Jak zrobić rozruchowy dysk flash

Pokaż treść

 1. Sposoby tworzenia rozruchowej pamięci USB
 2. Windows 10 & Windows 8.1 pamięć flash USB bez programów
 3. Microsoft Windows Installation Media Creation Tool - oficjalne oprogramowanie Windows
 4. Rufus - Najczęściej poszukiwane oprogramowanie do tworzenia pamięci USB
 5. Jak zrobić rozruchowy napęd flash USB za pomocą Ultraiso
 6. Narzędzie do pobierania Microsoft Windows 7 USB/DVD
 7. Kilka wskazówek dotyczących pamięci flash USB Multivantage
 8. WinSetupFromUSB
 9. AIO Boot
 10. Ventoy
 11. WinUSB
 12. Darmowe oprogramowanie SARDU MultiBoot Creator do tworzenia wielozadaniowych pamięci flash USB
 13. Easy2Boot
 14. XBoot
 15. Inne oprogramowanie i sposoby tworzenia pamięci flash USB
 16. Użycie zwykłych narzędzi systemu Windows do utworzenia rozruchowego dysku flash USB
 17. WiNToBootic
 18. WinToFlash
 19. Linux Live USB Creator
 20. Uniwersalny instalator USB
 21. Kreator obrazów startowych systemu Windows

Wymienny pendrive to narzędzie, które należy mieć zawsze przy sobie w razie nagłej potrzeby. Pod pojęciem pilne rozumiemy sytuację, w której system operacyjny uległ awarii, a Ty pilnie potrzebujesz sprawnego komputera. Odzyskiwanie i przywrócenie systemu pomoże Ci zavantazhivaniyu dysk flash z plikami OS. Jak to zrobić, opisano w tym artykule.

Sposoby tworzenia rozruchowego dysku flash USB

Istnieje wiele sposobów na stworzenie bootowalnego dysku flash, ale można je podzielić na trzy główne grupy:

 • Metoda ręczna z wykorzystaniem standardowych funkcji systemu;
 • Offline Utilities przez deweloperów;
 • Zewnętrzne oprogramowanie.

Wybór właściwej metody zależy od systemu operacyjnego, parametrów samego urządzenia i pożądanych rezultatów. Przyjrzyjmy się najczęstszym prośbom użytkowników i sposobom rozwiązywania tych zadań.

Windows 10 & Windows 8.1 pamięć flash USB bez programów

Jak stworzyć bootowalny pendrive, jeśli Twój komputer wyposażony jest w płytę główną z UEFI i posiada system Windows 10 lub Windows 8.1? W tym przypadku masz szczęście: do utworzenia rozruchowego notebooka nie jest wymagane żadne oprogramowanie firm trzecich. Co więcej, TK płyty głównej można poznać logując się do BIOS-u lub sięgając do instrukcji obsługi urządzenia.

Wystarczy więc przygotować pendrive sformatowany w systemie FAT32 oraz dysk w jednej z wymienionych wersji OS. Aby utworzyć bootowalny pendrive, umieść zawartość dysku na pendrive za pomocą funkcji "enter", która zostanie wyświetlona poprzez menu kontekstowe (prawy przycisk myszy - "enter"). System operacyjny jest instalowany w trybie UEFI przy użyciu tego dysku flash. Ta metoda jest odpowiednia do tworzenia dysku startowego z oryginalnymi i nieoryginalnymi wersjami systemu operacyjnego.

Microsoft Windows Installation Media Creation Tool - Oficjalne oprogramowanie Windows

Jak utworzyć pamięć flash USB dla systemu Windows 7 i 10? Najlepszą opcją jest użycie oficjalnego oprogramowania narzędziowego od dewelopera systemu operacyjnego. Oprogramowanie można znaleźć na oficjalnej stronie Microsoftu. Natychmiast określ, że ta metoda jest odpowiednia tylko dla posiadaczy licencjonowanej wersji systemu operacyjnego. Istnieją dwa warianty odpowiednich warunków:

 • Użytkownik posiada klucz do systemu Windows 8.1 lub Windows 10;
 • licencjonowany system został już zainstalowany na komputerze i teraz musi zostać ponownie zainstalowany lub uaktualniony w sposób czysty.

Druga opcja aktywuje system automatycznie, gdy tylko sprzęt zostanie podłączony do Internetu. Opisanie procesu tworzenia pendrive'a nie jest konieczne, ponieważ od użytkownika wymaga się jedynie włożenia pendrive'a do komputera, zaznaczenia pola obok "utwórz instalator ścieżek", a program sam wykona całą pracę.

Z tak utworzonego urządzenia można zainstalować system operacyjny zarówno w trybie UEFI, jak i Legacy. Odpowiedni do tworzenia GPT i MBR, dysków HDD i SSD.

Rufus jest najpopularniejszym oprogramowaniem do tworzenia bootowalnych pamięci flash USB

Jak zrobić rozruchową pamięć USB? Jednym z najpopularniejszych sposobów jest użycie narzędzia Rufus Utility. Program może być używany do tworzenia nie tylko urządzeń pamięci masowej USB, ale także dysków i kart pamięci.

Dlaczego Rufus jest korzystny dla użytkowników? Po pierwsze, dodatek jest całkowicie darmowy. Po drugie, program może obliczyć sektory bitowe i zresetować urządzenia przenośne po awarii spowodowanej przez wirusa. A teraz, dzięki programowi Rufus, możesz szybko uruchomić system operacyjny na dowolnym dysku.

Jak stworzyć bootowalny dysk flash Rufusa? Potrzebujesz:

 • Pobierz Rufus z oficjalnej strony internetowej;
 • zainstaluj program na swoim komputerze, postępując zgodnie z instrukcją (dodatek w języku rosyjskim);
 • Włożyć pamięć flash USB do portu USB i wybrać ją za pomocą zakładki "Device" (Urządzenie);
 • Usuń ograniczenie ilości pobieranych danych poprzez wybór systemu NTFS;
 • Przejdź do okna Eksploratora i kliknij na obraz systemu operacyjnego.

Zrobione! Wystarczy nacisnąć przycisk start i poczekać na zakończenie procesu bootowania.

Jak zrobić bootowalny dysk flash za pomocą UltraISO

UltraISO jest zaawansowanym narzędziem, które umożliwia pracę z obrazami ISO i tworzenie dysków startowych. UltraISO jest programem płatnym, ale nawet jeśli pobrałeś prostą wersję royalty-free, będzie ona odpowiednia do zapisu gotowych danych na pendrive.

Ta metoda jest dobra, ponieważ dysk flash będzie działać na wszystkich urządzeniach, jak również dostępne do tworzenia notebooka z każdej wersji systemu operacyjnego. Przyjrzyjmy się procesowi tworzenia zavantazhuvannya flash drive w skrócie.

Jak utworzyć dysk rozruchowy systemu Windows 7? Zanim zaczniesz, upewnij się, że masz obraz systemu Windows 7 w formacie ISO, za pobranym i zainstalowanym programem UltraISO oraz pustym pendrive. Procedura jest następująca.

 • Uruchomienie UltraISO.
 • Wybierz File - Open (Plik - Otwórz), przejdź do lokalizacji obrazu systemu operacyjnego i kliknij przycisk Open (Otwórz).
 • Wróć do głównego menu programu, kliknij na "Download Self" i "Write Hard Disk Image".
 • Następnie w kolumnie "Disk" musisz wybrać dysk flash, na którym chcesz zapisać pliki OS.
 • Kliknij "Write", potwierdź i poczekaj aż dysk zostanie ukończony.

To wszystko, bootowalny dysk flash USB do instalacji systemu Windows na komputerze lub laptopie gotowy.

Microsoft Windows 7 USB / DVD Narzędzie do pobierania

Jeśli używasz systemu operacyjnego Windows 7, Microsoft Windows 7 USB / DVD Download Tool jest odpowiedni do tworzenia pamięci flash USB. Oprogramowanie jest darmowe i dostępne do pobrania na oficjalnej stronie dewelopera. Pomimo swojej nazwy, program doskonale nadaje się do tworzenia pamięci USB i późniejszych wersji systemu Windows, w tym Windows 7 i 10.

Jak utworzyć dysk flash w systemie Windows 7? Praca z oprogramowaniem jest bardzo prosta. Procedura jest podobna do tej opisanej w poprzednim akapicie tego artykułu. Po uruchomieniu programu należy podać ścieżkę do dysku z nagranymi plikami ISO, a następnie wybrać pendrive, na który chcemy załadować dane.

Kilka słów o dyskach flash typu multivandal

W niektórych przypadkach dysk może być potrzebny do więcej niż jednego zadania. Na przykład, oprócz plików systemu operacyjnego, na tym samym dysku musi znajdować się oprogramowanie antywirusowe, Linux lub Android. Jak utworzyć pendrive'a multivandal? W tym przypadku potrzebne będzie specjalne oprogramowanie do tworzenia dysków multivandal. Porozmawiajmy o najbardziej pożądanym oprogramowaniu z tej grupy.

WinSetupFromUSB

Funkcjonalność programu pozwala na wykonywanie:

 • Obróbka dysku (kilka opcji formatowania);
 • bootowalne zapisywać różne pliki;
 • Sprawdź swój dysk flash w QEMU.

Program nadaje się również do tworzenia dysków startowych z Linuksem i wszystkimi wersjami systemu Windows. Jednak narzędzie to nie ma najłatwiejszego interfejsu i nie zawsze pozwala na dokonywanie uzupełnień w języku rosyjskim.

AIO Boot

Program ten jest prosty w instalacji i obsłudze. Nawet początkujący użytkownik może stworzyć bootowalny dysk flash z AIO Boot. Oprogramowanie jest w stanie pisać bootowalne i multivandal pendrive'ów i zewnętrznych dysków twardych z systemami operacyjnymi.

Możesz również użyć programu do zapisania LiveCD i narzędzi na dysku flash. Następnie można uruchomić napęd zarówno w trybie UEFI, jak i BIOS (Legacy).

Ventoy

Kolejne proste narzędzie do zapisywania wielorazowych dysków flash. Aby osiągnąć ten cel, użytkownicy muszą po prostu sformatować pamięć USB i skopiować obraz ISO za pomocą jednego przycisku. Jedyną kwestią jest ustawienie menu i układ oprogramowania jest ręczny.

WinUSB

Odpowiedni do tworzenia bootowalnych dysków flash USB z Windows 10, 8.1 lub Windows 7, Linux, LiveCD. Urządzenie może być uruchomione w trybie UEFI lub Legacy z plikami utworzonymi w WinUSB. Możliwe jest pisanie bez wcześniejszego formatowania.

Darmowe narzędzie SARDU MultiBoot Creator do tworzenia dysków flash typu multivandal

Program ma wiele zalet oprócz braku opłat za użytkowanie. Wśród głównych cech są rosyjskojęzyczne menu, możliwość nagrywania Windows 10, 8.1, Windows 7 i XP, a także Win PE, Linux i oprogramowanie antywirusowe.

Easy2Boot

Doskonałe narzędzie do szybkiego tworzenia pamięci USB z Windows (10, 8.1, 8, 7 lub XP), Ubuntu i innych systemów Linux. Dostępne jest również oprogramowanie antywirusowe i wszelkiego rodzaju narzędzia. Liczba plików, które można zapisać jest ograniczona jedynie dostępnym miejscem na dysku.

XBoot

To oprogramowanie pomaga tworzyć bootowalne dyski flash USB z Windows 10, 8.1 (lub 7), Windows XP, Linux, Live CD i oprogramowania antywirusowego. XBoot może mieć najprostszy sposób na interakcję z interfejsem. Aby pisać, wystarczy przeciągnąć obrazki kursorem do obszaru roboczego i nacisnąć przycisk start.

Inne programy i sposoby tworzenia pamięci flash USB

Nadal nie znalazłeś odpowiedniej instrukcji, jak zrobić USB flash drive zavantazhuvalnoy? Pomocna może okazać się jedna z metod opisanych poniżej.

Tworzenie rozruchowego dysku flash za pomocą standardowych narzędzi systemu Windows

Dla tych, którzy dobrze posługują się standardowymi narzędziami systemu Windows, korzystanie z programów innych firm nie jest obowiązkowe. Możesz utworzyć zavantazhuvannya dysk flash za pomocą wiersza poleceń. Jak stworzyć bootowalny dysk flash za pomocą wiersza poleceń? Oto jak to działa.

 • Uruchom wiersz poleceń (używając klawiszy Win + X lub sekcji programów standardowych).
 • Wpisz komendy diskpart i list disk, wymaż wszystkie dane z dysku.
 • Kopiowanie plików na dysk flash.

WiNToBootic

Jeśli nie chcesz instalować oprogramowania innych firm na swoim komputerze, i uważasz, że jest to doskonały kawałek oprogramowania o wysokiej prędkości, spróbuj WiNToBootic. Narzędzie jest odpowiednie dla Windows 7 i 8 obrazy, które mają być zapisane na komputerze.

WinToFlash

Jeśli później będziesz potrzebował stworzyć dysk startowy z MS DOS lub Win PE, to narzędzie Ci w tym pomoże. Mimo, że szerzej stosowane systemy operacyjne (aktualne wersje Windows i Linux) mogą być pisane przez WinToFlash bardzo dobrze.

Linux Live USB Creator

Jak stworzyć linuksową żywą pamięć USB? Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem jest użycie narzędzia Linux Live USB Creator. Wśród zalet tego oprogramowania jest możliwość pobrania określonego obrazu systemu Linux z wewnętrznego zasobu Linux Live USB Creator, oraz możliwość uruchomienia systemu Linux z utworzonej pamięci USB w trybie Live w środowisku Windows.

Uniwersalny instalator USB

Kolejne oprogramowanie, które jest odpowiedzią na pytanie "jak zrobić Linux USB flash drive". Aby to osiągnąć, użytkownik musi wybrać wersję Linuksa, wpisać ścieżkę do lokalizacji pliku, a następnie wskazać ścieżkę do flasha i nacisnąć przycisk start.

Kreator obrazów startowych systemu Windows

Ten program jest małym wyjątkiem z powyższej listy programów użytkowych. Windows Bootable Image Creator będzie przydatny dla tych, którzy szukają sposobu na stworzenie obrazu płyty na dysku flash. Użytkownicy będą musieli wybrać folder z plikami, a następnie wersję systemu operacyjnego (w przypadku Windows 8 chodzi o Windows 7). Ostatnim krokiem jest wybranie żądanego tytułu DVD i naciśnięcie przycisku start.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lubZostaw komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy