Jak wybrać nagrzewnicę do mojego domu?

Zawartość:

WprowadzenieTyp nagrzewnicyNagrzewnica

olejowaKonwektoryNagrzewnica wentylatorowaNagrzewnice


podczerwieniPowierzchnia




użytkowa





i mocWyposażenie i
cechy dodatkowe






Każdy z nas lubi czuć się komfortowo o każdej porze roku. Robimy to, zaopatrując się w różnego rodzaju pomoce i urządzenia, które usprawniają nasze życie. Dzisiaj chcielibyśmy porozmawiać o elemencie wyposażenia domu, takim jak grzejnik. Oczywiście, centralne ogrzewanie jest używane do ogrzewania w zimie. Co jednak w sytuacji, gdy wystąpi siła wyższa i ogrzewanie zostanie odcięte? Albo gdyby zimna pogoda złapała nas nieprzygotowanych jesienią, kiedy kaloryfery nie są włączone? W takim przypadku z pomocą przychodzi nagrzewnica. W tym artykule porozmawiamy o tym, jak wybrać grzejnik.

Typ grzejnika

Typy tego urządzenia różnią się od siebie właściwościami, kluczowymi cechami, rodzajem działania i tak dalej. Porozmawiajmy o nich bardziej szczegółowo.

Wszystkie grzejniki można ogólnie podzielić na cztery główne grupy:

  • nagrzewnice olejowe;
  • konwektory;
  • nagrzewnice;
  • podczerwień.

Nagrzewnice olejowe

Jest to najbardziej popularny typ grzejnika wśród użytkowników. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że grzejnik olejowy bardzo dobrze ogrzewa pomieszczenie i to ciepło utrzymuje się przez długi czas. Ponadto nagrzewnica olejowa jest kompaktowa i można ją przemieszczać na kółkach.

Jak działa ta grzałka? Wewnątrz jego szczelnej obudowy wykonanej z metalu znajduje się olej mineralny oraz element grzejny - spirala elektryczna lub płyty ceramiczne. Gdy nagrzewnica jest włączona, elementy zaczynają się nagrzewać i w ten sposób podgrzewają olej. Ciepło przechodzi przez korpus grzejnika i w ten sposób ogrzewa przestrzeń wokół niego.

Nagrzewnice olejowe składają się z kilku sekcji, może ich być od 5 do 15. Odpowiednio, im większa liczba sekcji, tym mocniej i szybciej urządzenie będzie ogrzewać pomieszczenie. Grzejnik ten jest przeznaczony do ustawienia na podłodze.

Maksymalna temperatura ogrzewania grzejnika olejowego wynosi około 100 stopni (w zależności od modelu).

Grzejnik olejowy Delonghi TRD40820E

Zalety:

  • Mobilność (możliwość przemieszczania za pomocą kółek i uchwytów);
  • Bezpieczeństwo środowiska;
  • Niskie koszty;
  • Długotrwały efekt grzewczy;
  • Cichy.

Wady:

  • Długi proces nagrzewania pomieszczenia;
  • Spalanie tlenu w pomieszczeniu (przy długotrwałej eksploatacji);
  • Możliwość poparzenia (w wyniku dotknięcia grzałki).

Ważne do zapamiętania!

Grzejniki olejowe podczas pracy nie mogą być przykryte ani umieszczone w pobliżu drewnianych powierzchni (przedmiotów). Wysoka temperatura obudowy może spowodować zapalenie się tych rzeczy.

Konwektory

Te grzejniki są coraz bardziej popularne w dzisiejszych czasach. Są one wygodne i bezpieczne. Konwektor wytwarza ciepło poprzez powietrze, które krąży w jego wnętrzu. Grzejniki te posiadają również elementy grzewcze (metalowe lub ceramiczne) wewnątrz. Większość nowoczesnych konwektorów wyposażona jest w ceramiczne elementy grzewcze. W dnie nagrzewnicy znajdują się specjalne otwory, przez które powietrze dostaje się do nagrzewnicy, krąży w niej i ogrzewając się wraca do pomieszczenia. Ta metoda ogrzewania zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła w całym pomieszczeniu.

Konwektory mogą być montowane na ścianie lub na podłodze. W tym drugim przypadku urządzenie posiada kółka. Korpus konwektora nie nagrzewa się podczas pracy, co jest jego niezaprzeczalną zaletą. Ponadto, ten typ grzejnika prawie nie wysusza powietrza, jest kompaktowy i łatwy do przechowywania po złożeniu, gdy nie jest potrzebny do ogrzewania.

Konwektor Electrolux ECH/T-1500E

Zalety:

  • Kompaktowość;
  • Cichość;
  • Wygodne umiejscowienie/mobilność;
  • Bezpieczne (powierzchnie nie nagrzewają się);
  • Bezpieczeństwo pożarowe.

Wady:

  • Wyższy koszt (w porównaniu do nagrzewnic olejowych).

Nagrzewnica wentylatorowa

Prostą i kompaktową nagrzewnicą jest nagrzewnica wentylatorowa (lub po prostu "dmuchawa"). Znajduje zastosowanie w małych pomieszczeniach: biurach, małych mieszkaniach. Zasada działania termowentylatora jest bardzo prosta: wewnątrz plastikowej obudowy urządzenia znajduje się element grzejny (może być metalowy, ceramiczny lub ceramiczno-metalowy) oraz wentylator. Powietrze z wentylatora przechodzi przez element grzewczy, a następnie dostaje się do pomieszczenia, gdy jest ono już ciepłe. Ta metoda ogrzewania jest bardzo szybka.

Temperatura ogrzanego powietrza wynosi 20 stopni. Termowentylator można postawić na podłodze lub na stole - pozwalają na to kompaktowe wymiary urządzenia. Warto jednak pamiętać, że ten typ grzejnika silnie wysusza powietrze w pomieszczeniu, spalając tlen. Dlatego należy pamiętać, aby od czasu do czasu przewietrzyć pomieszczenie.

Termowentylator SATURN ST-HT8341K

Zalety:

  • Kompaktowość;
  • Szybkie ogrzewanie pomieszczeń;
  • Niskie koszty;
  • Wygodne umiejscowienie/mobilność.

Wady:

  • Przesuszanie powietrza;
  • Zagrożenie pożarowe;
  • Hałas podczas pracy.

Promienniki podczerwieni

Ten typ grzejnika nie jest jeszcze doceniany przez wszystkich użytkowników. Wiele osób z przyzwyczajenia zwraca większą uwagę na typy opisane powyżej. Jednak to właśnie promienniki podczerwieni są najbardziej praktyczne ze wszystkich.

Zasada działania promienników podczerwieni jest zasadniczo różna od wszystkich innych typów - ich ciepło oddziałuje na konkretny przedmiot lub osobę, a nie na całą powierzchnię pomieszczenia jako całości. Oznacza to, że temperatura w pomieszczeniu nie wzrasta nadmiernie, ale wyrównuje się wysokość w powietrzu. Oznacza to, że poczujesz silny strumień ciepła w obszarze wiązki podczerwieni grzejnika, ale będzie on mniej gorący, jeśli oddalisz się od rozprzestrzeniania się ciepła. W ten sposób można lokalnie ogrzewać określone obszary w pomieszczeniu.

Promienniki podczerwieni doskonale nadają się do ogrzewania terenów zewnętrznych, dużych pomieszczeń, tarasów i domków letniskowych. Promienie podczerwone przyczyniają się do poprawy zdrowia i zapobiegania chorobom.

UFO Home 1800 promiennik podczerwieni

Zalety:

  • Szybkie i precyzyjne nagrzewanie;
  • Jednolite ogrzewanie;
  • Cicha praca;
  • Kompaktowość;
  • Pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.

Wady:

  • Możliwość poparzenia i przegrzania;
  • Stały montaż.

Powierzchnia grzewcza i moc

Każdy typ nagrzewnicy, w zależności od sposobu działania i wydajności, przeznaczony jest do określonego obszaru. Oznacza to, że w pomieszczeniu, którego powierzchnia przekracza maksymalną dopuszczalną powierzchnię, grzejnik nie będzie efektywny. Rozważmy ten punkt bardziej szczegółowo.

Istnieje tabela do obliczania mocy grzałek:

Powierzchnia grzewcza, m kw. Moc grzewcza, W
5 — 6 500
7 — 9 750
10 — 12 1000
12 — 14 1250
15 — 17 1500
18 — 19 1750
20 — 23 2000
24 — 27 2500

To właśnie te dane pozwalają dobrać najlepszą nagrzewnicę do danego pomieszczenia. Ogólnie rzecz biorąc, na 10 metrów kwadratowych potrzeba 1 kilowat mocy grzewczej i to jest podstawa do obliczeń.

Wyposażenie i cechy dodatkowe

Grzejniki, podobnie jak inne urządzenia, posiadają szereg dodatkowych funkcji. Producenci wyposażają modele grzejników w wygodne funkcje techniczne, które wnoszą komfort i wygodę do życia nabywcy.

Zabezpieczenie przed przegrzaniem

- funkcja automatycznie wyłącza urządzenie, gdy temperatura grzania osiągnie maksimum. Zapobiega to uszkodzeniu nagrzewnicy i nadmiernemu wysuszeniu powietrza w pomieszczeniu.

Zabezpieczenie przed zamarzaniem

- istotne dla nagrzewnic olejowych. Funkcja ta zapobiega zamarzaniu oleju wewnątrz nagrzewnicy, gdy nagrzewnica znajduje się przez dłuższy czas w zimnym pomieszczeniu lub np. podczas transportu zimą.

Ochrona

przed wilgocią - nagrzewnice z tą funkcją mają z reguły stopień ochrony IP 24. Oznacza to, że rozpryski wody i krople nie spowodują uszkodzenia grzejnika.

Zabezpieczenie

przed przewróceniem - automatycznie wyłącza grzałkę w razie przypadkowego przewrócenia.

Regulacja mocy

- pozwala użytkownikowi na samodzielne ustawienie limitu mocy grzałki.

Timer

- umożliwia zaprogramowanie nagrzewnicy na określony czas pracy.

Termostat

- wbudowany termostat zapewnia optymalną temperaturę w pomieszczeniu: po osiągnięciu żądanej temperatury grzałka zostaje wyłączona. Dzieje się to albo automatycznie, albo ręcznie za pomocą pokrętła.

Droższe i bardziej zaawansowane modele grzejników posiadają szereg dodatkowych funkcji, które czynią życie użytkownika absolutnie komfortowym. Może to być zdalne sterowanie za pomocą pilota, wyświetlacz informacyjny, podświetlenie, czujnik obecności - funkcja automatycznie włączająca grzejnik, gdy użytkownik wejdzie do pomieszczenia. Czasami nagrzewnice posiadają wbudowany jonizator powietrza oraz wentylator, który zapewnia wydajne i równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu.

Pamiętaj!

Nie wolno przykrywać grzejników i suszyć na nich ubrań - może to spowodować pożar!

Wybierając grzejnik, należy wziąć pod uwagę swoje potrzeby. Jeśli szukasz niedrogiego grzejnika do małej przestrzeni, możesz rozważyć grzejnik przestrzenny. Jeśli szukasz grzejnika, który oferuje najnowocześniejsze cechy i funkcjonalność, możesz rozważyć grzejnik olejowy, konwektory lub grzejnik na podczerwień.

Powodzenia z wyborem grzejnika i nie pozwól, aby nadchodząca zimna pogoda popsuła Ci humor ????

Czy podobał Ci się artykuł?

0 0 Zostaw komentarz

Zaloguj się za pośrednictwem mediów społecznościowych

Facebook Google lub



Zostaw komentarz

Komentarz Zostaw recenzję Dotychczas brak komentarzy