Moby - bezobsługowy sklep przyszłości

Postęp naszych czasów znacznie upraszcza życie: już teraz można kupić dowolny produkt bez wychodzenia z domu, a bilety można rezerwować przez Internet. Ale nikt nigdy nie widział sklepu, który sam przewozi towary.

Zespół programistów ze Szwecji stworzył projekt o nazwie Moby, sklep na kółkach. Istotą nowości jest pozbycie się kolejek do sklepów.

Moby to mobilny pokój na kółkach. Sklep ma bardzo kompaktowe rozmiary - jednorazowo mogą się w nim zmieścić nie więcej niż cztery osoby. Jednocześnie na terenie zakładu nie ma ani jednego sprzedawcy. Jest zasilany energią słoneczną, ma wbudowaną sztuczną inteligencję i ma zaprogramowaną trasę przejazdu.

Moby ma jasno sprecyzowany plan, gdzie będzie podróżował. Można to śledzić za pomocą aplikacji. Po zainstalowaniu aplikacji w smartfonie i przejściu pomyślnej rejestracji, użytkownik będzie mógł poznać lokalizację sklepu, jego przystanki. Aplikacja pozwala na zapoznanie się z asortymentem sklepu, a także na zakup produktów z wyprzedzeniem poprzez wrzucenie ich do "koszyka". Gdy tylko sklep pojawi się w wybranym miejscu, klient będzie mógł odebrać już zebrane zamówienie na miejscu.

Zakupu można dokonać również w samym Moby: po wejściu do środka użytkownik jest witany przez holograficznego wirtualnego asystenta, który natychmiast określa koszt zakupu. Aby szybko zapłacić za czek, można użyć karty bankowej w sklepie. Asortyment towarów tej nowości będzie bardzo zróżnicowany - w Moby będzie można kupić absolutnie wszystko: od butelki mleka i paluszków do kawy po trampki i żarówki. Po wybraniu produktu bezpośrednio w sklepie można zeskanować smartfonem jego kod kreskowy, a płatność zostanie automatycznie pobrana z karty.

Dodatkowo sklep będzie automatycznie zatrzymywał się w magazynie, aby uzupełnić towar na żądanie. Projekt Moby jest w fazie testowej: pierwszy mobilny sklep na kółkach już "jeździ" po Szanghaju. Jeśli wszystko pójdzie dobrze i projekt będzie cieszył się popularnością wśród użytkowników, twórcy planują rozszerzyć funkcje mobilnego sklepu, tak aby mógł on dostarczać jedzenie bezpośrednio do domów.

Liczmy na pozytywne opinie klientów i miejmy nadzieję, że taki sklep trafi również do nas ????