Jak wybrać podgrzewacz wody

Dla tych, którzy jeszcze nie zakupili podgrzewacza wody, sprawa jest teraz bardzo aktualna: co jakiś czas mamy do czynienia z długimi okresami odłączenia ciepłej wody, bez której nikt nie czuje się komfortowo. Dziś chcemy opisać, na co zwrócić uwagę przy zakupie kotła, jego najważniejsze cechy.

Typ podgrzewacza wody

Kotły można podzielić na dwa rodzaje: generatory gorącej wody i zasobniki. Różnią się one między sobą zasadą działania i sposobem montażu.

Bieżące podgrzewacze wody są kompaktowych rozmiarów i podgrzewają wodę natychmiast przez przełącznik przepływu i element grzewczy. Poziom temperatury wody zależy od mocy elementu grzejnego (FEN). Przepływowy typ podgrzewacza wody ma swoje wady i zalety:

Zalety:

    Wysoka prędkość podgrzewania wody (dosłownie kilka hvilin); kompaktowy: urządzenie instaluje się pod zlewozmywakiem lub montuje bezpośrednio na baterii; niskie koszty.

Wady:

    wysokie zużycie energii elektrycznej (7 kW i więcej); przy wyborze podgrzewacza przepływowego należy zwrócić uwagę na oddzielną linię elektryczną dla urządzenia oraz uziemienie; Można zainstalować tylko jeden punkt poboru, a do zasilania podgrzewacza przepływowego wymagane jest wysokie ciśnienie wody.

Przepływowy podgrzewacz wody ELECTROLUX SMARTFIX TS

Zewnętrzny podgrzewacz wody GRUNHELM EWH-3G

Największą popularnością wśród nabywców cieszą się zasobnikowe podgrzewacze wody, ponieważ mają one szereg własnych zalet. Zasada działania kotła akumulacyjnego różni się od przepływowego: zbiornik wypełniony jest wodą, która w procesie technologicznym podgrzewana jest do żądanej temperatury. Ciepła woda jest zatrzymywana w zbiorniku i może być ponownie wykorzystana. Jest to bardzo przydatne.

Zalety:

    Niższe zużycie energii (od 1,5 do 3 kW); Duża pojemność ciepłej wody użytkowej dla całej rodziny (do 1000 l); Proste podłączenie - do sieci wodociągowej i elektrycznej; Można je również podłączyć do sieci gazowej; Ciepła woda dostarczana jest do kilku miejsc, takich jak łazienka i kuchnia.

Usterki:

    duże wymiary urządzenia; Koszt jest wyższy niż w przypadku systemu przepływowego; Uzyskanie ciepłej wody, której potrzebujesz, wymaga pewnego czasu.

Poniższa dyskusja skupi się na kluczowych cechach zasobnikowego podgrzewacza wody, ponieważ typ przepływowy różni się głównie tylko pojemnością.

Kolektorowy podgrzewacz wody GORENJE GBF 80 / UA (GBF80)

Pojemność i moc pamięci masowej

Zasobnik podgrzewacza wody może pomieścić od 10 do 300 litrów wody, w zależności od modelu urządzenia. Jeśli planujesz kupić kocioł w kuchni do mycia naczyń, jesteś w pełni zadowolony z kompaktowego modelu dla 10-15 litrów. Ale jeśli kocioł będzie zainstalowany w łazience i jest przeznaczony do prysznica, kąpieli i innych procedur, lepiej jest wybrać model z większym zbiornikiem pojemności - nie mniej niż 50 litrów lub więcej.

Aby obliczyć optymalną objętość zbiornika podgrzewacza wody, ważne jest, aby wiedzieć, że średnio (według ogólnych statystyk) jedna starsza osoba spędza około 80-100 litrów ciepłej wody dziennie. Raport o zużyciu wody przedstawiamy w poniższej tabeli:

Z tabeli jasno wynika, że podgrzewacz wody o pojemności od 50 do 80 litrów jest niezbędny dla pary osób, ale jeśli rodzina składa się z 4 lub więcej osób, należy zakupić model o pojemności nie mniejszej niż 100 litrów.

Na poziom mocy podgrzewacza wody ma pośredni wpływ czas podgrzewania w zbiorniku. Dlatego im większa pojemność podgrzewacza wody, tym większa musi być moc urządzenia. Dostępne modele o mocy od 1200 do 6000 W. Ale nie zapominaj: im wyższa moc, tym więcej energii elektrycznej zużyje podgrzewacz wody.

Materiał zbiornika

Zbiornik podgrzewacza wody może być wykonany z dwóch głównych materiałów: stali pokrytej emalią i stali nierdzewnej. W tym przypadku brana jest pod uwagę wewnętrzna powłoka zbiornika.

Ściany zbiornika emaliowanego są znacznie grubsze, ponieważ emalia jest bardziej podatna na korozję. Dlatego, aby kontrolować ten proces, w trakcie produkcji w stalowych zbiornikach z powłoką emaliowaną tworzy się więcej kul. Koszt zbiornika emaliowanego jest znacznie niższy.

Zbiorniki ze stali nierdzewnej są bardziej popularne w tych dniach wśród nabywców, ponieważ materiał ten jest chroniony przed korozją: taki podgrzewacz wody będzie trwał przez dłuższy czas.

Oprócz podstawowego materiału, wewnątrz zbiornika znajduje się dodatkowa powłoka. Może być w postaci włókien srbla (powłoka AG+) i posiada właściwości antybakteryjne i antykorozyjne. Szorstka powierzchnia chroni również zbiornik przed mikropęknięciami w czasie użytkowania. Czasami w specyfikacji kotła można znaleźć opiłki tytanu na głównym materiale zbiornika. Zapewnia to bardziej równomierne ogrzewanie wody i odporność zbiornika na nagłe wahania temperatury.

Typ FAN i "anoda magnezowa"

Mówiąc o podgrzewaczach wody, często spotykamy się z pojęciem "FAN". Co to jest? W uproszczeniu jest to element grzewczy urządzenia. Skrót TEN oznacza "rurową grzałkę elektryczną". W kotłach występują dwa rodzaje FET: suchy i mokry. Nazwa jest nadana bezpośrednio do zasady pozycjonowania i działania części.

Dry FAN nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą, gdyż jest umieszczony w specjalnym metalowym baniaku. Jest to jedyna w swoim rodzaju ochrona elementu grzejnego przed korozją. Zaletą suchego typu FET jest dłuższa żywotność, kompaktowość i prostota wymiany elementów: w momencie uszkodzenia nie jest konieczne spuszczanie wody z zasobnika. Ale są też wady tego typu: suchy FET jest bardziej podatny na "wypalenie" i wymaga częstszej wymiany. Należy zauważyć, że producenci często montują w podgrzewaczach wody dwa suche THF - dzięki temu woda jest szybciej podgrzewana.

Mokry THEN jest umieszczany bezpośrednio w wodzie w środku podgrzewacza wody. Ze względu na ten element jest bardziej podatny na powstawanie kamienia kotłowego i korozji, ale jego główną zaletą jest niski koszt kotła.

Każdy podgrzewacz wody wyposażony jest w anodę magnezową (czasami anodę cynkową). Służy do dodatkowej ochrony zbiornika przed korozją, ponieważ "przyciąga" do siebie elementy korozyjne i chemiczne, zapobiegając w ten sposób szybkiemu powstawaniu korozji.

Kształt zbiornika i sposób montażu

Kształty zbiorników podgrzewaczy wody są różne. Wyróżniamy zbiorniki: cylindryczne, prostokątne, owalne i smukłe. Wybór kształtu zależy od przestrzeni, w której kocioł będzie zainstalowany (w tym przypadku jest to model z zasobnikiem).

cylindryczne i owalne podgrzewacze wody zajmują najwięcej miejsca - ze względu na wysokość i głębokość zabudowy, dlatego przed zamówieniem takich modeli upewnij się, że w Twojej łazience (lub innym pomieszczeniu) jest wystarczająco dużo miejsca. Prosto wycięte podgrzewacze wody zajmują więcej miejsca na większej wysokości i są nieco mniejsze (w porównaniu z poprzednim typem) pod względem głębokości.

Na szczególną uwagę zasługuje kształt "slim". Są to najbardziej kompaktowe modele podgrzewaczy wody, które zajmują minimalną ilość miejsca w pomieszczeniach. Ten typ kotłów jest jednak droższy.

Nagrzewnica wodna ELECTROLUX EWH 100 slim

Można również wybrać podgrzewacz wody dla sposobu, w jaki jest on zainstalowany. Jeśli jest to kompaktowy model do kuchni (blisko 15 litrów), instalacja może być "nad zlewem" lub "pod zlewem". Wybór zależy od tego, czy w kuchni jest więcej miejsca, jak "harmonijnie" kocioł będzie wyglądał we wnętrzu i jak będzie podłączony do sieci wodociągowej.

Podgrzewacz c.w.u. "nad zlewem" ARISTON BLU EVO R 15/3

Akumulacyjne ogrzewacze wody dzielą się na poziome, pionowe i niewersalne. Te ostatnie mogą być instalowane zarówno poziomo jak i pionowo. Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli sposób instalacji kotła nie jest dla Ciebie najważniejsze, lepiej jest zwrócić uwagę na modele z pionową instalacją. Wynika to z faktu, że ciepła woda jest już podgrzana, a w dolnej części zbiornika pozostaje zimna woda. W ten sposób gorąca woda lepiej przepływa, jest lepiej rozprowadzana i otrzymujemy więcej wody na wylocie na zewnątrz.

Kontrole

W przypadku podgrzewaczy wody można ustawić wymaganą temperaturę wody. Modele te mogą być wyposażone w mechaniczną lub elektroniczną jednostkę sterującą. Niektóre kotły posiadają mały wyświetlacz pokazujący wskazanie temperatury.

Konserwacja zapobiegawcza podgrzewacza wody

Każdy podgrzewacz wody jest podatny na korozję i zanieczyszczenia, które często prowadzą do problemów z uszkodzeniem. Aby uniknąć takich sytuacji, ważne jest, aby w regularnych odstępach czasu (najlepiej raz na 1-2 lata) czyścić zbiornik, element grzejny i anodę magnezową. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z naszego poprzedniego artykułu. Po odpowiednim oczyszczeniu kocioł będzie działał prawidłowo przez wiele lat.

Życzymy Państwu udanego zakupu podgrzewacza wody i komfortu o każdej porze roku ????