Jak wybrać cooler CPU: wszystko, co kupujący powinni wiedzieć

Pokaż treść artykułu

  1. Jak wybrać cooler dla mojego procesora?
  2. Skąd mam wiedzieć, czy dany cooler jest odpowiedni dla mojego procesora pod względem mocy?
  3. Wybór coolera pasującego do płyty głównej
  4. Wymiary coolera dla płyty głównej
  5. Wybierz ilość rurek cieplnych
  6. Który projekt jest lepszy?
  7. Rodzaj połączenia
  8. Ustalenia

Chłodnica to system chłodzenia powietrzem składający się z chłodnicy i wentylatora. Te jednostki chłodzące zostały zaprojektowane w celu obniżenia temperatury procesora. Od parametrów urządzenia zależy zdrowie, wydajność i szybkość komputera. Jak wybrać cooler dla procesora, aby zapewnić sobie komfortową i bezproblemową pracę z komputerem? Główne zasady wyboru zostały opisane w tym artykule.

Jak dobrać cooler do procesora?

Najczęściej spotykanym typem chłodziarki jest chłodziarka wiatrowa. Heat-pipes wraz z płytkami radiatora odbierają ciepło z procesora i kierują je do głównej sekcji chłodzenia, która jest ostatecznie przedmuchiwana przez wentylator. Istnieją również chłodnice standardowe, ale w tym artykule skupimy się na specyfice wyboru chłodnicy powietrza.

Jak wybrać chłodziarkę o długiej żywotności? Należy zapytać o rodzaj łożyska, w jakie wyposażony jest wentylator. Najbardziej trwałe, niezawodne w działaniu, a przy tym w przystępnej cenie są łożyska hydrodynamiczne. Ponadto, przy wyborze chłodziarki należy zwrócić uwagę na poziom hałasu. Jeśli cisza podczas pracy na komputerze jest dla Ciebie bardzo ważna, przyzwyczaj się do sprzętu o poziomie hałasu w granicach 25 dB. Można również kierować się prędkością nawijania. Aby uzyskać możliwie najcichszą pracę, prędkość obrotowa nie może przekraczać 800-1500 obrotów na obrót.

Aby dowiedzieć się, który cooler wybrać, przejdź przez proces selekcji krok po kroku. Aby zakup był udany, należy wybrać chłodziarkę o takich parametrach:

  • gęstość mocy (TDP);
  • spójność z płytą główną;
  • wymiary;
  • projekt;
  • Liczba rurek cieplnych;
  • rodzaj połączenia.

Aby nie popełnić błędu i wiedzieć dokładnie, jak wybrać cooler dla swojego procesora, przyjrzyjmy się każdej pozycji z poniższej listy.

Skąd mam wiedzieć, czy cooler jest odpowiedni do procesora pod względem mocy?

Producenci chłodziarek dodali przejrzysty ranking urządzeń, aby ułatwić kupującym wybór. Współczynnik rozpraszania mocy lub TDP jest wskaźnikiem używanym do określenia ilości rozpraszanego ciepła. Znajdź właściwą odpowiedź na pytanie "jak wybrać cooler dla procesora" jest łatwe, jeśli wziąć pod uwagę zadania, które wykonuje komputer.

Jeśli używasz komputera wyłącznie do obróbki dokumentów biurowych i surfowania po Internecie, wystarczy solidny cooler o TDP 45-65W.

Czy często grasz w gry komputerowe? Następnie wybierz coolery do gier PC klasy średniej lub wysokiej o mocy od 65 do 120 W.

Osobom, które zawodowo zajmują się tworzeniem grafiki i obróbką wideo, a także grają w nowoczesne gry 3D, pasować będą coolery o TDP powyżej 120 W. Należy jednak pamiętać, że takie coolery są kompatybilne tylko z komputerami do gier i profesjonalnymi komputerami o dużej mocy.

Lepiej jest wybrać cooler dla procesora z 50% marginesem TDP. Jest ku temu kilka powodów.

  • W warunkach wysokiego obciążenia procesor wytwarza więcej ciepła, więc i praca dla coolera staje się większa.
  • Producenci coolerów często zwiększają wartości TDP.
  • Wartość TDP pozwoli coolerowi pracować na średnich obrotach, co przełoży się na dłuższą żywotność sprzętu.

Rezerwa w parametrach chłodzenia nie jest potrzebna tylko w jednym przypadku - gdy kupujemy cooler do komputera, na którym pracujemy wyłącznie w programie Microsoft Word.

Wybór coolera do płyty głównej

Wybierając odpowiedni cooler do płyty głównej należy wziąć pod uwagę rodzaj interfejsu i możliwości montażu. Każda płyta główna ma swój własny sposób montażu otworów i sposobów montażu coolera. Normy te powinny być przestrzegane przy wyborze urządzenia chłodniczego.

Pierwszym ogniwem do prawidłowego doboru coolera jest znajomość zasad rozmieszczenia otworów montażowych w gnieździe płyty głównej. Następnie należy dokładnie zapoznać się z datasheetem coolera i upewnić się, że urządzenie jest kompatybilne z typem montażu płyty głównej.

Wymiary coolera do montażu na płycie głównej

Jak dobrać wielkość chłodziarki? Zazwyczaj producenci komputerów podają maksymalne dopuszczalne rozmiary chłodnic, które mogą być zainstalowane w jednostce systemowej. Jeśli jednak nie znalazłeś tej informacji w instrukcji, możesz samodzielnie zmierzyć wymagane parametry.

Aby to zrobić, należy zmierzyć dwa parametry. Pierwszym z nich jest odległość pomiędzy metalową obudową procesora a bocznym panelem obudowy. Drugi to odległość od podstawy coolera, która styka się z procesorem, do dolnej części wentylatora lub chłodnicy. Ta ostatnia wartość jest szczególnie ważna dla tych, którzy korzystają z kart RAM z osłoną chłodzącą.

Wybierz liczbę rurek cieplnych

Rurki w coolerach służą do przekazywania ciepła do płyt radiatora, dlatego ich ilość ma duży wpływ na szybkość chłodzenia procesora. W chłodziarkach klasy podstawowej dostępne są jedna lub dwie rurki. Trzy lub cztery rurki oznaczają chłodnicę o średniej wydajności. Osiem lub więcej coolerów w segmencie high-end jest przeznaczonych do chłodzenia procesorów klasy high-end.

Mówiąc o rurkach cieplnych, należy zwrócić uwagę na specyfikę ich ekonomiki. Preferuje się, aby rurki stykały się z cristae procesora, tj. aby były otwarte. Proces wymiany ciepła będzie w tym przypadku bardziej efektywny.

W niektórych przypadkach chłodnica może być zaprojektowana bez rur. W większości przypadków konstrukcja ta jest charakterystyczna dla standardowych urządzeń budżetowych. Jak dobrać cooler dla procesora w tym przypadku? Należy zwrócić uwagę na materiał podłoża. Najbardziej wydajne będą coolery z miedzianą podstawą, ponieważ przewodność cieplna tego materiału daje dobry wzrost chłodzenia.

Który projekt jest lepszy?

Aktualny wybór obejmuje trzy typy konstrukcji chłodnic.

Klasyka. Chłodziarki klasyczne znajdują zastosowanie w biurach i komputerach domowych, które są wykorzystywane do codziennych, nieformalnych zadań. Wentylator jest umieszczony równolegle do procesora. Kształt coolera zależy od typu procesora (okrągły dla Intela, kwadratowy dla AMD). Klasyczne konstrukcje tych urządzeń wyróżniają się niezawodnością, niskim kosztem i wysoką wydajnością.

Top-Flow. W odróżnieniu od poprzedniej konstrukcji, cooler Top-Flow posiada większy radiator, jak również zwiększoną odległość pomiędzy procesorem a radiatorem. Powietrze jest pobierane z otworów w panelu bocznym na zewnątrz obudowy i kierowane do płyty głównej. Taka zasada działania pozwala na szybsze chłodzenie elementów znajdujących się w pobliżu procesora. Chłodnice Top-Flow są odpowiednie dla domowych i średnio wymagających komputerów do gier.

Chłodnice Top-Flow. Wyróżniającą cechą tych coolerów jest obecność rurek cieplnych, które integrują radiator z podstawą coolera. A sekretem zwiększonej wydajności urządzenia jest przepływ powietrza do radiatora od strony płyty głównej. Chłodnice wieżowe mogą być wyposażone w kilka wentylatorów. Te konstrukcje coolerów są preferowane przez graczy i entuzjastów fotografii i wideo.

Rodzaj połączenia

Większość coolerów jest zaprojektowana z czteropinowym gniazdem. Co to oznacza? Większość nowoczesnych kart graficznych obsługuje technologię PMW, która automatycznie dostosowuje prędkość zegara w zależności od temperatury procesora.

Mogą być jednak dostępne również inne urządzenia - trzypinowe złącze do podłączenia wentylatora chłodnicy. W tym przypadku użytkownik będzie musiał ręcznie sterować prędkością wentylatora.

Ustalenia

Jak dobrać cooler do procesora? Przede wszystkim upewnij się, że wiesz, co zamierzasz robić na swoim komputerze najczęściej. W związku z tym należy wybrać optymalną gęstość mocy chłodzenia (TDP). Zalecane jest wybieranie coolerów z minimum 50% rezerwą TDP. Rezerwa TDP pozwoli coolerowi pracować z umiarkowaną prędkością, a w rezultacie sprzęt będzie działał dłużej.

Następnie należy wybrać konstrukcję urządzenia - klasyczną, wieżową lub Top-Flow, w zależności od konkretnego zastosowania i zadań, jakie ma spełniać chłodnica. Nie zapomnij upewnić się, że przeciwny model coolera jest odpowiedni do komputera pod względem wielkości i rodzaju połączenia, jak również w połączeniu z płytą główną. Należy pamiętać, że 800 obrotów na minutę jest poziomem czułości dla każdego wentylatora, a rurki cieplne (jeśli są obecne w projekcie) muszą być otwarte i w kontakcie z chipsetem procesora.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lub



Proszę zostawić komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy