Jak wybrać dysk SSD: Przewodnik właściciela i uwagi dotyczące wyboru

Pokaż treść artykułu

  1. Jak duży powinien być dysk SSD
  2. Rodzaje pamięci flash
  3. Format i interfejs połączenia
  4. Wydajność i szybkość dysku SSD
  5. Producenci

Najłatwiejszym, najprostszym i stosunkowo niedrogim sposobem na przyspieszenie komputera jest wyposażenie go w szybki dysk SSD. Ale niewielu wie, jak wybrać odpowiedni dysk SSD. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w tym artykule.

Jak duży musi być dysk SSD

Pojemność nowoczesnych półprzewodnikowych urządzeń pamięci masowej waha się w zakresie od 120 GB do 4 TB i więcej.

Podobnie jak w przypadku wyboru innych rodzajów notatników osobistych, tak i w tym przypadku obowiązuje zasada "im więcej, tym lepiej". Jego ograniczenia narzuca jedynie koszt dysku SSD, więc jeśli ważne jest zmieszczenie się w budżecie, należy wybrać model pod konkretne potrzeby.

Dostępne w pojemnościach 120/128 GB, dyski SSD to logiczne minimum, umożliwiające zainstalowanie nie tylko systemu operacyjnego i wszystkich programów, ale także wykorzystanie części dysku SSD do przechowywania danych. Wraz z malejącymi kosztami przechowywania danych, ilość ta będzie stopniowo stawała się zbędna.

Jeśli zależy Ci na wydajnym dysku twardym o większej pojemności, wybierz konfiguracje 240 GB lub 256 GB. Dzisiejszy "złoty standard" dla pamięci masowej systemów i oprogramowania.

Dyski od 480 do 1 Tb, oprócz oprogramowania, pozwalają na zainstalowanie niewielkiej biblioteki wymagających zasobów gier.

Dyski od 2TB wzwyż są dobrym wyborem, przed zakupem tego modelu warto ocenić stosunek ceny do wydajności dla konkretnych zadań.

Rodzaje pamięci flash

Układy flash stosowane w pamięciach półprzewodnikowych mają pewne specyficzne cechy przechowywania danych.

  • MLC (Multi Level Cell). Klasyczne dyski półprzewodnikowe z mikroprocesorami są nadal dostępne na rynku. Te układy SSD mogą przechowywać 2 bity danych i są uważane za najbardziej niezawodne. Jednak wysoka czystość składu medium i specyfika produkcji sprawiają, że są one najdroższe na rynku.
  • TLC (Three Level Cell). Bardziej masowa i powszechnie dostępna pamięć flash. Ten typ modelu może pomieścić do 3 bitów informacji. W pamięci prefiksowej 3D sekcje te są ułożone w okręgu jedna na drugiej.
  • Typ pamięci QLC ma 4 bity informacji w jednej komórce, dlatego ma niską deklarowaną pojemność od producenta. Model ten jest tańszy w produkcji, dzięki czemu marki mogą produkować urządzenia pamięci masowej o dużej pojemności po przystępnych kosztach.

Testy i oceny dysków pokazują, że producenci SSD nauczyli się obniżać wydajność prędkości, a liczba urządzeń opartych na TLC i QLC będzie tylko rosła.

Format i interfejs wtyczki

Większość półprzewodnikowych urządzeń pamięci masowej jest zaprojektowana w obudowie 2,5″. Dyski te mają takie same wymiary jak dyski twarde w tym samym formacie, a praktyczna grubość obudowy wynosi 7 mm dla wszystkich modeli.

Zmniejszony rozmiar to ogólny trend dla urządzeń do przechowywania danych, które są instalowane w systemach o bardziej kompaktowych obudowach. Jak wybrać dysk SSD w oparciu o te kryteria? Dostępne są następujące opcje.

  • SATA3. Interfejs Serial ATA (SATA) jest najczęściej używany do połączeń dysków twardych. Należy pamiętać, że interfejs SATA ma pozytywną korelację, więc nawet jeśli Twój system nie obsługuje SATA3, możesz bez problemu kupić dysk SSD SATA3. Dysk będzie działał, ale jego wydajność będzie ograniczona do przepustowości SATA2.
  • PCI-E. Dyski półprzewodnikowe to półprzewodnikowe urządzenia pamięci masowej zaprojektowane jako karty rozszerzeń wyposażone w złącza PCI Express. Są one często wymagane, gdy możliwości SATA3 są niewystarczające. W takich przypadkach wykorzystywane są cztery pasy magistrali PCI-E, które przesyłają dane z prędkością do 2 GB/s. Aby zapewnić jeszcze wyższą wydajność, te dyski SSD są wyposażone w dwa kontrolery i układ trybu RAID. Jednak urządzenia te zostały praktycznie całkowicie wyparte przez bardziej kompaktowe modele w formacie M.2.
  • M.2, mała karta rozszerzeń zajmująca niewiele miejsca, stała się w rzeczywistości logicznym rozszerzeniem urządzeń mSATA. Kilka standardów M.2 umożliwia stosowanie urządzeń pamięci masowej o różnych długościach (30-110 mm) i konfiguracjach (jedno- i dwustronnych). Nowy standard umożliwia również przesyłanie danych nie tylko przez interfejs SATA, ale również przez PCI Express. Jest to jeden z powodów, dla których dyski M.2 podbiły rynek. Coraz więcej producentów dysków MMC decyduje się na format M.2, który staje się coraz bardziej powszechny nawet w płytach głównych z niższej półki.

Aby rozszerzyć "geografię" wdrażania dysków SSD M.2 w platformach stacjonarnych, producenci opcjonalnie oferują specjalne adaptery gniazd PCI E. Umożliwiają one zastosowanie szybkiego dysku wraz ze starszymi płytami, które niekoniecznie są wyposażone w gniazdo M.2.

W świecie serwerowych dysków SSD można znaleźć również urządzenia z interfejsem U.2. Są to urządzenia pamięci masowej w obudowie 2,5, ale działają za pośrednictwem interfejsu PCI-E. Umożliwia to wysoką liniowość i szybkość dostępu losowego w standardzie.

Wydajność i szybkość dysków SSD

Arkusze specyfikacji wydajności SSD zawierają specyfikacje producenta dotyczące prędkości odczytu/zapisu oraz operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS). Te wskaźniki wydajności często odzwierciedlają rzeczywiste możliwości wydajności dysku SSD. Na przykład niesamowita wartość 2500 MB/s odpowiada wydajności sekwencyjnego zapisu/odczytu linii osiąganej w idealnych sytuacjach. Oczywiście zasada "lepszy - lepszy" działa również w tym przypadku, ale do pełnej, całościowej oceny wydajności niezbędny jest test w czasie rzeczywistym, który pozwoli rozpoznać zachowanie napędu w różnych scenariuszach jego użytkowania. Różne oprogramowanie może zapewnić zupełnie inne obciążenie dysku.

Jak wybrać dysk SSD do mojego laptopa? O wydajności urządzenia pamięci masowej decyduje wiele czynników: model kontrolera, który został zastosowany, rodzaj i liczba układów flash, pojemność oraz algorytm cache. Duże znaczenie ma również firmware kontrolera hosta. W szczególności ten mikrokod jest powodem, dla którego urządzenia pamięci masowej o podobnym zestawie komponentów mogą znacznie różnić się pod względem szybkości działania. W ramach jednej serii bardziej kompaktowe modele są często bardziej wydajne. Szczególnie jeśli porównamy prędkości zapisu i IOPS, które są wzmacniane przez zwiększanie kanałów dostępu do chipu flash.

Tak czy inaczej, wydajność każdego taniego dysku SSD jest znacznie wyższa niż wydajność wydajnego dysku twardego. Różnicę można zauważyć już na etapie ładowania systemu operacyjnego, którego czas skraca się kilkukrotnie. Instalacja i uruchamianie dodatków również zajmuje znacznie mniej czasu. Wszystkie operacje, które obciążają podsystem dyskowy są szybsze. Wykorzystanie dysków SSD nie ma wpływu na liczbę klatek na sekundę w grach, z wyjątkiem przypadków, gdy w grze aktywnie ładowanych jest wiele różnych tekstur. Podczas gdy ładowanie z HDD może powodować drobne "zamrożenia", SSD eliminuje te problemy.

Czy można powiedzieć, że dyski SSD ostatecznie całkowicie zastąpią dyski HDD? To już się dzieje. Cena za gigabajt systematycznie spada i będzie spadać. Dlatego wielu użytkowników rezygnuje z dysków twardych na rzecz dysków półprzewodnikowych. Zwłaszcza, że coraz więcej usług przenosi się do Internetu i nie ma już potrzeby przechowywania terabajtów informacji lokalnie. W przypadku platformy mobilnej konfiguracja z dyskiem SSD jest wręcz dobrym pomysłem. Zwłaszcza w obliczu trendu w kierunku smuklejszych urządzeń.

Producenci

Istnieje sporo firm produkujących akumulatory półprzewodnikowe. Z technologicznego punktu widzenia stworzenie produkcji odpowiednich urządzeń - łatwe zadanie. Formalnie to wystarczy, aby mieć linię montażu powierzchniowego elementów, które będą przylutowane do lutowanej płytki drukowanej. Z tego powodu liczba aktywnych graczy na rynku SSD znacznie wzrosła.

Jednak uzyskanie kompletnego rozwiązania to bułka z masłem. Aby kontroler działał, potrzebny jest zaawansowany firmware, który uwzględni niuanse jego architektury. W idealnym przypadku mikrokod musi być również co jakiś czas aktualizowany.

Od pewnego czasu firma Kingston jest pionierem w branży półprzewodnikowych pamięci masowych, oferując szereg rozwiązań do różnych zastosowań.

Poważne sukcesy w tej dziedzinie osiągnęła firma Samsung, która oferuje najbardziej nysvidkissnish dyski twarde na rynku. Widzimy też firmy Crucial, Corsair, atrakcyjne rozwiązania A-DATA, GOODRAM, Silicon Power, Transcend.

Wzrost zainteresowania dyskami SSD jest zrozumiały i logiczny. Napędy tego typu są w stanie radykalnie poprawić wydajność podsystemu dyskowego - najsłabszego ogniwa w składzie każdego komputera. Co prawda koszty dysków SSD będą stopniowo spadać (dzięki większej pojemności i mniejszej produkcji chipów flash), ale to nie powinno Cię powstrzymać. Jeśli więc skusisz się na zakup dysku półprzewodnikowego, teraz jest najlepszy czas, aby to zrobić.

Sprawdź współczynnik kształtu urządzenia i upewnij się, że w systemie można zainstalować dysk SSD w odpowiednim formacie. Następnie wybierz potrzebną pojemność w oparciu o scenariusz przyszłego wykorzystania dysków i budżet na zakup.

Należy pamiętać, że jeśli zaczniesz używać dysków SSD w swoim systemie, bardzo trudno będzie zrezygnować z nich w przyszłości, ponieważ szybko przyzwyczaisz się do dobrego systemu.

Mamy nadzieję, że teraz wiesz dokładnie, jak wybrać dysk SSD dla swojego komputera i możesz łatwo znaleźć swój wybór.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lub



Proszę zostawić komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy