Pielęgnacja multicookera i 5 pysznych przepisów

 Multicooker, jak każde inne urządzenie kuchenne, lubi być traktowany z należytą uwagą. Dodatkowym atutem jest fakt, że nie wymaga on specjalnej pielęgnacji. Nie oznacza to jednak, że urządzenie może być eksploatowane bez przerwy, bez zagłębiania się w zasady jego pielęgnacji, a te są obecne. Chodzi o okresowe czyszczenie multicookera z brudu, bo jeśli tego nie zrobisz, to awarii nie unikniesz.

Obudowa i element grzejny

Nie da się dbać o multicooker bez jego umycia. Aby to zrobić, będziesz potrzebował specjalnych produktów, które są dziś łatwe do kupienia. Nie należy jednak wybierać do urządzenia środków ściernych, proszków lub chemikaliów na zasadzie ostrego czyszczenia - istnieje ryzyko uszkodzenia piekarnika. Ta sama szmatka lub gąbka nie powinna być twarda, na przykład z mikrofibry, aby nie uszkodzić elementów roboczych. Najczęściej gospodynie używają płynu do mycia naczyń, a nie polecają rozpuszczalników!

Od samego początku multicooker jest odłączony od prądu. Jeśli wcześniej coś w nim gotowałeś, musisz poczekać, aż misa i grzałka ostygną. Następnie przystąpić do czyszczenia obudowy z kurzu. Najlepsze do tego celu są szmatki z mikrofibry, które doskonale usuwają zabrudzenia i nie pozostawiają smug.

Bardzo często sprawa multicookera trafia do wody. Pożądane jest, aby tak się nie stało, ale jeśli ciecz już tam jest, wykonaj następujące czynności:

  • delikatnie obracać i potrząsać urządzeniem we wszystkich kierunkach, starając się jednocześnie, aby jednostka elektroniczna była skierowana ku górze - w ten sposób woda nie dostanie się na elektronikę; osuszyć dostępne powierzchnie ściereczką lub ręcznikiem papierowym; dla jeszcze lepszego efektu można suszyć piekarnik suszarką do włosów, ale nie wolno dopuścić, aby woda dostała się do elektroniki; pozostawić w mikrofalówce na 24 godziny, aż wszystko będzie całkowicie suche.

Następnie urządzenie jest rozbierane na części składowe, usuwane są pokrywa, zbiornik, kolektor wilgoci, a także zawór parowy i element grzewczy. To ostatnie wymaga szczególnej uwagi.

Grzałka znajduje się na spodzie urządzenia i bardzo ważne jest, aby zawsze pozostawała czysta. Po zdjęciu patelni lub włożeniu do niej potrawy do gotowania, małe cząsteczki spadną na grzałkę. Nierzadko zdarza się, że podczas gotowania zawartość patelni wypływa i gromadzi się sadza. W takim przypadku prawidłowa pielęgnacja multicookera jest następująca: należy przetrzeć dno i ścianki multicookera szmatką, uprzednio zwilżoną w wodzie. Spróbuj też usunąć wszystkie resztki jedzenia, tłuszcz, kamień, które mogą porysować miskę, a następnie wytrzyj wszystko jeszcze raz suchą szmatką. W przypadku silnych zabrudzeń, których nie da się usunąć zwykłą wodą, grzejnik przeciera się octem.

Miska

Tak więc, obudowa i grzałka są już w porządku. Kolejną rzeczą jest miska. Niezależnie od modelu multicookera, jego misa jest zawsze wyjmowana i czyszczona oddzielnie. Pojemnik w nowoczesnych urządzeniach pokryty jest specjalną warstwą nieprzywierającą (ceramiczną, teflonową), dlatego należy go starannie czyścić - najlepiej ręcznie. Albo na specjalnym trybie w zmywarce. Pomimo trwałości powłoki, jeśli nie trafisz w miskę, jest bardziej prawdopodobne, że ulegnie ona wyszczerbieniu. Czyść naczynie ręcznie miękką gąbką z dodatkiem środka do mycia naczyń, ale nigdy z sodą oczyszczoną!

Wiele osób zastanawia się, jak dbać o multicooker, jeśli na misie nagromadził się tłuszcz i trudno ją wyczyścić? To jest elementarne. Bierzemy miskę i moczymy ją w wodzie przez kilka godzin, po czym tłuszcz zostanie łatwo usunięty.

Misek teflonowych nie trzeba też myć szczotkami ściernymi i przykładać do nich maksymalnej siły - lepiej myć delikatnie, używając miękkich szmatek. Możliwe jest mycie w zmywarce, ale tylko w bardzo delikatnym cyklu. I lepiej całkowicie zrezygnować z takiego przedsięwzięcia. Nie należy również myć miski, jeśli jest ona jeszcze gorąca.

Ważne! Zanim włożysz naczynie z powrotem do multicookera, upewnij się, że nie pozostały na nim żadne krople wody: misa jest umieszczona na górze grzałki, a w kontakcie z wodą może się spalić. Lepiej jest poświęcić więcej czasu i wysuszyć pojemnik, niż później borykać się z kosztownymi naprawami.

Pokrywa

Jeśli w starszych modelach multicookerów górna część nie jest zdejmowana, to w większości nowych jest ta funkcja zapewniona, co jest wygodne przy czyszczeniu.

Podobnie jak inne części, pokrywę można czyścić za pomocą detergentów kuchennych: żelu lub płynu do mycia naczyń. Przetrzyj ją miękką gąbką, osusz papierowym ręcznikiem i odłóż na miejsce. Multicookery z nie zdejmowaną pokrywą są czyszczone w specjalny sposób. Doświadczeni użytkownicy wykonują następujące czynności.

  • Do szklanki wlewamy wodę i dodajemy odrobinę soku z cytryny (wystarczy jeden plasterek). Cytrusy mają doskonałe właściwości oczyszczające. Włączyć multicooker na tryb gotowania na parze (na 15 minut). Tłuszcz i inne zanieczyszczenia staną się bardziej miękkie, po czym będą łatwe do spłukania z pokrywy. Ponadto, pozostanie przyjemny zapach, który obezwładni wszystkie smrody.

Niektórzy smakosze używają kawałka imbiru zamiast cytryny - różnica jest niewielka, najważniejsze jest to, że rezultat jest doskonały i zaprogramowany.

Zawór upustowy pary i pochłaniacz wilgoci

Kiedy główne części multicookera są już umyte, przejdź do części drugorzędnych. Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić jest zawór pary. Jego zadaniem jest odprowadzanie dodatkowej pary wodnej i gazów, które powstają podczas gotowania. Jeśli nie zostanie to zrobione, z czasem otwór zostanie zatkany. I co z tego? Twoja ulubiona kaszka i mleko "uciekną". Zawór odprowadzania pary należy czyścić po każdym cyklu gotowania. Tłusty nalot łatwo usunąć za pomocą płynu do mycia naczyń lub innych domowych środków chemicznych o działaniu odtłuszczającym.

Aby utrzymać pokrywę multicookera w czystości, zainstalowano na niej pochłaniacz wilgoci. Zbiera wszystkie skropliny. Po zakończeniu każdego gotowania pojemnik ten należy wyjąć i wypłukać w wodzie.

W suchych resztkach

To już właściwie wszystkie wskazówki, jak dbać o multicooker po gotowaniu. Wykonuj je co jakiś czas, a Twój "pomocnik domowy" będzie maksymalnie przygotowany na nowe cykle. A ty - zadowolony z jej pracy. Bądź co bądź, ale to urządzenie jest o wiele łatwiejsze w obsłudze niż taki sam piekarnik czy mikrofalówka. Traktuj multicooker z należytą uwagą, a będzie on regularnie zachwycał całą rodzinę pysznymi i zdrowymi potrawami.

Bonus: 5 pysznych przepisów

Praca z multicookerem to przyjemność, potrawy w nim gotowane są niemal bez udziału gospodyni i dokładnie zaplanowanego czasu. I może ugotować wszystko, od lekkiego śniadania po obfitą kolację.

Kontynuując temat multicookerów, nie mogliśmy nie zaproponować Wam kilku ciekawych przepisów.

Goulash

To danie jest bardzo łatwe do przygotowania. Wśród gospodyń jest uwielbiany, bo do niego można dobrać dowolne danie, odgrzać w razie potrzeby i co najważniejsze, wszyscy będą najedzeni.

Składniki:

  • Schab wołowy - 700 g Mąka - 2 łyżki. Pasta pomidorowa - 4 łyżki. Marchew - 1 szt. Bulion wołowy - 2 łyżki. Olej słonecznikowy - 3 łyżki. Sól, pieprz.

Przygotować gulasz.

  • Schab wołowy dokładnie umyć pod bieżącą wodą i osuszyć. W razie potrzeby usunąć nadmiar tłuszczu, żyły i błonę. Mięso pokroić w średnią kostkę. Na dno multicookera wlewamy 2 duże łyżki oleju słonecznikowego. Umieść mięso na patelni. Włączyć tryb "Bake", zamknąć pokrywę multicookera. Włączyć na 20 minut. Mięso smażymy przez 8 minut, następnie dodajemy mąkę, mieszamy i smażymy jeszcze 5 minut. Po tym czasie przełożyć do innego naczynia. Na patelnię wlewamy 1 dużą łyżkę oleju słonecznikowego. Obrać cebulę i marchewkę. Cebulę drobno posiekać, a marchew zetrzeć na drobnej tarce. Włóż warzywa na patelnię i smaż przez kolejne 7 minut. Trzymaj pokrywkę na wierzchu. Do garnka dodajemy upieczone mięso, pieprz, sól, przyprawy do smaku, bulion wołowy i koncentrat pomidorowy. Wymieszaj wszystkie składniki i włącz tryb "Stew" na 1,5 godziny. Gulasz jest gotowy.

Gulasz warzywny

To danie dobrze jest przyrządzać latem lub jesienią, kiedy w ogrodzie lub na targu jest mnóstwo świeżych warzyw. Wszystkie gotowane są w tej samej temperaturze, dlatego wychodzą tak smaczne. Spróbuj!

Składniki:

  • Papryka - 1 szt. Marchew - 2 szt. Cebula - 2 szt. Kapusta - 200 g Ziemniaki - 5 szt. Olej roślinny - 50 ml Sól, pieprz.

Przejdźmy teraz do gotowania.

  • Umyj wszystkie warzywa i pokrój je na kawałki. Nasmarować misę multicookera olejem roślinnym. Włóż ziemniaki i kapustę do miski, dodaj 50 gramów oleju roślinnego i włącz tryb "Gulasz" na 20 minut. Dodać cebulę, marchew, paprykę, sól i pieprz. Włącz tryb multicookera "Stew" na pół godziny. Gotowe danie można udekorować zielenią.

Papryki nadziewane kiełbasą

Tradycyjnie paprykę faszeruje się mięsem mielonym i ryżem, ale my proponujemy przyrządzić to danie z odciśniętym mięsem i kiełbasą. Wyjdzie bardzo smaczne i niezwykłe!

Składniki:

  • Mięso prasowane - 100 g Kiełbasa - 100g Pomidor - 1 gr. Ryż - 70 g Pół cebuli Papryka słodka - 7 szt. Czosnek - 3 ząbki Sos sojowy - 30 gr Woda - 170 ml Pasta pomidorowa - 3 łyżki.

Przygotować paprykę w następujący sposób.

  • Umyć paprykę, usunąć nasiona i rdzeń. Ryż ugotować do miękkości, ostudzić, wymieszać z pokrojonym w kostkę mięsem i kiełbasą. Drobno posiekać pomidora. Obrać cebulę i czosnek, posiekać. Do ryżu dodać pomidora, czosnek, paprykę i cebulę. Papryki napełnić farszem. Wymieszać koncentrat pomidorowy, wodę i sos sojowy. Umieść papryki w misie multicookera, wlej mieszankę pomidorową. Resztą farszu nadziać pomidora, usuwając rdzeń i pestki. Gotować nadziewane papryki 1,5 godziny w trybie "Duszenie".

W Internecie można znaleźć instrukcje ze zdjęciami krok po kroku, jak ugotować potrawę w parowarze.

Kukurydza gotowana na parze

Czy Twoja kukurydza okazała się twarda i bez smaku? Ugotuj go "na parze", to takie szybkie i łatwe!

Składniki:

  • Kukurydza - 3-4 kolby; Woda; Sól; Masło.

Metoda gotowania

  • Kukurydzę obrać z liści, umyć, włożyć na tacę do parowaru. Wlać wrzącą wodę do miski, włączyć tryb "Para" na 25 minut. Gotową kukurydzę posmarować olejem, posolić i podawać. Kukurydza będzie bardzo miękka.

Cupcake

Trochę słodyczy na deser. Wykonanie babeczki w domu, szybkie i pyszne.

Składniki:

  • Mąka - 2,5 szklanki; Cukier - 1 szklanka; Jajka - 4 szt; Margaryna - 160 gramów; Twarożek - 300 gramów; Proszek do pieczenia - 1 opakowanie (10 gr); Skórka z 1 cytryny.

Proces gotowania

  • Przygotuj produkty na 2 godziny przed przygotowaniem ciasta. Margarynę zagnieść z cukrem. Dodać twaróg, uprzednio ugniatając go w mikserze, następnie dodać margarynę i cukier, wymieszać. Dodajemy jajka i ubijamy wszystko mikserem, następnie dodajemy startą skórkę z cytryny, proszek do pieczenia i mąkę. Wymieszaj masę łyżką. Przełożyć do wysmarowanej tłuszczem miski i włożyć na patelnię. Ustaw tryb "Pieczenie", włącz start i piecz przez 60 minut + kolejne 30 minut. Ciasto posypujemy cukrem pudrem, kroimy i podajemy z herbatą lub kisielem.

Bon appetit!