Jak wybrać słuchawki: ważne cechy techniczne i przydatne wskazówki

 Dziś słuchawki stały się nie tylko dodatkiem, ale dla wielu osób czymś niezbędnym. Dzięki słuchawkom z ulubioną muzyką przyjemniej jest uprawiać sport lub wracać do domu po całym dniu pracy. A to nieskomplikowane urządzenie może pomóc Ci cieszyć się przydatnym audiobookiem lub wykładem, gdziekolwiek jesteś. Aby jednak wybrać odpowiednie słuchawki i zapewnić im maksymalny komfort, należy zrozumieć podstawowe parametry technologii. O tym jakie słuchawki i jak nie popełnić błędu przy ich wyborze, - w dalszej części artykułu.

Czynnik formotwórczy

Słuchawki są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach. W wyborze wzornictwa można spokojnie kierować się wyłącznie własnym gustem, ponieważ właściwości techniczne nie zależą od wyglądu słuchawek. W tym przypadku rozmiar nie ma żadnego znaczenia. Słuchawki nowoczesnych urządzeń o niewielkich rozmiarach niekiedy przewyższają jakością sprzęt dużych słuchawek.

Jeśli chodzi o design, to tutaj głównym kryterium powinien być komfort użytkownika. Istnieje wiele sposobów mocowania urządzeń do ucha lub do ludzkiej głowy: od maleńkich bezprzewodowych słuchawek do pełnowymiarowych słuchawek. Jeśli podobają Ci się klasyczne zaczepy na ucho, a urządzenie sporo waży, postaw na produkt z miękkim spodem i obudową wykonaną z trwałych materiałów. Możesz mieć mniejsze wymagania w stosunku do modeli z łukiem potylicznym, ponieważ ważą one niewiele i mocno trzymają się na głowie. Jak wybrać słuchawki do uprawiania sportu? Do fitnessu, biegania czy innych sportów lepiej wybrać modele bezprzewodowe lub słuchawki bez zaczepów: urządzenia te są mocowane w uchu za pomocą zaczepów, które są zawijane za uszami.

Stosunkowo nowym dodatkiem na rynku są słuchawki na przewodnictwo kostne. Wkładki douszne są umieszczane na kości za uchem i przekazują dźwięk poprzez wibracje, ale uszy pozostają wolne. Jakość dźwięku w takich słuchawkach jest poniżej średniej i jak na razie ten format nie jest popularny.

Podstawowe typy słuchawek dousznych i ich cechy

Wszystkie współczesne słuchawki można z grubsza podzielić na:

  • pełnowymiarowy; nad głową; próżnia (wewnątrzkanałowa); bezprzewodowy.

Pełnowymiarowe słuchawki całkowicie zakrywają nauszniki i ze względu na swój rozmiar są najczęściej używane w domu. Słuchawki nauszne są nieco mniejsze, nieco lżejsze i nieco wygodniejsze. Słuchawki douszne wygodnie leżą w uszach, ale ich kontakt z kanałem słuchowym jest raczej słaby dla dobrej jakości dźwięku. Takie modele są dobre dla osób, które słuchając muzyki, chcą jednocześnie rozumieć, co dzieje się wokół (dobre do noszenia w drodze do pracy, na wycieczkę rowerową itp. Są dobre w tłumieniu hałasu i dają przyzwoitą głośność na wyjściu. Aby wybrać słuchawki próżniowe, które będą jak najbardziej komfortowe w użytkowaniu, należy zwrócić uwagę na zakup silikonowych poduszek nausznych o odpowiednim rozmiarze.

Na kolejnym miejscu znajdują się słuchawki bezprzewodowe, które stają się coraz bardziej popularne. Powodem jest brak gniazda 3,5 mm w nowoczesnych smartfonach oraz chęć pozbycia się przez użytkowników plątaniny kabli. Słuchawki bezprzewodowe mogą być połączone przewodem (over-the-ear, earbuds). Drugi rodzaj to pojedyncze wkładki douszne przechowywane w etui.

W jaki sposób słuchawki bezprzewodowe przesyłają sygnał? W większości przypadków transmisja sygnału audio jest analogowa i cyfrowa. Ten drugi typ sprawia, że dźwięk jest wyższej jakości, ponieważ pozwala na całkowite pozbycie się szumów z otoczenia. Ale analogowe słuchawki mają też swoje zalety - ich zasięg działania wynosi do 100 metrów. Jak dobrać słuchawki Bluetooth do telefonu? Najlepszą opcją jest wybór na korzyść zestawu słuchawkowego tej samej marki co smartfon. W tym przypadku użytkownik będzie miał dostęp do zaawansowanych ustawień, a maksymalna kompatybilność urządzeń pozytywnie wpłynie na jakość dźwięku.

Rodzaje słuchawek nagłownych

Słuchawki nagłowne z kolei dzielą się na:

  • zamknięte - doskonała izolacja od hałasu, osoby znajdujące się w pobliżu na pewno nie usłyszą Twojej muzyki, ale dźwięk może być zniekształcony ze względu na odbicia od masywnych ścian kubków; otwarte - dźwięk wydobywa się przez otwory; izolacja akustyczna jest niska, ale dźwięk jest realistyczny; półzamknięty - wariant pośredni.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest poduszka uszna: skóra, welur lub wełna. Jak wybrać odpowiednie poduszki słuchowe? Wersje tekstylne są idealne na cieplejsze miesiące, dla graczy i każdego, kto jest przyzwyczajony do noszenia słuchawek przez dłuższy czas.

Wybór słuchawek: ważne uwagi

Jeśli wybierasz słuchawki przewodowe, wybieraj modele z grubym, plecionym kablem lub z kevlarową nicią wewnątrz. Ponieważ powodem, dla którego większość słuchawek przewodowych ulega uszkodzeniu, jest delikatny kabel. Dobrym rozwiązaniem jest również płaski przewód, który wytrzymuje zakręty i jest mniej podatny na splątanie.

Wolisz pełnowymiarowe słuchawki, ale chciałbyś cieszyć się oglądaniem telewizji lub tańcem bez martwienia się o integralność przewodów? Weź pod uwagę urządzenia bezprzewodowe. Należy jednak pamiętać, że większe modele bezprzewodowe mogą nieco pogarszać jakość dźwięku i wymagać ładowania.

Jak wybrać słuchawki do telefonu? Dla tych, którzy słuchają muzyki i oglądają filmy głównie za pośrednictwem smartfona i preferują technologię bezprzewodową, dobrym wyborem są prawdziwe słuchawki bezprzewodowe tej samej marki co telefon. Takie słuchawki mogą pochwalić się praktycznością, autonomicznością i przyzwoitą jakością dźwięku.

Jeśli jesteś nie tylko miłośnikiem muzyki, ale i audiofilem, i chcesz usłyszeć pełnię dźwięku (bas, wyraźny środek, górne częstotliwości), wybierz profesjonalne, pełnowymiarowe słuchawki renomowanych marek, takich jak Sennheiser.

Mikrofon

Jak wybrać dobre słuchawki, jeśli dużo rozmawiasz na Skype, przez telefon lub podczas gier online? Zwróć uwagę na konstrukcję mikrofonu. Mikrofon może być:

  • stałe - świetne dla graczy i tych, którzy dużo rozmawiają przez telefon; Mikrofon na przewodzie - rozwiązanie mobilne, ale często zbyt daleko od głowy; odłączalny - może być używany tylko w razie potrzeby; wyciszenie - przydatne dla tych, którzy lubią oderwać wzrok od rozmowy i wymieniać linie z osobami trzecimi.

Dodatkowo, mikrofony w zestawach słuchawkowych mogą być wykonane w formie pętli (mocowane do przewodu) lub stanowić konstrukcję stałą.

Typ połączenia: USB czy mini-jack?

Po podłączeniu sprzętu do portu USB, dźwięk jest przetwarzany cyfrowo, a za jakość słyszanego dźwięku odpowiadają słuchawki. W przypadku podłączenia przez złącze mini-jack, za przetwarzanie dźwięku odpowiada komputer, tablet lub inne urządzenie, do którego podłączone są słuchawki. Dlatego, jeśli karta dźwiękowa Twojego komputera pozostawia wiele do życzenia, poszukaj modeli ze złączem USB. Zaletą analogowych słuchawek z mini-jack - możliwość podłączenia do smartfonów, konsol do gier i nie tylko.

Czułość i redukcja szumów

Jakimi parametrami należy się kierować przy wyborze słuchawek? Pierwszą z ważnych cech jest wrażliwość. Czułość wpływa na głośność dźwięku: im jest ona wyższa, tym głośniej będą brzmiały Twoje ulubione utwory w słuchawkach. Dobrą wartością dla czułości, do której należy dążyć jest 100 decybeli.

Niektóre modele słuchawek wyposażone są w system redukcji szumów. Urządzenia takie posiadają indywidualny mikrofon rejestrujący hałas zewnętrzny oraz jednostkę cyfrową, która go tłumi. Jeśli jesteś gotów zaakceptować nieznaczne pogorszenie jakości dźwięku w zamian za możliwość maksymalnego odizolowania się od świata zewnętrznego, szukaj modeli z redukcją szumów.

Opór

Rezystancja jest kluczową cechą słuchawek i wskazuje, jak dużym obciążeniem dla wzmacniacza będzie urządzenie. Co to oznacza w praktyce? Jeśli zastanawiasz się, jak dopasować słuchawki do telefonu, nie potrzebujesz więcej niż 32 omy impedancji. To samo dotyczy zwykłych laptopów i komputerów: dla kart dźwiękowych takiego sprzętu wystarczą słuchawki o impedancji 32 ohm. Mały wzmacniacz wewnątrz telefonu działa dobrze z urządzeniami o niskiej impedancji. Ale urządzenia o wysokiej impedancji doskonale łączą się z wyspecjalizowanymi odtwarzaczami, których konstruktorzy zwrócili uwagę na ścieżkę dźwiękową.

Jak wybrać głośne słuchawki? Wybierz słuchawki zgodnie z gadżetem, z którym będziesz ich używać. Wysokiej jakości muzyka, która jest odczytywana przy 150 omach, wymaga mocnego wyjścia. Takie modele są warte zakupu dla osób, które słuchają muzyki lub oglądają filmy na nowoczesnym komputerze lub telewizorze.

Zakres częstotliwości

Wszystkie modele słuchawek są zbudowane mniej więcej tak samo i odtwarzają zakres częstotliwości dostępny dla ludzkiego ucha, od 20 Hz do 20 000 Hz. Sporadycznie jednostki napędowe słuchawek obsługują zakres częstotliwości szerszy niż 20 000 herców. Takie parametry wskazują na dokładniejsze odwzorowanie słyszalnych ramek.

Jak wybrać dobre słuchawki do komputera, telefonu czy centrum muzycznego? Wybierając słuchawki, nie kieruj się wyłącznie liczbami podanymi w linijce "zakres częstotliwości". Ustawienie zbyt wysokich częstotliwości nie powinno Cię dezorientować - nawet ktoś o najbardziej głuchych uszach nie usłyszy nut powyżej 30kHz. Najlepszą opcją jest przetestowanie urządzenia i sprawdzenie, jak nasze uszy odbierają dźwięk przez konkretne słuchawki, a następnie dokonanie wyboru.

Krzywa AFC

Skrót AFC oznacza "amplitude-frequency response" (odpowiedź amplitudowo-częstotliwościowa). Zasadniczo jest to związek pomiędzy głośnością a charakterystyką częstotliwościową. Odpowiedź częstotliwościowa w opisie urządzenia jest długością krzywej AFC. Jeśli podchodzisz do wyboru słuchawek z rozwagą, odwiedź oficjalną stronę internetową danego producenta sprzętu i sprawdź wykresy AFC dla interesującego Cię modelu urządzenia. Idealny dźwięk bez syczenia i innych zakłóceń na wykresie wygląda jak linia prosta. Jeśli chodzi o oznaczenia kolorów, ich interpretacja jest następująca.

  • Zielony - subiektywny AFC, na podstawie którego dokonywane są pomiary. Żółty - wskaźniki w akcesoriach muzycznych na żywo (w większości przypadków, dźwięk jest uzyskiwany bez ostrych wahań częstotliwości). Niebieski - pokazuje jakość dźwięku w profesjonalnych słuchawkach dla inżynierów dźwięku i muzyków, nacisk położony jest na górne częstotliwości. Kolor pomarańczowy oznacza sprzęt, który tłumi dźwięki gwizdania lub zapewnia dobrą reprodukcję dźwięku w zakresie niższych częstotliwości.

Średnica membrany przetwornika

Ze względu na prawa fizyki, średnica membrany przetwornika ma bezpośredni wpływ na głośność i czystość dźwięku. Im większa membrana, tym lepszy dźwięk. Średnica ma szczególnie silny wpływ na dźwięk w niższych częstotliwościach (bas). Zatem dla tych, którzy cenią sobie wyrazisty bas w muzyce i chcą wiedzieć, jak wybrać słuchawki z basem, warto zwrócić uwagę na pełnowymiarowe modele o średnicy przetwornika większej niż 30 mm. Taki rozmiar pozwala na poprawę głębi dźwięku poprzez montaż zmodyfikowanego osprzętu, co jest niemożliwe w głośnikach-dropperach o średnicy do 12 mm.

Zasilanie słuchawek

Kolejny czynnik wpływający na głośność dźwięku. Moc może być mocą znamionową i wejściową. Pierwsza wartość daje wyobrażenie o tym, jakiego poziomu sygnału potrzebują słuchawki, aby osiągnąć swój pełny potencjał. Drugi rodzaj mocy jest wskazówką przy wyborze urządzenia, do którego chcemy podłączyć nasze słuchawki (poziomy mocy słuchawek i gramofonu muszą się zgadzać).

Moc znamionowa nowoczesnych słuchawek może wynosić od 1 mW do 5000 mW. Kryteria mocy powinny być brane pod uwagę przez audiofilów i audiofilki, które planują słuchać muzyki na nowoczesnym komputerze lub specjalistycznych odtwarzaczach. Ale ci, którzy wybierają słuchawki do smartfona, wystarczy wziąć pod uwagę wyżej opisany parametr "czułość", aby w końcu uzyskać przyzwoitą głośność dźwięku i nie przeciążać baterii.

Współczynnik zniekształceń harmonicznych

Ten parametr odpowiada za to, jak czysty i wyraźny będzie dźwięk w słuchawkach. Punktem odniesienia dla tych, którzy preferują dźwięk wysokiej jakości jest współczynnik 0,5%. Czytając specyfikację w opisie urządzenia, należy zwrócić uwagę na częstotliwości, przy których zmierzono współczynnik zniekształceń harmonicznych. Twoje uszy są najlepszym sędzią czystości dźwięku - żadna ilość danych w instrukcji obsługi nie zastąpi testu na żywo.

Inne funkcje audio

Wielu użytkowników spotyka się z faktem, że ogólne cechy wymienione wcześniej są zbieżne w wielu produktach, ale dźwięk w słuchawkach jest nadal inny. Co jest przyczyną tego zjawiska i jak wybrać normalne słuchawki?

Faktem jest, że na jakość dźwięku ma wpływ wiele czynników, między innymi:

  • projekt słuchawek; Materiał, z którego wykonany jest stożek i sposób jego działania Jakość przewodów; Ustawienia fabryczne urządzenia, ustawione przez inżynierów.

Dlatego należy zwrócić uwagę na urządzenia znanych marek, które cenią swoją renomę, stosują wysokiej jakości komponenty i wdrażają do produkcji nowoczesne technologie.

Cechy słuchawek do gier

Główne różnice słuchawek do gier od konwencjonalnych urządzeń - ma wbudowany mikrofon, dłuższy przewód (jeśli słuchawki są przewodowe) i specjalną konstrukcję. Poza tym, słuchawki dla graczy są identyczne jak inne urządzenia.

Jak wybrać słuchawki dla graczy, jeśli spędzasz dużo czasu przy grach i masz skłonności do nadmiernego pocenia się? Unikaj skórzanych poduszek słuchawki, oddychający materiał tekstylny jest znacznie lepszy. Opaska i obrót głośnika powinny być dobrane zgodnie z osobowością i kształtem głowy. Jeśli chodzi o materiał wykonania, większość graczy decyduje się na plastik. Pomimo względnej kruchości materiału, jest on bardzo lekki, co jest niewątpliwą zaletą dla użytkowników, którzy długo trzymają słuchawki na głowie.

Wybierając między słuchawkami dousznymi a pełnowymiarowymi modelami nausznymi, weź pod uwagę kształt ucha i poziom komfortu podczas mówienia w słuchawkach. Zdarzają się sytuacje, w których wkładki douszne nie pasują dobrze do uszu, a podczas rozmów z partnerami w grze możesz odczuwać poważny dyskomfort. W tym przypadku najwygodniejszymi słuchawkami będą słuchawki nauszne. Jeśli chodzi o charakterystykę dźwięku, to dziś nawet kompaktowe słuchawki mogą mieć przyzwoite parametry i być wyposażone w mikrofon. Oznacza to, że głównym kryterium wyboru - komfort użytkownika.

Podsumowanie i główne kryteria wyboru słuchawek

Jakie więc słuchawki wybrać, aby być zadowolonym z zakupu? Pierwszym ważnym punktem jest urządzenie, które w Twoim przypadku będzie źródłem dźwięku. Jeśli kupujesz słuchawki do swojego smartfona i nie masz wysokich wymagań co do jakości dźwięku, wybierz urządzenia o impedancji do 30 omów i średniej czułości. Należy pamiętać, że parametry podane w instrukcji do słuchawek są maksymalnymi wynikami, jakie urządzenie może osiągnąć w idealnych warunkach. Dlatego w rzeczywistości wydajność słuchawek może nie osiągać tego, co jest napisane w instrukcji obsługi.

Komfort i trwałość słuchawek są tak samo ważne jak ich specyfikacja. Należy zwrócić uwagę na kompatybilność złącza urządzenia i wtyczki słuchawek. Czasami adaptery mogą rozwiązać problem niekompatybilności, ale lepiej jest znaleźć niezbędną wtyczkę na raz. Jeśli chcesz, aby słuchawki przewodowe były jak najwygodniejsze w użytkowaniu, oblicz wygodną długość przewodu i wybierz rodzaj połączenia przez pojedynczy kubek, dzięki czemu będziesz mógł odrzucić przewód do tyłu.

Jakie słuchawki wybrać w 2020 roku? Nie zapominaj, że kardynalną zasadą jest wybieranie za pomocą uszu. Wygoda użytkowania sprzętu zależy od wielu indywidualnych czynników: kształtu ucha, osobliwości percepcji dźwięku, słuchu, itp. To właśnie na to powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.