Na jakiej wysokości powinien być zawieszony telewizor: jak obliczyć odległość między stopką a odbiornikiem?

Pokaż treść artykułu

 1. Jak wysoko powinien stać telewizor w salonie?
 2. Jak wysoko powinien znajdować się telewizor w sypialni?
 3. Uchwyty do montażu telewizorów: jakie wybrać?
 4. Jak wysoko powinien być zamontowany telewizor w kuchni?
 5. Jak wysoko powinien być zamontowany telewizor w pokoju dziecięcym?
 6. Obliczanie pozycji montażowej dla różnych przekątnych
 7. Dla 17" TV
 8. Dla telewizorów z ekranem 25 cali
 9. Dla wyświetlaczy 32"
 10. Do telewizora z ekranem 37"
 11. Dla modeli 40"
 12. Dla panelu 50"
 13. Dla telewizorów 55"
 14. Porady i wskazówki

Nowoczesne LED-TV oszczędzają miejsce w domu i pokazują doskonały dźwięk i obraz, ale ale instalacja takich urządzeń może być problematyczne. Nie jest jasne, jak wybrać wymaganą ścianę do montażu, a na jakiej wysokości do vishayut TV. Informacje o tym, jak prawidłowo obliczyć wysokość montażu od ściany i odległość do widza, można znaleźć w tym artykule.

Na jakiej wysokości umieścić telewizor w salonie?

Dzięki temu podczas oglądania ulubionych filmów i programów telewizyjnych nie będzie bolała Cię szyja, a telewizor będzie harmonijnie współgrał z wnętrzem. Najprostszym sposobem na określenie idealnego miejsca do zainstalowania urządzenia jest intuicja. Usiądź na kanapie lub w fotelu pod ścianą, na której zamierzasz zamontować telewizor. Przyjmij wygodną pozycję, zamknij na chwilę oczy i spójrz prosto przed siebie. Punkt, na który patrzysz bezpośrednio, będzie najlepszym miejscem do instalacji plazmy. Zaznaczyć żądaną strefę na ścianie można tam zamocować plakat lub po prostu dowolny kawałek papieru.

Czy lubisz dokładność? Następnie w wygodnej pozycji siedzącej, zmierz odległość od podnóżka do poziomu oczu za pomocą taśmy mierniczej. Zwróć uwagę na tę wartość. Jest to ważne przy określaniu idealnej wysokości montażu dla Twojego telewizora. Jeśli w Twojej rodzinie jest wielu telewidzów, zmierz wysokość od podnóżka do poziomu oczu każdej osoby w wygodnej pozycji i oblicz średnią arytmetyczną.

Teraz sprawdź specyfikację swojego sprzętu pod kątem wysokości ekranu i podziel tę liczbę przez trzy. Obszar w dolnej trzeciej części wyświetlacza jest centralnym punktem, na który skierowany jest widz podczas patrzenia na TB. Zwróć uwagę na odległość od podnóżka do poziomu oczu, który obliczyliśmy wcześniej i narysuj linię od podnóżka tak, aby wartość wysokości kończyła się w dolnej trzeciej części ekranu.

Jak wysoki powinien być telewizor 55"? W przypadku urządzeń o przekątnej 55 cali wysokość ekranu wynosi 71 cm. Dzieląc tę liczbę przez trzy otrzymujemy 24 centymetry, czyli punkt środkowy ekranu, w który skierowany jest widz oglądający telewizor. Średnia wysokość od podnóżka do poziomu oczu siedzącego na sofie wynosi 110 centymetrów. Aby obliczyć położenie dolnej krawędzi technologii i wypełnić centralny punkt ekranu w wymaganym miejscu od 110 centymetrów odejmij 24 centymetry. Okazuje się, że idealna wysokość od podnóżka do dolnej krawędzi urządzenia wynosi 86 centymetrów. Aby określić dokładną pozycję górnej krawędzi telewizora na ścianie, dodaj 86cm do wysokości telewizora. W tym przypadku 86 + 71 = 157 centymetrów. Okazuje się, że górna krawędź urządzenia musi znajdować się na wysokości 157 centymetrów od podnóżka.

Przeciętnie, dopuszczalna odległość dolnego panelu urządzenia od podłoża wynosi 0,75-1 m. Jest to standardowa wysokość telewizora na ścianie.

Jeśli chodzi o odległość od telewizora do widza, wszystko zależy od wielkości ekranu. Im większy ekran, tym dalej musi być umieszczony. I tak, dla TB z ekranem 17 cali odległość jest bliska 1 metra, dla 25-calowego wyświetlacza wymagana odległość to około 2 metry, a 40-calowe wyświetlacze powinny być instalowane minimum 3 metry od strefy kontrolnej.

Jak daleko od moich oczu musi znajdować się telewizor? Informacje zaznaczone pogrubioną czcionką są przedstawione w tabeli.

Przekątna telewizora w calachOdległość od ekranu do oczu w metrach
252
322,5
372,7
403
504
554,5

Ogólnie rzecz biorąc, odległość od ekranu telewizyjnego do oczu człowieka powinna wynosić co najmniej 2-3 przekątne telewizora. W przypadku telewizorów EPT odległość ta jest o 25% większa.

Jak wysoko powinien znajdować się telewizor w sypialni?

Lekarze są zgodni, że oglądanie telewizji w pozycji leżącej jest niewłaściwe, ale chęć obejrzenia ulubionego programu lub filmu przed snem nie maleje. Jeśli nadal chcesz zainstalować telewizor w sypialni, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Preferuj modele z płaskim ekranem o rozdzielczości Full HD lub HD. Zmniejszy to obciążenie dla Twoich oczu.

Wysokość telewizora zależy od wysokości kanapy. W większości przypadków optymalna odległość wynosi około 0,5-0,75 m od podłogi. W razie wątpliwości co do prawidłowej wysokości należy zmierzyć wysokość za pomocą jednej z metod opisanych w poprzednim paragrafie.

Do montażu telewizora w sypialni najlepiej używać uchwytów uchylno-obrotowych. Porozmawiajmy o typach wsporników w sposób bardziej szczegółowy.

Uchwyty montażowe do telewizorów: jakie wybrać?

Aby wybrać odpowiedni wspornik, należy wziąć pod uwagę:

 • Wałek TV - wałek jest mały dla wszystkich telewizorów LED, praktycznie każdy uchwyt wytrzyma takie obciążenie;
 • standard vesa - odległość pomiędzy ramionami panelu TV, do którego przykręcany jest uchwyt;
 • kąt nachylenia telewizora - w specyfikacji w nawiasach podano dopuszczalny zakres kąta.

Najważniejszym kryterium jest rodzaj montażu. Nawiasami mogą być:

 • Fixed - telewizor jest dociśnięty do ściany tak blisko jak to tylko możliwe i pewnie mocuje sprzęt;
 • Nieprawidłowe - telewizor może być zamontowany w pionie, aby zapewnić maksymalny komfort oglądania;
 • Uchwyty obrotowe górne i górne umożliwiają przemieszczanie sprzętu w górę i w dół oraz jego obrót w lewo-prawo.

Stałe uchwyty są idealne dla tych, którzy chcą powiesić telewizor w salonie na kanapie, a nie chcą poświęcać czasu na montaż. Montaż jest prosty, a telewizor z ricocrystalem, zamontowany na takim uchwycie, będzie wyglądał najbardziej stylowo. Widzom wygodniej jest również oglądać telewizję w pozycji siedzącej, jeśli telewizor nie jest zamontowany.

Uchwyty płaskie i obrotowe przydadzą się do montażu telewizora w kuchni (nad fartuchem) lub w sypialni (do oglądania telewizji na leżąco). Uchwyty te pozwalają na osiągnięcie satysfakcjonującej pozycji do oglądania telewizji, nawet jeśli technologia jest ustawiona zbyt wysoko. Przy wyborze tego typu montażu należy jednak pamiętać, że przewód pod napięciem nie może być naprężony, a urządzenie musi mieć możliwość swobodnej cyrkulacji powietrza.

Jak wysoki powinien być telewizor w kuchni?

Do miejsca umieszczenia telewizora w kuchni nie są jasne wymagania, ponieważ w większości przypadków, technologia służy jako rozvozhnaja podczas gotowania: TV, w ogóle, tylko słuchać, a nie oglądać. Jeśli nadal zamierzasz oglądać telewizję w kuchni podczas jedzenia, dobierz wysokość telewizora do pozycji, w której będziesz oglądał ulubione filmy i programy telewizyjne.

Jak wysoko powinien znajdować się telewizor w kuchni, jeśli chcesz oglądać telewizję stojąc lub siedząc? W tym przypadku nie jest możliwe podjęcie decyzji o optymalnym rozmieszczeniu urządzeń. Możliwe jest jednak zaprojektowanie miejsca instalacji telewizora do oglądania w pozycji stojącej oraz zakupienie uchwytu nożnego i obrotowego. Pozwoli Ci to na zmianę pozycji i ustawienia sprzętu podczas oglądania telewizji na siedząco.

W przypadku uchwytów uchylnych zwiększa się również możliwość wyboru miejsca montażu telewizora. Sprzęt można zamontować na górze fartucha kuchennego, w szafce lub na lodówce. Ta opcja instalacji jest również wygodna, jeśli masz szeroką i przestronną kuchnię, a telewizor może być umieszczony tylko na środku pomieszczenia, dzięki czemu można oglądać telewizję z boku (z jadalni lub z miejsca w pobliżu kuchenki). Możesz obrócić telewizor do siebie, w zależności od tego, gdzie się znajdujesz.

Jedyny niuans dla instalacji telewizora w kuchni - nie można umieścić urządzenia drony w pobliżu źródła ciepła (powierzchnia gotowania kuchenki, kaptur, mikrochill piekarnik).

Jak wysoko powinien być zamontowany telewizor w pokoju dziecięcym?

Istnieje kilka zasad dotyczących instalacji telewizora w pokoju dziecinnym. Po pierwsze, nie należy montować urządzenia zbyt nisko: dziecko może nadmiernie uszkodzić telewizor lub ekran. Jeśli więc Twoje dziecko jest jeszcze małe, ale chcesz zapewnić mu komfort podczas oglądania telewizji, postaw na indywidualnie odchylane uchwyty.

Należy jednak wziąć pod uwagę kąt ustawienia telewizora. W idealnym przypadku kąt nachylenia wyświetlacza nie powinien przekraczać 30 stopni. W tym przypadku dziecko nie będzie odczuwało dyskomfortu z powodu główki.

W jakiej odległości od podnóżka powinien być zamontowany telewizor? Przy wyborze wysokości instalacji można kierować się rozmieszczeniem mebli w pokoju dziecięcym. Im wyższe meble, tym wyżej powinien być umieszczony telewizor.

Optymalne dla instalacji telewizora większość ojców uważa miejsce naprzeciwko obszaru gier lub edukacji. Nie zaleca się instalowania telewizora naprzeciwko łóżka dziecka. W przeciwieństwie do dorosłych, dziecko może stracić wzrok, jeśli ogląda telewizję w pozycji leżącej.

Obliczanie pozycji dla różnych przekątnych

Jak obliczyć idealną wysokość telewizora na ścianie? Aby określić optymalną wysokość telewizora, należy zmierzyć wysokość od podłogi do poziomu oczu. Pomiar ten powinien być wykonany z pozycji, w której planujesz oglądać telewizję. Następnie odejmij wysokość telewizora przez trzy, aby znaleźć punkt środkowy ekranu. Następnie od pierwszej wartości (odległość od podnóżka do poziomu oczu) wymagana jest jedna trzecia wysokości. W rezultacie otrzymujemy idealną odległość od deski rozdzielczej do dolnej krawędzi telewizora i wiemy, jak wysoko powinien być zamontowany telewizor.

Można również skorzystać z intuicyjnej metody określania wysokości telewizora, o której była mowa wcześniej. Dla przypomnienia, standardowa wysokość wynosi 75 cm od podnóżka do dolnej krawędzi urządzenia.

Aby lepiej zrozumieć odległość, w jakiej należy zainstalować urządzenie, wykonujemy obliczenia dla różnych rozmiarów telewizorów. Do obliczeń wykorzystamy wzór L = kD, gdzie L - odległość od widza do ekranu, k - współczynnik dostępności telewizora, a D - przekątna urządzenia.

Dla 17" TV.

Powyższy wzór stosujemy dla 17" HDTV. 17 x 2,3 (współczynnik skuteczności separacji sita). Maksymalna odległość projekcji wynosi 39 cali lub 99 centymetrów.

Dla telewizora z 25-calowym wyświetlaczem.

Masz 25-calowy telewizor? Dlatego obliczenie wynosi 25 x 2,3 (współczynnik wydajności ekranu). Wynik zaokrąglamy do minimalnej odległości 58 cali lub 147 centymetrów.

Dla wyświetlaczy 32".

W jakiej odległości od ściany powinien być umieszczony telewizor, jeśli posiadasz telewizor z ekranem HD i rozdzielczością 32 cale? Odległość między widzem a urządzeniem oblicza się w następujący sposób. 32 * 2,3 (współczynnik skuteczności separacji sita). Dostępny zasięg to 74 cale lub 188 centymetrów.

Dla telewizora 37".

Na przykład, należy obliczyć odległość między telewizorem z ekranem 37" i rozdzielczością Full HD. Współczynnik pojemnościowy ekranu w tym przypadku wynosi 1,56, dlatego obliczenia są następujące: 37 * 1,56. Przekłada się to na około 58 cali, czyli 147 centymetrów.

Dla modeli 40".

Oblicz optymalną odległość dla telewizorów HDTV 40". Pomnóż 40 przez współczynnik rozdzielczości 2,3. Daje to odległość widzenia wynoszącą 92 cale - 234 centymetry.

Dla paneli 50".

Masz 50-calowy telewizor o jakości ekranu UHD? Współczynnik wydajności wynosi 0,7. Wzór to 50*0,7 = 35 cali lub 90 centymetrów. Jak widać, w obliczeniach bagażu zależy nie tylko od przekątnej, ale także od zdolności rozdzielczej ekranu telewizora.

Dla telewizora 55".

Jaka odległość musi być zachowana pomiędzy ekranem HD a telewizorem 55"? 55 * 2,3 = 126 cali lub 320 centymetrów.

Porady i wskazówki

Jeśli nie chcesz dokonywać dokładnych obliczeń odległości montażu telewizora na podstawie współczynnika rozdzielczości, po prostu przelicz przekątną sprzętu na centymetry i pomnóż tę wartość przez dwa.

Zanim zdecydujesz się na wysokość, na której chcesz zamontować telewizor, upewnij się, że ściana wytrzyma ciężar urządzenia. Tak więc, cienka płyta gipsowo-kartonowa nie może wchłonąć duży telewizor, którego waga wynosi 30 kg lub więcej. Aby zapobiec kruszeniu się konstrukcji, należy rozważyć stworzenie specjalnego rusztowania lub montażu na ścianie.

Prawidłowe działanie telewizora wymaga odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Jeśli zamierzasz zamontować zestaw w szafkach, upewnij się, że ze wszystkich stron są wolne przestrzenie.

Jeśli masz małą sypialnię lub pokój dzienny, daj pierwszeństwo instalacji z uchwytem obrotowym. Dzięki temu można osiągnąć pożądaną odległość między użytkownikiem a ekranem i oglądać telewizję bez negatywnych skutków dla wzroku.

Jakie są normy dotyczące wysokości montażu telewizora? W zależności od kąta nachylenia telewizora, urządzenie montuje się na wysokości od 75 cm do 1,2 m od podłoża.

Nawet przy odpowiedniej wysokości telewizora, na jego ekranie mogą czasem pojawić się odblaski od światła słonecznego. Tekstylne zasłony lub żaluzje z listwami mogą pomóc w zapobieganiu dyskomfortowi.

Podczas instalacji należy pamiętać, że poziom oczu musi znajdować się w punkcie oddalonym o jedną trzecią dolnej krawędzi ekranu.

Jeśli telewizor ogląda wiele osób o różnym wzroście i z różnych punktów, do określenia wysokości należy obliczyć średnią arytmetyczną pomiędzy wzrostem widza siedzącego i stojącego lub zastosować standardowy wskaźnik 0,75-1 metra od deski pod nogi do dolnej krawędzi urządzenia.

Gniazda znajdują się często w dwóch miejscach: przy telewizorze (gniazdo 220 V, gniazda do podłączenia telewizora i Internetu, gniazdo do podłączenia okablowania), nad szufladą (dwa gniazda 220 V) oraz w szafce pod telewizor (gniazdo i standardowe gniazda, których liczba zależy od liczby urządzeń). Jaka jest optymalna wysokość dla gniazda telewizyjnego na ścianie? Gniazdo dla telewizora lepiej roztashuvavuvalu oddzielnie od innych, a mianowicie w dolnej części telewizora w odległości 8 centymetrów od dolnej krawędzi, ponieważ główne wyjścia TV znajdują się poniżej, i nie trzeba będzie ciągnąć kabel do dużej odległości.

Gniazdo sieciowe dla telewizora musi znajdować się na wysokości 10-15 centymetrów od górnej krawędzi urządzenia, tak aby można było łatwo wsunąć rękę za telewizor i podłączyć lub wyjąć wtyczkę. Takie rozmieszczenie gniazd ułatwia również płynną pracę uchwytu. Optymalna odległość dla gniazdek nad szafką wynosi 10 cm od dolnej krawędzi telewizora. Ostatni blok gniazd znajdujący się za szafką RTV zaleca się umieścić w odległości 10 cm od górnej krawędzi mebla.

Wysokość montażu telewizora powinna być dostosowana, jeśli wraz z telewizorem używany jest dekoder, konsola Xbox lub inny sprzęt. Konsole do gier są zainstalowane na średniej wysokości pomiędzy widzem a osobą siedzącą lub stojącą. Biorąc pod uwagę wzrost graczy, średnia odległość od podnóżka do środka telewizora wynosi około 125 centymetrów.

Czy podoba Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lubZostaw komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy.