Google+ Siedzicie w karczmie #03: Nielegalne dedeki | Gry-Fabularne.pl
Pages Navigation Menu

Siedzicie w karczmie #03: Nielegalne dedeki

Przedstawiamy trzeci odcinek podkastu o RPG i kulturze „Siedzicie w karczmie”!

W tym tygodniu autorzy podkastu rozmawiali w zupełnie luźnym tonie, jak przystało na odcinek emitowany tuż przed majówką.

W programie: wojny edycyjne pomiędzy systemami RPG, na przykładzie historii „Dungeons & Dragons”, a także niekoniecznie zupełnie poważny postulat… delegalizacji fandomu.

Poza tym w odcinku: kilka słów o „D&D Next”, dzień z życia wojownika wojen edycyjnych, dwa słowa o starszych edycjach „Dungeons and Dragons” oraz odniesienie do poprzedniego wydania „Siedzicie w karczmie”, w kontekście linii wydawniczej „World of Darkness” i jej aktualizacji na początku 2014 roku.

Podkast wydawany jest przez serwis Gry-fabularne.pl, a nowe odcinki pojawiają się w każdy poniedziałek o 19:00.

W tym odcinku udział wzięli Bartłomiej Gajdzis, Mateusz Nowak, Tomek Filip, Bolesław Charkiewicz oraz Bartek Zioło.

Podkast można pobrać w formacie MP3 @ 192 kbps bezpośrednio z naszego serwera: Siedzicie w karczmie #03 – Nielegalne dedeki.

Nagranie jest również dostępne online w serwisie MixCloud, a od tego tygodnia także za pośrednictwem serwisu Youtube (zapraszamy na kanał „Siedzicie w Karczmie”).

Autor:


Mateusz "Darcane" Nowak (0 Posts)

Student prawa i komunikacji. Mistrz gry od 2003 roku, wychowawca i kierownik na obozach RPG, prelegent na konwentach, recenzent w Rebel Times, publicysta Spotkań Losowych, autor podkastu Siedzicie w karczmie. Miłośnik gór, gotowania i Lovecrafta. Zwolennik prowadzenia w piaskownicy (sandbox RPG).Dowiedz się więcej:


Dungeons & Dragons

Prekursorska gra autorstwa Gary'ego Gygaxa i Dave'a Arnesona, po raz pierwszy opublikowana w 1974 roku (tzw. OD&D), kontynuowana przez wersje "Basic" (1977-1996) i "Advanced" (1977-1999), a od kilkunastu lat - tzw. "d20" (D&D 3e, 4e oraz najnowsze 5e, a także nieoficjalnie m.in. "Pathfinder RPG"). Postaci w grze opisywane są za pomocą sześciu współczynników (m.in. Siła, Inteligencja i Charyzma) oraz klasy i poziomu doświadczenia. W Polsce ukazały się: "Advanced Dungeons & Dragons 2e" (TM-Semic 1995-1996) oraz "Dungeons & Dragons 3e", "D&D wer. 3.5" i "Dungeons & Dragons 4e" (ISA 2002-2011).

World of Darkness

Nazwa nadana uniwersum gier utrzymanych w klimatach nadnaturalnego horroru wydawanych przez White Wolf, a obecnie Onyx Path Publishing. Gracze wcielają się w śmiertelników odkrywających mroczne sekrety świata lub nadnaturalne istoty jak wampiry czy wilkołaki. Obecnie prowadzone są dwie linie: klasyczny Świat Mroku i nowy Świat Mroku. W Polsce nakładem wydawnictwa ISA wydawane były gry z linii klasycznego Świata Mroku.