Co to jest soundbar, dlaczego go potrzebujesz i jakie są jego funkcje?

Dzisiejsze telewizory rzadko kiedy są bardzo grube, więc często brakuje miejsca na pełnowartościowy głośnik wewnątrz obudowy. Jak więc poprawić sytuację i napompować dźwięk tak, aby efekt był porównywalny z kinem domowym? Odpowiedź jest prosta - zainstalować soundbar, który łączy w sobie możliwości pełnowartościowego akustyka i kompaktowe wymiary. Więcej informacji o tym, czym jest soundbar i dlaczego go potrzebujesz - w dalszej części artykułu.

Soundbar: co to jest

Soundbar to kompaktowy system audio z głośnikami umieszczonymi w jednej obudowie. Zewnętrznie soundbar przypomina wydłużony walec, który z łatwością można postawić na stoliku nocnym pod telewizorem. W razie potrzeby urządzenie może być również przymocowane do ściany pod telewizorem. Istnieje wiele odmian soundbarów. Zrozumiejmy to na konkretnych przykładach.

Sprawdź: Najlepsze soundbary, jakie możesz kupić dla swojego telewizora

Aktywny soundbar

Aktywny soundbar to niezależny system audio, który spełnia dwie funkcje jednocześnie:

  • Odtwarzanie dźwięku z telewizora;
  • wzmocnienie innych źródeł sygnału.

Tego typu sprzęt jest szczególnie wygodny w obsłudze, ponieważ łatwo go podłączyć do wejść audio w telewizorze. Poza tym, w większości przypadków aktywny soundbar wyposażony jest w specjalne złącza i moduł Bluetooth do parowania z odtwarzaczami DVD, systemami audio, głośnikami itp.

Pasywny soundbar

Pasywne soundbary stopniowo znikają z oferty ze względu na ich stosunkowo ograniczoną funkcjonalność. W przeciwieństwie do urządzeń aktywnych, soundbary typu pasywnego można podłączyć tylko do zewnętrznego wzmacniacza lub odbiornika, który odbiera sygnał telewizyjny.

Mimo tych wad, pasywny soundbar telewizyjny może być nadal przydatnym zakupem. Urządzenie poprawia jakość dźwięku dzięki trzem wbudowanym kanałom, a przy tym ma kompaktowe wymiary. Jeszcze jeden niuans, o którym wskazane jest wiedzieć - ten typ paneli dźwiękowych często określany jest mianem systemów głośnikowych LCR.

Panele dźwiękowe i "dźwięk przestrzenny"

Niektóre modele soundbarów nie tylko wzmacniają dźwięk, ale także nadają mu realizmu i głośności. Wynik ten można osiągnąć na różne sposoby:

  • specjalne rozmieszczenie głośników;
  • Różne technologie (DTS Virtual X, dźwięk przestrzenny, DTS Digital Surround itp.);
  • Wielokanałowy system dźwiękowy Dolby Digital.

Przy okazji, niektóre urządzenia mają możliwość podłączenia oddzielnych tylnych głośników do soundbara, tworząc realistyczny i przestrzenny dźwięk, ogarniając publiczność ze wszystkich stron.

Cyfrowe projektory dźwięku

Mówiąc o tym, jak wybrać soundbar i dźwięk przestrzenny, ważne jest, aby wyjaśnić konfigurację sprzętu lub liczbę kanałów. Na przykład, format klasycznych systemów kina domowego to 5.1. Oznacza to, że systemy kina domowego mają pięć głównych kanałów (lewy, prawy, centralny, tylna para) oraz subwoofer. Jednak układ urządzeń w większości soundbarów wyraża się formułą 2,1, czyli dwa kanały w module centralnym i opcjonalny subwoofer. Ale są też modele z indeksem 3.1 z osobnym głośnikiem umieszczonym w centralnej części soundbara.

Jeśli konfiguracja modelu oznaczona jest indeksem 5.1 lub wyższym - masz do czynienia z projektorem dźwięku z dedykowanymi głośnikami dla tylnych kanałów oraz zaawansowanymi algorytmami przetwarzania, które tworzą dźwięk przestrzenny. Większość wysokiej jakości projektorów dźwięku jest produkowana przez japońską firmę Yamaha. Oprócz wzmacniaczy i procesorów dźwięku wewnątrz urządzenia znajduje się radio AM/FM, złącza do iPoda, licznych urządzeń audio, wideo i smartfonów.

Wybór konsoli audio

Chcesz, aby Twój nowy soundbar telewizyjny nie tylko poprawiał dźwięk, ale również pełnił funkcję podstawki? Sprawdź nasze konsolety audio. Obudowa takiego soundbara jest nie tylko wyposażona w wielokanałową akustykę, ale również cechuje się godną pozazdroszczenia trwałością i może służyć jako podpora dla każdego nowoczesnego telewizora. Konsole audio lub soundbary wyposażone są również w odtwarzacze DVD oraz złącza do podłączenia różnych gadżetów.

Soundbary i odbiorniki

Jak wspomniano wcześniej, aktywne soundbary nie wymagają dodatkowych odbiorników do połączenia z ekranem telewizora, co nie ma miejsca w przypadku pasywnych soundbarów. Wybór soundbara do telewizora całkowicie zależy od Twoich celów. Jeśli chcesz ograniczyć liczbę głośników i zastąpić je jednym funkcjonalnym urządzeniem, pasywny soundbar z zestawem odbiorników jest tym, czego potrzebujesz.

Może być również potrzebny subwoofer

Soundbar z subwooferem z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom basów. W przeciwieństwie do klasycznych soundbarów, urządzenia z subwooferem dostarczają pełnozakresowych basów i całkowicie zanurzają widza w akcji na ekranie. Głęboki dźwięk basów można również uzyskać w inny sposób, kupując i podłączając osobno subwoofer.

Wniosek

Aby wyraźnie słyszeć dialogi w filmach, słyszeć każdy instrument muzyczny w audio i cieszyć się dźwiękiem głębokich basów, nie trzeba instalować wielu głośników. Wystarczy zakup soundbara z dźwiękiem wielokanałowym.

Wybierając soundbar do telewizora, należy wziąć pod uwagę, że aktywne soundbary są bezpośrednio podłączone do telewizora. Ale do podłączenia jednostki pasywnej potrzebny jest odbiornik. Czy chcesz, aby Twój soundbar stał się pełnowartościowym zamiennikiem kina domowego? Następnie zwróć uwagę na projektory z dźwiękiem 5.1 lub wyższym, które zapewniają realistyczny dźwięk przestrzenny. Jeśli nie można uzyskać dobrego dźwięku bez głośnych basów, warto rozejrzeć się za urządzeniami wyposażonymi w subwoofer.