Czyszczenie klimatyzatora: instrukcje krok po kroku

 Zapewne słyszałeś o tym, że klimatyzatory powinny być regularnie czyszczone. Aby to zrobić, można skorzystać z usług firm sprzątających lub wykonać pracę samodzielnie. Chcemy podzielić się kilkoma przydatnymi wskazówkami i powiedzieć, jak wyczyścić klimatyzator w domu, aby przedłużyć jego żywotność.

Proces ten obejmuje czyszczenie chłodnicy, filtra, wentylatora oraz innych części urządzenia, które mają bezpośredni wpływ na jego pracę. Zanieczyszczenie jednej z części klimatyzatora natychmiast wpływa na jego wydajność. Pojawia się nieprzyjemny zapach i zmniejsza się intensywność dmuchania.

Jak każde inne urządzenie domowe, tak i split-system wymaga konserwacji. Jeśli będziesz przestrzegać kolejności czyszczenia i korzystać z instrukcji, możesz poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie, bez angażowania specjalisty. Biorąc pod uwagę, że coraz częściej urządzenia do kontroli klimatu można spotkać w domach mieszkańców naszego kraju, sensowne jest, aby rozważyć w szczegółach, jak oczyścić klimatyzator rękami. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić pieniądze w domu, ale także pomoże lepiej zrozumieć sprzęt techniczny.

Szczegółowe instrukcje są stworzone dla początkujących i nie sprawią żadnych trudności. Ważne jest, aby nie doprowadzać do stanu technicznego systemu split-system i przeprowadzać planowe czyszczenie. W przeciwnym razie nadmierne zapylenie i tworzenie się płytki nazębnej odbije się nie tylko na funkcjonalności urządzeń technicznych, ale również negatywnie wpłynie na zdrowie osób przebywających w domu.

Kiedy konieczne jest czyszczenie klimatyzatora: oznaki zanieczyszczenia

Brak regularnego czyszczenia odbija się negatywnie na kondycji systemu split-system. Powietrze przestaje swobodnie krążyć, wzrasta zużycie energii elektrycznej, co wiąże się z dużymi rachunkami. Nagromadzenie kurzu i brudu wpływa na pracę urządzeń, prowadzi do awarii i dalszych napraw serwisowych.

Poza sprzętem dotknięci są również ludzie. Chłodne powietrze emitowane przez klimatyzator staje się niebezpieczne, ponieważ zawiera drobnoustroje chorobotwórcze, które przyczyniają się do spadku odporności, pojawienia się alergii i innych nieprzyjemnych konsekwencji. Zanieczyszczone powietrze prowadzi do zaostrzenia zapalenia skóry, chorób skóry, problemów z płucami, migdałkami oraz przyczynia się do rozwoju astmy.

Aby nie narażać siebie i drogiego sprzętu na niebezpieczeństwo, czyszczenie jest niezbędne. Raz w roku przeprowadzane jest gruntowne czyszczenie. Dwa razy w miesiącu należy przetrzeć filtry gąbką, raz na pół roku wystarczy wyczyścić części wewnętrzne urządzenia. Ponadto istnieje szereg czynników, które wskazują na wystąpienie zanieczyszczenia:

  • Nietypowe dźwięki świadczą nie tylko o awarii, ale również o nadmiernej ilości brudu i kurzu, który gromadzi się wewnątrz urządzeń. Wzrost rachunku za energię elektryczną wskazuje na problem z klimatyzatorem, jeśli działał on aktywnie przez cały poprzedni miesiąc. Brzęczenie wskazuje na problemy z turbinami i filtrami, natomiast stukanie oznacza, że wentylator ma problemy z prawidłowym obracaniem łopatkami z powodu ich zatkania. Nieprzyjemny aromat, przypominający zapach mokrych szmat, wydobywający się z układu split-system jest głównym wskaźnikiem zatkania. W takim przypadku na odpływie lub grzałce może tworzyć się kurz. Pojawienie się kondensatu jest również związane z kurzem i brudem. Wyciek czynnika chłodniczego, luz na drenie, rodzaj bulgotania to jedne z czynników, na które warto zwrócić uwagę.

Jeśli zauważysz jeden z problemów, koniecznie weź się do pracy. Wiele osób jest również zainteresowanych tym, jak wyczyścić klimatyzator po zimie, ponieważ w tym czasie pozostaje on nieczynny i aktywnie gromadzi brud, osady z otoczenia. Technika czyszczenia nie zmienia się w zależności od pory roku, najważniejsze jest, aby postępować zgodnie z instrukcją i być uważnym.

Demontaż klimatyzatora w celu czyszczenia

Istnieją trzy etapy czyszczenia klimatyzatora: wymiana filtrów, czyszczenie części wewnętrznych i czyszczenie bloku zewnętrznego. Nie racjonalne jest dbanie o jedną część, konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej pielęgnacji, obejmującej czyszczenie chłodnic, filtrów, drenażu i wentylatora. W tym celu konieczne jest całkowite rozmontowanie kondycjonera i odłączenie go od sieci elektrycznej.

Następujące improwizowane środki będą robić jako narzędzie: stara szczoteczka do zębów, ciepła woda, mydło, odkurzacz, szmata i instrukcja. W razie trudności z demontażem i dalszym montażem należy się do niego odwołać.

Czyszczenie rozpoczyna się krok po kroku, ponieważ konieczne będzie uwolnienie każdej części, aby otworzyć dostęp do innych części sprzętu.

Jak czyścić system split-system w warunkach domowych

Jednostka wewnętrzna zawiera wentylator, system odprowadzania wody, filtry i wymiennik ciepła. Wszystkie one wymagają serwisu, podobnie jak jednostka zewnętrzna, znajdująca się przy ulicy i narażona na negatywne oddziaływanie otoczenia.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest podniesienie pokrywy klimatyzatora, pod którą znajdują się filtry. To właśnie od filtrów rozpoczyna się proces odnowy technicznej.

Jak czyścić filtr klimatyzatora

Filtry stanowią płytę siatkową, która znajduje się tuż pod pokrywą systemu. W celu podniesienia pokrywy należy wykonać następujące czynności: odłączyć kondycjoner od zasilania elektrycznego, pociągnąć pokrywę do góry i na zewnątrz do oporu. Wyjmowanie filtra jest łatwe, należy go podnieść i pociągnąć w kierunku ciała, a następnie w dół.

Po wyjęciu filtra natychmiast widać poziom zanieczyszczenia, ponieważ osadza się na nim również kurz. Do czyszczenia potrzebna będzie woda o temperaturze pokojowej. Jeśli filtr jest bardzo brudny, można go namoczyć w wodzie z mydłem na 30 minut.

Pod bieżącą wodą umyć filtr, aż woda będzie czysta. Pamiętaj, aby pozwolić mu wyschnąć naturalnie, a następnie spłukać go ponownie ściereczką z mikrofibry lub inną miękką ściereczką.

Ważne: Nie należy myć filtrów częściej niż 5 do 6 razy, ponieważ spowoduje to pogorszenie ich wydajności. Surowo zabrania się oddziaływania na filtry za pomocą sztucznych źródeł ciepła (suszarka do włosów lub grzałka). Lepiej jest poczekać na naturalne wyschnięcie, w przeciwnym razie wystąpią odkształcenia.

Podczas gdy filtr schnie, odkurz wnętrze systemu split, używając dyszy do trudno dostępnych miejsc. Po tym można jeszcze raz przejść przez miękką serwetkę.

Jeśli w klimatyzatorze zainstalowane są filtry kieszeniowe, należy je wymienić po upływie okresu użytkowania, nie nadają się do dalszego czyszczenia.

Jak czyścić chłodnicę klimatyzatora?

Chłodnice znajdują się pod dolną pokrywą klimatyzatora. Aby przeprowadzić czyszczenie, należy zdemontować grzejnik. Jest to długa płyta z małymi częściami znajdującymi się blisko siebie. Należy uważać, aby nie uszkodzić części i używać odkurzacza o dużej mocy lub szczotki z długim włosiem. To delikatnie usunie brud i kurz. Opcjonalnie można użyć miękkiej, wilgotnej szmatki, ale nie mokrej, dobrze wycisnąć szmatkę i ponownie przejść przez kaloryfer.

Zdarzają się trudne sytuacje, gdy do kondensatu dostają się zanieczyszczenia. Można to zauważyć gołym okiem: na powierzchni tworzy się warstwa brudu. Nie sposób poradzić sobie z takimi zabrudzeniami bez interwencji fachowca, ponieważ do czyszczenia potrzebne będą specjalne narzędzia i myjka parowa.

Jak samodzielnie wyczyścić wentylator klimatyzatora w domu

Jedną z głównych części systemu typu split jest wentylator. W nowoczesnych urządzeniach stosowany jest typ obrotowy. Dzięki niemu zimne powietrze wypełnia pomieszczenie. Nadmierne zanieczyszczenie prowadzi do zablokowania wentylatora, a nieprzenikniony osad brudu i kurzu wiąże się z awariami i dodatkowymi naprawami.

Do czyszczenia respiratora potrzebna będzie ciepła woda z mydłem. Za pomocą opryskiwacza nanieś wodę na łopatki i poczekaj, aż brud zacznie wsiąkać. Następnie należy włączyć wentylator na niską prędkość. Podczas czyszczenia nie zapomnij przykryć obszaru wokół gazetą lub ceratą. Należy być przygotowanym na to, że podczas pracy wentylatora brud może rozpryskiwać się dookoła.

Uruchomić wentylator na kilka minut, a następnie przystąpić do czyszczenia ręcznego. Zanurz szczoteczkę do zębów lub jakikolwiek produkt o sztywnym włosiu w płynnym roztworze. Za pomocą pędzla należy przejechać po łopatkach wentylatora i wszystkich częściach składowych. Nie używaj zbyt dużej siły, w przeciwnym razie możesz uszkodzić ostrza i nie będziesz w stanie naprawić ich samodzielnie.

Nie zapominajmy, że każda część odżywki powinna wyschnąć w naturalny sposób. Nie należy używać sztucznych źródeł ciepła. W tej sytuacji pomocna może okazać się miękka szmatka, którą delikatnie przetrzemy łopatki, grzałkę i inne elementy.

Jak czyścić odpływy klimatyzatora

Ze względu na zatkane kanały drenażowe, ciecz zaczyna przedostawać się do pomieszczenia, co grozi powstaniem pleśni, pojawieniem się grzybów i rozmnażaniem się drobnoustrojów chorobotwórczych. Oprócz osadzania się na powierzchniach mebli, bakterie znajdują drogę do dróg oddechowych ludzi. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób z przewlekłymi chorobami górnych dróg oddechowych.

Kanały odpływowe są trudno dostępne, dlatego czyszczenie wykonywane w domu jest uważane za podstawowe. Narzędzia, których będziesz potrzebować to szczoteczka do zębów lub ściereczka do mycia. Ostrożnie oczyścić odpływ i korytko. W przypadku silnego zabrudzenia należy przepłukać miskę spustową bieżącą wodą. Jeśli zabrudzenia są niewielkie, wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką, aby usunąć nagromadzony osad.

Jeśli stan części jest zbyt zaniedbany, konieczne będzie wezwanie fachowców. Wykonują czyszczenie antybakteryjne przy użyciu pary wodnej lub natryskując specjalistyczną substancję.

Na rynku dostępne są systemy z automatycznym czyszczeniem jednostek wewnętrznych. Jeśli planujesz wymianę starego klimatyzatora lub zakup nowego modelu, powinieneś zwrócić uwagę na tę funkcję. Jeśli nie wiesz o obecności systemu automatycznego czyszczenia, instrukcja może Ci pomóc i udzielić tej informacji.

Niektóre klimatyzatory wyposażone są w funkcję jonizacji, pomaga ona również w automatycznym czyszczeniu systemu split. Jednak proces ten nie jest naukowo udowodniony i nadal w tym przypadku będziesz musiał czyścić filtry ręcznie.

Po oczyszczeniu kanałów odwadniających, czyszczenie jednostki wewnętrznej klimatyzatora jest zakończone. Czas przejść do jednostki zewnętrznej, która znajduje się na zewnątrz. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli mieszkasz na wyższych piętrach, ponieważ wymaga to specjalnego sprzętu i umiejętności. Dlatego, jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, lepiej poprosić o pomoc profesjonalistów.

Jak czyścić jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?

Jest to jeden z najtrudniejszych elementów systemu split. Zadanie to jest trudniejsze dla mieszkańców wyższych pięter, którzy nie posiadają umiejętności alpinizmu przemysłowego. W tej sytuacji warto powierzyć to zadanie mistrzowi, ponieważ czyszczenie bloku zewnętrznego przeprowadza się raz na dwa lata. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne czyszczenie, postępuj zgodnie z instrukcjami:

  1. Wyciągnij wtyczkę z gniazdka. Użyj narzędzia do zdjęcia górnej pokrywy. Po zdjęciu pokrywy natychmiast widać, jak bardzo zabrudzona jest jednostka zewnętrzna. Należy usunąć nagromadzone zanieczyszczenia ręcznie lub użyć silnego odkurzacza. Bądź ostrożny, ponieważ uszkodzenie części spowoduje uszkodzenie całego systemu i będziesz potrzebował pomocy profesjonalistów. Opcjonalnie można użyć szczotki z twardym włosiem. W ostatnim kroku przetrzeć wilgotną szmatką.

Wiele osób, które posiadają mini myjkę i silną myjkę parową, używa tych urządzeń do usuwania brudu z zewnątrz. Nie zapominaj, że klimatyzator można uruchomić dopiero po całkowitym wyschnięciu wszystkich części.

Jak prawidłowo czyścić klimatyzator: porady i wskazówki

  • Technika, znajdująca się na niższych kondygnacjach (od pierwszego do piątego piętra), wymaga czyszczenia jednostki zewnętrznej co 1 - 3 miesiące. Właśnie ten sprzęt jest intensywnie zanieczyszczany, w przeciwieństwie do tych urządzeń, które znajdują się wyżej niż na 6 piętrze. W tym przypadku wystarczające jest czyszczenie raz lub dwa razy w roku, w zależności od intensywności eksploatacji i lokalizacji domu. Należy jednak zawsze zwracać uwagę na czynniki, które wskazują na obecność zanieczyszczeń, aby nie doprowadzić do jego całkowitego remontu. Jednostkę wewnętrzną klimatyzatora, niezależnie od układu podłogi, należy czyścić 2-4 razy w miesiącu. Regularne czyszczenie zmniejszy negatywny wpływ na wewnętrzne podzespoły i nie trzeba będzie poświęcać całego dnia na usuwanie uporczywych zanieczyszczeń, które nie były czyszczone od lat. W okresie zimowym nie zapominaj o usuwaniu sopli i śniegu z jednostki zewnętrznej, ponieważ mogą one powodować szkody dla ludzi i doprowadzić do awarii urządzenia. Napełnianie czynnikiem chłodniczym może być przeprowadzane wyłącznie przez specjalistów. Z niewłaściwego ładowania jest konieczne, aby całkowicie zmienić klimatyzator, więc lepiej nie oszczędzać pieniędzy i zwrócić się do mistrzów. Mogą one naładować system typu split w ciągu kilku minut.

Jak samodzielnie wyczyścić klimatyzator w mieszkaniu: środki zapobiegawcze.

Aby kondycjoner działał prawidłowo i nie stanowił zagrożenia dla życia osób znajdujących się w pobliżu, wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek:

  • Powierz montaż klimatyzatora specjalistom, nie rób tego sam ze względu na oszczędność. Nieprawidłowo zainstalowany split-system bardzo szybko popadnie w ruinę. Podczas chłodzenia okna i drzwi muszą być zamknięte. Jeśli klimatyzator pracuje przy otwartych oknach, powoduje to dodatkowe obciążenie całego systemu. Przede wszystkim cierpi na tym sprężarka i skraca się jej żywotność. Przy zakupie klimatyzatora wielu producentów oferuje zawarcie umowy serwisowej. W tym przypadku przez kilka lat naprawa i czyszczenie systemu split-system będzie wykonywana przez profesjonalistów. Często taka usługa jest bezpłatna. Jeśli wątpisz w swoje umiejętności, lepiej powierzyć pracę profesjonalistom za dodatkową opłatą, aby nie uszkodzić sprzętu wewnętrznego i zewnętrznego. Gospodarka w tym przypadku może pracować przeciwko tobie i zamiast czystego split-system, sprzęt będzie musiał być wysłany do kompletnego remontu. Nie należy włączać klimatyzatora przy pełnej wydajności nadmuchu i chłodzenia, spowoduje to przeciążenie wewnętrznych części. Poważne czyszczenie klimatyzatora przeprowadza się raz w roku, ale lepiej jest zwracać uwagę na czyszczenie co miesiąc, aby w przyszłości nie narażać się na naprawy serwisowe. Klimatyzator należy umieścić w miejscu pozbawionym bezpośredniego światła słonecznego. Wymagana jest wolna przestrzeń dla wylotu powietrza, nie należy instalować klimatyzatora w miejscach, w których znajdują się przeszkody zakłócające chłodzenie. Jeśli po włączeniu urządzenia wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach, należy przestawić system w tryb wentylacji. Pojawienie się nieprzyjemnego zapachu spowodowane jest nieużywaniem sprzętu przez dłuższy czas. Jednostka zewnętrzna musi być chroniona przed wpływami środowiska. Opcjonalnie można zainstalować kratę antywandalową i daszek chroniący urządzenie przed spadającymi ciężkimi przedmiotami, soplami, śniegiem i gruzem. Na zewnątrz i wewnątrz budynku nie wolno umieszczać żadnych ciężkich przedmiotów. Zabrania się również zwierzętom domowym siadania na split-systemie.

Jak można oczyścić odżywkę?

W dzisiejszych czasach nie jest trudno znaleźć środki czyszczące do bloków wewnętrznych i zewnętrznych, wymienników ciepła, środki czyszczące do jednostek wewnętrznych i innych jednostek. Każdy z produktów nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale również walczy z grzybami, pleśnią i drobnoustrojami. Ponadto, niektóre produkty posiadają ochronę antykorozyjną i pomagają radzić sobie z negatywnym wpływem środowiska.

Środki takie występują w formie roztworu lub sprayu, dzięki czemu każdy będzie mógł wybrać najbardziej dogodny dla siebie rodzaj. Nie należy zapominać, że takie substancje zawierają dużo chemikaliów, więc można ich używać tylko w rękawiczkach i bardzo ostrożnie.

Na tej samej zasadzie czyszczone są klimatyzatory podłogowe i urządzenia klimatyzacyjne w samochodzie.

Aby szybko pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, wystarczy wyczyścić filtry bieżącą wodą. Jeśli występują problemy z chłodzeniem, nie ma wystarczającej mocy, a klimatyzator zaczyna zużywać więcej energii elektrycznej, czas zaangażować się w profesjonalne czyszczenie. Aby uniknąć uszkodzenia sprzętu, lepiej jest wykonywać czyszczenie profilaktyczne co 2-3 miesiące. Pomoże to zapobiec awariom i chronić zdrowie użytkowników.

Teraz wiedząc, jak wyczyścić klimatyzator samodzielnie z zapachu, kurzu i brudu, można rozpocząć czyszczenie. Jak pokazują instrukcje, proces ten nie jest skomplikowany, wystarczy działać ostrożnie i kompleksowo, aby dostać się do wszystkich ważnych części.

Powodzenia!