Co to jest dysk SSD M2 i jak go najlepiej podłączyć?

Zobacz treść artykułu

  1. SSD M2 - co to jest
  2. Rozwój interfejsu SATA
  3. Jak wygląda M.2 i dlaczego jest potrzebny
  4. M-key i B-key
  5. Co to są 2242, 2260, 2280

SSD (Solid-State Drive) pojawił się jako alternatywa dla klasycznych urządzeń pamięci masowej, które zaczęły się starzeć. W przeciwieństwie do masywnych linchpinów, główną cechą SSD jest stosunkowo niewielki rozmiar, który zapewnia integrację z największą liczbą urządzeń komputerowych. Obecnie ten typ urządzenia pamięci masowej jest aktywnie wykorzystywany w celu zwiększenia wydajności zarówno w przenośnych notebookach, jak i komputerach PC. Użytkownik komputera prędzej czy później zadał sobie pytanie o zwiększenie dostępnych parametrów swojego urządzenia. Aby zachować w tym artykule wszystkie oznaczenia powyżej i poniżej, dowiedzmy się, czym jest SSD M2 i jak podłączyć SSD M2.

SSD M2 - co to jest

Być może główną zaletą SSD jest odczyt i zapis danych z fenomenalną prędkością. Mimo, że dyski SSD istnieją już od dłuższego czasu, wzrost popularności tych urządzeń rozpoczął się dopiero kilka lat temu. Jeśli jeszcze niedawno na forach były aktywne dyskusje na temat tego, czy konieczne jest zainstalowanie urządzenia pamięci masowej, czy nie, teraz SSD są najbardziej popularne wśród najbardziej różnych segmentów populacji: jak wśród profesjonalnych graczy i pracowników w dziedzinie IT, jak i zwykłych użytkowników. Wiele nowoczesnych laptopów jest już wyposażonych w dysk twardy o rozmiarze M.2. I nic dziwnego, bo dzięki takiemu urządzeniu pamięci masowej parametry wydajnościowe urządzenia mogą wzrosnąć nawet 10-krotnie! Ale żeby zrozumieć, że jest to dysk SSD M2, trzeba cofnąć się do historii.

Ewolucja interfejsu SATA

Interfejs SATA zastąpił PATA. To, co odróżniało go od poprzedniej generacji, to większa kompaktowość, ponieważ króciec interfejsu był mniejszy, cieńszy i bardziej poręczny. Ponadto, podczas gdy poprzednia generacja miała aż 40 pinów na gniazdo, wersja SATA zredukowała liczbę pinów do 7. Mała powierzchnia interfejsu pozwoliła na zmniejszenie zużycia powietrza przy wewnętrznym chłodzeniu komputera przez system chłodzenia.

Podczas gdy PATA pozwalał na podłączenie tylko dwóch urządzeń na jednej pętli, zmieniło się to wraz z pojawieniem się SATA. Teraz każde urządzenie ma swój własny kabel. Przede wszystkim pozwoliło to na podłączenie kilku urządzeń jednocześnie, a także uprościło rozmieszczenie przewodów w całym komputerze. Jednocześnie zwiększyła się liczba możliwych problemów.

Postęp technologiczny sprawił, że duże stało się małe, więc SATA zostało zastąpione przez jego miniaturową wersję - mSATA. Jej wprowadzenie było prawdziwym błogosławieństwem dla netbooków, telefonów komórkowych i innych urządzeń, które wymagają minimalnych rozmiarów pamięci masowej. Co więcej, mSATA nie było już podłączone do kabli. Okazało się jednak, że jest to tylko pośrednie ogniwo w ewolucji technologicznej, ponieważ interfejs M.2 zaczął się rozwijać. A jego możliwości okazały się już wielką zaletą dla wszystkich poprzednich generacji.

Jak wygląda M.2 i dlaczego jest potrzebny

Skąd mam wiedzieć, czy moja płyta główna obsługuje dyski SSD M2? Po pierwsze i najważniejsze, zapoznajmy się z tym, czym jest interfejs M.2.

Interfejs M.2 w momencie swojego debiutu został okrzyknięty prawdziwą innowacją i jak się później okazało, było to w pełni uzasadnione. Można ją umieścić w slotach PCI-Express lub bezpośrednio na płycie głównej. Jedną z cech tego gniazda jest również to, że oprócz dysku SSD, nadaje się ono również do podłączenia modułów NFC, GPS, Bluetooth, a nawet Wi-Fi.

Szczególną popularność M.2 zyskał dzięki technologicznemu gigantowi Intelowi, który postanowił zintegrować interfejs z płytą główną poszczególnych chipsetów właściwych dla środkowej linii procesorów Zero.

Jakie są zalety M.2? Pozytywne atrybuty interfejsu są widoczne w porównaniu z poprzednimi generacjami SATA, ponieważ z łatwością omija on bariery. Standard mSATA wynosił blisko 600 MB na sekundę, podczas gdy dzisiejsze dyski SSD działają bez problemu z prędkością 3000 MB na sekundę.

M-key i B-key

Aby w pełni zrozumieć, czym jest M2 SSD, musisz wiedzieć, że dysk może być montowany na zupełnie różne sposoby. Niezależnie od typu napędu musi on być podłączony do magistrali SATA. Jak wspomniano powyżej, dyski SSD działają dobrze przy wysokich prędkościach, których interfejsy SATA po prostu nie mają. Naturalnym dylematem jest to, jak poprawić wydajność w tym trudniejszym środowisku. Wymaga to magistrali PCI-Express o dużej przepustowości danych.

Aby wzmocnić interfejs, można wykorzystać te magistrale:

  • PCI-Express wersja 2.0. - Standard PCI-Express z dwiema liniami i przepustowością do 800 MB/s;
  • PCI-Express w wersji 3.0. - Dostępny w czterech liniach, do 3,2 Gbps.

Rodzaj połączenia interfejsu można określić za pomocą pozycji przełącznika.

Obecnie na rynku bez trudu można znaleźć obrazy z klawiszami w formacie B, M lub B+M. Przed zakupem dysku SSD należy jednak wiedzieć, jakie interfejsy obsługuje płyta główna komputera lub laptopa.

Specyfikacja kluczy B i M jest następująca:

  • B-key obsługuje PCI na dwóch pasmach, jak również SATA, I2C, USB, IUM, PCM i SSIC;
  • M-key obsługuje cztery pasy PCI, jak również SATA.

Wzajemne powiązania kluczy to bardzo klasyczny schemat, ale są w nim pewne subtelności. Musisz otworzyć płytę główną i sprawdzić, jak będzie działał układ, jeśli umieścisz na niej dysk SSD z interfejsem SATA, zakładając 4 linie. Napęd B-key nigdy nie będzie pasował do gniazda M-key, a M-key nie zapewni prawidłowego połączenia z gniazdem B-key. Klawisz B+M pomoże skorygować sytuację. Płyta główna z wymaganym typem gniazda będzie kompatybilna z obiema wersjami klucza. Dlatego M.2 jest jedynym czynnikiem formatu dla dysków twardych. Mieszane płyty główne muszą być zakończone w dedykowanym gnieździe i wykorzystywać system magistrali o zwiększonej przepustowości danych.

Rodzaj magistrali wykorzystywanej przez napęd jest bezpośrednio związany z rodzajem klucza. A możliwość podłączenia dysku SSD SATA musi być wyraźnie zaznaczona w informacjach o płycie głównej.

Co to jest 2242, 2260, 2280

Wybierając sposób podłączenia SSD M2 do laptopa i patrząc na dane w samym interfejsie, można przeczytać więcej o typie klucza i zobaczyć dynamiczne czterocyfrowe liczby. Wyglądają one następująco:

  • 2242;
  • 2260;
  • 2280.

Co to znaczy? Jest to o wiele prostsze niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Ten sprytny fragment kodu informuje użytkownika o wymiarach dysków półprzewodnikowych, które można podłączyć do tego gniazda M.2. Pierwsze dwie cyfry to zawsze szerokość, czyli 22 milimetry. Dwie kolejne liczby oznaczają długość dysku SSD. LWD mają wielkość od 42, 60 i 80 mm. W rzeczywistości, im dłuższy pręt, tym więcej żetonów można na nim zamontować. Oznacza to, że pojemność samego urządzenia pamięci masowej będzie znacznie większa. Napęd 2280 jest powszechnie uważany za najbardziej popularny. Tak czy inaczej, ten zestaw liczb wpłynie na Twój wybór dysku SSD. Mając do dyspozycji niezbędne informacje o wydajności, można bez wysiłku dobrać odpowiednie urządzenie.

Czym więc jest M.2? Jest to współczynnik kształtu dla dysków SSD, który został zaprojektowany tak, aby był jak najbardziej kompaktowy. Jeśli Twój komputer lub notebook PC wykorzystuje ten interfejs, można go łatwo wykorzystać do zwiększenia wydajności urządzenia. To są informacje, na które należy zwrócić uwagę przed podłączeniem M2 SSD:

  • Obsługuje dostępny interfejs. Musisz wybrać pomiędzy SATA i PCIe. Druga opcja wydaje się znacznie korzystniejsza z punktu widzenia szybkiej pracy. A możliwość poprawnego podłączenia do interfejsu SATA musi być jasno określona w instrukcji, inaczej cała procedura nie ma sensu.
  • Liczba wierszy. Interfejs PCIe 2.0 posiada dwa pasy o łącznej przepustowości 8 gigabitów na sekundę, natomiast wersja 3.0 posiada cztery pasy i ma przepustowość 3,2 gigabajta. Te informacje znacznie ułatwiają montaż.
  • Typ klucza. Z interfejsem M.2 będą współpracować tylko klucze w formacie B i M. Dyski SATA często używają również klawisza "B+M". Ważne jest, aby zapewnić prawidłowe połączenia pomiędzy klawiszami a płytą główną, dlatego prosimy o sprawdzenie informacji o pozycjonowaniu w późniejszym czasie.

Format dysku SSD do noszenia, który pasuje do każdego z tych parametrów, przeniesie Twoje doświadczenie komputerowe na zupełnie nowy poziom. Jego przydatność jest niezbędna w przypadku gier o dużym zapotrzebowaniu, jak również w przypadku dużych programów, które mogą zacząć się rozpadać w miarę użytkowania. Dysk półprzewodnikowy podłączony za pomocą interfejsu M.2 zapewni wyższą wydajność odczytu danych, zmniejszy liczbę operacji na sekundę o około dziesięć razy i zminimalizuje opóźnienia. Nawet w typowym codziennym użytkowaniu, które nie wiąże się z marnotrawieniem zasobów, taki dodatek będzie bardzo przydatny.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lub



Proszę zostawić komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy