10 narzędzi ogrodniczych, które powinien mieć każdy ogrodnik

W zależności od wielkości i różnorodności Twojego ogrodu, będziesz potrzebował innego zestawu narzędzi do jego pielęgnacji. Jeśli masz kilka roślin doniczkowych, wystarczy kilka narzędzi ręcznych. Jeśli jednak posadziłeś wiele rzędów roślin lub krzewów, zdecydowanie potrzebujesz dużego arsenału niezawodnych narzędzi.

Praca w ogrodzie będzie łatwiejsza, bardziej wydajna i przyjemna, jeśli będziesz mieć pod ręką wszystkie odpowiednie narzędzia. Zebraliśmy 10 narzędzi, bez których każdy ogrodnik mógłby się obejść.

  Węże i inne akcesoria

Poręczny wąż do podlewania ułatwia i uprzyjemnia życie ogrodnika, ponieważ ułatwia dbanie o własne tereny zielone, drzewa i ogród warzywny. Przy wyborze węża ogrodowego należy wziąć pod uwagę długość, średnicę i materiał.

  Wąż ogrodniczy

Jeśli musisz coś zasadzić, nie możesz się obejść bez kielni! W arsenale każdego ogrodnika powinno znaleźć się to narzędzie. Zasadniczo jest to łopata ręczna, która służy do kopania, usuwania chwastów, mieszania nawozów i wielu innych czynności. Łopaty ogrodowe są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, a wykonane są zazwyczaj z połączenia plastikowych lub drewnianych uchwytów i stali nierdzewnej.

  Małe grabie

Jeśli pracujesz na małej powierzchni i nie chcesz uszkodzić pobliskich roślin, najwygodniej jest użyć grabi ręcznych. Są one dostępne w różnych kształtach, tak jak ich więksi towarzysze i są używane do tej samej pracy, ale na mniejszą skalę. Lekkie zgrabiarki z elastycznymi zębami służą do zbierania lub przepłaszania. Można też znaleźć solidne grabie ze sztywnymi zębami do rozbijania kęp i lekkiej uprawy.

  Łopata

Bez odpowiedniej łopaty trudno będzie coś wykopać lub zakopać, a przy pracach w ogrodzie i warzywniku nie można się bez niej w ogóle obejść. Dobrym wyborem jest łopata bagnetowa z długim trzonkiem, dzięki czemu można szybko wykonać tego rodzaju pracę. Łopata powinna być naprawdę dobra i trwała, ponieważ jej uchwyt będzie cały czas poddawany dużemu naciskowi. A dzięki podwyższonym bokom można z łatwością grabić żwir, piasek lub ziemię łopatą.

  Motyka

Podstawowe narzędzie ogrodnicze, znane również jako "motyka". Występuje w różnych typach, ale najczęstszym jest motyka z płaskim ostrzem na końcu drewnianej rączki. Bez niej walka z chwastami byłaby piekłem. Motyczka jest łatwa do pchania, kształtowania i odchwaszczania. Może być również stosowany do kopania wąskich i płytkich rowów do sadzenia.

  Grabie

Grabie są uważane za najlepszą metodę do zamiatania liści i gałązek. Mogą być również stosowane do spulchniania gleby i wyrównywania grządek. Można wybierać spośród grabi z prostymi zębami lub dłuższych, lżejszych grabi wachlarzowych.

  Sekator

Sekator to jedno z najczęściej używanych narzędzi ogrodniczych. Niezależnie od tego, co robisz w ogrodzie, wszystkie rośliny muszą być przycinane. Ostry, dobrej jakości sekator ma niesamowitą siłę cięcia i może ciąć łodygi lub gałęzie o grubości nawet 6 mm. Nie należy jednak ciąć sekatorem niczego grubszego, ponieważ może się on szybko złamać lub stępić.

  Nożyce do gałęzi

Jest to długa wersja sekatora i jest bardzo przydatna do przycinania drzew lub żywopłotów. Nożyce do gałęzi mają duże i solidne uchwyty, które poradzą sobie z grubszymi gałęziami o średnicy do 5 cm. Jeśli masz go w swoim arsenale, krzewy i drzewa mogą być przycinane z przyjemnością.

  Piła ręczna

Do przycinania grubszych gałęzi lub mniejszych krzewów należy używać piły ręcznej. Jest to idealne narzędzie do przycinania nadmiaru pędów, które pozostawia gładkie i czyste cięcia. Pomocna jest dobra opieka nad roślinami, zapewniająca im szybki odrost i uzyskanie odpowiedniej masy zielonej.

  Kosiarka do trawy

Utrzymanie pięknego, równego trawnika byłoby trudne bez kosiarki. Jak miło, że można znaleźć urządzenia w różnych kształtach i rozmiarach, od całkowicie ręcznych do zaawansowanych technologicznie modeli elektrycznych. Zasadniczo kosiarki do trawy są albo zasilane z sieci, albo benzyną. Przy wyborze tego urządzenia należy kierować się wielkością działki i właściwościami trawnika.

Niezależnie od tego, jakie narzędzie ogrodowe wybierzesz, zainwestuj w produkty wysokiej jakości, które są wydajne i łatwe w użyciu. Dbaj o nie, przechowuj je starannie, a będą Ci służyć przez długie lata.

zobacz nową ofertę w media-expert Kupuj tanio