Jak sprawdzić temperaturę karty graficznej: szybki przewodnik

Pokaż treść artykułu

  1. Jak sprawdzić temperaturę karty graficznej
  2. JAKA TEMPERATURA KARTY GRAFICZNEJ JEST NORMALNA?
  3. Jak sprawdzić temperaturę karty graficznej
  4. Przyczyny wzrostu temperatury
  5. Dozwolone i krytyczne wartości dla kart graficznych różnych marek
  6. AMD
  7. Intel HD
  8. Nvidia
  9. Co zrobić, gdy karta graficzna jest gorąca
  10. Wyłączyć procesor graficzny
  11. Oczyścić wentylator i chłodnicę
  12. Wymiana pasty termicznej
  13. Chłodnica jest uszkodzona
  14. Zainstaluj bardziej wydajny system chłodzenia
  15. Oprogramowanie do określania trybów temperaturowych karty graficznej
  16. GPU-Z
  17. AIDA
  18. HWMonitor

Użytkownicy komputerów i notebooków przynajmniej raz doświadczyli nieprawidłowego wyświetlania obrazu, "migotania", czarnego ekranu i innych podobnych objawów. Objawy te niekoniecznie wynikają z wad systemu. W większości przypadków jest to spowodowane przeciążeniem karty graficznej. Przy bardzo dużych obciążeniach w trakcie pracy komputera może dojść do przegrzania podzespołów, co wpływa na pracę całego urządzenia. Jeśli problem tsyu nie jest rozwiązany szybko, wydajność komputera będzie stopniowo spadać, a później karta wideo i zovlezshet w ogóle przestaje działać zgodnie z przeznaczeniem. Aby temu zapobiec, powinieneś mieć informacje o tym, jak sprawdzić temperaturę karty graficznej.

Aby poznać temperaturę karty graficznej

Każda karta graficzna ma zalecaną regulację temperatury, aby zapewnić optymalną wydajność. W związku z tym wysoka temperatura karty graficznej wskazuje, że nie działa ona prawidłowo. Im szybciej się dowiesz tym lepiej, tym ważniejsze jest monitorowanie wydajności karty graficznej. Co więcej, z mocno niedomagającego procesora graficznego można zepsuć poprawność pracy i sąsiadujących komponentów. W niektórych przypadkach mogą one nawet zacząć się topić, jeśli nie zadbasz o nie w odpowiednim czasie. Ale aby wiedzieć, jak sprawdzić temperaturę karty wideo, ważne jest, aby najpierw zrozumieć, jaka będzie optymalna temperatura.

Jaka jest optymalna temperatura dla Twojego systemu?

W sytuacjach, gdy komputer nie musi wykonywać zadań zbytnio obciążających kartę graficzną, a pracuje w trybie standardowym, temperatura procesora graficznego mieści się w przedziale od 30 do 50 stopni. Pod obciążeniem wartość ta wzrasta do 70-80 stopni. Jeśli jednak w obu przypadkach wartość temperatury jest znacznie wyższa niż podana, jest to znak, że niektóre procesy nie przebiegają prawidłowo.

Jak sprawdzić temperaturę karty graficznej

Jak można sprawdzić temperaturę karty graficznej? Wymaga to instalacji specjalnego oprogramowania. Niektóre z programów pozwalają nie tylko zmierzyć temperaturę procesora, ale także poznać dokładną nazwę akcesoriów, które są zainstalowane w urządzeniu i ich charakterystykę. Niektóre programy umożliwiają również sprawdzenie wydajności całego urządzenia w celu szybkiej identyfikacji błędów i usterek.

Ten szeroki zakres funkcji w oprogramowaniu do wykrywania temperatury karty wideo wynika również z faktu, że wysokie temperatury komponentów mogą nie być bezpośrednio związane z kartą wideo.

Przyczyny wzrostu temperatury

Zanim sprawdzisz temperaturę karty wideo bez oprogramowania, ważne jest, aby zrozumieć przyczynę, dla której może stać się zbyt gorąca w ogóle. Lista najczęstszych przyczyn jest następująca:

  • Przegrzanie termiczne;
  • Niska moc lub usterka zasilacza;
  • awaria wentylatora chłodzącego lub całego układu chłodzenia;
  • przepiłowanie obudowy urządzenia;
  • Nieprawidłowe działanie płyty głównej: jej nagrzewanie się automatycznie zwiększa temperaturę wewnątrz urządzenia.

Czynniki te mają wpływ na samą temperaturę procesora graficznego:

  • Typ układu chłodzenia wbudowanego w jednostkę systemową. Może to być pasywne (reprezentowane tylko przez radiatory) lub aktywne (reprezentowane przez jedną lub więcej chłodnic);
  • Procesor, na bazie którego działają poszczególne komponenty. Każdy procesor graficzny charakteryzuje się określoną wartością wydzielanego ciepła. Parametr ten znany jest również jako DPI.
  • Ogólna wydajność układu chłodzenia. W szczególności parametr ten jest definiowany przez liczbę chłodnic i ich średnice.

Dopuszczalne i krytyczne wartości dla kart graficznych różnych marek

Każda marka produkcyjna ma zawsze jasno określoną specyfikację temperaturową dla karty graficznej. Ta część specyfikacji zawiera zarówno parametry w stanie normalnym, jak i wartości progowe. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

AMD

Odczyt temperatury od 80 do 90 stopni Celsjusza w warunkach maksymalnego obciążenia nie stanowi problemu. Jednak po przekroczeniu granicy 90-95°C system zaczyna pomijać cykle i przestaje działać zgodnie z przeznaczeniem, co już stanowi problem. Niemniej jednak, zgodnie z zapewnieniami producenta, punktem odniesienia jest 105°C jako typowa temperatura krytyczna. Dla AMD jako całości, wartość temperatury krytycznej zależy na wiele sposobów od modelu. W szczególności, progi w linii zasilania FX są mierzone od 60 stopni Celsjusza.

Intel HD

Ponieważ Intel HD jest układem zintegrowanym, jego nagrzewanie się jest bezpośrednio związane z temperaturą procesora. W rezultacie, optymalna i graniczna wartość temperatury jest bezpośrednio związana z mocą, modelem i trybem pracy samego CPU. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na specyfikację urządzenia. W jednej sytuacji nawet przy 75°C system automatycznie przeładuje się, w innej natomiast nawet osiągnięcie temperatury 100°C nie będzie miało żadnego wpływu na wydajność komputera. Ogólnie rzecz biorąc, lepiej jest pozostać w optymalnym przedziale od 40 do 70 stopni.

Nvidia

Jak zapewnia producent, filmy te bez problemu wytrzymują temperaturę do 105 stopni Celsjusza, nie zwalniając przy tym wydajności. Jednak sprawdzanie zmienności procesora graficznego nie jest najlepszym pomysłem. Linią graniczną dla urządzeń od marki Nvidia będzie liczba 80-90 ° C. Jednocześnie wartość ta może się różnić w zależności od modelu adaptera, a nawet przy 80 stopniach niektóre karty graficzne mogą przestać działać stabilnie.

Ważne wyjaśnienie: wartość w zakresie od 80 do 90 stopni dla produktów AMD i Nvidii może być akceptowalna w momencie tzw. "podkręcania".

Co zrobić, gdy karta graficzna jest gorąca

Jak każda inna wada, złe nagrzewanie się procesora graficznego wymaga odpowiedniego rozwiązania. Oznaką tego, że zachowanie termiczne karty graficznej jest zagrożone, są następujące objawy:

  • Emisja hałasu spowodowana zwiększoną liczbą obrotów wentylatora. Poziomy hałasu są szczególnie wysokie przy dużych obciążeniach - uruchamianiu ważnych edytorów graficznych lub wymagających zasobów gier komputerowych.
  • Automatyczne samozaładowanie systemu. Oprogramowanie próbuje obniżyć temperaturę do akceptowalnego poziomu.
  • Zamrożenia i szumy występujące na wyświetlaczu podczas oglądania filmów lub grania w gry.

W przypadku wystąpienia tych objawów należy postępować w następujący sposób.

Wyłączyć procesor graficzny

Dynamiczna rozbudowa karty graficznej do wyższej częstotliwości jest aktywnie wykorzystywana w celu zwiększenia wydajności. Jeśli jednak spowoduje to przegrzanie karty graficznej w wyniku zwiększenia prędkości taktowania, proces ten należy natychmiast przerwać.

W niektórych przypadkach niezwykle przydatna będzie optymalizacja systemu jako całości. W pamięci komputera może być w pełni zajęty przez zasobochłonny program, którego nawet nie podejrzewasz. Dodatkowo na system może wpłynąć wirus-miner, który infekuje system i wykorzystuje jego potencjał do wydobywania kryptowalut. Wykrycie go byłoby niezwykle problematyczne, ponieważ programy te są zaprojektowane tak, aby maskować się jako coś naprawdę użytecznego. Jest dość oczywiste, że to obciążenie procesora może być również przyczyną obciążenia karty graficznej. Jeśli więc trojan zostanie wykryty, należy go natychmiast wyeliminować.

Czystszy wentylator i chłodnica

Duża ilość przypadków, kiedy karta graficzna przegrzewa się do krytycznych wartości nawet bez specjalnych obciążeń, spowodowana jest banalnym zapyleniem piły. Trociny stopniowo osadzają się na chłodnicy i zatykają otwory wentylacyjne. Łopatki wentylatora zaczynają się obracać z zauważalnym poślizgiem, a czasami całkowicie się zatrzymują. W wyniku tego wymiana ciepła i chłodzenie ulegną niewytłumaczalnemu pogorszeniu. Staje się to szczególnie dużym problemem w lecie, kiedy podwyższona temperatura powietrza w połączeniu z przegrzewającą się kartą graficzną coraz częściej prowadzi do krytycznego wyłączenia systemu. Ogólnie rzecz biorąc, takie "przeładowanie" będzie tak spontaniczne, że po prostu nie da się nie dramatyzować użytkownika PC.

Aby uniknąć takich konsekwencji, laptop lub komputer musi być regularnie czyszczony. Najlepiej czyścić je co najmniej dwa razy w roku. Nie zaleca się samodzielnego czyszczenia komputera, jeżeli nie posiadasz niezbędnego doświadczenia praktycznego w tej czynności. Idealnym rozwiązaniem byłoby oddanie urządzenia do serwisu w wyspecjalizowanym serwisie. Wykwalifikowani technicy serwisowi wiedzą dokładnie, jak obsługiwać system w najlepszy możliwy sposób.

Równie ważne jest środowisko, w którym urządzenie jest używane. Często użytkownicy uważają, że łatwiej jest korzystać z laptopa w fotelu, na sofie lub na kanapie. Jest dość oczywiste, że twarda powierzchnia tych obiektów może mieć kształt zęba. Ale problem takiego podejścia do działania ma też inne nieprzyjemne konsekwencje. Stawianie komputera przenośnego na twardej powierzchni prowadzi do blokowania otworów wentylacyjnych. W rezultacie powietrze nie może prawidłowo cyrkulować, a ogólne wskaźniki temperatury wzrastają. W przypadku laptopów idealnym rozwiązaniem może być zastosowanie podkładki chłodzącej.

Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku komputera. Czasami sama konstrukcja stołu komputera domowego może blokować otwory do filtracji powietrza na jednostce systemowej. Dlatego, jeśli później okaże się, że karta graficzna Twojego komputera grzeje się, choć nie ma ku temu prawdziwego powodu, powinieneś rozważyć tę opcję.

Wymiana pasty termicznej

Pasta termiczna jest zawsze ogniwem pośrednim pomiędzy radiatorem a układem graficznym. Standardowo znajduje się ona na każdej karcie graficznej, ale w trakcie pracy wysycha, kruszy się i ogólnie pogarsza wydajność termiczną systemu.

Przed nałożeniem nowej pasty termicznej, należy dokładnie usunąć wszelkie ślady starej pasty. Nową porcję pasty termicznej należy równomiernie rozprowadzić cienką kulką po powierzchni układu scalonego. Warto również zauważyć, że po nałożeniu produkt może nie zastygnąć natychmiast. Ale jeśli w ciągu kilku dni karta wideo nadal nagrzewa się do krytycznych wartości, istnieje szansa, aby sprawdzić urządzenie pod kątem innych czynników, które mogą być przyczyną tej sytuacji.

Ważne: Niektóre graficzne modele układów scalonych wykorzystują uszczelkę termiczną zamiast pasty termicznej, a te dwie metody transferu ciepła nie są wymienne. Jeśli karta była wcześniej wyposażona w uszczelkę, nie można stosować pasty w miejsce uszczelki.

Niedozwolony grzejnik

Chłodnica komputerowa jako część układu chłodniczego ma za zadanie wymianę ciepła pomiędzy komponentami komputera a środowiskiem zewnętrznym. Żebrowana powierzchnia tego elementu konstrukcyjnego ma tendencję do zwiększania dostępnej powierzchni odprowadzania ciepła. Dlatego każda awaria automatycznie wpływa na cały system chłodzenia i wymaga szybkiej naprawy. Jeśli jednak usterka jest nieodwracalna, urządzenie należy po prostu wymienić.

Zwiększenie wydajności układu chłodzenia

Wydajność układu chłodzenia ma bezpośredni wpływ na zdolność procesora graficznego do jak najlepszego radzenia sobie z obciążeniami roboczymi. A jeśli system podstawowy nie jest w stanie zapewnić niezawodnego poziomu chłodzenia, może nadszedł czas, aby rozważyć instalację pełnej wersji.

Systemy chłodzenia PC można podzielić na 3 grupy:

  • Odprowadzanie wstrząsów - odprowadzanie ciepła odbywa się poprzez proces rozpraszania ciepła za pomocą radiatora i chłodnicy.
  • Promieniowanie - woda lub inny płyn jest używany jako nośnik ciepła. Ciepło z procesora i karty graficznej przekazywane jest do specjalnego bloku wodnego, po czym przepływa do chłodnicy, a następnie przez chłodnicę odprowadzane jest na zewnątrz.
  • Olej - komponenty są umieszczane w szczelnej obudowie, która następnie jest wypełniana olejem. Charakteryzuje się lepszym odprowadzaniem ciepła niż woda i jest praktycznie bezgłośny.

Każda z odmian systemów chłodzenia ma swoje wady i zalety, ważne jest, aby już na wstępie określić, która opcja będzie dla Państwa najbardziej odpowiednia. Jedno jest pewne: instalacja nowego systemu chłodzenia jest najbardziej radykalną metodą, do której powinieneś się uciec, jeśli wszystkie inne sposoby zmniejszenia obciążenia procesora wideo nie zadziałały.

Wszystkie powyższe działania mają szczególne znaczenie, jeśli procesor wideo jest już gorący, a problem jest nieunikniony. W rzeczywistości można zapobiec przegrzewaniu się tych elementów. Wystarczy regularnie czyścić obudowę i nie zapomnieć o nałożeniu pasty termicznej. Stan wszystkich elementów systemu najlepiej monitorować za pomocą specjalnego oprogramowania. Regularne przeprowadzanie diagnostyki pozwala na szybką identyfikację błędów w pracy komputera i natychmiastowe ich usunięcie.

Oprogramowanie do wykrywania temperatury adaptera graficznego

Jak również sprawdzić temperaturę karty graficznej? Do tego celu aktywnie wykorzystywany jest cały szereg programów diagnostycznych. Każdy z nich ma w swoim posiadaniu zestaw korzyści, często nie ograniczających się tylko do jednego, aby wykryć tryb temperatury wideo. Wybierzmy te najbardziej popularne.

GPU-Z

Program GPU-Z umożliwia uzyskanie najbardziej kompletnych informacji na temat parametrów technicznych Twojej karty graficznej. Interfejs programu jest zrozumiały na poziomie intuicyjnym, gdyż nie jest przeładowany niezliczoną ilością przycisków, funkcji i elementów. Wszystkie czujniki są wyświetlane w czasie rzeczywistym, a prawidłowe działanie systemu może być niezależnie weryfikowane. Ekran główny oprogramowania umożliwia pobranie następujących danych:

  • informacje ogólne;
  • wersja sterownika;
  • częstotliwość rdzenia;
  • częstotliwość shaderów;
  • typ pamięci.

Druga zakładka zawiera informacje o karcie graficznej:

  • obciążenie pamięci;
  • prędkość, z jaką obracają się łopatki wentylatora;
  • Poziom obciążenia układu GPU;
  • temperatura karty graficznej.

Oprogramowanie obsługuje produkty firm Intel, Nvidia i AMD. Ponadto, GPU-Z jest dołączany bezpłatnie.

AIDA

Oprogramowanie AIDA posiada następujące cechy:

  • Dostarczanie informacji o wszystkich licencjach na sprzęt i oprogramowanie;
  • Dane konfiguracyjne systemu;
  • przeprowadzanie procedury diagnostycznej;
  • testowanie dysków, procesorów, pamięci;
  • Dostarczanie wyczerpujących informacji o każdym urządzeniu;
  • Dostępność zainstalowanych sterowników;
  • Producent urządzenia;
  • Informacje o konfiguracji systemu.

W ciągu kilku pierwszych sekund po uruchomieniu wykrywa wszystkie urządzenia, które znajdują się w systemie. Wszystkie informacje o oprogramowaniu i komponentach sprzętowych są podzielone na osobne kolumny w interfejsie, dzięki czemu wyszukanie potrzebnych danych nie nastręcza żadnych problemów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak odczytać temperaturę karty graficznej, musisz otworzyć sekcję "Czujniki" i spojrzeć na zakładkę o nazwie "Wyświetlacz cyfrowy". Aktualny tryb temperatury, w którym pracuje karta graficzna, będzie wyświetlany zarówno w stopniach Celsjusza, jak i Fahrenheita.

Oprogramowanie posiada funkcję sprawdzania sprzętu za pomocą testu obciążeniowego systemu. Po aktywacji tej funkcji wszystkie aspekty systemu zostaną poddane maksymalnemu obciążeniu. Stress test można jednak skonfigurować w taki sposób, aby obciążany był tylko konkretny element, w naszym przypadku karta graficzna. Test jest dość czasochłonną procedurą, która trwa kilka minut. Jeśli jednak podczas testu nie zostaną wykryte żadne usterki, a system nie uruchomi się ponownie, będzie to sygnał, że wszystko przebiega bez zakłóceń.

AIDA jest aplikacją płatną i jest dostępna w dwóch wersjach językowych - angielskiej i rosyjskiej.

HWMonitor

Oprogramowanie to dostępne jest w dwóch wersjach - prostej i rozszerzonej. Rozszerzona wersja Pro pozwala na monitorowanie stanu urządzeń w trybie zdalnym z innego komputera lub urządzenia z systemem Android. Wersja Pro programu HWMonitor generuje również wykresy temperatury i automatycznie zapisuje je w postaci pliku graficznego.

Interfejs oprogramowania ma strukturę przypominającą drzewo. Na stronie głównej wszystkie elementy okuć są reprezentowane w postaci listy, każda pozycja ma kilka podpozycji. Na kolejnym poziomie wyświetlane są mierniki, a na poziomie poniżej wartości liczbowe odpowiadające każdemu z nich. Oprócz temperatury karty graficznej, która może być wyświetlana w czasie rzeczywistym, na liście znajdują się również następujące informacje o tych komponentach:

  • Częstotliwość i obciążenie systemu wideo;
  • częstotliwość i wykorzystanie rdzenia;
  • liczba obrotów wentylatora;
  • Napięcie rdzenia.

Wyniki diagnostyki można zapisać w postaci dokumentu tekstowego.

Jak widać, łatwo jest sprawdzić temperaturę karty graficznej, oddając do dyspozycji jeden z wymaganych programów. Jednakże informacje te powinny być również odpowiednio traktowane. Regularne monitorowanie warunków temperaturowych, w jakich pracuje procesor graficzny, pokaże, które procesy są najbardziej obciążające dla urządzenia. Dzięki temu można zaplanować najwłaściwszy sposób naprawy sytuacji.

Należy pamiętać, że normalna temperatura kamery wideo jest pojęciem trudnym do określenia. Jeśli Twoja jednostka działa bez zarzutu, nie galopując, a system chłodzenia szumi przy wartościach zbliżonych do progowych, przegrzewanie się karty graficznej nie będzie w najbliższym czasie problemem.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lub



Zostaw komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy