Jak usunąć wirusa z telefonu: najskuteczniejsze sposoby

 Coraz więcej osób używa smartfonów jako mini komputerów: do surfowania po Internecie, oglądania filmów, prowadzenia korespondencji biznesowej i osobistej, tworzenia dokumentów i obróbki zdjęć. Jednak w przeciwieństwie do komputerów, telefony w większości przypadków mają niewielką ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. Jak wykryć wirusa na smartfonie, usunąć go i uniknąć takich kłopotów w przyszłości? O tym - w dalszej części artykułu.

Co to jest wirus, co wirusy mogą zrobić i czym są

Wirus to program, który zawiera złośliwy kod. Istnieje wiele rodzajów wirusów. Mogą one udawać zwykłe aplikacje, ale zawierają zupełnie inne, niebezpieczne "nadzienie". Drugim szeroko rozpowszechnionym typem wirusów są trojany, które infekują aplikacje dodatkowym, złośliwym kodem. Rozpowszechnione są również wirusy reklamowe, które wielokrotnie wyświetlają reklamy i powiadomienia z podejrzanych stron.

Jak niebezpieczne są wirusy? Oprócz ciągłego dyskomfortu podczas korzystania z zainfekowanego smartfona, wirusy mogą obciążać Twoje konto mobilne lub kartę bankową, rozpowszechniać dane osobowe lub wykorzystywać je do wysyłania maili, uzyskiwać dostęp do plików multimedialnych, korespondencji i wielu innych. Innym częstym efektem działania wirusów jest wykorzystywanie mocy smartfona do celów oszustów (np. do wyświetlania ukrytych reklam).

Przyjrzyjmy się kilku rodzajom wirusów na konkretnych przykładach.

Wirus LokiBot. Infostealer.Lokibot jest wirusem, który potrafi bez wiedzy użytkownika wysyłać wiadomości SMS na numery premium, wykorzystywać moc telefonu dla oszustów oraz konfigurować serwer proxy SOCKS5 w celu przekierowania ruchu użytkownika. Ponadto, wirus LokiBot. Infostealer.Lokibot wyświetla natrętne powiadomienia z ofertami otwarcia konta bankowego. Jeśli użytkownik zgodzi się i wprowadzi swoje dane, wszystkie informacje są zagrożone.

NotCompatible to wirus ukryty pod postacią serwera proxy. W większości przypadków po zainfekowaniu nowego urządzenia wirusem, przestępcy wykradają prywatne dane użytkownika i wykorzystują połączenie do rozsyłania spamu.

Lastacloud to wirus trojański, który najczęściej rozprzestrzenia się w aplikacji Whatsapp. Szkodliwe oprogramowanie ma na celu kradzież danych osobowych i listy kontaktów. Jak usunąć wirusa trojańskiego z telefonu? Każdy oficjalny program antywirusowy może pomóc.

Android Police to jeden z najgroźniejszych wirusów pasożytniczych, który blokuje cały system. Android Police może przekierowywać użytkownika na oszukańcze kopie stron i prosić o podanie loginów i haseł. Jeśli nie zostanie w porę usunięty, może zaszyfrować wszystkie dane znajdujące się w telefonie i pozostawić właściciela gadżetu bez dostępu do danych osobowych.

Ransomware to wirusy, które wyświetlają na ekranie urządzenia banner z żądaniem przekazania pieniędzy oszustom. Baner ransomware nie może być usunięty za pomocą konwencjonalnych środków, więc działanie smartfona zostaje całkowicie zablokowane. Najczęściej wirusy ransomware znajdują się w wiadomościach spamowych i aplikacjach z pornografią lub zakładami sportowymi. Jak usunąć baner z telefonu? Zazwyczaj pomaga przełączenie się w tryb bezpieczny i skanowanie programem antywirusowym.

Jak wirusy dostają się do Twojego smartfona

Atakujący robią wszystko, aby programy antywirusowe wyglądały na nieszkodliwe, a nawet atrakcyjne dla użytkownika. Wirusy są zwykle ukryte w aplikacjach, które wyglądają jak przeglądarki, gry, książki, a nawet antywirusy. Istnieje kilka najbardziej popularnych typów stron internetowych, gdzie ryzyko zarażenia się wirusami jest bardzo wysokie.

Strony dla dorosłych, strony ze zhakowanymi aplikacjami i pirackimi filmami, trackery torrentów

Jeśli odwiedzasz strony dla dorosłych lub zasoby internetowe z pirackimi wersjami filmów, musisz zachować szczególną ostrożność. Na przykład, nie należy klikać na wyskakujące banery reklamowe ani naciskać OK w odpowiedzi na cokolwiek, co pojawia się na wyświetlaczu telefonu. Nawet jeśli na Twoim ekranie pojawi się nagle powiadomienie o infekcji smartfona, wielkiej wygranej lub inny imponujący tekst, naciśnij przycisk anuluj.

Nie zwracaj uwagi na komentarze do filmów, a już na pewno nie klikaj w linki z obcych postów. Często fora na takich stronach nie są prawdziwe i służą jako platforma do ukrytej reklamy i rozprzestrzeniania wirusów.

Za pomocą wiadomości SMS, MMS i e-mail

Mniej popularną, ale nie mniej skuteczną metodą infekowania smartfonów są linki w SMS-ach, MMS-ach i e-mailach. W takich przypadkach wiadomości wysyłane są z nieznanych numerów i opatrzone tekstem wzbudzającym zainteresowanie. Mogą to być apele o odebranie wygranej za pośrednictwem linku, przeczytanie listu od notariusza w Niemczech lub poznanie pięknej dziewczyny. Gdy tylko użytkownik kliknie na link, wirus natychmiast przedostaje się do urządzenia.

Jak wirusy infekują smartfony

Nawet najbardziej uważni użytkownicy czasami przez pomyłkę pobierają programy z wirusami. Jednak samo pobranie nie wystarczy, aby zainfekować urządzenie - złośliwe oprogramowanie musi zostać zainstalowane. Wirusy przebrane za normalne aplikacje pozostają w plikach do pobrania i czekają, aż naiwny użytkownik uruchomi proces instalacji.

Jak odróżnić wirusa od zwykłej aplikacji?

Jedną z pierwszych oznak ukrytego wirusa jest zezwolenie ".apk". Żądania wysyłane przez aplikacje podczas ich instalacji również powinny Cię zaalarmować. Normalna aplikacja bez wirusa nie będzie pytać użytkownika o zgodę na:

  • wysyłanie i przeglądanie wiadomości; Wykonaj telefon; Odczyt z karty SD.

Aby zabezpieczyć swój gadżet przed złośliwym oprogramowaniem, zachowaj ostrożność i rozwagę podczas instalowania nowych aplikacji. Nie potwierdzaj podejrzanych żądań i zawsze analizuj funkcjonalność danej aplikacji. Na przykład, jeśli zainstalujesz prostą grę mobilną, to oczywiście nie potrzebuje ona pozwolenia na wysyłanie wiadomości w Twoim imieniu, chyba że jest to wirus. Co oznacza, że lepiej od razu odmówić instalacji i usunąć zainfekowany program z telefonu.

Jak zabezpieczyć smartfon przed wirusami

Poniżej opisano najskuteczniejsze środki ostrożności.

Wolę instalować aplikacje z Play Market i wybierać je na poważnie

Sklep Google Play dokładnie sprawdza wszystkie aplikacje pod kątem wirusów przed dodaniem ich do swojej bazy danych. Dlatego użytkownicy, którzy korzystają wyłącznie ze Sklepu Play są znacznie lepiej chronieni niż ci, którzy pobierają aplikacje z witryn innych firm.

Nie podążaj za nieznanymi linkami w wiadomościach SMS, MMS lub e-mail

Jak już wcześniej wspomniano, linki w wiadomościach SMS lub MMS są częstym źródłem spamu. Jednak ludzie nadal klikają na podejrzane linki, ponieważ poziom zaufania do wiadomości SMS jest wyższy niż do zasobów internetowych. Nie popełnij tego błędu.

Instalacja nieoficjalnego firmware'u to zły pomysł

Nieoficjalny firmware może wydawać się kuszący na pierwszy rzut oka: dodatkowe opcje, aktualizacje i wszystko to za darmo. Ale jak wiadomo, darmowe rzeczy to zawsze pułapka na myszy. Po zainstalowaniu takiego firmware, często trzeba szukać sposobu na wyczyszczenie androida z wirusów. Nieoficjalny firmware jest często tworzony przez oszustów, których jedynym celem jest szybkie zarobienie pieniędzy na naiwnych użytkownikach.

Wyłącz automatyczne odbieranie MMS-ów na swoim urządzeniu

Biblioteka Stagefright, która jest bezpośrednio związana z wiadomościami MMS, jest szczególnie narażona na działanie złośliwego oprogramowania. Jeśli więc nie chcesz, aby oszuści ściągnęli na Twój telefon wirusa, wysyłając Ci MMS-a, najlepiej wyłącz funkcję automatycznego pobierania takich wiadomości.

Nie należy podłączać usługi bankowej "Autopay".

Prawdopodobnie słyszałeś o takiej użytecznej usłudze jak autopay - automatyczne doładowanie konta telefonicznego, gdy stan konta spadnie do określonego poziomu. Jednak korzyści płynące z "Autopay" są znacznie przeważone przez potencjalne niebezpieczeństwo. Jeśli komputer zostanie zainfekowany wirusem, wiadomości SMS z banku zostaną zablokowane, a użytkownik nie zauważy, że z jego konta zostały potrącone wszystkie pieniądze za wiadomości i połączenia z numerami bezpłatnymi.

Dobrą opcją ochrony przed wirusami sms może być zwykły telefon z przyciskiem i osobną kartą sim, której numer służy wyłącznie do komunikacji z bankiem.

Jak zrozumieć, że na Twoim smartfonie lub tablecie jest wirus?

Do najczęstszych "objawów" obecności wirusa na smartfonie należą:

  • Znaczny wzrost kosztów przesyłania wiadomości i połączeń (mimo że użytkownik nie wykazał zwiększonej aktywności); na ekranie pojawia się komunikat ransomware, żądający uiszczenia opłaty za dalsze działanie urządzenia w menu pojawiają się nowe aplikacje, których nie zainstalowałeś; akumulator rozładowuje się wielokrotnie szybciej niż zwykle; Twój smartfon zawiesza się nawet podczas wykonywania prostych poleceń.

Jak usunąć wirusa z mojego telefonu?

Jeśli menu zostanie otwarte

Pierwszy krok - zabezpieczenie środków na koncie i wyjęcie karty SIM z telefonu. Następnie należy pobrać sprawdzony program antywirusowy za pomocą Play-market. Wybierając program do usuwania wirusów, kieruj się oceną jego skuteczności przez innych użytkowników. Zazwyczaj Eset, Kaspersky i Dr. Web radzą sobie z tym zadaniem. Po zainstalowaniu programu antywirusowego wystarczy przeskanować urządzenie i usunąć złośliwe oprogramowanie.

W przypadku, gdy żaden z antywirusów nie rozwiązał problemu, spróbuj użyć bardziej zaawansowanych programów przeznaczonych dla komputerów PC. Faktem jest, że antywirusy chroniące komputery są przeznaczone do poważnych zagrożeń. Dzięki temu mają większą szansę na oczyszczenie telefonu z wirusów.

Jak usunąć wirusa z Androida przez PC?

  • Podłącz swój smartfon do komputera przez USB, pamiętając o zaznaczeniu pola wyboru debugowania USB w ustawieniach gadżetu. Przejdź do skanowania telefonu za pomocą programu antywirusowego dla PC. Usuń wszystkie znalezione zagrożenia.

Aby urządzenie było w pełni bezpieczne, po usunięciu wirusów warto również sprawdzić ustawienia przeglądarki. Jeśli zamiast zwykłej wyszukiwarki na stronie głównej pojawia się nieznana Ci wyszukiwarka - jest to niepokojący sygnał. Możesz naprawić sytuację, otwierając ustawienia przeglądarki (trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu) i znajdując w nich sekcję o nazwie "Wyszukiwarka". W oknie, które się otworzy, wybierz Google lub inną wygodną wyszukiwarkę. W tym samym czasie zaleca się znalezienie pozycji "Historia" w ustawieniach i wyczyszczenie wszystkich danych z wyjątkiem zapisanych haseł.

Zdarza się, że ani antywirusy, ani ręczne usuwanie podejrzanych aplikacji nie pomagają w walce ze złośliwym oprogramowaniem. Jak w takim przypadku usunąć wirusa z telefonu? Jest tylko jedno wyjście - przywrócenie ustawień fabrycznych. Przed przystąpieniem do tej procedury należy wziąć pod uwagę, że powrót do ustawień fabrycznych oznacza usunięcie wszystkich plików z pamięci gadżetu. Zapisz więc wszystkie informacje na dysku zewnętrznym lub w chmurze. Kolejność działań jest następująca.

  • Naładuj baterię swojego smartfona do 100% i wyłącz urządzenie. Naciśnij jednocześnie przycisk zasilania i przycisk zwiększania głośności, przytrzymaj przyciski przez około 5 sekund. Gdy pojawi się logo z wykrzyknikiem, naciśnij przycisk Power. Używając przycisku Volume do nawigacji, wybierz WIPE DATA / FACTORY RESET i potwierdź przyciskiem VOLUME +. Następnym krokiem jest kliknięcie na "usuń wszystkie dane użytkownika" i "uruchom ponownie system teraz".

Po ponownym uruchomieniu urządzenie powróci do ustawień fabrycznych - bez wirusów i plików użytkownika.

Jeśli menu się nie otwiera (baner ransomware)

Jak usunąć wirusa z telefonu, jeśli ustawienia się nie otwierają? Nigdy nie spełniaj żądań oszustów i nie przekazuj im pieniędzy, używając danych podanych na banerze ransomware. Co należy zrobić?

  • Odłącz urządzenie i wyjmij kartę SIM. Włącz telefon w trybie bezpiecznym. W zależności od wersji systemu Android, gdy pojawi się napis Samsung, naciśnij przycisk "Volume Down" (dla systemu Android 9, 8, 7, 6, 5, 4) lub przycisk "Menu" (dla systemu Android 2). W trybie bezpiecznym, baner ransomware powinien zniknąć. Użytkownik ma więc możliwość wyłączenia praw administratora we wszystkich aplikacjach. Sprawdź listę aplikacji i odinstaluj wszystkie aplikacje, których nie zainstalowałeś. Uruchom program antywirusowy, jeśli masz go na swoim urządzeniu. Jeśli nie masz programu antywirusowego, pobierz go. Usuń wszystkie znalezione zagrożenia.

Po zakończeniu procedury nie zapomnij zrestartować telefonu.

Jak usunąć wirusa z telefonu za pomocą oprogramowania firm trzecich?

Przez oprogramowanie firm trzecich do usuwania wirusów zazwyczaj rozumie się programy antywirusowe. Programy te dokładnie wiedzą, jak usunąć wirusa z telefonu.

Obok znanego Dr.Web, wśród liderów na rynku aplikacji antywirusowych:

  • Zemana Antivirus, darmowy antywirus, który pomaga znaleźć i unieszkodliwić wirusy adware i trojany; w przeciwieństwie do innych podobnych programów, przeszukuje on magazyny danych w chmurze; Malwarebytes for Android - oprócz wirusów potrafi usuwać potencjalnie bezużyteczne aplikacje (PUP); pierwsze 30 dni użytkowania dostępne jest bez płatnej subskrypcji; Kaspersky Internet Security - odpowiedni do walki z każdym rodzajem szkodliwego oprogramowania; antywirus jest łatwy w instalacji i obsłudze.

Przydatne będzie również oprogramowanie innych firm, którego zadaniem jest blokowanie niebezpiecznych witryn reklamowych. Jednym z najskuteczniejszych blokerów jest AdGuard. Ta aplikacja zapewni bezpieczeństwo Twoich danych osobowych i ochroni Twój smartfon przed potencjalnie niebezpiecznymi zasobami internetowymi.