Jak prawidłowo czyścić piec

 Każdy zlew się gotuje, tłuszcz się rozlewa, a efektem jest zepsuta kuchenka, którą trzeba jakoś wyczyścić. Sposób czyszczenia zależy od typu Państwa kuchenki, ale dla każdego typu obowiązuje jedna zasada: należy jak najszybciej usunąć zator. Im dłużej otwór pozostanie na płytce, tym trudniej będzie go usunąć.

Istnieją trzy podstawowe rodzaje kuchenek domowych: elektryczne, gazowe i z powierzchnią slocceramic. Jeśli masz nową kuchenkę, poświęć trochę czasu na zapoznanie się z zaleceniami producenta dotyczącymi czyszczenia i konserwacji jej powierzchni.

Jak często należy czyścić płytę grzewczą?

Po zakończeniu gotowania potraw płytę grzewczą należy bez przerwy czyścić. Dlatego należy czyścić płytę grzewczą co najmniej raz dziennie, aby zapobiec gromadzeniu się tłuszczu i resztek jedzenia na jej powierzchni.

Czego potrzebujesz?

Narzędzia

  • Miska lub duża miska. Wyczyścić gąbkę czystszą stroną. Ziarna. Wykrojnik do form. Skrobak z tworzywa sztucznego.

MATERIAŁY

  • Rinodine do mycia naczyń. Akcesoria do czyszczenia ceramicznych płyt kuchennych (opcja). Soda oczyszczona. Biały otset. Ciepła woda.

Jak czyścić płytę ceramiczną

Oto konkretne wskazówki, które musisz wykonać, jeśli masz zainstalowaną w kuchni gładką płytę ceramiczną.

Włączyć płytę grzewczą i pozostawić do ostygnięcia.

Przed przystąpieniem do czyszczenia powierzchni należy upewnić się, że wszystkie elementy sterujące są wyłączone, a płyta grzewcza jest w pełni rozgrzana.

Wymieszać roztwór czyszczący

Do miski wlej dwie szklanki gorącej wody i 1/2 łyżeczki płynu do mycia naczyń.

Nałożyć mieszankę.

Jeśli używasz płynnego roztworu detergentu, zanurz gąbkę w roztworze i delikatnie ją wyciśnij. Pocieraj całą powierzchnię płyty okrężnymi ruchami, używając bardziej ściernej strony gąbki. Jeśli żywność silnie przywarła do powierzchni, pozwól detergentowi odpocząć przez kilka tygodni, aby cząsteczki żywności mogły się rozpuścić.

Jeśli używasz specjalnego środka do czyszczenia płyty grzewczej, postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie produktu.

Przefiltrować roztwór czyszczący

Po wyczyszczeniu zanurzyć gąbkę w czystej wodzie i wytrzeć roztwór czyszczący z ewentualnych pozostałości.

Walcząc z plagami, ważne jest, aby posprzątać.

Jeśli na działce znajduje się jeszcze spalona żywność, trzeba będzie zwrócić na to szczególną uwagę. Spryskaj okolice piersi białym ozetem destylowanym i posyp sodą oczyszczoną (da kopa!). Przykryj miejsce namoczonym w gorącej wodzie i wodoodpornym ręcznikiem kuchennym. Umieść dywanik na gorącej płycie na co najmniej 15 godzin, a następnie przetrzyj go czystą szmatką, aby usunąć wszelkie pozostałości jedzenia.

Użyj plastikowego skrobaka, aby usunąć źle ugotowane jedzenie. Przycisnąć skrobak do ceramiki i delikatnie zeskrobać resztki jedzenia.

Czyste i suche.

Po wyczyszczeniu płyty grzewczej, należy użyć gąbki zanurzonej w czystej wodzie, aby zetrzeć wszelkie osady. Wytrzyj do sucha ściereczką z mikrofibry, aby nie pozostały żadne ślady.

Jak czyścić płytę elektryczną?

Jeśli Twoja kuchenka składa się z palników elektrycznych, oto najlepsze sposoby na ich czyszczenie.

Podgrzać palniki, aby usunąć resztki jedzenia

Jeśli na palnikach elektrycznych znajdują się brykiety lub placki, podkręć każdy palnik do wysokiej temperatury na trzy minuty, aby pozbyć się wszelkich cząstek jedzenia.

Wskazówka

Jeśli palacze są bardzo kłopotliwi, włącz wentylator okapu kuchennego i otwórz okna, aby pomóc utrzymać dym na zewnątrz. Nie zostawiaj włączonych grzejników bez nadzoru i zawsze miej gaśnicę pod ręką.

Przed przystąpieniem do czyszczenia należy odczekać ok. 20 godzin, aby palniki całkowicie ostygły.

Wyjąć i oczyścić wirówkę.

Większość wirówek wkłada się po prostu w powierzchnię płyty grzewczej. Pociągnij je delikatnie i usuń. Umieść je na drucianej półce i przetrzyj gąbką namoczoną w gorącej wodzie źródlanej, aby usunąć wszelkie osady. Aby usunąć ciężki muł, namocz gąbkę w suchej sodzie oczyszczonej i wytrzyj ją.

Należy zawsze czyścić obie strony garnka do cytrusów, a na koniec przetrzeć gąbką zanurzoną w czystej wodzie. Odłóż cewki na bok i pozwól im wyschnąć od wewnątrz.

Interpretacja .

Nigdy nie zanurzać zwojów kuchenki elektrycznej w wodzie. Spowoduje to uszkodzenie połączenia elektrycznego.

Wyjąć i oczyścić tace ociekowe na tłuszcz

Pod grzałkami elektrycznymi znajdują się metalowe płyty zwane tacami ociekowymi. Zdejmij je i umieść w zlewie z gorącą wodą i wodą do płukania, aby umyć naczynia do moczenia. Moczenie przez co najmniej 15 minut pomoże namoczyć przypalone jedzenie. Pocieraj ścierną stroną gąbki i, jeśli to konieczne, dodaj odrobinę sody oczyszczonej, aż jedzenie będzie dokładnie oczyszczone.

Dobrze spłukać i osuszyć ściereczką.

Wyczyścić pod garnkiem.

Niektóre kuchenki są zaprojektowane w taki sam sposób jak maska samochodu. Pod pokrywą znajduje się blacha z emaliowanego metalu, na którą spadają wszystkie krople i powiewy wiatru. Wyczyść to miejsce gorącą, jeszcze ciepłą wodą, aby usunąć wszelkie resztki jedzenia. Spłukać czystą gąbką zanurzoną w gorącej wodzie i osuszyć ściereczką.

Jeśli nie można otworzyć górnej części, można spróbować oczyścić obszar pod nią przez otwory, w których usunięto zamki błyskawiczne.

Oczyścić powierzchnię płyty grzewczej

Jeśli płyta wykonana jest z metalu lub stali nierdzewnej, należy użyć gąbki nasączonej gorącą wodą z roztworem detergentu. Użyj plastikowego skrobaka, aby usunąć zapieczone jedzenie. Na miejsca trudne do czyszczenia nanieść odrobinę otsuty i posypać sodą oczyszczoną. Przykryć wełnianym dywanikiem i pozostawić na 15 minut przed praniem.

Jeśli pokrętła znajdują się na płycie grzewczej, należy je zdjąć i wyczyścić niestrzępiącą się ściereczką. Nie należy ich drapać, ponieważ oznaczenia łatwo się ścierają.

Opłukać i ponownie wysuszyć.

Po oczyszczeniu przetrzeć powierzchnię gąbką lub zanurzoną w czystej wodzie. Wysuszyć każdy element ściereczką z mikrofibry, a następnie zebrać płytę grzewczą.

Jak czyścić płytę grzewczą z palnikami gazowymi?

Kuchenki z rusztami również wymagają dobrego czyszczenia - jest to świetny sposób na usunięcie przypalonego i tłustego jedzenia.

Zdjąć ruszty, płyty i elementy obsługowe z płyty grzewczej.

Włączyć wszystkie palniki i upewnić się, że są funkcjonalnie zimne.

Napełnij zlew lub duży pojemnik gorącą wodą i dodaj detergent (około jednej łyżeczki na 4 litry wody). Zanurzyć ruszty i płyty palnika (te, które uszczelniają wylot gazu) oraz pokrętła w płynie do namaczania.

Może być łatwiej namoczyć gałki sterujące płyty grzewczej w oddzielnej małej misce z gorącą wodą.

Wytrzeć powierzchnię do gotowania

Użyj gąbki zanurzonej w gorącej wodzie z mydłem, aby wytrzeć brud, tłuszcz i lepkie jedzenie. Przypalone jedzenie zetrzeć octem destylowanym i posypać sodą oczyszczoną. Przykryć miejsce wilgotną szmatką i pozostawić na 15 minut, a następnie oczyścić gąbką ścierną.

Oczyścić, wypłukać i wysuszyć ruszty.

Do czyszczenia rusztów strefy gotowania należy używać gąbki ściernej. Opłucz ruszty, płyty i elementy sterujące czystą wodą i osusz je ściereczką z mikrofibry.

Oczyścić i osuszyć powierzchnię płyty grzewczej

Gdy na powierzchni płyty nie ma przypalonych resztek jedzenia, za pomocą gąbki zanurzonej w czystej wodzie dokładnie umyj powierzchnię płyty. Wysuszyć powierzchnię ściereczką z mikrofibry tak, aby nie pozostały na niej żadne ślady.

Ponownie zdjąć płytę grzewczą.

Po upewnieniu się, że wszystko jest suche, należy ponownie zmontować płytę grzewczą, wymieniając palniki, ruszty i pokrętła.