Google+ Top 5 najlepiej sprzedających się gier lata 2013 | Gry-Fabularne.pl
Pages Navigation Menu

Top 5 najlepiej sprzedających się gier lata 2013

Portal ICv2 opublikował zestawienie TOP 5 najlepiej sprzedających się gier fabularnych lata 2013 roku.

Według zestawienia, które znalazło się w najnowszym numerze magazynu „Internal Correspondence” najlepiej sprzedającą się grą fabularną jest nadal od ponad 2 lat „Pathfinder” od wydawnictwa Paizo Publishing.

W porównaniu z poprzednim zestawieniem większą popularnością cieszą się „Star Wars” (Fantasy Flight Games), które trafiły na drugie miejsce, spychając „Dungeons & Dragons” (Wizards of the Coast) na trzecią pozycję. Czwarte miejsce tak jak ostatnim razem zajmuje „Iron Kingdoms” (Privateer Press). Na piątym miejscu natomiast zadebiutował „Fate Core System” (Evil Hat Productions), wyrzucając z listy gry osadzone w uniwersum „Warhammera 40 000″ (Fantasy Flight Games).

  1. „Pathfinder” (Paizo Publishing)
  2. „Star Wars” (Fantasy Flight Games)
  3. „Dungeons & Dragons” (Wizards of the Coast)
  4. „Iron Kingdoms” (Privateer Press)
  5. „Fate Core System” (Evil Hat Productions)

Lista oparta jest na rozmowach z dystrybutorami, sprzedawcami i producentami gier fabularnych.

Według raportów ICv2 sprzedawcy w branży gier tradycyjnych (gry planszowe, gry karciane, gry bitewne, itd.) znowu notują wzrost sprzedaży, niektórzy określając letnie wyniki sprzedaży jako najlepsze kiedykolwiek. Kolekcjonerskie gry karciane sprzedają się na tyle dobrze, że prowadzenie wyspecjalizowanego sklepu z tego typu grami staje się sensownym modelem biznesowym.

Źródło wieści: ICv2


Dowiedz się więcej:


Dungeons & Dragons

Prekursorska gra autorstwa Gary'ego Gygaxa i Dave'a Arnesona, po raz pierwszy opublikowana w 1974 roku (tzw. OD&D), kontynuowana przez wersje "Basic" (1977-1996) i "Advanced" (1977-1999), a od kilkunastu lat - tzw. "d20" (D&D 3e, 4e oraz najnowsze 5e, a także nieoficjalnie m.in. "Pathfinder RPG"). Postaci w grze opisywane są za pomocą sześciu współczynników (m.in. Siła, Inteligencja i Charyzma) oraz klasy i poziomu doświadczenia. W Polsce ukazały się: "Advanced Dungeons & Dragons 2e" (TM-Semic 1995-1996) oraz "Dungeons & Dragons 3e", "D&D wer. 3.5" i "Dungeons & Dragons 4e" (ISA 2002-2011).

Edge of the Empire

to pierwszy z trzech systemów Fantasy Flight Games, osadzonych w świecie Gwiezdnych Wojen. Skupia się na marginesie społecznym, gracze wcielają się w łowców głów, przemytników i odkrywców starających się przeżyć w trudnych czasach. Mechanika gry wykorzystuje przeciwstawne rzuty pul unikalnych kości z symbolami.

Fate

Uniwersalna mechanika powstała na bazie mechaniki Fudge około 2001 roku, sukcesywnie rozwijana, najpierw jako darmowy projekt, a następnie w ramach wydawnictwa Evil Hat Productions. Kolejne, różne warianty mechaniki Fate posłużyły do stworzenia odnoszących międzynarodowe sukcesy gier takich jak: "Dresden Files", "Spirit of the Century" czy "Diaspora".

ICv2

Strona internetowa oraz kwartalny magazyn "Internal Correspondence" swoją historią sięgający lat 80. ubiegłego wieku, poświęcony kulturze popularnej, w szczególności branży komiksów, gier, filmów, zabawek i książek.

Iron Kingdoms

Gra fabularna w konwencji steampunk z elementami magii, osadzona w świecie Żelaznych Królewstw, znanym z gier bitewnych "Warmachine" oraz "Hordes". Mechanika gry, inspirowana rozwiązaniami z gier bitewnych, oparta jest na kości k6. "Iron Kingdoms" wygrało w 2013 ENnie Awards w kategorii Najlepsza Gra oraz Najlepsza Grafika z Okładki.

Pathfinder

Wydana w 2009 roku przez Paizo Publishing gra fabularna w konwencji fantasy, nagrodzona między innymi złotym medalem ENnie Awards. Gra korzysta ze zmodyfikowanej mechaniki d20, znanej z trzeciej edycji gry fabularnej "Dungeons & Dragons". W otwartych betatestach "Pathfindera" wzięło udział ponad 50 tysięcy graczy.