Jak prawidłowo wybrać dysk twardy: krótki przewodnik

 Jednym z najczęstszych powodów, dla których warto dowiedzieć się, jak wybrać dysk twardy do komputera, jest chęć sprawdzenia wydajności komputera. Wynika to z mariażu zasobów urządzenia na ładowanie nowych danych. Inny, nie mniej powszechny powód jest bardziej banalny - awaria urządzenia pamięci masowej. W takich przypadkach pytanie "jaki dysk twardy wibrować" nasuwa się samo. W natłoku informacji o producentach, parametrach i innych technicznych szczegółach łatwo się pogubić. Na szczęście odważne podejście pozwala nam na wybór najlepszego urządzenia.

Jak wybrać dysk twardy? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę swoje oczekiwania względem urządzenia. Dyski są wymagane do przechowywania dwóch różnych kategorii informacji - oprogramowania i danych, które będą przez niego wykorzystywane. Przechowywanie danych wymaga naprawdę rozważnego podejścia przy zakupie, ponieważ dysk twardy - długoterminowa inwestycja, zwłaszcza jeśli używasz dużej ilości danych. Dodatkowo, zarówno dla systemu operacyjnego, jak i dla programów, z których korzysta, ważny jest szybki dostęp do informacji. Parametr ten jest bezpośrednio zależny od jakości urządzenia pamięci masowej.

Jak wybrać dysk twardy

Jednym z kluczowych punktów przy wyborze dysku twardego jest jego pojemność. Zapomnieliśmy już czasy, gdy dysk twardy ograniczał się do 40 lub 80 gigabajtów. Wraz ze zmianami w cyfrowym krajobrazie i przestrzeni technologicznej, objętość urządzeń pamięci masowej stawała się coraz bardziej ekspansywna. Obecnie wolumen jest liczony w setkach gigabajtów, a nawet terabajtach.

Po pierwsze, konieczne jest określenie objętości, na podstawie tego, jaki rodzaj pracy jest wykonywany na komputerze. Im większa objętość urządzenia pamięci masowej, tym większy będzie jego koszt. Nie należy kupować dysku twardego, jeżeli większość jego pamięci lotnej nie będzie używana. Oczywiście, w ciągu 5-7 lat, dysk twardy w każdym przypadku będzie się zużywał, więc jeśli twardość jest cechą priorytetową, lepiej dać pierwszeństwo dyskowi twardemu o dużej objętości.

Kolejnym parametrem, który bezpośrednio wpływa na wybór dysku twardego do przechowywania danych, jest szybkość dysku. Wysoka twardość dysku twardego nie jest gwarancją, że programy będą ładować się szybciej. W tym samym czasie, z magazynów o dużej objętości oprogramowania będzie oczywiście działać szybciej niż podstawowych modeli małych. Jednak szybkość ładowania i programowania jest bezpośrednio związana z szybkością samego dysku twardego.

Pojemność urządzenia pamięci masowej, częściowo określona przez szybkość zapisu i odczytu danych (mierzona w megabajtach na sekundę), jak również okres czasu, w którym użytkownik otrzymuje dostęp do informacji. Dzisiaj, w środowisku o wysokiej wydajności obliczeniowej, można znaleźć dyski twarde o prędkości 150 MB na sekundę lub więcej. Wskaźnik ten jest szczególnie ważny dla programów przeznaczonych do edycji wideo i obrazów. Przy małej prędkości obciążenie każdej akcji będzie całkowite, co powoduje pewien dyskomfort. A żeby sprawdzić, czy dysk spełnia opublikowane specyfikacje wydajności, po zakupie można skorzystać z programu HD Tune Pro.

Hard Disk Drive "HDD" lub Solid State Drive "SSD

Aby przejść do pytania, jak wybrać dysk twardy dla laptopa lub komputera, powinieneś wiedzieć więcej o podziale wszystkich dysków twardych na dwie podkategorie. Nośnik informacji może być reprezentowany przez dysk twardy HDD lub półprzewodnikowe urządzenie pamięci masowej w formacie SSD. Każdy z różnych typów ma swój własny zestaw zalet i wad, a następnie rozbheremotiv podstawowe informacje na ich temat.

Konstrukcja dysku twardego HDD składa się z niewielkiej liczby talerzy, pokrytych włóknem magnetycznym. Zapis informacji odbywa się poprzez namagnesowanie określonych obszarów ich powierzchni. Płyty mogą być wykonane z metalu lub magazynu, i to one są nośnikiem danych. Nad powierzchnią dysku, który jest obracany z dużą prędkością, znajduje się specjalna głowica. Głowica ta jest odpowiedzialna za zapisywanie i odczytywanie informacji.

Lista głównych cech dysku twardego jest następująca:

  • Niższy koszt w porównaniu z dyskami półprzewodnikowymi; duży potencjał do przechowywania danych (może pomieścić do 10 terabajtów); Może przywrócić informacje utracone przez przypadek przy użyciu specjalnego oprogramowania; Mniejsza wrażliwość na wyładowania elektrostatyczne; Długa żywotność bez względu na ilość odczytów i plików do przepisywania.

Istnieją jednak pewne wady HDD:

  • Wysoki pobór mocy, który charakteryzuje się wysoką temperaturą; Konstrukcja mechaniczna, która jest w podstawie, generuje dużo hałasu; Bardziej niezawodna praca w porównaniu z akumulatorami półprzewodnikowymi; wysoka wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne.

Solid-State Drives SSD lub Solid-State Drive charakteryzują się zwartą budową i są zbiorem mikroprocesorów. Zasada działania oparta jest na technologii nanowire technologii NAND flash typu pamięci. Ten rodzaj napędu wyróżnia się niezależnością energetyczną i brakiem części mechanicznych. Ten szczegół pozytywnie wpływa na czas pracy magazynu.

Główne zalety SSD przedstawiają się następująco:

  • emitują mniej hałasu podczas pracy; Praktycznie nie wytwarzają ciepła podczas pracy; Wyróżniają się wysoką prędkością rozruchu.

Dyski SSD nie są idealne i mają te wady:

  • krótszy czas pracy w porównaniu do HDD; Możliwość niezamierzonego skasowania danych w przypadku niekontrolowanego wyłączenia urządzenia; ograniczenie liczby cykli zapisu i odczytu informacji.

Nikt jednak nie zabrania stosowania w jednym urządzeniu dwóch typów pamięci masowej jednocześnie, zwiększając w ten sposób pojemność pamięci. Najważniejsze jest to, aby wiedzieć, jak można połączyć ich pozytywne i negatywne aspekty. Na przykład, dysk półprzewodnikowy może być używany dla systemu operacyjnego i oprogramowania ze względu na jego wysoką prędkość. A do przechowywania danych z myślą o długiej perspektywie czasowej można użyć HDD.

Rozmiary i interfejsy dysków twardych

Aby wiedzieć, jak wybrać urządzenie pamięci masowej, należy również zwrócić uwagę na takie parametry techniczne, jak wymiary i dostępna różnorodność interfejsów.

Opisać wymiary dysków twardych, używając pojęcia współczynnik kształtu. Ma to natychmiastowy wpływ na liczbę dostępnych aplikacji pamięci masowej.

Dyski twarde mają dwa rozmiary - odpowiednio 3,5 i 2,5 cala. Zazwyczaj w komputerach PC stosowany jest 3,5-calowy dysk twardy. Wynika to z pojemności urządzenia, która jest ściśle uzależniona od ilości talerzy tworzących nos. Z tego powodu, tradycyjna konfiguracja komputera i skierowany na największy dostępny rozmiar. Nawiasem mówiąc, maksymalna pojemność 3,5-calowego dysku twardego wynosi 16 terabajtów. W komputerze można jednak zainstalować i dysk 2,5 cala, choć do tego potrzebny będzie specjalny uchwyt montażowy.

Mianowicie ze względu na charakterystykę wielkości urządzenia 2,5-calowe dyski twarde są często stosowane w laptopach ze względu na przestronność obudowy w porównaniu z urządzeniem stacjonarnym. Jednak z powodu tego ograniczenia zmniejsza się dostępna pojemność dla instalacji dysków twardych. W przypadku dysków 2,5" maksymalna pojemność wynosi 4 terabajty.

Dyski SSD mają standardowy rozmiar 2,5 cala. Ponieważ ich konstrukcja nie pozwala na obecność małych części, a także sprawia, że urządzenia tego typu są bardziej kompaktowe w porównaniu do HDD.

Również dla standardu SSD jest M.2, który zapewnia dużą szybkość i wydajność. Ale jego użycie jest ograniczone przez obecność specjalnego rozmiaru, które nie wszystkie z urządzeń.

Jeśli chodzi o interfejsy, ten aspekt jest reprezentowany przez standard SATA dla obu typów urządzeń pamięci masowej. Dyski SATA są obecne zarówno w starszych, jak i nowszych komputerach i notebookach. Jest pewien niuans: starsze wersje interfejsu mogą znacznie ograniczać dopuszczalną prędkość. Jeśli jednak dysk twardy będzie wykorzystywany jako zewnętrzne urządzenie magazynujące, możliwe jest podłączenie go również poprzez interfejs USB.

Zewnętrzne lub wewnętrzne dyski twarde

Przy wyborze cyfrowego urządzenia pamięci masowej ważne jest również, aby od razu zdecydować, czy wybrać zewnętrzny dysk twardy, czy też preferować jego umieszczenie w urządzeniu.

Aby zdecydować, jak wybrać zewnętrzny dysk twardy, należy zdawać sobie sprawę z cech, które sprawiają, że ten wybór. Jeśli dysk twardy został zakupiony wyłącznie w celu przechowywania informacji, które nie wymagają codziennego użytkowania, połączenie zewnętrzne jest tym, czego potrzebujesz. Po zgraniu zdjęć lub filmów na wymienny dysk twardy, można je w każdej chwili podłączyć do komputera przez USB. Ponadto, prędkość transferu danych do komputera jest bezpośrednio zależna od wersji interfejsu USB.

Oczywistą zaletą zewnętrznego urządzenia pamięci masowej jest mobilność. Zewnętrzny dysk twardy można łatwo podłączyć do każdego urządzenia wyposażonego w port USB. Można na przykład przechowywać na dysku ogromną kolekcję filmów i w razie potrzeby podłączyć do telewizora.

Ale jeśli takie działania nie są priorytetem w użyciu dysku twardego, to lepiej wybrać na korzyść urządzenia do użytku wewnętrznego. Ponieważ to urządzenie pamięci masowej jest przeznaczone wyłącznie do użytku stacjonarnego, informacje na nim zawarte muszą być odpowiednie. Jeżeli na dysku twardym zainstalowanym w komputerze nie ma wystarczającej ilości pamięci, można go wymienić. A jeśli konfiguracja komputera pozwala na takie działania, dostępne zasoby mogą zostać uzupełnione.

W sytuacjach, w których szybkość przesyłania i przetwarzania danych jest głównym priorytetem, najlepszym rozwiązaniem będzie dysk półprzewodnikowy. Jeśli zastąpisz je dyskiem zewnętrznym w formacie HDD, praktycznie od razu poczujesz różnicę w szybkości i obciążeniu systemu.

Ale jak już wcześniej wspomniano, najlepszą opcją byłoby połączenie obu typów napędów. Jeśli jednak konfiguracja Twojego komputera jest bardzo specyficzna i nie pozwala na taką opcję, będziesz musiał poświęcić kilka rzeczy. W tej sytuacji każda z opcji będzie miała swoje zalety.

Dysk twardy dla "PlayStation" i "Xbox 360".

W zakresie tego, co dysk twardy wibro dla gier, również prebuchaetsya wiele sposobów, aby zorganizować zasoby pamięci. Analogicznie do komputerów i laptopów, konsole do gier można również pompować poprzez instalację nowego dysku twardego. Najlepszym sposobem w tych sytuacjach do korzystania z SSD, znacznie zwiększając prędkość wyjściową, poziomy ładowania i inne wskaźniki, które dają zauważalny wpływ na wrażenia z gry. Ale w tym aspekcie są pewne cechy, które warto znać.

Rodzimy Xbox 360 będzie działał poprawnie tylko z oryginalnymi dyskami twardymi firmy Microsoft. Taka sytuacja stwarza od razu kilka problemów - trzeba je zdobyć, a koszt nie jest tani. Jednocześnie można wykorzystać dysk w napędzie innej firmy, ale wymaga to firmware'u, wraz z konsolą programową.

W produktach PlayStation w zakresie urządzeń pamięci wszystkie znacznie łatwiejsze. Przedstawiciele siódmej i ósmej generacji konsol (PS3 i PS4, odpowiednio), pidtrimuyut dysk współczynnik kształtu 2,5 cala, które są podłączone za pośrednictwem interfejsu SATA. Zewnętrzny dysk twardy można podłączyć do PlayStation 4 dzięki interfejsowi USB 3.0.

Wybór dysku twardego nie jest tak trudnym zadaniem, jeśli od razu określisz swoje wymagania dotyczące urządzenia pamięci masowej. Jak w przypadku każdego komponentu, tak i tutaj niezwykle ważna jest specyfika. Mając w swojej kolejności informację o tym, jakie zadania techniczne zostaną umieszczone na dysku twardym, dokonanie wyboru będzie znacznie łatwiejsze.