchnia aluminiowa odnosi się również do tych niedrogich. Takie modele szybko osiągają pożądaną temperaturę, a także szybko stygną, co jest bardzo wygodne. Wadą jest to, że takie żelazka nie wytrzymują długo przy ciągłym użytkowaniu, ponieważ powierzchnia metalu łatwo się odkształca. Z czasem pojawiają się na niej drobne uszkodzenia, które mogą zepsuć delikatne tkaniny.

Ceramiczna płyta grzewcza - doskonale się ślizga i nie przywiera, nawet przy zmniejszonych ustawieniach temperatury. Ich wadą jest to, że są bardzo kruche i minimalne uderzenie może uszkodzić powierzchnię.

Modele z powłoką teflonową wygładzają pranie i dobrze się po nim ślizgają, ale guziki, węże, palety lub inne szorstkie ozdoby źle rysują powierzchnię.

Tytanowe podeszwy metalowe to innowacyjna technologia, która jest dobra na wszystko, oprócz długiego czasu chłodzenia i wysokich kosztów.

Kształt płytki podeszwy

Warto zwrócić uwagę na kształt stopy, ponieważ to on decyduje o tym, jak dobrze żelazko wyprasuje Twoje ubrania. Skoncentruj się na następujących kwestiach:

  • Duży rozmiar (płaska) stopy zapewni szybkie prasowanie. Ostra końcówka ułatwia prasowanie kołnierzyków, mankietów i innych trudno dostępnych miejsc. Otwory na stopie podają parę, a ich liczba decyduje o tym, jak dobrze tkanina będzie parować i nawilżać. Odpowiednio, im więcej otworów - tym lepiej, ale muszą być one rozmieszczone równomiernie.

Dodatkowa funkcjonalność

Dzisiejsze żelazka mają mnóstwo dodatkowych funkcji, więc sprawdź je przed zakupem, aby znaleźć to, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Automatyczne wyłączanie

Nienaganna cecha, dla tych, którzy zadają sobie pytanie za każdym razem, gdy wychodzą z domu: "Czy wyłączyłem żelazko?". W zależności od modelu, urządzenie wyłącza się po pewnym czasie bezczynności.

 

 

 

 

 

Wskaźnik ciepła

Gdy żelazko osiągnie właściwą temperaturę, zapali się lampka kontrolna, aby dać Ci znać.

 

 

 

 

 

Regulator pary

Jest to przełącznik wyboru trybu pary, który aktywuje brak pary, słabą parę, średnią parę i maksymalną parę.

 

 

 

 

 

 

Pistolet natryskowy

Pomaga nawilżyć ubrania przed prasowaniem. Niektóre głębokie zagniecenia są trudne do wyprasowania za pomocą pary, a dzięki tej funkcji nie ma potrzeby używania pistoletu natryskowego.

 

 

 

 

 

 

System kroplówkowy

Podczas prasowania delikatnych tkanin, nawet jedna kropla wody może je zniszczyć. Dlatego właśnie stworzyliśmy system zapobiegający kapaniu wody z żelazka, nawet w niskich temperaturach.

 

 

 

 

 

Wydobycie pary z wylewki

Usprawnia prasowanie dzięki dodatkowej parze.

 

 

 

 

 

 

 

Stała para wodna

Otwory wentylacyjne wpuszczają dużo gorącej pary, która bardzo szybko wygładza zagniecenia, nawet na trudnych tkaninach.

 

 

 

 

 

 

Młot parowy

Para wodna wystrzeliwana jest z maksymalną mocą do docelowego obszaru odzieży. Niezbędna funkcja dla ubrań z dużymi zagnieceniami.

 

 

 

 

 

Para pionowa

Wspomaganie parą pionową, dzięki czemu tiul lub zasłony mogą być prasowane na karniszu. Zabieg z użyciem pary wodnej nie tylko wygładza zagniecenia, ale również usuwa nieprzyjemne zapachy. Jest również bardzo przydatny przy prasowaniu ubrań wiszących na wieszakach.

 

 

 

 

 

Samoczyszczenie parą wodną

Dzięki tej funkcji możesz po prostu wlać bieżącą wodę, więc nie musisz się martwić, że kamień uszkodzi Twoje żelazko.

 

 

 

 

Anticalc

System Anticalc zapewnia filtrację mechaniczną. Woda przesącza się wzdłuż ścian kanału, pozostawiając sole wapnia i osady. Przefiltrowana woda zamienia się w parę, która zmiękcza ubrania nie pozostawiając żadnych osadów.

 

 

 

 

 

 

Miarka do wody

Miarka ułatwia wlewanie wody do żelazka. Posiada haczykowatą wylewkę, dzięki czemu woda nie wylewa się, tylko trafia prosto do żelazka.

 

 

 

 

 

 

Uchwyt do sznurka

Pomaga utrzymać przewód bezpiecznie na miejscu, dzięki czemu nie przeszkadza podczas prasowania. Uchwyt na przewód zapewnia bezpieczne prasowanie.

 

 

 

 

 

podkładka pod płytę podstawy

Stopa przeznaczona jest do obróbki cieplnej na mokro cienkich i delikatnych tkanin. Gładka powierzchnia podkładki zapobiega przywieraniu tkaniny do stopy żelazka, dzięki czemu wysoka temperatura nie wpływa na tkaninę.

Jeśli standardowe żelazko nie jest dla Ciebie odpowiednie, zwróć uwagę na systemy parowe lub parownice.