PlayStation 5: data premiery i specyfikacje

Podczas targów Consumer Electronic Show 2020 firma Sony Interactive Entertainment zaprezentowała logo PlayStation 5.

Podczas prezentacji CEO Sony Jim Ryan ujawnił pewne szczegóły i funkcje PlayStation 5. Nowa konsola będzie wyposażona w szybki dysk SSD, użytkownicy będą mogli cieszyć się obszernym dźwiękiem podczas gry, jakość obrazu będzie wynosić - 8K Ultra HD. Oczekuje się, że PlayStation 5 będzie posiadało napęd optyczny Ultra HD Blu-ray. Dostępne będzie również wsparcie sprzętowe dla wymiany podróżnych, a kontroler będzie dostępny z selektorem i adaptacyjnymi kursorami.

Według informacji insiderów, PlayStation 5 zostanie zaprezentowane 5 lutego, a sprzedaż pojawi się przed 2020 rokiem. W Ameryce Północnej konsola pojawi się w otwartej sprzedaży 20 listopada w rekomendowanej cenie 499 USD (ok. 12 300 zł). Dowiedzieliśmy się również, że PlayStation 5 będzie wyposażone w dysk SSD o pojemności 2 TB oraz grę Gran Turismo 7.

W ostatnim wywiadzie dla Business Insider Japan, Jim Ryan powiedział, że główne cechy PS5 i różnice w stosunku do poprzedniego modelu nie zostały jeszcze ogłoszone.

Według niego, nowe konsole zaoferują klientom nie tylko ulepszoną grafikę. Nowa generacja musi mieć coś fundamentalnie nowego, na przykład wykorzystanie SSD do błyskawicznego ładowania, dotykowe sprzężenie zwrotne kontrolerów i wolumetryczny dźwięk.

Deweloperzy zauważyli, że PS5 będzie miało nowy interfejs użytkownika. Wcześniej ekran startowy był nudny i nieciekawy, ale teraz pojawią się na nim nowe dane - informacje o dostępnych misjach czy lista serwerów, które teraz są Twoimi przyjaciółmi.

Ujawniliśmy kilka szczegółów na temat funkcji kontrolera - w niektórych grach przyciski R2 i L2 będą skonfigurowane w opcji nacisku. Oznacza to, że dzięki wsparciu przycisków można poczuć napięcie napięcia! Pozwala to na regulację napięcia drążka oporowego podczas postprocessingu.

Wprowadzono również zmiany w systemie wibracji w przyciskach R2 i L2. Pierwsi użytkownicy zauważyli, że w zależności od powierzchni, po której poruszali się w środowisku (woda, piasek lub metal), czułość dotykowa ulegała zmianie.

Cóż, mamy mniej niż rok, aby czekać! Zobaczymy, czy Sony uda się rzeczywiście zmienić podejście do gier i dodać nowe doznania dla użytkowników.