Jak prawidłowo transportować lodówkę: jakie niuanse należy wziąć pod uwagę?

Pokaż treść artykułu

  1. Jak przygotować lodówkę do transportu
  2. Jak przetransportować nową lodówkę
  3. Jakie usterki mogą spowodować nieprawidłowy transport lodówki
  4. Co zrobić, jeśli nie jest możliwe transportowanie lodówki w pionie?
  5. Jak transportować lodówki no-frost
  6. Jak przetransportować stare chłodziarki promiennikowe

Na pierwszy rzut oka demontaż lodówki wydaje się być dość skomplikowanym przedsięwzięciem. Nie ma znaczenia, jaki model lodówki jest przewożony, w obu przypadkach, nawet jeśli wydaje się być solidny i monolityczny, sprzęt może po prostu nie dotrzeć z punktu A do punktu B w stanie nienaruszonym i nieuszkodzonym. Na szczęście, wiele negatywnych aspektów, jak transportować lodówkę można uniknąć, jeśli pójdziesz do pytania profesjonalnie. A zanim prawidłowo przetransportujesz lodówkę, powinieneś ją odpowiednio przygotować do transportu.

Jak przygotować lodówkę do transportu

Potrzeba częstszego transportu lodówki pojawia się w następujących przypadkach:

  • zmiana lokalizacji;
  • transport lodówki w inne miejsce;
  • zakup używanych urządzeń od prywatnego sprzedawcy;
  • zakup nowego urządzenia w sklepie.

Przeprowadzka to zawsze pracochłonne zajęcie, które wymaga maksymalnego skupienia na każdym aspekcie. Aby przygotowanie do przeprowadzki było znacznie łatwiejsze, a codzienne życie nie zamieniło się w chaos, należy wcześniej sporządzić plan, co będzie miało miejsce w trakcie przeprowadzki. Przede wszystkim należy posegregować rzeczy według rodzaju i poszczególnych kartonów.

Dla twojej lodówki, idealny stan rzeczy jest wtedy, gdy możesz zachować pudełko, w którym przyszła. Po zakończeniu okresu gwarancyjnego wiele osób decyduje, że oryginalne opakowanie nie jest już potrzebne i po prostu je wyrzuca. W rzeczywistości, istnienie tego pudełka będzie bardzo przydatne w tych przypadkach, gdy trzeba transportować lodówkę bez pożyczania problemów. A jeśli nie masz pudełka, możesz użyć składanego papieru, tektury lub specjalnej folii z piórami jako opakowania. Najważniejsze jest, aby pamiętać, że pod żadnym pozorem nie można przewozić sprzętu gospodarstwa domowego całkowicie rozpakowanego. W takiej sytuacji uszkodzeń praktycznie nie da się uniknąć.

Jeśli transportujesz używaną lodówkę, musisz ją wcześniej odpowiednio przygotować do transportu. Przygotowanie to obejmuje zazwyczaj następujące etapy:

  • wyjąć całą żywność z lodówki i zamrażarki;
  • Wyłącza zamrażarkę i rozmraża całą zamrażarkę;
  • wyczyścić środek i zewnętrzną stronę komory zamrażarki za pomocą łagodnego detergentu na bazie wody;
  • szuflady i polerki muszą być usunięte i zaplombowane oddzielnie;
  • w lodówce muszą być liofilizowane przed przygotowaniem.

Istnieje wiele niuansów w procesie transportu lodówki. Przede wszystkim kompresor musi być zabezpieczony silnikiem lub specjalnymi śrubami. W przeciwnym razie sprężarka może po prostu odpaść podczas wstrząsów.

Lina musi również pozostawać nieruchoma przez cały czas trwania podróży. Najlepszym sposobem na to jest użycie taśmy klejącej.

Równie ważne jest zabezpieczenie drzwi lodówki. Doskonałym wariantem do tego może być taśma klejąca budowlana lub szpulka. Podczas demontażu drzwi mogą się otworzyć lub całkowicie odpaść, nie wspominając już o samochodzie. Nawiasem mówiąc, jeśli lodówka jest znacznie większa od ramy drzwi w nowym domu, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest usunięcie drzwi.

Ale przeprowadzka to tylko jedna z sytuacji, w których może zaistnieć potrzeba przeniesienia lodówki. Często potrzeba wiedzieć, jak transportować lodówkę w samochodzie może pojawić się, jeśli kupisz używane urządzenie. Nie jest łatwo znaleźć prywatnego sprzedawcę, który będzie dbał o transport lodówki. W takim przypadku należy zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi transportu lodówki.

Przenoszenie lodówki do samochodu ze sklepu lub mieszkania jest trudne. Najlepiej, żeby robiło to dwóch facetów. Ale do tego trzeba wiedzieć, jak przenieść lodówkę przez dwa. Lepiej będzie użyć specjalnych kabli, których obecność z pewnością ułatwi ręczny transport. Ważna uwaga: zaleca się transport tego typu urządzeń w pozycji poziomej.

Należy również znać następującą informację: podczas przenoszenia lodówki kategorycznie zabrania się chwytania za uchwyt, ponieważ w takiej sytuacji drzwi mogą po prostu odpaść pod naciskiem, zabierając ze sobą całą lodówkę.

Transport nowej chłodziarko-zamrażarki ze sklepu wiąże się również z wieloma niuansami transportowymi.

Jak prawidłowo transportować nową lodówkę

Kupując nową lodówkę, należy pamiętać o głównej zasadzie - temat urządzeń gospodarstwa domowego jest transportowany ściśle poziomo w przestronności. Jeśli pracownicy sklepu zajmują się przeprowadzką, są zobowiązani do uwzględnienia tego faktu. Następujące cechy mogą mieć wpływ na bezproblemowy transport lodówki:

  • Wysokość boków pojazdu musi być odpowiednia do prawidłowego ustawienia lodówki, ponieważ nie obowiązują zasady transportu poziomego. Ponadto, położenie poziome sprawia, że freon, czynnik chłodniczy, który zapewnia prawidłowy reżim temperaturowy, nie miesza się z olejem w sprężarce.
  • Zgodnie z instrukcją obsługi, gdy lodówka jest już na swoim miejscu, musi stać odłączona od prądu przez dłuższy czas. Kilka lat to wystarczający czas, aby środek chłodzący rozprzestrzenił się prawidłowo na całej powierzchni.
  • Po opuszczeniu sklepu lodówka musi być transportowana w oryginalnym opakowaniu z laminowaną pianką, która zabezpiecza elementy urządzenia i jego powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Drzwi, podzespoły i inne elementy konstrukcyjne muszą być pokryte specjalną folią, która zapobiega drganiom podczas jazdy i chroni przed uderzeniami.
  • samochód ciężarowy musi być wyposażony w specjalne urządzenia mocujące, które zapobiegają swobodnemu przemieszczaniu się pojazdu podczas jazdy.

Jeśli będziesz przestrzegać tych zasad, nic krytycznego nie stanie się z Twoją lodówką podczas transportu.

Jakie usterki mogą wynikać z niewłaściwego transportu lodówki?

Jeśli lodówka będzie transportowana w niewłaściwy sposób, to już w pierwszych latach po włączeniu pojawią się problemy. W praktyce usterki mogą wystąpić z następujących powodów:

  • urządzenie zostało podłączone do sieci elektrycznej bez konieczności odczekania wymaganego czasu w osłoniętym miejscu, aby czynnik chłodniczy rozprzestrzenił się po całym systemie;
  • przedmiot urządzenia został uderzony w bok samochodu ciężarowego;
  • urządzenie chłodnicze zostało przetransportowane w niewłaściwej pozycji;
  • Kierowca jechał zbyt nieostrożnie, a olej i freon zostały wchłonięte do wnętrza;
  • kruszące się elementy nie były zamocowane w pozycji statycznej, co mogło spowodować pęknięcie sprężyny silnika lub rur.

Lista najczęstszych awarii spowodowanych wadliwym transportem jest następująca.

Kompresor działa zgodnie z przeznaczeniem, ale lodówka nie wytwarza zimna. Dochodzi do tego w wyniku uszkodzenia mechanicznego, które powoduje ubytek czynnika chłodniczego. Jeśli tak się stało z urządzeniem, usterkę można rozpoznać po następujących oznakach:

  • Po podłączeniu do zasilania, lodówka pracuje przez kilka sekund, po czym wyłącza się;
  • Sprężarka nie wykazuje żadnych oznak uszkodzenia, ale nie zamarza;
  • Działa tylko oświetlenie wszystkich komponentów urządzenia;
  • wskaźnik sygnalizuje przekroczenie dopuszczalnej temperatury we wnętrzu urządzenia.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy zidentyfikować miejsce, w którym doszło do wycieku, co doprowadziło do wypływu czynnika chłodniczego. Następnie należy wymienić filtr i wprowadzić do układu nową ilość czynnika chłodniczego. Ta procedura jest bardziej skomplikowana i niebezpieczna, więc lepiej wezwać wykwalifikowanego technika.

Tak samo powszechną awarią, spowodowaną nieprawidłowym przesunięciem, jest silnik pracujący na biegu jałowym, czyli bez wytwarzania zimna. Olej mógł na przykład zgęstnieć, w całości spłynąć do sprężarki lub całkowicie zmieszać się z czynnikiem chłodzącym, pozbawiając go wszystkich właściwości. We wszystkich przypadkach zaleca się odłączenie urządzenia od sieci elektrycznej i pozostawienie go na pewien czas. Jeśli sytuacja nie zostanie rozwiązana, konieczne będzie wezwanie technika w celu oczyszczenia rur.

Jeśli żarówka włącza się tylko wtedy, gdy lodówka jest włączona, podczas gdy wszystkie inne elementy systemu są w bezruchu, może być kilka przyczyn. Jeśli silnik przestanie pracować przez olej, jak w większości przypadków, można pozostawić lodówkę wyłączoną na jakiś czas, a sama wróci do normy. Sytuacja ta może być również spowodowana utratą freonu. Czasami zatrzymanie pracy układu może być spowodowane pęknięciem sprężyn lub styków w sprężarce. W takiej sytuacji normalna konserwacja nie przyniesie rezultatów i konieczna będzie wymiana całego silnika.

Co zrobić, jeśli nie jest możliwy transport lodówki w pozycji pionowej

Logicznym pytaniem, które może się pojawić podczas przeprowadzki, jest "czy lodówkę można przewozić w pozycji leżącej". Oczywiście, jak już wcześniej pisano, należy dążyć do możliwości transportu sprzętu w pozycji poziomej. Jednak ze względu na potencjalne czynniki, takie jak brak specjalnego transportu lub inne przyczyny, może dojść do sytuacji, w której jedyną możliwą opcją transportu jest transport na boku lub w pozycji leżącej. Aby jednak zapobiec zepsuciu się urządzenia na drodze, należy wiedzieć, jak prawidłowo transportować lodówkę. W celu zminimalizowania potencjalnych negatywnych skutków należy przestrzegać następujących zasad:

  • Jeżeli transport jest zlecany osobie trzeciej, należy uwzględnić możliwość takiego transportu w zleceniu;
  • urządzenie chłodnicze nie może być umieszczone na podłodze pojazdu przy drzwiach lub z tyłu, aby nie uszkodzić konstrukcji;
  • System rur wychodzących ze sprężarki może ulec uszkodzeniu, jeśli są one ułożone bokiem lub dołem, dlatego lepiej jest ustawić lodówkę tak, aby rury były skierowane do dołu;
  • ważne jest, aby zabezpieczyć lodówkę, aby się nie przewróciła, ponieważ w takiej sytuacji ryzyko uszkodzenia jest największe;
  • wszystkie części kruche, które mogą się odłączyć w miejscu wstrząsu, muszą być bezpiecznie zabezpieczone.

Oczywiście, transport lodówki w stanie stałym często nie jest zalecane przez producenta, ale jeśli zrobisz to poprawnie, nie będzie szkody.

Jak transportować chłodziarko-zamrażarkę no-frost

System "zero frost" jest prawdziwą innowacją w dziedzinie produkcji lodówek. Oczywistą prawdą jest równomierne rozprowadzenie chłodu po całej dostępnej przestrzeni za pomocą cyrkulacji strumienia powietrza. Zapobiega to wahaniom temperatury, które powodują koncentrację wilgoci w jednym obszarze i zamarzanie "śniegu" w drugim. Jednak obecność tej technologii i jej specyficzne cechy konstrukcyjne prowokują pytanie "jak transportować lodówkę zero frost".

Chłodziarki z tą technologią wymagają szczególnej ostrożności podczas transportu. Podczas przygotowań do transportu należy wziąć pod uwagę następujące punkty:

  • Specyficzne rozmieszczenie kompresora sprawia, że lodówka musi być transportowana w pozycji pionowej. W innych konfiguracjach ta część mechanizmu może działać nieprawidłowo.
  • Jeżeli wysokość nadwozia pojazdu nie pozwala na ustawienie szafy chłodniczej w pozycji całkowicie pionowej, ale możliwe jest umieszczenie jej pod kanapą, należy to zrobić. Należy pamiętać, że temperatura podstawki, pod którą będzie stała lodówka, nie może być wyższa niż 40 stopni Celsjusza.
  • Aby zapobiec ślizganiu się urządzenia po podłodze podczas jazdy, należy podłożyć pod nie starą matę lub kawałki kartonu.

Jak przetransportować stare lodówki Radian

Lodówki wyprodukowane w czasach ZSRR to prawdziwa klasyka. Różnią się one trwałością i wytrzymałością, za co są cenione, gdyż nie jest tak łatwo dostać się do ich elementów w przypadku pęknięcia. Jednak samo ryzyko pęknięcia przy ciągłej eksploatacji często nie pozwala na trzymanie urządzenia w domu. Dlatego lodówki radiacyjne najlepiej sprawdzają się w domkach letniskowych. Aby urządzenie mogło prawidłowo funkcjonować w wiejskim domu, należy najpierw spróbować stworzyć optymalne warunki dla jego pomyślnego transportu.

Przede wszystkim, modele w ważnym wieku nie mogą być transportowane na plecach lub bokach. Problemem jest sama masa kompresora w porównaniu z innymi nowoczesnymi lodówkami. Z tego powodu przy silnych wstrząsach na drogach może się łatwo oderwać, co spowoduje anulowanie całej operacji.

Poproszenie o transporter lodówek, który jeszcze podjeżdża pod domek, jest niewątpliwie uważane za zbyt kosztowną usługę. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wożenie tego elementu wyposażenia na samochodzie osobowym. W takich przypadkach zaleca się zamknięcie lodówki w bagażniku poprzez złożenie tylnych siedzeń. Jednak z tym rodzajem transportu wiąże się również ryzyko. Ważne jest, aby dobrze zamocować drzwi i kompresor - najbardziej kruche elementy konstrukcji. Należy również zachować ostrożność przy przenoszeniu urządzenia do domu.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę porę roku, w której będzie odbywał się transport. Jeśli do zdarzenia dojdzie późną jesienią, w środku roku lub wczesną wiosną, wahania temperatury mogą zakłócić pracę urządzenia. Z tego powodu lodówka musi być odpowiednio zapakowana.

Jeżeli urządzenie ma być przetransportowane w inne miejsce, należy również uwzględnić szczegóły dotyczące transportu. Lodówka musi być dobrze zapakowana, a pojazd nie może być prowadzony zbyt agresywnie, ponieważ wstrząsy mogą mieć szkodliwy wpływ na konstrukcję.

Ogólnie rzecz biorąc, transport lodówki ma dużą liczbę niuansów, ale jeśli dokładnie przestrzegasz wszystkich zasad związanych z tym procesem, podróż i późniejsze działanie urządzenia będą gładkie i bezproblemowe.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lub



Zostaw komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy