Usuwanie oprogramowania adware, usuwanie śmieci i przyspieszanie systemu Windows: przydatne wskazówki

 Czy zastanawiałeś się kiedyś, że nagromadzenie plików na Twoim komputerze może znacząco obniżyć jego wydajność? Wiesz, wiele osób jest przyzwyczajonych do instalowania gry, grania w nią przez kilka tygodni, po czym "leży" ona w dystrybucjach miesiącami z nadzieją, że się przyda. Podobna sytuacja występuje w przypadku innych programów. W rezultacie na ekranie komputera po jego uruchomieniu pojawiają się różnego rodzaju powiadomienia: o konieczności aktualizacji, o zbliżającym się terminie wygaśnięcia licencji, a na pulpicie pojawiają się różnego rodzaju bezużyteczne ikony. W dzisiejszym artykule proponujemy, abyś w końcu rozprawił się ze wszystkimi cyber śmieciami i dowiedział się, jak wyczyścić swój komputer, aby nie zwalniał.

Jak oczyścić komputer z reklam

Tak więc, niedawno dostałeś nowy laptop lub "desktop". Praca idzie z przyjemnością: wszystko leci, filmy nie zwalniają, strony się ładują. Jednak po pewnym czasie prędkość komputera zauważalnie spada. Ładowanie trwa do 15 minut i wyskakują jakieś dziwne banery. Niektóre programy są nawet instalowane bez powiadomienia użytkownika. Czy ta sytuacja brzmi znajomo? Wiesz, że adware "szaleje" na twoim urządzeniu. Wielu programistów uzupełnia swoje produkty o cały zestaw modułów adware, które po przedostaniu się do systemu zachowują się nie lepiej niż wirusy. Nie są one jednak uznawane za złośliwe oprogramowanie, więc nie mogą być usunięte przez program antywirusowy.

Jak wyczyścić komputer? Czasami jest to dość trudne do wykonania. Twórcy reklam specjalnie je dostosowują, stosując różnego rodzaju sprytne technologie konspiracji i automatycznego wznawiania. Dlatego lepiej jest korzystać z kompetentnie zaprojektowanych programów.

Jak oczyścić komputer z zanieczyszczeń

Często przyczyną tego, że maszyna długo się uruchamia lub bardzo się grzeje jest banalne zanieczyszczenie systemu. Jak wyczyścić komputer z zalegających śmieci?

  • Odłącz komputer od zasilania. Odłącz przewody drukarki, myszy, głośników audio i innych podłączonych urządzeń. Otworzyć panel boczny jednostki systemowej (odkręcić śruby i wyjąć pokrywę z rowków). Przy pomocy odkurzacza zbierz kurz i pajęczyny z płyty głównej i jej wypełnienia. Aby wyczyścić sloty, należy wyjąć kartę graficzną i dźwiękową, pamięć RAM, następnie usunąć kurz i przetrzeć sloty wacikiem (wstępnie zwilżonym w alkoholu).

Ważne: Czyszczenie "płyty głównej" należy przeprowadzać ostrożnie, aby nie uszkodzić mikroprocesorów. Nie zaleca się wycierania komputera mokrą szmatką lub ścierką!

Jeśli z komputerem stacjonarnym jest mniej lub bardziej proste, to jest trudne do demontażu i czyszczenia laptopa w domu. Zwłaszcza jeśli nie jesteś mistrzem naprawy i nie masz do tego specjalnego urządzenia. Laptop lepiej jest przynieść w usłudze, gdzie jest nie tylko jakościowo "dmuchać" z kurzu, ale także trzymać inne ważne środki. Na przykład, należy wymienić system chłodzenia pastą termiczną.

Narzędzia do automatycznego czyszczenia

Świetnym i łatwym sposobem jest użycie AdwCleaner. To darmowe narzędzie pozbędzie się wielu problemów z systemem w zaledwie kilka minut, a do tego jest bardzo proste w użyciu!

  • Aplikacja nie wymaga instalacji, po pobraniu AdwCleanera wystarczy ją uruchomić poprzez podwójne kliknięcie myszką lub touchpadem. Na ekranie pojawią się warunki użytkowania, zgódź się z nimi. Kliknij na "Skanuj", aby program rozpoczął wyszukiwanie reklam na Twoim komputerze. Należy pamiętać, że AdwCleaner wykrywa nie tylko moduły, ale również aplikacje pasożytujące na Twojej wyszukiwarce. Na przykład, instalując ich przeglądarkę lub wyświetlając reklamy sponsorów. Po zakończeniu sprawdzania kliknij "Wyczyść" i poczekaj, aż aplikacja zakończy swoją pracę. Ponownie uruchomić system. W rezultacie Twój komputer powinien działać szybciej i bez irytujących reklam.

Wykonując proste skanowanie komputera za pomocą AdwCleaner, można utrzymać system operacyjny działa przez długi czas.

Nie mniej popularny jest CCleaner, który z łatwością wyczyści reklamy i wszelkiego rodzaju śmieci. Wyczyść historię pobierania, pamięć podręczną, rejestr, usuń niepotrzebne narzędzia. Jak wyczyścić pamięć komputera?

  • Uruchom CCleaner, wcześniej pobrany z oficjalnej strony (darmowy). Dokonaj analizy systemu klikając na odpowiedni przycisk. Gdy pojawią się wyniki, uruchom program czyszczący.

Często przyczyną powolnej pracy komputera są poszczególne programy uruchamiane automatycznie (wraz z systemem operacyjnym). W takim przypadku należy je wyłączyć.

Praca w trybie ręcznym

Dlaczego komputer gromadzi śmieci? Głównie z powodu inercji użytkownika i niechęci do pozbywania się niepotrzebnych plików. Witamy w nowym komputerze: możesz pobrać album muzyczny, słuchać go przez tydzień lub dłużej, a potem po prostu zajmuje miejsce na dysku twardym. Jak ręcznie wyczyścić komputer z plików śmieci? Każdy może to zrobić, pod warunkiem, że wie jak poruszać się między katalogami i pamięta, gdzie znajduje się każdy plik. Ważne: Nie należy usuwać niczego z folderów Program Files i Windows, aby nie zakłócić pracy systemu operacyjnego. A w ogóle, jeśli masz wątpliwości, czy dany plik można usunąć, lepiej go nie dotykać. Albo sprawdzić w Internecie, za co jest odpowiedzialny i dopiero wtedy wysłać go do kosza.

Więc, co można zrobić ręcznie.

  • Oczyść pulpit z niepotrzebnych skrótów i dokumentów. Wybierz te ikony i pliki, które "tylko wiszą" i usuń je. Usuń niepotrzebne multimedia i torrenty. Na przykład seriale telewizyjne i filmy, które już oglądałeś. Kiedy pobierasz z torrentów, ich torrenty pozostają w Twoim folderze pobierania i mogą pozostać w dystrybucji. Są one absolutnie bezużyteczne. Usuń niepotrzebne zakładki w wyszukiwarce. Podczas surfowania po Internecie interesujące strony są zapisywane: bezpośrednio w przeglądarce, w pasku szybkiego dostępu lub w specjalnych folderach. Jeśli nie zostaną one usunięte, aplikacja będzie działała wolno i długo otwierała strony. Jak wyczyścić komputer, aby nie zwalniał? Kliknij prawym przyciskiem myszy na niepotrzebną zakładkę i wybierz "Usuń zakładkę".

Jest to o wiele łatwiejsze niż mogłoby się wydawać.

Czyszczenie śmieci z dysku

Aby komputer działał sprawnie, ważne jest, aby na dysku systemowym znajdowało się co najmniej 4-5 GB wolnej pamięci. Doświadczeni użytkownicy zalecają pozostawienie dwukrotnie większej ilości miejsca niż "RAM". Niektórzy ludzie oszczędzają megabajty wyłączając plik wymiany, ale o wiele bardziej sensowne jest wyczyszczenie dysku. Oto jak to się robi.

  • Przejdź do menu komputera i, klikając prawym przyciskiem myszy na dysku systemowym, przejdź do jego właściwości. Wyczyścić pole wyboru "Compress disk to save space" (Kompresja dysku w celu zaoszczędzenia miejsca). Kliknąć przycisk czyszczenia dysku. Wybierz z listy pliki, które chcesz usunąć. Potwierdzić działanie.

Po wyczyszczeniu HDD, około 2 do 3 gigabajtów będzie wolnych. Ponieważ dysk twardy sam w sobie nie jest woluminem, jest to całkiem niezły oszczędzacz miejsca, który pomoże zwiększyć szybkość komputera.

Defragmentacja dysku

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę jest to, do czego służy.

W idealnym przypadku dane powinny być zapisywane na dysku twardym sekwencyjnie. Tak jest, gdy komputer jest nowy. Jednak z czasem lokalizacja plików na dysku ulega zmianie: niektóre są kopiowane, inne usuwane lub przenoszone. Następuje fragmentacja, czyli pewne pomieszanie informacji. Kiedy idziesz na przykład obejrzeć film, system wyszuka wszystkie fragmenty na Twoim dysku twardym. To rzeczywiście zajmuje dużo czasu. Aby uporządkować niektóre z plików, a tym samym przyspieszyć pracę komputera, wymyślono defragmentację. Jak to zrobić?

W pakiecie z systemem Windows znajduje się specjalny program o nazwie "Defragmentacja dysku". W systemie operacyjnym XP, jak również w Windows Vista, 7 i 8 redystrybucja fragmentów plików i struktur logicznych systemów plików odbywa się w następujący sposób.

  • W menu "Mój komputer" wskaż dysk, który chcesz zdefragmentować. Teraz przejdź do "Właściwości" za pomocą prawego przycisku myszy. W zakładce "Narzędzia" wybierz "Defragmentuj...". W wyświetlonym oknie kliknij na "Analizuj dysk", a następnie rozpocznij proces.

W opcjach programu można również ustawić harmonogram defragmentacji. Zalecana częstotliwość to co 7 dni.

Oprócz standardowego narzędzia, możesz użyć darmowych programów do defragmentacji dysku z sieci. Defraggler, Auslogics Disk Defrag i Smart Defrag okazały się być doskonałe. Zasada ich działania jest prawie taka sama jak standardowego "defragmentatora".

Zwróć uwagę! Aby defragmentacja przebiegła pomyślnie, zaleca się, aby przestrzeń dyskowa wynosiła co najmniej 15% całkowitego rozmiaru.

Należy również zrozumieć, że po tej procedurze komputer nie będzie "latał", w większości przypadków wynik będzie niezauważalny. Jednak to właśnie defragmentacja zmniejsza obciążenie dysku twardego, a tym samym wydłuża jego żywotność.

Usuwanie starych programów

Każdy komputer ma stare oprogramowanie, którego trzeba się pozbyć. Nie tylko zajmuje miejsce, ale również zakłóca pracę systemu: pojawiają się konflikty, programy proszą o aktualizacje itp.

Jak wyczyścić komputer z niepotrzebnych plików?

  • Otwórz panel sterowania i przejdź do menu "Odinstaluj programy". Na liście programów narzędziowych znajdź ten, który chcesz odinstalować. Wybierz program, kliknij "Odinstaluj lub zmień programy", a następnie wybierz - "Odinstaluj" (powyżej, nad listą programów).

Jeśli nie chcesz pozbywać się starych programów ręcznie, możesz użyć specjalnych narzędzi. Wspomnieliśmy wcześniej o CCleaner. Innym dobrym programem do odinstalowywania programów jest Revo Uninstaller. Przez pierwsze 30 dni można z niego korzystać za darmo.

Gdy program zostanie zainstalowany, natychmiast pokaże Ci wszystko, co jest zainstalowane na Twoim komputerze. Wybierz, co chcesz odinstalować i zrób to. To zajmie Ci tylko 3 kroki i Twoje programy zostaną usunięte!

Revo Uninstaller ma jeszcze jedną sztuczkę: wykrywa wszystkie śmieci w systemie. W tym także tych, których początkowo nie widzi. Do tego celu służy "Tryb myśliwego".

Sprawdzanie i czyszczenie urządzenia AutoPlay

Czy zauważyłeś, że system Windows ładuje się wolniej? Inne programy mogą być uruchamiane automatycznie wraz z systemem operacyjnym. W takim przypadku należy zoptymalizować autorun. Można to zrobić na kilka sposobów.

  • W Menedżerze zadań. Wpisz CTRL + SHIFT + ESC. W zakładce Autorun zobacz, jakie programy są uruchamiane równolegle z systemem operacyjnym i jak bardzo obciążają dysk twardy, a następnie użyj menu kontekstowego, aby wyłączyć najbardziej wymagające programy. Optymalnym rozwiązaniem jest wyłączenie wszystkich aplikacji, szczególnie jeśli masz słabą maszynę. We wczesnych wersjach systemu Windows autoloading jest wyłączony poprzez polecenie "msconfig". Poprzez edytor rejestru. Metoda ma zastosowanie, jeśli szybkość uruchamiania komputera nie uległa poprawie po wyłączeniu jej w menedżerze. Sprawdź rejestr za pomocą polecenia "regedit". Przejdź do folderu HKEY_CURRENT_USER i na końcu wybierz klucze, które chcesz usunąć. Odinstaluj aplikacje z katalogu AutoRun. Przejdź do folderu Autorun na dysku systemowym i usuń wszystkie niechciane skróty.

Usuwanie pamięci podręcznej przeglądarek.

Procedura ta jest niezbędna, aby wyszukiwarka mogła załadować najnowsze konfiguracje aplikacji i stron internetowych. Jaki jest właściwy sposób czyszczenia komputera? Każda przeglądarka ma swoją własną metodologię.

  • Internet Explorer. Pamięć podręczną usuwa się pod "Narzędzia" - "Opcje internetowe" - "Bezpieczeństwo" - "Historia przeglądania". Firefox. W pasku menu przeglądarki wybierz "Narzędzia" - "Ustawienia", następnie przejdź do zakładki "Zaawansowane" - "Sieć". W sekcji "Zawartość buforowana" usuń pliki pamięci podręcznej. Chrom. Na pasku narzędzi wyszukiwarki kliknij ikonę ustawień, a następnie - "Pokaż ustawienia zaawansowane" - "Prywatność" - "Usuń dane przeglądania". Pojawi się okno, w którym należy zaznaczyć pola wyboru przy typach danych, które chcemy usunąć. Opera. W menu przeglądarki (w lewym górnym rogu) wybierz "Historia" - "Wyczyść historię przeglądania". W ustawieniach można wybrać, za jaki okres mają być usuwane dane z pamięci podręcznej: za ostatnią godzinę, dzień lub za cały czas.

To właściwie wszystkie standardowe procedury, które możesz wykonać, aby oczyścić komputer z reklam, usunąć śmieci i przyspieszyć działanie systemu Windows. Istnieją inne sposoby, ale są one bardziej specyficzne i skomplikowane, wymagają zrozumienia PC na poziomie profesjonalisty. Jesteśmy przekonani, że oferowane przez nas procedury optymalizacyjne wystarczą, aby doprowadzić Twój system do porządku.