Oddychaj swobodnie: 12 wskazówek, jak wybrać najlepszy okap

 Dobrzy właściciele koniecznie myślą o porządku w kuchni. Jednak umyte widelce, piec i podłoga nie zawsze wystarczą, by poczuć pełną satysfakcję. Na tej liście brakuje czystego powietrza. Jak zdobyć ostatni element idealnej kuchni - czytaj dalej.

Powietrze, którym oddychamy musi być czyste, w przeciwnym razie może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Okap kuchenny jest potrzebny, aby utrzymać świeżość w kuchni, nawet po godzinach gotowania przed przybyciem gości lub gdy coś się przypaliło w kuchni. Pyramida, ekspert na rynku urządzeń kuchennych na Ukrainie, mówi, jak wybrać go poprawnie.

Przewodnik godny zaufania

Możecie się zastanawiać, po co poświęcać temu zagadnieniu osobny materiał, skoro w Internecie jest mnóstwo informacji na ten temat. Przede wszystkim jednak pojawia się pytanie o kompletność i dokładność takich przewodników - czy wszystkie ważne aspekty są wymienione, czy akcenty są właściwe?

Po drugie, Pyramida produkuje urządzenia kuchenne, w tym okapy kuchenne, od prawie 20 lat. W tym czasie w kuchniach Ukraińców znalazło swoje miejsce 2 miliony okapów kuchennych! Rezultat ten jest wynikiem wieloletnich badań nad popytem, ciągłego dialogu z użytkownikami oraz pracy własnego centrum badawczo-projektowego firmy. Firma naprawdę zna się na okapach i nie tylko, dlatego warto posłuchać ich rad.

Wystarczy albo przeczytać ten przewodnik, albo zwrócić się z pytaniami do konsultantów w ponad 100 sklepach detalicznych z artykułami gospodarstwa domowego i elektroniki we wszystkich miastach Ukrainy. Posiadają oni informacje z pierwszej ręki na temat nowych modeli, dzięki czemu mogą pomóc Ci wybrać najlepszy model w zależności od Twoich potrzeb.

Zacznijmy od wizualizacji.

Design i kolory to pierwsza rzecz, od której zaczynasz planowanie nowej kuchni. Rysując układ szafek i stołu, wybierz kolory frontów i uchwytów, aby upewnić się, że wszystko jest w harmonii. A także - aby odpowiednio dopasować okap, tak aby jego styl pokrywał się z koncepcją wnętrza.

Pyramida posiada najszerszą gamę okapów na Ukrainie, która oferuje różne wzory, kolory i style. Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzona jest Twoja kuchnia: loft, styl skandynawski, high-tech czy retro - w katalogu firmy znajdziesz niezbędne rozwiązanie.

Ale projekt to dopiero pierwszy krok, teraz czas zająć się parametrami technicznymi.

Rodzaj konstrukcji, sposób montażu

W zależności od rodzaju konstrukcji okapy mogą być:

  • mieszkanie; w pełni zbudowany; teleskopowy; kopuła; ozdobne; przechylony.

Płaskie okapy są najtańszą opcją. Są one atrakcyjne ze względu na ich kompaktowość, łatwość instalacji i są przeznaczone do małych kuchni bez kanałów.

Droższe rozwiązanie - okapy do pełnej zabudowy. Ich zaletą jest duża moc i absolutna niewidoczność, dlatego takie modele można dobrać do każdego wnętrza.

Teleskopowe modele podtynkowe są bardziej wydajne niż modele płaskie, które czerpią powietrze na przykład przez swoje chowane okapy wyciągowe. I pozostawiają dużo miejsca na dodatkowe szafki, które są absolutnie niezbędne w kompaktowych kuchniach.

Okapy kopułowe, okapy uchylne i ozdobne okapy kominowe kojarzą się z dużą mocą. Powinny być one wybierane do przestronnych kuchni i gabinetów. Takie modele charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem i przydatnymi funkcjami (timer, automatyczne wyłączanie itp.).

Wymiary i wysokość montażu

Wymiary okapu dobiera się w zależności od szerokości powierzchni gotowania: okap musi być taki sam lub nieco szerszy, w przeciwnym razie będzie po prostu nieefektywny. Najczęściej spotykane i konwencjonalne modele mają szerokość 50 lub 60 cm. Okap o szerokości 90 cm to także opcja dla nietypowych układów kuchni.

Modele o szerokości 120 cm nie są przeznaczone dla odbiorców domowych, ponieważ są to profesjonalne urządzenia przeznaczone do obiektów gastronomicznych.

Jeśli chodzi o wysokość, jest to kwestia bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Wysokość nad okapem kuchenki gazowej powinna wynosić 55-65 cm, nad elektryczną 45 cm. Jeśli zamontujesz go za wysoko, będzie nieefektywny, za nisko - będzie się przegrzewał, plastikowe elementy mogą się stopić. Poza tym będziesz musiał bić głową w mur, a to jest bardzo nieprzyjemne!

Poziom hałasu

Największą obawą kupujących w przypadku okapów jest hałas. Albo mówisz, albo to działa. Dlatego to kryterium w przewodniku powyżej wydajności - moc będzie nadal zwracać uwagę, gdy jesteś przekonany, że można połączyć spokojne rozmowy z procesem oczyszczania powietrza.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi, dopuszczalne poziomy hałasu na terenach mieszkaniowych nie powinny przekraczać 40 dBA w dzień i 30 dBA w nocy.

Poziom hałasu zależy głównie od wybranej prędkości roboczej. Na przykład okapy Pyramida pracują w dopuszczalnym zakresie, a przy maksymalnej prędkości głośność może osiągnąć 60 dB. Jeśli porównasz, będzie to cichsze niż odgłos zwykłego odkurzacza, a z tego trybu nie będziesz korzystać przez dłuższy czas - jest on przeznaczony do szybkiego oczyszczania powietrza po gotowaniu lub gdy jednocześnie gotujesz na wszystkich palnikach. W ciągu kilku minut aromaty i opary znikną, więc można wyłączyć maksymalną prędkość, a poziom hałasu ponownie spadnie.

Należy również zwrócić uwagę na prawidłowy montaż. Jeśli jest to zrobione przez "złote rączki" sąsiada, błędy w instalacji nie są wykluczone, co spowoduje hałas i dudnienie. Jakościowe techniki zasługują na jakościowe usługi od samego początku, dlatego skorzystaj z pomocy profesjonalistów.

Efektywność pracy

Aby okap spełniał swoje funkcje, pozostawiając świeże powietrze i meble bez plam tłuszczu, musi być odpowiednio dobrany pod względem wydajności (wydatku swobodnego przepływu powietrza) i trybów pracy.

Swobodny wypływ powietrza (wydajność powietrza)

Liczby określające pojemność nie powinny być wybierane na zasadzie "im więcej, tym lepiej", ale w oparciu o powierzchnię kuchni. W przeciwnym razie banalnie przepłacisz za niepotrzebną pojemność. Aby zrozumieć, na które liczby powinieneś się zdecydować, użyj wzorów:

P = (PC × GP - OM) × 15 × 1,5 - jeżeli kuchnia jest wyposażona w kuchenkę gazową;

P = (PC x PL - OM) × 10 × 1,5 - jeżeli kuchnia jest wyposażona w kuchenkę elektryczną,

gdzie P jest pojemnością,

PC to powierzchnia kuchni, m2,

EH - wysokość stropu, m,

OM - ilość mebli w kuchni (zwykle przyjmuje się 15% objętości kuchni),

1,5 - przybliżona wydajność, przy której maksymalna moc nie będzie musiała być często wykorzystywana,

10 - liczba wymian powietrza w kuchni z płytą elektryczną, zgodnie z przepisami sanitarnymi. Dla kuchni z kuchenką gazową współczynnik ten wynosi 15.

Dla przykładu obliczymy optymalną wydajność wyciągu dla kuchni o powierzchni 10m2 i suficie o wysokości 3m:

  • z piecykiem gazowym: 10 m2 × 3 m - 15% × 15 × 1,5 = 573,75 m3; z elektryczną płytą grzewczą: 10 m2 × 3 m - 15% × 10 × 1,5 = 382,5 m3.

Uwaga: należy wybrać okap o wartości jak najbardziej zbliżonej do uzyskanych liczb, ale w żadnym wypadku nie niższej, gdyż w przeciwnym razie będzie on po prostu nieskuteczny.

Tryby pracy i wymagane filtry

Istnieją w sumie dwa tryby pracy - wyciąg i recyrkulacja. Jak sama nazwa pierwszego z nich wskazuje, zapewnia on odprowadzenie powietrza przez kanał wentylacyjny na zewnątrz. W tym celu należy zastanowić się nad systemem instalacji i sprawdzić czystość ogólnego szybu wentylacyjnego w domu.

Drugi tryb oczyszcza powietrze i zawraca je z powrotem do kuchni. W ofercie okapów znajdują się okapy uniwersalne, które pracują w obu trybach lub takie, które pracują tylko w jednym. Wybór pomiędzy nimi zależy od tego, czy istnieje możliwość zamontowania kanału na zewnątrz, czy też nie.

Absolutnie wszystkie okapy Pyramida wyposażone są w specjalny pięciowarstwowy aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy, który skutecznie zatrzymuje tłuszcz i sadzę oraz chroni silnik przed zanieczyszczeniami, dzięki czemu pracuje on dłużej. Filtr ten należy regularnie wyjmować i myć w ciepłej wodzie z detergentem lub w zmywarce do naczyń.

Oprócz filtra tłuszczowego, okapy kuchenne pracujące w trybie recyrkulacji posiadają również filtr węglowy, który skutecznie zatrzymuje zapachy. Przepływające przez nie powietrze jest całkowicie oczyszczane z zapachów, sadzy i oparów, a następnie zawracane do kuchni. Już 50g węgla drzewnego w takim filtrze może oczyścić do około 250g zanieczyszczeń w powietrzu.

Filtr węglowy jest jednorazowego użytku i musi być wymieniany co trzy miesiące. Można go kupić w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego lub w centrum serwisowym Pyramida.

Komfortowe użytkowanie

Okapy Pyramida, z których będziesz chciał stale korzystać, ponieważ każdy model został zaprojektowany z myślą o maksymalnej wygodzie.

Rodzaj kontroli

Nie chodzi tylko o przyciski czy ikony, ale o wygodę i stylistyczną perfekcję. W ofercie okapów Pyramida znajdują się modele z następującymi rodzajami sterowania:

  • mechaniczne - zwykłe przyciski, których naciśnięcie powoduje uruchomienie żądanej funkcji; elektroniczne z wyświetlaczem LCD - to też są przyciski, ale nie wciskają się i cicho klikają; okap wyposażony jest w wyświetlacz elektroniczne z wyświetlaczem LED i podświetleniem - są to również przyciski bez blokady kliknięcia, z podświetleniem w ciemności; dotykowy - aby aktywować funkcję, należy dotknąć wymaganej ikony na panelu; slider ukryty - przyciski mechaniczne ukryte w przełącznikach suwakowych; klawiszowy - włączanie i wyłączanie okapu odbywa się za pomocą przełącznika.

Wszystkie rodzaje sterowania są praktyczne i niezawodne, więc wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i pasuje do stylu Twojej kuchni.

Oświetlenie

Istnieją trzy rodzaje:

  • Żarówki są opcją budżetową, okapy z tym typem oświetlenia są tańsze od innych. Lampy te dają miękkie i ciepłe światło, ale zużywają dużo energii elektrycznej i są krótkotrwałe; halogen - ulepszona żarówka. Ta opcja jest bardziej ekonomiczna pod względem zużycia energii elektrycznej i bardziej trwała. Takie okapy są droższe niż modele z konwencjonalnymi lampami, oświetlenie jest wrażliwe na wahania napięcia; LED to najnowocześniejsze i najbardziej optymalne rozwiązanie. Oświetlenie takie jest energooszczędne i działa do 7 lat zapewniając doskonałe światło.

Dzięki oświetleniu okapu możesz gotować wygodniej, a jeśli wyłączysz światło górne, możesz stworzyć przytulną atmosferę dla rodzinnych obiadów.

  1. Łatwe do czyszczenia

Okap kuchenny należy czyścić po użyciu, aby zapewnić jego długą żywotność i skuteczne działanie. Jeśli jest zbyt skomplikowana, będziesz jej rzadziej używać lub rzadziej ją prać. Obie opcje nie będą dobre dla czystego powietrza.

Dlatego też okapy Pyramida wykonane są z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne i łatwych w pielęgnacji, takich jak stal lakierowana, szkło hartowane czy stal nierdzewna.

  1. Wsparcie serwisowe

Nie będziesz kupować nowego okapu kuchennego co roku - to zakup na długie lata, więc na wszelki wypadek warto zapytać o gwarancję i wsparcie serwisowe.

  1. Akcesoria

Okapy Pyramida są od razu kompletne ze wszystkim, czego potrzebujesz: zestawem instalacyjnym, instrukcją montażu i obsługi, a większość modeli posiada również kanał falisty i zawór zwrotny.

Jeśli więc wybierzesz Pyramidę, nie będziesz musiał szukać i kupować niczego innego - dostaniesz urządzenie gotowe do pracy. Trzeba go tylko zamontować.

Jeszcze jedna rzecz - przeczytaj instrukcję, zanim coś pójdzie nie tak. Pozwoli Ci to na prawidłowy montaż okapu, unikając błędów, które mogą wpłynąć na jego funkcjonalność, trwałość czy poziom hałasu.

Autoryzowane Centrum Serwisowe, Serwis Gwarancyjny

Obecność lub brak serwisu gwarancyjnego pokazuje stosunek firmy do klientów. Jeśli marka jest zorientowana na klienta i pewna jakości swoich produktów, na pewno otrzymasz kartę gwarancyjną.

Urządzenia Pyramida objęte są 36-miesięczną pełną gwarancją, co oznacza, że nie tylko dokonasz napraw gwarancyjnych, ale także bezpłatnie wymienisz części zamienne, jeśli wystąpi przypadek gwarancyjny. O pomoc można zwrócić się do oficjalnego centrum serwisowego firmy, które znajduje się w Kijowie, lub do jednego z 80 partnerskich centrów serwisowych na terenie całej Ukrainy. Numer telefonu linii serwisowej to 0-800-604-463.

Pomoc w hali

Oczywiście, nikt nie dokonuje takiego zakupu bez porady od przyjaciół, rodziny i subskrybentów w sieciach społecznościowych. Urządzenia Pyramida z pewnością będą polecane przez każdą trzecią rodzinę, ponieważ przez prawie 20 lat w ukraińskich kuchniach znalazło swoje miejsce już 2,2 miliona okapów. Markę wyróżnia optymalny stosunek ceny do jakości, różnorodność modeli i linii. Wsparcie klienta jest zapewnione od konsultacji przed zakupem do serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego.

I nie zapomnijcie włączyć okapu - wtedy będzie on maksymalnie efektywny!