Jak zmniejszyć ping w grach: programy i narzędzia do samodzielnych rozwiązań

 Czy lubisz gry online? Wtedy prawdopodobnie znasz pojęcie "ping". Każdy gracz wie, że jeśli jest ona wysoka, gra laguje, źle reaguje na polecenia, a nawet może się zawiesić. Jak zmniejszyć ping? Proponujemy zrozumieć to pytanie.

Co to jest ping

Źródła podają różne interpretacje tego pojęcia. W rzeczywistości jednak jest to szybkość, z jaką polecenia są przesyłane z komputera użytkownika do serwera i z powrotem. A im szybciej te sygnały zakończą swój cykl, tym niższa będzie wartość ping. Zasada ta określa wszystkie działania w grze, na przykład, gdy postać na ekranie wykonuje krok lub uderzenie.

Istnieje jeszcze drugie znaczenie terminu "ping", które oznacza specjalne polecenie systemu operacyjnego służące do określania szybkości transmisji pakietów danych. Działa to tak: w menu Start wpisz komendę cmd, następnie "ping" (bez cudzysłowu) + adres IP serwera gry (lub nazwę domeny strony) i naciśnij Enter. Na ekranie zostanie wyświetlona aktualna wartość prędkości Internetu.

Z doświadczenia użytkowników wynika, że optymalny dla gry ping mieści się w przedziale 10-30 ms. Przy 45 ms jest już dobrze zauważalne "glitche", ale nadal można grać. Jeśli indeks jest wyższy - od 50 ms - prędkość drastycznie spada.

Jak ping jest powiązany z FPS

Wielu graczy zauważa, że gdy FPS jest wysoki, ping nieco wzrasta. W konsekwencji komfortowa gra nawet na najniższych ustawieniach jest praktycznie niemożliwa.

W rzeczywistości, FPS i Ping nie są w żaden sposób powiązane. Pierwszy z nich zależy od parametrów systemowych komputera, drugi natomiast od połączenia pomiędzy komputerem a serwerem gry.

Odniesienie! FPS to wartość, która pokazuje rodzaj zmian klatek na ekranie. Im jest on wyższy, tym bardziej szczegółowe i płynne są obrazy. Tak więc, jeśli ping powinien być zmniejszony, FPS powinien być zwiększony.

Co wpływa na wysoki ping w grach online

Przyczyny tego, że Ping jest wysoki są różne.

  • Szybkość sieci internetowej. Pierwszą rzeczą, którą użytkownik powinien sprawdzić, jest to, czy wysoki ping nie pozwala na poprawną grę. Jakość i szerokość kanału. Nierzadko zdarza się, że sam Internet jest dobry, ale jakość kanału transmisyjnego jest niewystarczająca. Lub, przeciwnie, kanał jest w porządku, ale nie ma wystarczającej szerokości, co komplikuje transmisję pakietów danych. Niuanse funkcjonowania serwera gry. Problemy mogą wynikać ze słabej jakości kanału serwera w sieci lub dedykowany komputer znajduje się daleko od Ciebie, co również wpływa na szybkość transferu danych. Problemy z komputerem. Wysoki ping może być konsekwencją słabego sygnału przechodzącego z karty sieciowej do pliku gry.

Co wpływa na wysoki ping w grach online, już się dowiedzieliśmy. Teraz zobaczmy, jak rozwiązać te problemy.

Ustawienia w pliku rejestru

Aby skorygować wysoki ping, wykonaj następujące czynności.

  • Wywołaj wiersz poleceń (kombinacja klawiszy Windows + R) i tam wpisz regedit. Otwórz folder HKEY_LOCAL_MACHINE -> SECURITY -> CurrentControlSet -> Services. W folderze Services należy odszukać sekcję Interfaces, a w niej lokalizację z większością plików. Kliknij prawym przyciskiem myszy na menu kontekstowym i wybierz Nowy. Ustaw wartość na DWORD (dla systemu 32-bitowego) lub QWORD (dla systemu 64-bitowego). Nazwij nowy plik TcpAckFrequency. Użyj prawego przycisku myszy, aby zmienić wartość od zera do jednego.

Wi-Fi - konfiguracja kabli i korzyści

Zamiast połączenia bezprzewodowego należy użyć kabla sieciowego. Niezależnie od tego, czy grasz na komputerze PC czy laptopie, połączenie przewodowe jest zawsze szybsze i bardziej stabilne niż Wi-Fi. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy router i karta bezprzewodowa są gigabitowe, a port ma 100MB.

Między innymi inne urządzenia znajdujące się w zasięgu sieci Wi-Fi mogą również zakłócać działanie sieci bezprzewodowej. Aby wyeliminować te czynniki, należy użyć kabla LAN.

Programy w tle

Spróbuj wyłączyć wszystkie aplikacje, które zwiększają opóźnienia podczas gry: wideo online, Skype, a także sprawdź, czy nie jest uruchomiony żaden torrent lub kod kompilujący.

Przejdź do Menedżera zadań Windows i sprawdź, które programy wykorzystują znaczną część przepustowości. Uczyń je nieaktywnymi, zmniejszając w ten sposób opóźnienie transmisji pakietów plików.

Uwaga: Platformy dla graczy, takie jak Origin czy Steam, znacznie zwiększają ping poprzez częste, automatyczne aktualizacje aplikacji gier.

Antywirus i wirusy na PC

Antywirusy i wirusy są nietypowymi, ale wciąż prawdopodobnymi przyczynami zwiększonego pingu. Jeśli na komputerze zainstalowane są złośliwe aplikacje, wykorzystują one część ruchu sieciowego użytkownika do przesyłania swoich danych. Jeśli chodzi o systemy bezpieczeństwa i ochrony, mogą one być również "żarłoczne". Możesz je tymczasowo wyłączyć, aby obniżyć ping. Tylko przedtem należy przeskanować system w poszukiwaniu wirusów. Po wyłączeniu antywirusa zauważysz rezultat. A nawet jeśli nie zauważysz, to i tak wykonałeś dobrą robotę oczyszczając swój komputer z niebezpiecznych plików.

Rozszerzenie kanału sieciowego

Kolejna przydatna manipulacja, która pozwala zmniejszyć ping dla komfortowej rozgrywki online. Wykonaj następujące czynności.

Kliknij na "Start" - "Uruchom" i w wierszu poleceń wpisz gpedit.msc.

W wyświetlonym menu "Administrative Templates" przejdź do: "Network" - QoS Packet Scheduler. Kliknij na nią, a pojawi się wartość 20%. Zastąpić go wartością 0%.

Nierzadko zdarza się, że dostawca Internetu ogranicza przepustowość łącza. W godzinach szczytu ping może gwałtownie wzrosnąć. Problem można rozwiązać poprzez zmianę dostawcy lub podłączenie się do sieci światłowodowej.

Programy do monitorowania Ping i FPS

Jeśli masz problemy z Internetem podczas grania w gry, możesz użyć narzędzi sieciowych wiersza poleceń, aby je przeanalizować. O PING-u opowiedzieliśmy już na początku artykułu.

Innym popularnym narzędziem monitorującym jest TRACERT, który pokazuje opóźnienia w transmisji danych dla każdego węzła. Jak go używać? Aby rozpocząć proces śledzenia należy w wierszu poleceń wpisać tracert + adres IP (lub domenę serwera) - wyświetlą się adresy routerów nadawczych oraz ich czas odpowiedzi. Jeśli wszystkie pakiety zostały pomyślnie przesłane, program nie wykryje żadnych problemów. W przeciwnym razie TRACERT wskaże, w którym punkcie trasy ma to miejsce.

Ale to nie wszystko. Powstały dziesiątki aplikacji optymalizujących połączenie internetowe w celu zmniejszenia pingów.

  • Skrypt naprawiający opóźnienia w Leatrix. Darmowe narzędzie, które skraca czas przetwarzania pakietów plików podczas wymiany między komputerem a serwerem. Proste menu umożliwia monitorowanie i dostrajanie za pomocą kilku kliknięć. NetScream. Modyfikator zastosowania opcji modemu dla jego bardziej efektywnej pracy. "Akcelerator Internetu. Analizuje system i sieć w celu znalezienia optymalnych ustawień połączenia. CfosSpeed. Program do podkręcania internetu. Po instalacji sterownik przez kilka dni analizuje system, a następnie wprowadza zmiany w ustawieniach.

Oczywiście, nie wszystkie monitory mogą rozwiązać problem w Twoim konkretnym przypadku, ale powinieneś je wypróbować. Z pewnością któryś z programów zredukuje wysoki ping do wartości, której potrzebujesz.