Jak sprawdzić temperaturę procesora

Pokaż treść tego artykułu

  1. Przyczyny nagrzewania się podzespołów komputera
  2. Temperatura pracy procesora i karty graficznej
  3. Jak sprawdzić temperaturę procesora i karty graficznej
  4. CPU-Z
  5. Termometr CPU
  6. HWINFO
  7. Temp. rzeczywista
  8. Temp. rdzenia
  9. RivaTuner
  10. CAM
  11. Prędkość wentylatora
  12. Open Hardware Monitor
  13. HWMonitor
  14. Speccy
  15. Aida
  16. Jak obniżyć temperaturę i przeprowadzić konserwację zapobiegawczą

Każdy komponent sprzętowy w systemie komputerowym musi utrzymywać pewien stopień stabilności. Normalne działanie może zostać zakłócone w przypadku przegrzania niektórych części komputera. Sporadyczne szumy i nagrzewanie się zewnętrznych elementów komputera PC lub laptopa wskazują na to, że z komponentami jest coś bardzo nie tak. W szczególności, takie przejawy są charakterystyczne dla szczegółów procesora i karty graficznej. Nie należy jednak rozpoczynać wymiany elementów od razu. Przede wszystkim należy sprawdzić, jak bardzo rzeczywista temperatura elementu urządzenia odbiega od normy. Z tego powodu ważne jest, aby wiedzieć, jak sprawdzić temperaturę procesora.

Informacje o tym, jak sprawdzić temperaturę procesora, mogą być niezbędne do zachowania stanu pracy komputera. Głównym zadaniem mikroprocesora jest wykonywanie rozkazów pochodzących jednocześnie od sprzętu i oprogramowania. W związku z tym, błąd w jego stanie może wpłynąć na działanie całego systemu. Przegrzany procesor może spowodować uszkodzenie termiczne innych komponentów. Aby tego uniknąć, należy okresowo sprawdzać temperaturę procesora. Aby wiedzieć, jak sprawdzić temperaturę notebooka, konieczne jest również posiadanie informacji o przyczynach nagrzewania się podzespołów.

Przyczyny nagrzewania się komponentów komputera PC

Przegrzewanie się sprzętu komputerowego może wystąpić z przyczyn nie związanych bezpośrednio ze stanem sprzętu. Procesor może się przegrzewać z następujących powodów:

  • Odkurzanie procesora. Niektórzy użytkownicy decydują się na "wyłączenie" CPU. Robi się to w celu uzyskania większej wydajności przy wyższym obciążeniu niż zalecane. Wdrożenie tego procesu w życie nie jest łatwe, ale zapomnienie o nim już tak.
  • Zbyt ciasna obudowa. Notebooki z małymi obudowami, a także komputery o niewielkich rozmiarach jednostki systemowej mają tendencję do znacznie szybszego nagrzewania się. Wynika to z większej ilości komponentów na ograniczonej przestrzeni. W takich sytuacjach przegrzanie może nie świadczyć o nieprawidłowym działaniu urządzenia, ale o jego normalnym stanie. Jednak w takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zewnętrznego agregatu chłodzącego.
  • Szerokie zastosowanie komputera. Jeśli komputer był używany przez wiele lat, przyczyna przegrzewania się procesora może być bardziej trywialna i dotyczyć zanieczyszczenia wnętrza jednostki systemowej. Piłowanie kulek na chłodnicy nie pozwala urządzeniu prawidłowo spełniać swoich funkcji, co prowadzi do wzrostu temperatury w podzespołach.

Często problemy z chłodzeniem mogą nie występować podczas normalnej pracy. Obniżenie wydajności procesora może wystąpić podczas wykonywania zasobożernych operacji: renderowania filmów, obróbki zdjęć czy grania w nowoczesne gry. W takich przypadkach przyczyna przegrzewania się CPU może być następująca:

  • Należy wymienić termostatyczne kompensatory. Pasta termiczna jest potrzebna w celu poprawy równowagi temperaturowej pomiędzy systemem chłodzenia a komponentami komputera. Z czasem ulegnie on zniszczeniu i zużyciu i musi być wymieniany co dwa lata. Sucha pasta termiczna nie spełnia prawidłowo swojej funkcji i w rezultacie temperatura wewnątrz urządzenia wzrasta.
  • Problemy z układem chłodzenia. Przynajmniej raz na pięć lat komputer lub laptop musi być poddawany intensywnemu czyszczeniu mechanicznemu. Wraz z przefiltrowanym powietrzem odprowadzane są cząsteczki pyłu z piły i gruzu, które mają tendencję do gromadzenia się na wentylatorze. Przeszkody w układzie chłodzenia pośrednio wpływają na jego pracę, co może również skutkować przegrzewaniem się procesora centralnego.
  • Dostępność wirusów i złośliwego oprogramowania. Problem ten jest bezpośrednio związany z komponentami oprogramowania. Niektóre wirusy nie tylko w sposób niekontrolowany zużywają zasoby komputera, ale także całkowicie obciążają procesor. Jeśli procesor jest przeciążony bez wyraźnego powodu, w większości przypadków jest to spowodowane złośliwym PD.
  • Słaby montaż. Rzadziej spotykaną przyczyną jest niekompatybilność komponentów. Przegrzewanie się procesora lub karty graficznej może być spowodowane przez cooler, który po prostu nie ma wystarczającej mocy, aby je schłodzić.

Temperatura pracy procesora i karty graficznej

Przed zapytaniem o temperaturę notebooka, warto uzyskać informacje na temat tego, co jest dopuszczalne. Procesory mają temperaturę bazową i maksymalną dopuszczalną temperaturę. Wartości te są ustalane pośrednio w momencie produkcji.

Dla większości kart graficznych temperatura pracy w standardowej temperaturze mieści się w zakresie od 60 do 70°C. Wartość pomiędzy 90 a 105°C jest temperaturą maksymalną. Typowe są procesory APU firmy AMD pracujące w temperaturach od 45°C do 80°C. Maksymalna temperatura użytkowa w tym przypadku wynosi 80-100°C. Jednocześnie procesory Intela pracują zazwyczaj w zakresie 35-80°C, a 80-90°C stanowi wąskie gardło. W związku z tym, posiadając informacje o budowie komputera, łatwiej będzie zdiagnozować usterkę powodującą wysoką temperaturę procesora lub karty graficznej.

Jak sprawdzić temperaturę procesora, karty graficznej

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest to, że nie możesz sprawdzić temperatury CPU online. Zasoby internetowe po prostu nie dysponują taką możliwością, gdyż sprawdzenie wymaga bezpośredniego dostępu do systemu. Na szczęście istnieje cały szereg podstawowych sposobów na sprawdzenie temperatury procesora lub karty graficznej. Te narzędzia dostarczone przez twórców systemu operacyjnego są raczej ograniczone, ale są całkiem odpowiednie do szybkiego sprawdzenia w nagłych sytuacjach.

Pierwszą metodą jest ocena sytuacji poprzez BIOS. BIOS jest pierwszym programem, który uruchamia się po włączeniu komputera. Głównym zadaniem tego programu jest sterowanie przełącznikami na wszystkich podzespołach, a także ich prawidłowe działanie. Aby wejść do BIOS-u, należy podczas włączania komputera wcisnąć polecany klawisz. Przycisk logowania do systemu znajduje się w dolnej części ekranu startowego. Jeśli jednak nie ma tam konkretnego opisu, można użyć klawisza Delete lub F2. Na liście należy odszukać CPU Temperature, obok którego będzie napisany wskaźnik aktualnej temperatury. Istotną wadą tej metody jest to, że komputer w momencie aktywacji BIOS-u pracuje bezczynnie bez żadnych obciążeń, które nieuchronnie wpływają na wzrost temperatury.

Najbardziej odpowiednim sposobem na sprawdzenie temperatury komputera jest użycie specjalnego oprogramowania. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym programom, które można wykorzystać do sprawdzenia stanu sprzętu.

CPU-Z

Jest on uważany za jeden z najpopularniejszych programów użytkowych. Jego główną zaletą jest to, że można pobrać CPU-Z za darmo. Niektórzy mogą uznać brak rusyfikacji za wadę, ale dodatek ma intuicyjnie zrozumiały interfejs. Po pobraniu oprogramowania, wszystkie informacje o procesorze są natychmiast wyświetlane w głównej zakładce.

Termometr CPU

Dodatek ten wyróżnia się również łatwością obsługi. Co więcej, oprogramowanie jest darmowe. Nie wymaga on żadnych dodatkowych ustawień i natychmiast po uruchomieniu wyświetla wszystkie potrzebne informacje. Z jego pomocą można nie tylko sprawdzić aktualną temperaturę procesora, ale także zobaczyć, jakie obciążenie otrzymuje każdy z jego rdzeni.

HWINFO

HWINFO można pobrać bezpłatnie. Główną wadą dla niektórych może być brak wersji zrusyfikowanej, gdyż interfejs jest zbyt skomplikowany do zrozumienia. Jednak w prosty sposób można sprawdzić temperaturę procesora, wystarczy wejść w sekcję Sensors. Oprócz aktualnej temperatury CPU, w tym oknie wyświetlane są również minimalne, maksymalne i typowe temperatury CPU.

Temp. rzeczywista

Ten program jest również darmowy i bardzo przyjazny dla użytkownika. Wystarczy pobrać plik i kliknąć na skrót. Wyświetla on temperaturę każdego rdzenia. Wadą jest to, że Real Temp jest daleki od bycia uniwersalnym. Będzie on działał poprawnie tylko na procesorach Intela począwszy od czwartego Pentium. Z drugiej strony, rzadko można dziś znaleźć tak stary komputer domowy jak ten.

Temp. rdzenia

Program Core Temp jest dostępny bezpłatnie. Możesz pobrać go z oficjalnej strony i otworzyć skrót. Może on wyświetlać nie tylko temperaturę każdego z rdzeni procesora, ale także ich wykorzystanie w procentach. Dodatek pozwala również na instalację dodatków, które umożliwią sprawdzenie stanu innych komponentów systemu.

RivaTuner .

Ten program jest przeznaczony wyłącznie do sprawdzania stanu karty graficznej. Jedną z jego zalet jest duża użyteczność. Szczególnie istotne dla graczy, ponieważ można monitorować odczyty temperatury karty graficznej bezpośrednio w grze, po prostu wyświetlając żądane informacje na ekranie.

CAM

Zaprojektowany zarówno do monitorowania temperatury procesora, jak i grafiki wideo. CAM charakteryzuje się niezwykle przyjaznym interfejsem użytkownika, który jest bardzo łatwy do zrozumienia.

Prędkość wentylatora

Umożliwia regulację temperatury dla każdego rdzenia procesora. Aby to zrobić, musisz wejść do sekcji Lektury. Można zmienić prędkość, z jaką wentylatory pracują podczas testu.

Open Hardware Monitor

Monitoruje temperaturę każdego pojedynczego rdzenia komputera. Nie musisz nawet instalować programu, po prostu pobierz plik i będzie on działał natychmiast po aktywacji. Posiada on dość nietypową dla podobnych programów funkcję składania danych do pliku z tekstem.

HWMonitor

Umożliwia najszersze możliwe spojrzenie na stan sprzętu komputerowego. Informacje o temperaturze są bardzo wygodnie podzielone na grupy, dzięki czemu można szybko stwierdzić, czy dany element ma normalną temperaturę, czy też jest ona wyższa niż wymagana.

Speccy

W przeciwieństwie do większości produktów z tej listy, Speccy jest dostępny w języku rosyjskim. Dostarcza on informacji o wszystkich komponentach systemu, które są wygodnie pogrupowane w różne klastry.

Aida

Aida64 to prawdziwy klasyk wśród programów do monitorowania komputerów. Jego szeroka funkcjonalność pozwala na sprawdzenie nie tylko komponentów sprzętowych, ale również programowych. Niektóre funkcje mogą być używane wyłącznie w wersji płatnej, ale można zapoznać się ze stanem procesora w wersji próbnej. Oprogramowanie jest zrusyfikowane, więc aby uzyskać informacje o temperaturze procesora należy wejść w zakładkę "Sensors".

Jak obniżyć temperaturę i konserwacja zapobiegawcza

Jeśli sprawdzenie jednego sposobu pokazało, że system jest zbyt gorący, problem ten powinien być natychmiast rozwiązany. Jako rozwiązanie należy rozważyć następujące opcje:

  • Wymiana pasty termicznej;
  • czyszczenie mechaniczne;
  • Pełne skanowanie systemu w poszukiwaniu złośliwych programów;
  • Modyfikacje sprzętu (niezalecane do samodzielnego użytku bez wcześniejszego doświadczenia z komputerami).

Metody te mogą być stosowane zarówno jako sposób na obniżenie temperatury, jak i w celach profilaktycznych. Turbot komputera zawsze będzie zależał od czasu jego pracy, dlatego należy zachować ostrożność w tym zakresie.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lub



Proszę zostawić komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy