Objęta instrukcja obsługi do podłączenia pralko-suszarki

Pokaż treść artykułu

  1. Wybór miejsca instalacji
  2. Zasady ustawiania pędników
  3. Oznaczenie pomieszczenia, w którym ma być zainstalowana instalacja
  4. Pakowanie, przygotowanie do instalacji, ustawienie pralki.
  5. Podłączenie maszyny do sieci wodociągowej.
  6. Przygotowanie materiałów i narzędzi
  7. Mocowanie węża do myjki
  8. Podłączenie "maszyny" do wanny lub spłuczki WC
  9. Podłączenie węża do armatury
  10. Cienkie szczeliny w rurze
  11. Podłączenie do sieci wodociągowej na przyzwoitym obszarze
  12. Specyfika użytkowania myjki bez bieżącej wody
  13. Podłączenie do sieci kanalizacyjnej
  14. Podłączenie do sieci elektrycznej
  15. Pierwszy włącznik testowy
  16. Informacje zwrotne

Pierwsza działająca maszyna została wynaleziona 500 lat temu przez Leonarda da Vinci. Ale dopiero "dobrnęliśmy" do 30 lat, odkąd radykalny rząd uznał tę maszynę za zło.

Podłączenie maszyny o nowoczesnej konfiguracji do odpowiednio przygotowanej witryny to zadanie na dwa lata. Oczywiście, jeśli jesteś profesjonalistą. Jeśli jesteś profesjonalnym użytkownikiem, instrukcje pozwolą Ci zainstalować rumpel elektryczny własnymi rękami.

W przeciwieństwie do staromodnych ręcznych maszyn do nawadniania i pianownic, nowoczesna technologia nie pozwala na takie manipulacje, jak przelewanie węża przez zlew, napełnianie bębna wodą spod kranu czy machanie urządzeniem podczas prysznica. Po prawidłowym zainstalowaniu myjki elektrycznej i mechanicznej zapomnisz o myciu w łazience i ciągłym moczeniu się.

Wybór miejsca montażu.

Instalacja pralko-suszarki rozpoczyna się od wyboru miejsca instalacji. Znalezienie miejsca na sprzęt w mieszkaniu o prostym, nowoczesnym układzie nie jest łatwe. Kolejna racja - instalacja w zwartej zabudowie blokowej i małych pomieszczeniach.

Zasady ustawiania pralki

  • Najlepiej byłoby, gdyby myjka była umieszczona na płaskiej i twardej powierzchni w pobliżu punktu podłączenia do sieci, np. na płytkach lub betonowej podłodze, aby nie powodować wstrząsów ani wibracji podczas pracy urządzenia.
  • Maszyna jest umieszczona w pobliżu sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Nie chcesz jednak blokować przestrzeni i harmonijnie wkomponować się we wnętrze łazienki.
  • Pozostawić po kilka centymetrów wolnej przestrzeni z każdej strony obudowy. Każde elektronarzędzie będzie wibrować podczas pracy, a jeśli zostanie umieszczone poza zasięgiem, może przeszkadzać w otoczeniu (meble, ściany itp.).
  • Nie zaleca się umieszczania urządzenia w pobliżu umywalki, wanny lub prysznica - urządzenie jest bezpieczne, gdy znajduje się z dala od wody i wilgoci.
  • Przy wyborze miejsca instalacji nie należy zapominać o hałasie. Do tłumienia drgań można stosować specjalne uszczelki tłumiące drgania, dostępne w sklepach z artykułami sanitarnymi. Można też zrobić je samemu, wyrywając uszczelkę antywibracyjną z povsti lub humi (grubość 3-5 mm).

Proszę zwrócić uwagę. Dla pralki wymagane jest oddzielne gniazdko elektryczne o odpowiedniej pojemności i obowiązkowym uziemieniu, wyprowadzone z rozdzielni wewnętrznej WYŁĄCZNIE w celu zainstalowania urządzenia przy zachowaniu wszystkich przepisów bezpieczeństwa.

Zapewnij również swobodny dostęp do wtyczki urządzenia. Jeśli nie jest możliwe przeprowadzenie wiązki przewodów bliżej maszyny, należy użyć korby ręcznej.

Oznaczenie pomieszczenia instalacyjnego

Nowoczesnym rozwiązaniem jest podłączenie pralko-suszarki do sieci wodociągowej w następujących miejscach.

  • W łazience pod umywalką. Doskonała opcja, aby zaoszczędzić miejsce w kompaktowym pomieszczeniu.
  • W kuchni (w aneksie kuchennym). Automatyczna pralka pod ladą nie jest zbyt inwazyjna i po raz kolejny nadaje się, jeśli wielkość pomieszczenia jest niewielka. W takim przypadku urządzenie nie powinno być umieszczane w pobliżu piekarnika lub płyty gazowej. Również w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
  • Przy oknie, na balkonie, w korytarzu. Jeśli wszystkie media są na miejscu, można w tych pomieszczeniach podłączyć pralkę do kanalizacji.

Rozpakowywanie, przygotowanie do instalacji, ustawianie pralki

Tak więc, miejsce do instalacji pralki zostało wybrane. Kolejnym krokiem jest rozpakowanie urządzeń. Pralka jest urządzeniem gospodarstwa domowego o dość złożonej konfiguracji i wymaga specjalnych warunków transportu w celu uniknięcia uszkodzeń.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest wyjęcie pralko-suszarki z oryginalnego opakowania. Należy uważać, aby nie uszkodzić powierzchni maszyny lub laminatu, który może być wymagany.

Następnie należy odkręcić śruby mocujące, które utrzymują bęben na miejscu i zamknąć otwory plastikowymi zatyczkami (dostarczonymi z urządzeniem). Zabierz również klipsy mocujące i listwy. Uwaga! Jeśli nie zostanie to zrobione, a pralko-suszarka zostanie włączona, nieuchronnie dojdzie do awarii: cała mechanika wewnętrzna zostanie znacznie zakłócona.

Po usunięciu zaczepów zabezpieczających, zbiornik prawej jednostki będzie zawieszony na sprężynach. Ponadto najlepiej zachować same wsporniki - mogą się przydać w dalszym transporcie.

Przed podłączeniem elektronarzędzia do sieci elektrycznej należy je ustawić w pozycji poziomej. Wyrównać poziom budynku i sprawdzić stan urządzenia. Jeśli występuje niewielki ruch, należy go wyregulować, obracając nakrętki regulacyjne na nogach podporowych. Należy pamiętać, że nawet w przypadku niewielkiej niewspółosiowości, części owijane zużywają się znacznie szybciej (bęben, łożyska, wsporniki zawiasów).

Podłączenie maszyny do sieci wodociągowej

Pralko-suszarka może pracować tylko przy stałym dopływie wody, dlatego należy podłączyć urządzenie do instalacji zimnej wody. Jest to najłatwiejszy i najbardziej wymagający rodzaj pracy do wykonania.

Przygotowanie materiałów i narzędzi

Przed przystąpieniem do prac należy zakręcić dopływ wody przy kranie w mieszkaniu lub na całym pionie.

Wymagane narzędzia i materiały oraz zastosowana metoda podłączenia zależą od umiejscowienia pralko-suszarki w sieci wodociągowej.

Aby nie tracić czasu na bieganie do sklepu po potrzebną część, najpierw upewnij się, że masz jej wystarczająco dużo:

  • rury do kanalizacji;
  • armatura z tworzywa sztucznego i metalu;
  • węże;
  • kształtki, złączki;
  • "fumka", lwa hydrauliczna do izolacji;
  • uszczelniacz.

Do narzędzi niezbędnych do wysokiej jakości wykonania należą:

  • Przygotować klucze do gazu i klucze półksiężycowe;
  • śrubokręty (plasque i christopper);
  • dobrze zakończony nóż;
  • szczypce;
  • taśma miernicza;
  • poziom budowy;
  • urządzenie do cięcia rur z tworzywa sztucznego (można zastąpić zwykłymi nożycami metalowymi).

Jak widać, zestaw narzędzi jest elementarny, znajdujący się praktycznie w każdym domu.

Rozpoczynając pracę należy zwrócić uwagę na ciśnienie wody i stopień jej zanieczyszczenia. Aby oczyścić wodę, należy zainstalować specjalne filtry, które wydłużą żywotność urządzenia. Element czyszczący jest wprowadzany do rury doprowadzającej wodę za pomocą urządzenia wyzwalającego.

Pralko-suszarka może być podłączona do sieci wodociągowej:

  • złącze zaciskowe. Weź wąż, jedna strona z niego pidvododivaetsya do prawej maszyny, drugi - do zaworu. Rura jest zabezpieczona śrubami i kran jest włożony do rury, aby umożliwić przepływ wody. Ten ostatni jest włączany i blokowany po każdym stuknięciu.
  • Korek jest wkładany przez trójkąt. Elastyczna rura jest połączona z mieszaczem w zbiorniku wody.
  • podłączyć elastyczną rurę do spłuczki. Metoda ta jest zalecana w przypadku, gdy w budynku zainstalowane są rury metalowo-plastikowe.

Młynek może być podłączony zarówno do zimnej jak i ciepłej wody.

Większość modeli jest dostarczana z wężem, ale jego długość nie zawsze jest wystarczająca. W takich sytuacjach, aby ułatwić instalację przyłączy, technicy zalecają użycie nasadki do węża.

Podłączanie węża do pralko-suszarki

Wąż odprowadzający ścieki może być podłączony do pralko-suszarki na kilka sposobów. Najlepsza opcja jest wybierana w zależności od:

  • bliskość przewodów instalacji;
  • wysokość i przycięcie miejsca przyłączenia urządzenia;
  • konieczność podłączania dodatkowych urządzeń.

Proszę zwrócić uwagę! Przed zamontowaniem węża spustowego należy pamiętać o zamocowaniu zaworu elektromagnetycznego. Ma to na celu zapewnienie, że woda, która spływa do odpływu, nie wpływa z powrotem do urządzenia.

Są dwa sposoby spuszczania wody z piersi. Pierwszy z nich to syfon przepływu wstecznego. Innym - z wykorzystaniem zaciskane sprzęgło: najpierw zatykanie dopływu wody, Dalі nazywając punkt mocowania i wywiercony przez metal otwór (2 razy mniej niż średnica rury), po którym sprzęgło dokręcania śrub, odbyła się instalacja kulturalnego kranu i podłączyć wąż doprowadzający wodę.

Ważne jest, aby wąż spustowy znajdował się jak najbliżej miejsca odprowadzania wody. Oznacza to, że pompa jest mniej obciążona i dzięki temu ma dłuższą żywotność.

Podłączenie "automatu" do wanny lub spłuczki jednootworowej

Jest to najlepsza i najłatwiejsza metoda. Schemat podłączenia pralki jest następujący:

  • zagięcie w kielichu rury;
  • zamontować armaturę poprzez jej przykręcenie;
  • przykręć elastyczne złącze do podkaszarki i podłącz wąż wodny do pralko-suszarki.

Ta metoda nie jest odpowiednia do instalacji urządzenia w łazience lub kuchni, gdzie nie ma miski.

Podłączenie węża do armatury

Jeżeli w mieszkaniu lub budynku mieszkalnym przeprowadzono już remont, a przyłącza zimnej wody w urządzeniach nie są dostępne, pozostaje tylko jedna możliwość - podłączenie węża do armatury. Wady tej metody obejmują:

  • Obecność dodatkowych rur, które nie mieszczą się swobodnie na ścianie, a które są ważne, aby dopasować;
  • Możliwość zaczepienia się o kran z wężem i zerwania wszystkiego, a wtedy trzeba będzie wydać pieniądze na naprawy;
  • brak możliwości podłączenia pralki do armatury radian, ponieważ główne nakrętki zaworów znajdują się na mimośrodach;
  • Rury, które znajdują się pod armaturą nerwowo, nie pozwalają na równomierne podłączenie węża, dlatego z połączenia może wyciekać woda.

Zaletą połączenia młynka z mikserem jest łatwość, wygoda i prostota obsługi. Nie ma potrzeby przecinania rur, lamowania płytek i wchodzenia pod zlew lub wannę. A jeśli urządzenie ulegnie awarii, można szybko zakręcić wodę, ponieważ główny kran znajduje się bezpośrednio przy armaturze.

Z narzędzi i podstawowych akcesoriów, do wykonania pracy wymaga tylko klucz i śrubę, jak również triak, magistrala podovyuvalovach, uszczelki silikonowe i kurczenia. Kup baterię, która jest wizualnie kompatybilna z armaturą: nie ma sensu brać pozłacanej części do chromowanego regulatora wody, na przykład - byłoby to nie do przyjęcia.

W związku z tym należy postępować w następujący sposób.

  • Oczyść obszar roboczy z wszystkiego, co może być zeskrobane, złamane (szklane półki, szczoteczki do zębów, kubki i tak dalej).
  • Odciąć wodę.
  • Dokładnie usunąć nakrętki mocujące mikser.
  • Wyjmij kurek, każdy wylot jest wyposażony w elastyczne uszczelki z humusem (jeśli nie są one dostarczone przez fabrykę).
  • W miejscach połączeń zawinąć masę uszczelniającą - przed pękaniem i bez zakładek (najlepiej FUM-polistyren).
  • Przykręcić złączkę w taki sposób, aby zawór doprowadzający wodę był ustawiony gładko, a wylot rury był skierowany w dół.
  • Przykręcić złączkę rurową, nie uszkadzając przy tym silikonowych uszczelek.
  • Podłączyć mieszacz do triaka i adaptera, do którego podłączony jest wąż spustowy pralko-suszarki.
  • Sprawdzić szczelność przyłączy, otwierając dopływ wody.

Po zakończeniu prac należy upewnić się, że wszystko zostało prawidłowo podłączone. W tym celu należy odkręcić kurek z zimną wodą i jednocześnie włączyć pralkę. Podczas poboru wody przepływ wody nieco spada, ale nie jest to krytyczne.

Ważne! Przy podłączaniu pralko-suszarki do kanalizacji nie należy skąpić na akcesoriach - należy kupić wysokiej jakości złączki, uszczelki i uszczelnienia, aby zminimalizować ryzyko pęknięcia kurków.

Złączki do cienkich rur.

Elektronarzędzie można podłączyć do metalowych i plastikowych systemów rurowych w dowolnym miejscu na rurze, wkładając gwintowany kurek i tworząc w ten sposób przyłącze dla węża. Aby wykonać tę operację należy:

  • wyciąć w rurze;
  • zmierzyć wymiary rury;
  • wyciąć kawałek rury pasujący do elementu przejściowego;
  • dopasować adapter do nakrętki;
  • Zmierzyć rurę w miejscach, gdzie łączy się z adapterem (używając kalibratora);
  • umieścić rurę na złączce zaworu;
  • wcisnąć po obu stronach kopuły i zabezpieczyć nakrętkami.

Przed rozpoczęciem wiercenia zaleca się przykręcenie zaworu odcinającego do króćca. Po zakończeniu pracy węże są montowane do naprawionego zaworu.

Dopasowanie do wewnętrznego pionu z tworzywa sztucznego odbywa się na tej samej zasadzie, ale przy użyciu specjalnych narzędzi do lutowania rur.

O ile nowoczesna komunikacja jest mniej lub bardziej zrozumiała, o tyle prawidłowe podłączenie odpowiedniej maszyny do "starożytnych" rur - to już sprawa niełatwa. Ale jest to bardzo proste. Co możemy zrobić?

Do rozwiązania problemu potrzebny jest zacisk (tzw. "wampir") i dźwig na pralce.

  • Wyznacz miejsce na rurze, w którym będzie montowana złączka, oczyść je z farby i korozji.
  • Wywiercić otwór w rurze i zamontować uszczelkę zaciskową w kształcie kwadratu.
  • Zamocować uszczelkę za pomocą tulei i założyć opaskę zaciskową.
  • Skręć dokładnie części i połączenie jest gotowe.

Pozostało tylko przymocować żuraw, a do niego rurę właściwej maszyny. Nie zapomnijcie użyć "fumki".

Podłączenie do sieci wodociągowej w bezpiecznym miejscu

Niekiedy sytuacja wymaga podłączenia urządzenia instalacyjnego do bezpośredniego przewodu wodociągowego w danym miejscu. Do realizacji projektowanej instalacji sieciowej wymagana jest specjalna konfiguracja zacisku z gniazdem.

Przy zakupie złączek należy zwrócić uwagę, aby średnica złączki odpowiadała średnicy rury. Twoje instrukcje są w przybliżeniu następujące:

  • Zainstaluj element przejściowy na rurze, aby odciąć przepływ wody;
  • zainstalować gniazdo przez gniazdo;
  • nakręcić zawór na gniazdo.

Aby zapewnić komfortową pracę, należy podłączyć do urządzenia kranik rurowy.

Nowości w korzystaniu z pralko-suszarki bez bieżącej wody

Pralko-suszarka spełnia swoją funkcję pod warunkiem, że woda jest pod ciśnieniem. Jeśli nieruchomość nie posiada centralnego ujęcia wody, nie jest to powód, aby pozbawiać się dobrodziejstw cywilizacji. Istnieje alternatywa.

Aby sterować właściwą maszyną, należy zainstalować mały zbiornik na wodę na wysokości co najmniej jednego metra, a do niego (od dołu) przykręcić wąż wodny, który prowadzi do właściwej maszyny. Jedyny trik polega na tym, aby woda dostała się do zbiornika w tym samym czasie.

Podłączenie do sieci wodociągowej

Podłączenie pralki do kanalizacji jest niezbędne do odprowadzania wody z pralni. Istnieją dwa dobre sposoby, aby to zrobić.

System oparty na czasie. Wąż odprowadzający wodę z piersi jest podłączony bezpośrednio do toalety lub umywalki. Od użytkownika wymaga się jedynie wyciągnięcia rury i zamocowania jej na krawędzi pionu za pomocą specjalnego uchwytu.

Stałe połączenie. Wymagany jest stacjonarny system odwadniania. Urządzenie posiada oddzielny wlot do podłączenia myjki automatycznej, umieszczony poniżej poziomu syfonu.

Pralko-suszarkę można podłączyć bez syfonu, podłączając wąż do kanalizacji (pod warunkiem, że średnica węża wynosi 4-5 cm). Wąż spustowy jest następnie zginany w kształcie litery "S" i wkładany do rury tak, aby nie docierał do ścieków. Następnie jest ona starannie usuwana i zabezpieczana uszczelniaczem. Ważne jest, aby upewnić się, że wysokość zakrętu wynosi co najmniej pół metra.

Podłączenie do sieci energetycznej

W instrukcji każdego młynka jest wyraźnie opisane, jak to zrobić. Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na wszystkie zasady bezpieczeństwa, ponieważ myjka ma wysokie zużycie energii (do 2,5 kW) i jest w bezpośrednim kontakcie z wodą.

Wcześniej wspomnieliśmy, że pralka musi być wyposażona we własne gniazdko elektryczne. Najlepiej jest również stosować kabel trójżyłowy, który posiada fazę, neutralny i pewnie odizolowane uziemienie. Rozdzielnica jest uziemiona za pomocą specjalnej opony o szerokości 0,3 cm.

Podczas podłączania zasilacza należy przestrzegać następujących zasad.

  • Zaleca się zastosowanie oddzielnego przewodu od rozdzielnicy, a zasilanie poprzez oddzielną linię zasilającą. Bez uszczerbku dla piękna wnętrza, okablowanie może być zainstalowane w specjalnych puszkach.
  • Linia zasilająca pralkę powinna być zintegrowana z wyłącznikiem różnicowo-prądowym (RCD), oprócz automatycznych wyłączników.
  • Wszystkie elementy instalacji elektrycznej muszą być ściśle zgodne ze specyfikacjami technicznymi i eksploatacyjnymi. Należy stosować kable 3-żyłowe o minimalnym przekroju 1,5 cm2.
  • W celu uniknięcia zakłóceń w funkcjonowaniu, podłączenie kabla do instalacji wodociągowej i grzewczej jest surowo zabronione.
  • Gniazda IP44-65 są najbardziej niezawodną opcją, szczególnie w konfiguracjach z obudowami ceramicznymi, które są chronione przed wodą i wnikaniem wody.
  • Przy podłączaniu urządzenia nie zalecamy stosowania złączek i łączników śrubowych.

Ponadto: jeśli pralka jest zainstalowana w pomieszczeniu, w którym jest bardzo zimno, najlepiej jest podłączyć ją do gniazdka poza korytarzem.

Pierwsze połączenie testowe

Zasilacz jest podłączony i wszystkie połączenia są wykonane. Ostatnim etapem jest sprawdzenie poprawności działania maszyny.

Urządzenie jest włączone i każdy tryb jest testowany na pierwszy rzut oka. Maszyna powinna pracować na biegu jałowym i nie powinna być obciążona olejem. Podczas pracy maszyny należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • jak szybko woda jest pobierana do zbiornika;
  • Nie ma żadnych przecieków;
  • prawidłowe działanie odpływu;
  • równomierność obrotów bębna;
  • sprawdzić maszynę pod względem uszkodzeń;
  • jak szybko woda nagrzewa się po napełnieniu (optymalnie w ciągu 5-7 tygodni).

Niezależnie od trybu pracy, kultywator mechaniczny musi pracować bezgłośnie.

Wniosek

To wszystko - w skrócie omówiliśmy wszystkie niuanse związane z ustawieniem myjki bez nadzoru. Jeśli niektóre z podpowiedzi nie wydały Ci się w pełni zrozumiałe, lub nadal masz wątpliwości co do własnych umiejętności, lepiej zapytaj sprzedawcę.

Jeżeli nie zakończyliście Państwo podłączenia myjki do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, technik zdemontuje urządzenie i ponownie je zainstaluje. Albo docenić początek pracy, w zależności od sytuacji.

Cóż, jeśli już zakasaliśmy rękawy, przynieśliśmy narzędzia i wszystkie niezbędne elementy, to życzymy powodzenia! Nie trzeba przypominać, że przed rozpoczęciem pracy z kranami i rurami najpierw trzeba odciąć dopływ wody? Wierzymy, że na końcu końca nie będzie zajęty. Dziękuję za uwagę.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lub



Zostaw komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy