Wyniki WWDC 2020: iOS 14, macOS Big Sur, iPadOS 14 i więcej!

 Podczas internetowej konferencji deweloperskiej WWDC 2020, Apple zaprezentowało nowy system operacyjny i pokazało nam, z jakich urządzeń będziemy korzystać w 2020 roku. Zebraliśmy kluczowe punkty rozmów i inne wiadomości.

Nowy iOS 14

Głosy milionów użytkowników zostały wysłuchane, Cupertinianie sfinalizowali błędy i różne niedogodności systemu iOS, czyniąc go przyjemniejszym i bardziej funkcjonalnym.

Główną aktualizacją jest poręczny dialer iPhone'a. Już nie będzie okna, które wypełnia cały ekran Twojego smartfona, bez względu na to, co akurat robisz. Zamiast tego w górnej części wyświetlacza znajduje się poręczny, schludny pasek.

Jeśli zawsze masz dużo aplikacji na swoim smartfonie, będziesz mógł automatycznie posortować je w różne foldery. Ponadto w nowym iOS dostępne będą widżety z różnych aplikacji. Na prezentacji pokazano jedynie widżety systemowe, ale niewykluczone, że inni deweloperzy również będą mogli tworzyć takie oprogramowanie.

Ulepszono także asystenta głosowego - Siri zyskała nowy interfejs i możliwość tłumaczenia słów. Język rosyjski jest preinstalowany na urządzeniach.

iMessage zyskał więcej funkcji, w czatach grupowych można teraz napisać wiadomość do konkretnej osoby. W górnej części aplikacji można przypiąć dostęp do określonych kontaktów i dostosować rozmowy.

Dzięki funkcji picture-in-picture, użytkownicy mogą oglądać filmy i odpowiadać na wiadomości bez zamykania aplikacji.

Nowy iPadOS 14

Wszystko, co pojawiło się w iOS, znajdzie się w iPadOS 14. Jedyna różnica polega na tym, że na tablecie aplikacje zyskają lepsze możliwości adaptacyjne.

W "Pliki" będzie łatwo przenieść pliki, szczypiąc je palcem i przeciągając je do żądanego folderu.

Twórcy aplikacji zwrócili również uwagę na system rozpoznawania pisma ręcznego. Teraz iPadOS 14 potrafi rozpoznawać nawet najbardziej nieczytelne pismo odręczne i adaptować je w drukowanym tekście.

https://blog.foxtrot.com.ua/wp-content/uploads/2020/06/zakonchilsya-pervyj-den-wwdc-2020-chto-pokazali-10.mp4

Apple zmieniło proces wyszukiwania informacji w systemie i stworzyło wygodny pasek wyszukiwania, który nie zasłania ekranu.

https://blog.foxtrot.com.ua/wp-content/uploads/2020/06/zakonchilsya-pervyj-den-wwdc-2020-chto-pokazali-11.mp4

Nowy watchOS 7

Apple Watch dostał więcej potrzebnych funkcji i poprawek systemowych. Zwiększył się zestaw czynności, które śledzi smartwatch. Pojawiły się nowe rodzaje tańca - hip-hop, latino, orientalny i cardio.

Ponieważ wiele osób zaczęło śledzić swój stan snu, Apple Watch postanowił nadążyć i nowy watchOS będzie miał tę funkcję dostępną.

Pandemia koronawirusów nie pozostawi świata takim samym, więc deweloperzy starają się, aby jak najwięcej funkcji zdrowotnych. Gadżet będzie w stanie wykryć, kiedy myjesz ręce i odmierzać czas za pomocą specjalnego interfejsu.

Z miłych pluszaków, dodali możliwość tworzenia i pobierania nowych tarcz od innych deweloperów.

Nowy tvOS 14

Nowy dekoder telewizyjny będzie miał możliwość rozdzielenia użytkowników. Każdy członek rodziny otrzyma swój własny profil ze spersonalizowanym wyborem treści.

Oczywiście Apple nie mogło przegapić takiej okazji i nie promować swojej usługi streamingowej Apple TV+ oraz nowego serialu "Fundacja".

Fabuła serialu opowiada o "grupie wygnańców, którzy odkrywają, że jedynym sposobem na uratowanie Imperium Galaktycznego przed zniszczeniem jest rzucenie mu wyzwania".

Nowy MacOS Big Sur.

Zaktualizowana wersja desktopowego systemu operacyjnego macOS została nazwana Big Sur na cześć regionu Big Sur, który znajduje się na wybrzeżu Kalifornii.

Nowa wersja systemu operacyjnego otrzyma wiele aktualizacji, ponieważ przez ostatnie kilka lat nie otrzymała prawie żadnych zmian. Interfejs Big Sur będzie bardziej przypominał iOS i iPadOS, system otrzyma zaktualizowane ikony, nowe kontrolki, dźwięki, nowe centrum sterowania z szybkimi ustawieniami oraz nowe menu powiadomień.

Nie pominięto również przeglądarki Safari, która jest teraz o 50% szybsza od Chrome. Położono również nacisk na bezpieczeństwo. Strony mają teraz zakaz przechowywania plików cookie na urządzeniach, a użytkownik może śledzić, które usługi próbują analizować coś podczas pobytu na stronie.

"Wiadomości" w macOS Big Sur.

Wiadomości, które są zasilane przez iMessage, będą miały możliwość przypinania na górze korespondencji i uzyskiwania szczegółowych wyników wyszukiwania pogrupowanych na zdjęcia, linki lub terminy.

Pojawią się nowe wizualizacje oraz możliwość tworzenia z nich Memoji i naklejek.

Aplikacja Mapy Google, oprócz zmian wizualnych, zyska ulepszoną funkcjonalność dzięki szczegółowym informacjom ze sprawdzonych źródeł. Pojawi się wyszukiwanie ścieżek rowerowych, które jest już dostępne w Mapach Google.

Prywatność

Ochrona danych osobowych stała się ostatnio szczególnie istotna, a Apple stara się zrobić wszystko, co w jego mocy dla użytkowników. Firma zamierza pokazać szczegóły dotyczące tego, jakie dane zbierają aplikacje, aby proces ten był bardziej przejrzysty.

Aktualizacje systemu macOS Big Sur

Apple obiecuje, że wszystkie aktualizacje systemu będą odbywały się w tle i nie będą trwały tak długo, jak teraz.

Edycja zdjęć

Podstawowa aplikacja Zdjęcia otrzyma zaawansowane funkcje edycji zdjęć, w tym narzędzie do retuszu napędzane przez sztuczną inteligencję.

Automatyczne przełączanie słuchawek

Gdy pojawi się wersja Big Sur, słuchawki Apple, które są napędzane przez chip H1, będą mogły same przełączać się na aktywny gadżet (w ramach tego samego konta). Oznacza to, że jeśli słuchałeś muzyki na laptopie, a potem włączyłeś ją na telefonie, słuchawki same będą wiedziały, żeby się przełączyć.

Nowy CarPlay

iPhone może już prowadzić samochody klasy średniej i wyższej dzięki aplikacji CarPlay. W USA 97% nowych samochodów i 80% na całym świecie ma już fabrycznie zainstalowaną tę funkcję.

Aplikacja zyska nie tylko nowy interfejs, ale także więcej funkcji, które ułatwią odnalezienie trasy i właściwej lokalizacji.

https://blog.foxtrot.com.ua/wp-content/uploads/2020/06/zakonchilsya-pervyj-den-wwdc-2020-chto-pokazali-24.mp4

Nowe oprogramowanie sprzętowe dla słuchawek AirPods

AirPods otwierają zupełnie nową gałąź rozwoju. Słuchawki będą w stanie szybko przełączać się między urządzeniami bez ingerencji użytkownika. Jeśli muzyka lub inne dźwięki zaczną być odtwarzane na dwóch urządzeniach z aktywnym AppleID, słuchawki natychmiast przełączą się na źródło dźwięku.

Bezprzewodowe słuchawki będą miały również efekt stereo 5 w 1, a cechą charakterystyczną jest to, że słuchawki będą rozumiały, gdzie jest źródło i skierują centrum dźwięku w jego stronę. A gdy użytkownik będzie się poruszał, będzie mógł lepiej zanurzyć się w dźwięku i usłyszeć, co dzieje się w filmie z różnych stron.

Przejście na nowe generacje procesorów ARM

Apple w końcu ogłosiło przejście na własne procesory dla komputerów Mac. Oznacza to, że nowe urządzenia będą szybsze i bardziej wydajne, a także będą miały dłuższą żywotność baterii.

Tim Cook powiedział, że decyzja ta została podjęta, ponieważ procesory Intela stały się słabe i zawodne.

Specyficzny procesor dla komputerów Mac da firmie Apple większą elastyczność w tworzeniu nowych komputerów, ponieważ nie będzie musiała czekać na aktualizację od Intela.

Do tej pory procesory iPhone'a, które Apple robi sam, są uważane za najlepsze. Teraz będą na nich działać również komputery, co zwiększy ich wydajność.

Nic nie powiedziano o pierwszym urządzeniu na nowych układach, ale obiecano uruchomienie sprzedaży do końca 2020 roku i dwuletni okres przejściowy, z całkowitym odrzuceniem Intela.