Dlaczego takie klimatyzatory nazywane są klimatyzatorami przenośnymi?

 Główną różnicą klimatyzatora mobilnego w stosunku do klasycznego modelu do zabudowy jest to, że można go przemieszczać. Dzięki temu urządzenie jest wygodne w użytkowaniu zarówno w domu prywatnym, jak i w mieszkaniu. Na przykład, jeśli wynajmujesz mieszkanie i nie masz możliwości zainstalowania systemu split-system, masz tylko jedno wyjście - klimatyzator przenośny. Przegląd najlepszych modeli pozwoli Ci wybrać urządzenie, które najlepiej sprawdzi się w konkretnych warunkach.

Zalety klimatyzatora przenośnego

Oprócz tego, że urządzenie jest łatwe do przenoszenia, ma też inne zalety:

  • Łatwość montażu. Ponieważ obudowa składa się z pojedynczej jednostki, klimatyzatory można łatwo zainstalować w pomieszczeniach zamkniętych. Prawdę mówiąc, nie ma wtedy instalacji jako takiej. Klimatyzator wystarczy postawić na podłodze, tak aby odległość od najbliższej ściany nie była mniejsza niż 30 cm. Jedyną rzeczą wymagającą montażu jest wykonanie otworu do odprowadzania kondensatu. Zazwyczaj instaluje się rurkę, którą wyprowadza się na okno lub szybę. Sterowanie za pomocą pilota zdalnego sterowania. Możliwość chłodzenia pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie. Dzięki temu można je przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego, zabierać do domu na wsi, a nawet na wycieczkę, jeśli jedzie się własnym transportem. Niedrogi. Transport jest ułatwiony dzięki obecności specjalnych kół. Niektóre modele posiadają funkcje filtracji powietrza i ozonowania.

Pomimo takich wad jak głośna praca, urządzenie jest nadal optymalnym rozwiązaniem dla domu, gdzie nie ma możliwości instalacji systemów wielostanowiskowych. Kiedy nie ma sensu inwestować pieniędzy w sprzęt stacjonarny, warto zastanowić się, jak wybrać klimatyzator przenośny.

Miejsca, w których można zainstalować klimatyzator przenośny

Zastanawiając się nad wyborem modelu, warto od razu zdecydować się na lokalizację klimatyzatora. W przeciwieństwie do stacjonarnego systemu typu split, który wymaga lokalnego punktu instalacji, znalezienie lokalizacji dla jednostki mobilnej jest znacznie łatwiejsze. Instalacja jest zazwyczaj wykonywana przez samych użytkowników, nie ma potrzeby wzywania specjalisty.

W top 10 klimatyzatorów do mieszkania z pewnością znajdą się produkty mobilne, gdyż zapotrzebowanie na nie rośnie z dnia na dzień. Jedyną osobliwością instalacji jest konieczność wykonania otworu wentylacyjnego. Do tego celu wystarczy okno lub szyba. Wystarczy zamocować rurę odpływu kondensatu w otworze okiennym, a urządzenie będzie odprowadzać gorące powietrze na zewnątrz. Do urządzenia dołączony jest wąż odprowadzający, dzięki czemu nie trzeba szukać dodatkowych materiałów eksploatacyjnych. Jeśli układ pomieszczenia nie pozwala na umieszczenie klimatyzatora przy oknie, wówczas należy wykonać przedłużenie węża. W tym przypadku wydajność układu chłodzenia nieznacznie się obniża. Alternatywą może być wykonanie otworu w suficie lub w ścianie, ale nie obejdzie się bez wezwania specjalisty. Ważne jest również, aby w pobliżu klimatyzatora znajdowało się gniazdko.

Zastanawiając się, jaki klimatyzator przenośny wybrać, należy wziąć pod uwagę zalecenia eksploatacyjne, ustalone przez producenta. Podczas instalacji urządzenia należy ściśle przestrzegać zaleceń opisanych w instrukcji. Odmawiaj wprowadzania własnych pomysłów, które nie są przewidziane w podręczniku. Wszelkie opcje, które nie zostały opisane w instrukcji, mogą mieć negatywny wpływ na działanie systemu.

Jak działa klimatyzator przenośny?

Aby zrozumieć istotę procesów chłodzenia, warto zastanowić się nad zasadą działania klimatyzatora przenośnego. Jeśli jesteś zainteresowany tym, jak prawidłowo wybrać klimatyzator przenośny, warto trochę zrozumieć subtelności jego funkcjonowania.

Istotą pracy urządzenia jest jednoczesny ruch dwóch strumieni powietrza. Proces pracy urządzenia można podzielić na następujące etapy:

  • W dolnej części tylnej ściany urządzenia strumień powietrza pobierany jest z pomieszczenia. Przepuszczanie powietrza przez skraplacz, co daje efekt chłodzenia. Odprowadzanie ciepłego powietrza przez wąż falisty. Drugi strumień powietrza dostaje się do wymienników wyparnych. Po schłodzeniu wraca z powrotem do pomieszczenia. Wilgoć, po skropleniu w wymienniku ciepła, dostaje się do wanny.

Ci, którzy zastanawiają się, jak wybrać mobilny klimatyzator do domu, mogą nie znać specyfiki tego urządzenia. Najważniejsze jest zrozumienie, na jakie czynniki należy zwrócić uwagę przy zakupie przenośnego sprzętu chłodzącego.

Jak wybrać odpowiedni model?

Aby nie pogubić się w domysłach, jak wybrać klimatyzator przenośny do mieszkania, warto wiedzieć, na jakie cechy należy zwrócić uwagę przy zakupie:

  1. Moc - to najistotniejszy czynnik, który powinien odgrywać decydującą rolę. Użyj wzoru: 1 kW mocy wystarcza do schłodzenia 10 metrów kwadratowych pomieszczenia. Jeśli pomieszczenie lub biuro ma powierzchnię około 40 metrów kwadratowych, należy zwrócić uwagę na urządzenia o mocy 4 kW. Karta techniczna produktu wskazuje obszar, który urządzenie jest w stanie pokryć. Metoda odprowadzania kondensatu. Większość nowoczesnych modeli posiada funkcję automatycznego odparowywania. Umożliwia odprowadzenie kondensatu przez dmuchawę. Ta opcja jest bardziej praktyczna niż samodzielne opróżnianie kolektora kondensatu. Ale w starszych modelach system jest dokładnie taki sam. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak wybrać klimatyzator przenośny bez dmuchawy, który będzie łatwy w utrzymaniu, lepiej zwrócić uwagę na nowsze modele. Jeśli modele wymagają ręcznego odprowadzania wody, warto wybrać te, które mają dużą pojemność do tego celu. Waga urządzenia i jego wielkość. Ten czynnik jest ważny dla użytkowników, którzy regularnie zabierają urządzenie ze sobą do domku. Im lżejszy i bardziej kompaktowy, tym mniej miejsca będzie zajmował w samochodzie. Rodzaj czynnika chłodniczego. Dane te są podane na korpusie produktu. Najbardziej przyjazny dla środowiska jest freon R410A.

Jeśli znamy powierzchnię pomieszczenia oraz preferencje dotyczące użytkowania urządzenia, zakup klimatyzatora przenośnego staje się znacznie łatwiejszy.

Specyfika działania sprzętu

Eksploatacja urządzenia rozpoczyna się od momentu jego zakupu, gdyż większość użytkowników samodzielnie instaluje sprzęt. Przed montażem należy koniecznie usunąć folię ochronną. W przeciwnym razie urządzenie nie włączy się.

Inne subtelności związane z użytkowaniem sprzętu:

  • Gdy dopuszczalny poziom wody w zbiorniku zostanie przekroczony, na panelu sterowania zacznie świecić się lampka kontrolna sygnalizująca, że sprężarka ma się wyłączyć. Należy pilnować kondensatu i okresowo go spuszczać, jeśli model nie posiada funkcji automatycznej. Jeśli mały klimatyzator przenośny pracuje z automatycznym spustem wody, wydajność systemu chłodzenia jest obniżona. Ręczna metoda usuwania kondensatu zwiększa efekt. Ponieważ urządzenie nie jest wyposażone w dmuchawę, musi pracować w pomieszczeniu, które jest dobrze wentylowane. Urządzenie to nie usuwa ciepła z pomieszczenia, lecz nasyca powietrze wilgocią, stąd nazwa klimatyzator jest warunkowa. Użytkownicy powinni wietrzyć pomieszczenie, w którym znajduje się przenośna chłodnica powietrza kilka razy dziennie.

Najlepsze przenośne klimatyzatory do mieszkań

Zalecamy zwrócenie uwagi na te modele klimatyzatorów przenośnych:

  • NEOKLIMA NSU-09AMB NEOCLIMA NSU-12AMB ELECTROLUX EACM-09 CG/N3 ELECTROLUX EACM-12 CG/N3 ARDESTO ACM-09CRN7 COOPER&HUNTER CH-M10K7S COOPER&HUNTER CH-M09K6S BALLU BPHS-11H COOPER&HUNTER CH-M12K7S